Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Τώρα όσον αφορά αυτό που λες ότι δεν σφραγίζεται το διαβατήριο, τι να σου πω! Βάσει της δικής μου εμπειρίας από τρία διαφορετικά τουρκικά αεροδρόμια μπαίνει σφραγίδα κανονικά (με πιο πρόσφατη επίσκεψη τον Φεβρουάριο του 2018, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι).
Κωνσταντινουπολη που κανω συχνα stopover και οποτε μπορω βγαινω στην Πολη:
a. Διαβατηριο σφραγιζεται κανονικα - απλα δεν χρειαζεται βιζα
β. Ταυτοτητα, γινεται ελεγχος και σου δινουν ενα αποκομα που το επιστρεφεις οταν περνας απο τον ελεγχο ταυτοτητας/διαβατηριου οταν ξαναμπαινεις στο αεροδρομιο
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Κωνσταντινουπολη που κανω συχνα stopover και οποτε μπορω βγαινω στην Πολη:
a. Διαβατηριο σφραγιζεται κανονικα - απλα δεν χρειαζεται βιζα
β. Ταυτοτητα, γινεται ελεγχος και σου δινουν ενα αποκομα που το επιστρεφεις οταν περνας απο τον ελεγχο ταυτοτητας/διαβατηριου οταν ξαναμπαινεις στο αεροδρομιο
Χαίρομαι που το λες, επειδή είχα αρχίσει να προβληματίζομαι για ποιό λόγο εμένα μου το σφραγίζουν και σε άλλους δίνουν χαρτάκι! :p
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Χαίρομαι που το λες, επειδή είχα αρχίσει να προβληματίζομαι για ποιό λόγο εμένα μου το σφραγίζουν και σε άλλους δίνουν χαρτάκι! :p
:haha: :haha: :haha:
ειπα να τα συγκεντρωσω ολα σε μια απαντηση για μελλοντικη χρηση αν καποιος το ψαχνει
 

spyroskara

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Καλησπέρα, δεν γνωριζω αν είμαι σε σωστο νήμα. πΕιμαι ετοιμος να κλεισω να παω μονος στην Κωνσταντινούπολη απλα εχω μια ανησυχια οσον αφορα την ταυτοτητα. Στην ταυτοτητα μου (νέου τύπου εκδοση πριν 4 χρονια) έχω μαλλια ενω τωρα τα ξυριζω λογω φαλάκρας. Φοβαμαι μηπως φαω κανενα πακετο εκεί στο αεροδρόμιο. Εχει κανείς αποψη περί του ζητηματος?
Ευχαριστώ.
 

Natalie_

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Κανένα πρόβλημα δε θα έχεις. Το πολύ πολύ να σε κοιτάξουν δυο φορές να βεβαιωθούν για τα χαρακτηριστικά του προσώπου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα, δεν γνωριζω αν είμαι σε σωστο νήμα. πΕιμαι ετοιμος να κλεισω να παω μονος στην Κωνσταντινούπολη απλα εχω μια ανησυχια οσον αφορα την ταυτοτητα. Στην ταυτοτητα μου (νέου τύπου εκδοση πριν 4 χρονια) έχω μαλλια ενω τωρα τα ξυριζω λογω φαλάκρας. Φοβαμαι μηπως φαω κανενα πακετο εκεί στο αεροδρόμιο. Εχει κανείς αποψη περί του ζητηματος?
Ευχαριστώ.
Φαντάσου τις κυρίες που αλλάζουν χτένισμα και χρώμα κάθε λίγους μήνες. Περνάνε κανονικά. Εσύ γιατί να έχεις πρόβλημα;
Άλλωστε και διαβατήριο να είχες, τις ίδιες διαφορές θα είχε η φωτογραφία.
 

panostok

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα κι από μένα στις 28 Ιανουαρίου ταξιδεύουμε για Λονδίνο για 4 μέρες με τη γυναίκα μου κ τον γιο μου. Έψαξα να βρω κάποια απάντηση εδώ αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχω διαβατήριο που λήγει στις 28 Απριλίου 2020. Κάτι διάβαζα ότι δεν πρέπει να λήγει μέσα στο επόμενο 3μηνο για κάποιους προορισμούς αλλά δεν διάβασα για κάποιον συγκεκριμένο. Ξέρετε μήπως κάτι??
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Παιδιά καλησπέρα κι από μένα στις 28 Ιανουαρίου ταξιδεύουμε για Λονδίνο για 4 μέρες με τη γυναίκα μου κ τον γιο μου. Έψαξα να βρω κάποια απάντηση εδώ αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχω διαβατήριο που λήγει στις 28 Απριλίου 2020. Κάτι διάβαζα ότι δεν πρέπει να λήγει μέσα στο επόμενο 3μηνο για κάποιους προορισμούς αλλά δεν διάβασα για κάποιον συγκεκριμένο. Ξέρετε μήπως κάτι??
Εγώ ταξιδεύω 3 Φεβρουαρίου και δε έχω διαβατήριο. Υπάρχει ανακοίνωση ότι δε θα αλλάξει κάτι στον τρόπο εισόδου στην χώρα άμεσα. Μετά από 2 χρόνια νομίζω. Άρα πάς ανετα με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες
 

panostok

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εγώ ταξιδεύω 3 Φεβρουαρίου και δε έχω διαβατήριο. Υπάρχει ανακοίνωση ότι δε θα αλλάξει κάτι στον τρόπο εισόδου στην χώρα άμεσα. Μετά από 2 χρόνια νομίζω. Άρα πάς ανετα με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου επειδή είναι στρατιωτική
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Έχεις εισιτήρια για 4 μέρες και το διαβατήριο λήγει 3 μήνες μετά
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
To UK δεν έχει minimum validity requirements για τα διαβατήρια που επιτρέπει να εισέλθουν στη χώρα. Μπαίνεις κανονικά.
 

Filfil

Member
Μηνύματα
32
Likes
4
Γεια σας παιδιά είμαστε σίγουροι ότι δε χρειάζεται διαβατήριο εάν έχεις ταυτότητα με
Λατινικούς χαρακτήρες ; Οποίος πήγε μέσα στο 2020 μπορεί να μου απαντήσει ; Πετά 13 Φεβρουαρίου
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom