Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Νομίζω ότι απο την στιγμή που πήραν τα δικαιολογητικά δεν υπάρχει πρόβλημα.Γκρινιάζουν ή δεν το προχωρούν στην παραλαβή των δικαιολογητικών.
ρε τους μπιιιιπ. μολις τους καλεσα και μου ειπαν οτι ισως να φαω και πορτα οταν σταλουν τα χαρτια στους αξιωματικους απο αυτούς. Και να πρεπει ταυτοτης δηλαδη, να εκδοθεί καινούργια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
ρε τους μπιιιιπ. μολις τους καλεσα και μου ειπαν οτι ισως να φαω και πορτα οταν σταλουν τα χαρτια στους αξιωματικους απο αυτούς. Και να πρεπει ταυτοτης δηλαδη, να εκδοθεί καινούργια.
Τι να πω...Πέρσι έβγαλα με ταυτότητα του 2006..
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Τι να πω...Πέρσι έβγαλα με ταυτότητα του 2006..
κι εμένα ειναι του 2007.

Εν τω μεταξυ, τι νιαmoo ειναι στον πειραιά ρε μάστορα. Μου λενε: τι να σας πω, ίσως το απορρίψουν οι αξιωματικοί που θα το δουν, εμεις μαζεύουμε τα δικαιολογητικα και απλώς τα στέλνουμε, δεν απορριπτουμε. Δηλαδης μανδάμ αστυφύλαξ, πήγα να της πω, αν αντι για φωτο προσωπου σου εφερνα μια ντικ πικ, δεν θα ειχες θεμα, εσυ θα την εστελνες και απλά θα τρώγαμε πόρτα απο τους αξιωματικοί, στα κεντρικά σας, οκ sounds legit .

κατόπιν καλώ για δευτερη και τριτη αποψη στα (αντίστοιχα) γραφεια σαλαμίνος και γλυφαδος. Ο σαλαμινιώτης μου ειπε, οτι δεν υπαρχει πρόβλημα για 16 χρονια, η γλυφαδιώτισσα τόνισε οτι δεν θα σας δεχομαστάνε την ταυτότητα ως δικαιολογητικό κατ' αρχάς.

τέλος πάντων!

Για να δουμε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
κι εμένα ειναι του 2007.

Εν τω μεταξυ, τι νιαmoo ειναι στον πειραιά ρε μάστορα. Μου λενε: τι να σας πω, ίσως το απορρίψουν οι αξιωματικοί που θα το δουν, εμεις μαζεύουμε τα δικαιολογητικα και απλώς τα στέλνουμε, δεν απορριπτουμε. Δηλαδης μανδάμ αστυφύλαξ, πήγα να της πω, αν αντι για φωτο προσωπου σου εφερνα μια ντικ πικ, δεν θα ειχες θεμα, εσυ θα την εστελνες και απλά θα τρώγαμε πόρτα απο τους αξιωματικοί, στα κεντρικά σας, οκ sounds legit .

κατόπιν καλώ για δευτερη και τριτη αποψη στα (αντίστοιχα) γραφεια σαλαμίνος και γλυφαδος. Ο σαλαμινιώτης μου ειπε, οτι δεν υπαρχει πρόβλημα για 16 χρονια, η γλυφαδιώτισσα τόνισε οτι δεν θα σας δεχομαστάνε την ταυτότητα ως δικαιολογητικό κατ' αρχάς.

τέλος πάντων!

Για να δουμε.
Στην Γλυφάδα έβγαλα πέρσι..Την δέχθηκαν...Γλυφαδιώτης ήταν όμως..Λες να έκανε την διαφορά αυτό ;Μάλλον ότι κάτσει είναι...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
να ρωτησω κι εγω κατι; μπαινω στην εξελιξη του αιτηματος (Αποτελέσματα Αναζήτησης)

και μου βγαζει αποτελεσμα

Δεν βρέθηκε αίτημα

όχι οτι εκκρεμεί!

Βεβαια , υπέβαλλα τα δικαιολογητικα το πρωι του Σαββατου!
Λογικα δε εχουν παει ακομα τα χαρτια στο αρμοδιο τμημα..και γω με ταυτοτητα του 06 εκανα περσυ δε με κοψε κανεις....ειναι πιστευω μη πεσεις σε στραβο υπαλληλο!good luck!
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μην ξεχνάμε ότι έρχονται το Σεπτέμβριο οι νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες του θηρίου😜

Να υποθέσω ότι Κύπρος είναι οκ με ταυτότητα αλλά Αίγυπτος και Ισραήλ με διαβατήριο;;
Έχω ταυτότητα Ιαν. '23. 😎
Αίγυπτος και Ισραήλ με Διαβατήριο, δεν το έμαθες από εμένα :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
η ταυτοτητα μου ειναι ανω της 15ετιας (εξεδώθη το 2007) - αν υπηρχε πρόβλημα δεν θα το απερριπτε απο την αρχη μολις κατεθεσα τα δικαιολογητικα, η αστυνομικος;

Ή μηπως μαζεύουν τα δικαιολογητικα και στην πορεια απορριπτουν το αιτημα αν κατι δεν ειναι ορθο;
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο control, είναι στην ευχέρεια του αστυνομικού που υποδέχεται το αίτημα να ελέγξει τη "λήξη" της ταυτότητας (που δεν είναι λήξη αλλά υποχρέωση αντικατάστασης, αλλά εν πάση περιπτώσει). Από τη στιγμή που ο αστυνομικός το δέκτηκε και δε σου είπε τίποτα (δηλαδή από τη στιγμή που έκανε στραβά μάτια), όλα καλά.
Υ.Γ. Η δική μου ταυτότητα, του 2007 είναι σε κακά χάλια πάνω από 10 χρόνια τώρα. Τον 3/2016 που έβγαλα διαβατήριο ο αστυνομικός μου έλεγε "να πάτε να την αλάξετε, τελευταία φορά που τη δεχόμαστε". Τον Αύγουστο του 2020, την ξαναδέχτηκαν κανονικά χωρίς την παραμικρή κουβέντα.
Αμα τώρα τους μιλήσεις επί τούτου ("μήπως έπρεπε να έχω αλλάξει ταυτότητα πριν έρθω";) ε, τι περιμένεις να σου πουν;
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ή ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΣ

Η ευειδης και καλλιπυγος επι των ετοιμων διαβατηριων (πουμείχε φωνάξει) τα χάλασε ολα όταν παραδιδουσα εμοι το διαβατήριο και επαληθεύουσα διεύθυνση αναφέρθηκε σε καποιον παπά αντί του σκιαθίτου αγίου των γραμμάτων:

Παπα Διαμαντή 19;

Ντάξει, δεν ειπομεν να ξερεις καποιου πεταμένου μπίτνικ το προϊόν ουσιών αλλά να αγνοείς τον Παπαδιαμάντη; Κατά τ’άλλα, ηνέβη (είχαν πει) το επίπεδο τών αστυφυλάκων όταν (αρχαί 90) αρχίνευσαν ίνα μεσω πανελληνιων να εισάγονται εις τας σχολάς των.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζει ένας γνωστός μου θέμα με την έκδοση διαβατηρίου. Το όνομα του είναι ΣΤΑΙΚΟΣ, και στο ΑΤ Καλλιθέας (μένει Πετράλωνα προσωρινά) δεν του βγάζουν λένε διαβατήριο διότι στην ταυτότητα δεν έχει διαλυτικά το όνομα του, και τον αναγκάζουν να βγάλει νέα ταυτότητα. Στο ΑΤ Τριπόλεως που είχε βγάλει την ταυτότητα είπαν ότι είναι υπερβολικοί στην Καλλιθέα. Αν πάει σε άλλο ΑΤ στην Αθηνα, πιστεύετε θα τον δεχθούν? Παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η διεύθυνση προσωρινής κατοικίας?
 

porcelain

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Βλέπω κάποια δημοσιεύματα πως έχει αλλάξει η διάρκεια ταυτότητας στα 10-12 χρόνια. Ισχύει για κάπου αυτό;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Βλέπω κάποια δημοσιεύματα πως έχει αλλάξει η διάρκεια ταυτότητας στα 10-12 χρόνια. Ισχύει για κάπου αυτό;
Τίποτα δεν έχει αλλάξει. Όταν με το καλό εκδοθούν οι νέου τύπου ταυτότητες, θα έχουν ισχύ για δέκα έτη. Θα αναγράφουν συγκεκριμένη ημερομηνία λήξης, με την παρέλευση της οποίας θα είναι άκυρες. Όσες ταυτότητες θα εκδοθούν μέχρι τότε δεν λήγουν και προς το παρόν παραμένει η υποχρέωση αντικατάστασής τους στην δεκαπενταετία, χωρίς να χάνουν την ισχύ τους.
 
Last edited:
Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Βλέπω κάποια δημοσιεύματα πως έχει αλλάξει η διάρκεια ταυτότητας στα 10-12 χρόνια. Ισχύει για κάπου αυτό;
Ταξίδεψα στη Ρώμη πριν 10 μέρες, και είχα κάνει μία έρευνα για το ίδιο θέμα. Μετά από επικοινωνία με την Πρεσβεία της Ιταλίας, την αστυνομία και την ίδια την Aegean, όλοι μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει θέμα μέχρι την δεκαπενταετία. Όντως έτσι έγινε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom