Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

funnybone

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Μια βοήθεια παρακαλώ. Θα ταξιδέψω Γαλλία τέλος Οκτωβρίου γιαμιαεβδομάδα. Επειδή η ταυτότητα μου είναι παλιά και ταλαιπωρημενη θα χρησιμοποιήσω στο αεροδρόμιο διαβατήριο το οποίο λήγει το Μάρτιο (λιγότερο από έξη μήνες). Έχει κάποιος άποψη αν θα είναι εντάξει;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.346
Μια βοήθεια παρακαλώ. Θα ταξιδέψω Γαλλία τέλος Οκτωβρίου γιαμιαεβδομάδα. Επειδή η ταυτότητα μου είναι παλιά και ταλαιπωρημενη θα χρησιμοποιήσω στο αεροδρόμιο διαβατήριο το οποίο λήγει το Μάρτιο (λιγότερο από έξη μήνες). Έχει κάποιος άποψη αν θα είναι εντάξει;
Μια χαρά θα είσαι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.346
Απο Αθηνα προς Ιταλια και απο Ιταλια προς Αθηνα δεν υπαρχει ελεγχος ταυτοτητων. Μονο ο υπαλληλος της αεροπορικης βλεπει την ταυτοτητα που οι περισσοτεροι, αν οχι ολοι, δεν ξερουν καν για τη ληξη στη 15ετια και εφοσον δεν αναγραφεται στο εγγραφο κανεις δεν ασχολειται με το... ΦΕΚ.
Απο Κυπρο (που ειναι εκτος Σενγκεν) προς Ιταλια (με απευθειας πτηση) υπαρχει ελεγχος ταυτοτητων στην Ιταλια και πιθανον να προκυψει προβλημα με ληγμενη ελληνικη ταυτοτητα.
Έχω δει πολλούς ελέγχους διαβατηρίων και ταυτοτήτων σε χωρες εντός Σένγκεν, πάντοτε κατά την άφιξη πτήσης από Ελλάδα. Εξονυχιστικούς ελέγχους.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Έχω δει πολλούς ελέγχους διαβατηρίων και ταυτοτήτων σε χωρες εντός Σένγκεν, πάντοτε κατά την άφιξη πτήσης από Ελλάδα. Εξονυχιστικούς ελέγχους.
Τι να πω.. Ποτε δεν μου εχει συμβει σε καμια ευρωπαικη χωρα μελος Σενγκεν.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Έχω δει πολλούς ελέγχους διαβατηρίων και ταυτοτήτων σε χωρες εντός Σένγκεν, πάντοτε κατά την άφιξη πτήσης από Ελλάδα. Εξονυχιστικούς ελέγχους.
Μήπως αυτό γινόταν στην περίοδο έξαρσης του μεταναστευτικού;Γιατί τώρα δε νομίζω να'ναι τόσο αυστηρά
Και φαντάζομαι,πιο πολύ θα έλεγχαν για πλαστές ταυτότητες και όχι αν ήταν 15ετίας
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Έχω δει πολλούς ελέγχους διαβατηρίων και ταυτοτήτων σε χωρες εντός Σένγκεν, πάντοτε κατά την άφιξη πτήσης από Ελλάδα. Εξονυχιστικούς ελέγχους.
Mία χώρα μπορεί να ζητήσει προσωρινή επαναφορά των ελέγχων για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για "λόγους εθνικής ασφάλειας" και κάποιες χώρες (πχ. γερμανία) το κάνουν συχνά πυκνά.

Εκτός αυτών των περιόδων έχουν μόνο δικαίωμα να δουν το ταξιδιωτικό έγγραφο για να επιβεβαιώσουν ότι είσαι πολίτης χώρας Σένγκεν, αλλά όχι να κάνουν ελέγχους όπως να επιβεβαιώσουν ότι ισχύει ή ότι δεν έχεις κάποιο περιορισμό εισόδου Αυτό θεωρείται έλεγχος. Για τους εκτός Σένγκεν ή ΕΕ (δε θυμάμαι τι) έχουν πάντα δικαίωμα να κάνουν έλεγχο και στα εσωτερικά σύνορα αν θέλουν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.346
Μήπως αυτό γινόταν στην περίοδο έξαρσης του μεταναστευτικού;Γιατί τώρα δε νομίζω να'ναι τόσο αυστηρά
Και φαντάζομαι,πιο πολύ θα έλεγχαν για πλαστές ταυτότητες και όχι αν ήταν 15ετίας
Οι τελευταίοι έλεγχοι που είδα ήταν την άνοιξη φεύγοντας από Κοπενχάγη και τον Ιούλιο φεύγοντας από Πολωνία. Στη Κοπενχάγη έλεγχαν όλα τα διαβατήρια (απλή επίδειξη διαβατηρίου) και ενδελεχώς τις ταυτότητες με ένα ειδικό "κυάλι", προφανώς για να δουν αν είναι πλαστή ή όχι. Σε 2-3 που είχαν παλιές ταυτότητες τους την είπαν, τους άφησαν τελικά αλλά τους προέτρεψαν να τις αλλάξουν.

Mία χώρα μπορεί να ζητήσει προσωρινή επαναφορά των ελέγχων για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για "λόγους εθνικής ασφάλειας" και κάποιες χώρες (πχ. γερμανία) το κάνουν συχνά πυκνά.

Εκτός αυτών των περιόδων έχουν μόνο δικαίωμα να δουν το ταξιδιωτικό έγγραφο για να επιβεβαιώσουν ότι είσαι πολίτης χώρας Σένγκεν, αλλά όχι να κάνουν ελέγχους όπως να επιβεβαιώσουν ότι ισχύει ή ότι δεν έχεις κάποιο περιορισμό εισόδου Αυτό θεωρείται έλεγχος. Για τους εκτός Σένγκεν ή ΕΕ (δε θυμάμαι τι) έχουν πάντα δικαίωμα να κάνουν έλεγχο και στα εσωτερικά σύνορα αν θέλουν.
Βλ. τι έγραψα στο φίλο πιο πάνω. Στη Κοπενχάγη, στο τέλος, αφού τους άφησαν όλους, τσίμπησαν μία κοπελίτσα αραβικής καταγωγής με ταυτότητα, η οποία μιλούσε όπως τους είπε μόνο αραβικά και την πήγαν για περαιτέρω έλεγχο. Εικάζω ότι ελέγχουν τις ελληνικές ταυτότητες γιατί γνωρίζουν πόσο εύκολα πλαστογραφούνται και τη στήνουν ιδίως σε ελληνικές εισερχόμενες πτήσεις για αυτό το λόγο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στη Κοπενχάγη έλεγχαν όλα τα διαβατήρια (απλή επίδειξη διαβατηρίου) και ενδελεχώς τις ταυτότητες με ένα ειδικό "κυάλι", προφανώς για να δουν αν είναι πλαστή ή όχι.
Κι εμένα μου 'χει τύχει αυτό σε άφιξη στη Βιέννη και δε θυμάμαι σε ποια άλλη πόλη, προφανώς για λόγους πλαστογράφησης ταυτοτήτων.
 

Dr. Claw

Member
Μηνύματα
23
Likes
54
ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ή ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΣ

Η ευειδης και καλλιπυγος επι των ετοιμων διαβατηριων (πουμείχε φωνάξει) τα χάλασε ολα όταν παραδιδουσα εμοι το διαβατήριο και επαληθεύουσα διεύθυνση αναφέρθηκε σε καποιον παπά αντί του σκιαθίτου αγίου των γραμμάτων:

Παπα Διαμαντή 19;

Ντάξει, δεν ειπομεν να ξερεις καποιου πεταμένου μπίτνικ το προϊόν ουσιών αλλά να αγνοείς τον Παπαδιαμάντη; Κατά τ’άλλα, ηνέβη (είχαν πει) το επίπεδο τών αστυφυλάκων όταν (αρχαί 90) αρχίνευσαν ίνα μεσω πανελληνιων να εισάγονται εις τας σχολάς των.
Ε-Π-Ο-Σ
 

mariakontou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας, ταξιδευω απο Ελλαδα για Ιταλια με ryanair και η ταυτοτητα μου(κυπριακη) ληγει σε λιγοτερο απο 6 μηνες (συγκεκριμενα σε 5). Θα υπαρχει καποιο θεμα με αυτο;
 

C.Mouzis

Member
Μηνύματα
9
Likes
19
Αν ανανεώσω το διαβατηριο μου Δεκέμβριο θα μπορώ να ταξιδέψω Ντουμπάϊ τον Μάιο??
Γιατί λέει ότι θέλει να είναι 6 μόνη ισχύει
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.464
Ταξίδι-Όνειρο
???
Αν ανανεώσω το διαβατηριο μου Δεκέμβριο θα μπορώ να ταξιδέψω Ντουμπάϊ τον Μάιο??
Γιατί λέει ότι θέλει να είναι 6 μόνη ισχύει
Θέλει να έχει τουλάχιστον 6μηνες περιθώριο μέχρι να λήξει το υπάρχον διαβατήριο. 10 χρόνια διάρκεια έχουν τα νέα διαβατήρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.789
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom