• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Αύγουστο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Ηνωμένο Βασίλειο Ερωτήσεις για σπουδές στο Εδιμβούργο

Το πρωτο πραμα που πρεπει να κανεις ειναι να βγαλεις το ΑΦΜ σου που λέγεται National Insurance number:

HM Revenue & Customs: Applying for a National Insurance number

To βγαζεις στο κοντινοτερο jobcentre σου με μια απλη συνεντευξη και μετα εισαι ετοιμος να αρχισεις να ψαχνεις. Σε μια βδομαδα θα σου εχει ερθει σπιτι η καρτα οποτε δεν αργει.

Καλα σαιτ ειναι τα εξης:

Gumtree Edinburgh | Free classified ads online | Buy and sell in Edinburgh (exei ta panta)

Browse Jobs

Directgov jobs and skills search - Job Homepage

GeorgePF

New Member
Αρχικά θα ήθελα να πω ότι οι πληροφορίες σου είναι πολύ πολύ χρησιμες και αρκετα πληρεις! Μολις εδωσα φετος πανελληνιες και δεν εβγαλα τον βαθμο που περιμενα... Εβγαλα 13.000 μορια, πραγμα το οποιο για μενα θεωρειται αποτυχια καθως η σχολη που ηθελα ηταν εκεινη της δημοσιογραφιας στην οποια χρειαζονται 18.000 μορια... Περναω σε καποια ΑΕΙ εδω στην ελλαδα αλλα δεν με ικανοποιουν ιδιαιτερα... Μου προτειναν λοιπον το πανεπιστημιο του Edinburgh... Θεωρω λοιπον οτι ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να σπουδασω αυτο που ηθελα εξ αρχης, δηλαδη δημοσιογραφια... Εχω ομως καποιες αποριες σχετικα με αυτα που εγραψες... Οσον αφορα τις προυποθεσεις εισαγωγης στο πανεπιστημιο αυτο ειπες οτι παιζουν ρολο οι βαθμοι του απολυτηριου και οχι των πανελληνιων... Δηλαδη οσον αφορα τα μαθηματα της δικης μου κατευθυνσης ποια ακριβως βαθμολογια θα κοιταξουν? Εγω για παραδειγμα εχω βγαλει 14.9 μεσο ορο απολυτηριου, αλλα οι βαθμολογιες στα μαθηματα της κατευθυνσης μου κυμαινονται στο 13 - 16... Αυτο τι συνεπαγεται? Θα μπορεσω να γινω αποδεκτος? Επισης οσον αφορα τα αγγλικα τα εχω τελειωσει σαν γλωσσα (εχω παρει lower kai proficiency, αλλα και τα 2 ειναι του michigan)... Με το Ielts μονο, ειμαι καλυμμενος?? Υστερα οσον αφορα τα διδακτρα λες ακριβως: ''Στα προπτυχιακά οι Έλληνες μπορούν να πάρουν υποτροφία και για τα 4 χρόνια σπουδών, ουσιαστικά πληρώνοντας μονάχα τη διαβίωση τους. Κατα 100% την δικαιούμαστε όλοι.'' Αυτο τι ακριβως σημαινει? Θα ηθελα να μου το εξηγησεις με οσο το δυνατον περισσοτερες λεπτομερειες... Τελος θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την διαβιωση... Περα απο τα σπιτακια με το ενοικιο, υπαρχει καποιο ειδος εστιας που να ανηκει στο πανεπιστημιο με δωρεαν κατοικηση? Ξερω οτι ειναι αρκετα αυτα που ρωταω, αλλα επειδη και γω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φοιτησω σε αυτο το πανεπιστημιο, θελω να καλυψω οποιαδηποτε απορια η κενο που εχω.... Θελω να γνωριζω οσο το δυνατον περισσοτερα... Θα ηθελα να μου απαντησεις οσο το δυνατον συντομοτερα, γιατι ειμαι σε μια φαση που πρεπει να μαθω γιαυτο το πανεπιστημιο....

Σε ευχαριστω και παλι για τις χρησιμες πληροφοριες
;);)

Fauve

Member
είναι παλιό το μήνυμά σου αλλά ελπίζω να δεις το δικό μου και να απαντήσεις. Σκεφτομαι για μεταπτυχιακό (κινηματογράφος) και βλέπω διάφορες χώρες της Ευρώπης. Το Εδιμβούργο μου αρέσει σαν ιδέα. Θα ήθελα να ρωτήσω, απ'όσο ξέρεις, αν υπάρχει μεταπτυχιακό για film studies γιατί έχω λίγο χαωθεί ψάχνοντας!! Και βέβαια είστε ευπρόσδεκτοι όσοι ξέρετε να απαντήσετε!! Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα απο άλλα αντικείμενα εκτός απο Computer Science, ούτε απο διαδικασίες πανελλαδικών. Θα πρέπει να απευθυνθείτε στα αρμόδια γραφεία για πληροφορίες.

Υ.Γ Θα ρωτησω ενα φιλο σκηνοθετη για film studies, ισως ξερει.

Y.Γ2 GeorgePF Δεν υπάρχουν δωρεαν εστιες στην Αγγλια. Συνηθως βγαινουν και πιο ακριβες αν οχι ισες με ενοικιαση γκαρσονιερας. Τα διδακτρα προπτυχιακο ειναι απλα δωρεαν για ευρωπαιους, δε πληρωνεις κατι. Η βαθμολογια σου ειναι κατω απο αυτο που ζητανε, οποτε κοιταξε και για Χεριοτ Βατ ή μιλα με γραμματειες στις σχολες που θελεις.

"Nai, pes tou oti to Napier kanei kai to screen academy."

Ταδε εφη ενας γνωστος απο εδιμβουργο...τιποτα που δε μπορεις να βρεις στο νετ.

Επειδη εχω χαμηλο βαθμο απολυτηριου εχω διαβασει οτι υπαρχουν γραφεια που κανεις μαθηματα και σε προετοιμαζουν να μπεις στα πανεπιστημια της Αγγλιας-Σκωτιας με το αναλογο κοστος βεβαια και μπαινεις δινωντας καποιες εξετασεις. Ισχυει αυτο δλδ? Μπορουμε να παρακαμψουμε το απολυτηριο γιατι ειναι ενα χαρτι που ετυχε να το βγαζουμε στις χειροτερες χρονιες της ηλικιας μας ως προς την σοβαροτητα και την σκεψη για το μελλον?! Προσφερουν και μαλιστα εγγυηση οτι θα μπεις και μιλαω για το Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου το οποιο θελει και μεγαλο βαθμο απολυτηριου.

Giovanni2

New Member
Πηγες τελικα Εδυμβουργο;

Καλησπέρα και από εμένα τον Ιούνιο έρχομαι Εδιμβούργο για δουλειά και θα ήθελα εάν ξέρετε να μου πείτε εάν υπάρχουν θέσεις εργασίας??Έχω τελειώσει απο ΤΕΙ οχημάτων..Ξέρετε κάποια γραφεία εύρεσης εργασίας??Ευχαριστώ προκαταβολικά..
Καλημερα.
Ειδα το μυνημα και ειπα να γραψω για να δω πως προχωρησες σε αυτην σου την αποφαση.
Ειμαι Αρχιτεκτονας και σκεφτομαι να παω Αγγλια για να βρω δουλεια.
Υπαρχει βεβαια και η σκεψη για καποιο μεταπτυχιακο αν αυτο μου δωσει περισσοτερες πιθανοτητες στην ευρεση εργασιας.
Ελπιζω ολα να πανε καλα.
Γιαννης.

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.247
Μέλη
34.988
Νεότερο μέλος
Evamarkog

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα