Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα σε όλους,
Δεν ξέρω αν δεν σας είχα πόσο χρόνο θα σπαταλούσα σε ψάξιμο στο Internet.

Βρήκα μια πολύ καλή προσφορά για 4 μέρες / 3 νύχτες και μια και η γυναίκα μου με έχει τρελάνει με την Πόλη α ρε Εζέλ τι μας κάνεις... σκέφτομαι να πάμε αλλα πάντα με πρόγραμμα οπότε θέλω να με βοηθήσετε για να μπορέσω να δω τα καλύτερα σε αυτές τις μέρες.
Τέλος Οκτωμβρίου με αρχές Νοεμβρίου είναι καλή εποχή για την πόλη?

Θα μένουμε στο Istanbul May Hotel, istanbul hotels, Htel istambul, Estambul hotels, Hotel a Istanbul, Estambul, turchia, turquie (έχει χάρτη για την τοποθεσία) πιστεύω πως είναι σε καλό σημείο απο ότι διαβάζω στο site.

Σκέφτομαι για:

1η μέρα:
Αγία Σοφία
Μπλε Τζαμί
Παλάτι Τοπκαπί
Μεγάλο Παζάρι - Καπαλί Τσαρσί
Πλατεία Ταξίμ

2η μέρα
Miniaturk (κάπου το είδε η γυναίκα μου και θέλει να το δούμε)
Βόσπορος (βαρκάδα..)

3η μέρα:
Ότι περισέψει απο την πρώτη μέρα και ότι μου πείτε.

Θα ήθελα και κανα καλό ανατολίτικο μέρος με χανουμάκια, χορο της κοιλιάς κτλ (να τα δούμε στην χώρα τους)
Επίσης μέρη για καμια απογευματινή βόλτα.
και τέλος μέρη κοντά μας με καλή κουζίνα.

Καλύτερα είναι να πάμε καθημερινές ή ΠΣΚ? και τέλος (αν και σας κούρασα) στα παραπάνω μέρη υπάρχει κάποια μέρα που δεν είναι ανοιχτά ή έχει πολύ κόσμο πχ τις κυριακές για να πάμε άλλη μέρα?
Απο ότι διάβασα θα κάνω ερώτηση στο ταξί πόσο θα μου πάρει για το ξενοδοχείο για να μην με "δαγκώσει" τον τουρίστα.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας και όποια πρόταση δεκτή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Νομίζω οτι μπορείς να βρείς απαντήσεις στις απορίες σου στον ταξιδιωτικό οδηγό για την Κων/λη και στις αντίστοιχες ιστορίες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
αν και υπαρχουν απειρες πληροφοριες για την πολη να σου πω επιγραμματικα..

κατ αρχην δεν καταλαβα τελικα θα πατε με οργανωμενο προγραμμα η μονοι σας?

το ξενοδοχειο δεν θα ελεγα οτι ειναι σε πολυ βολικο σημειο.η περιοχη του kumkapi κοντα στο ξενοδοχειο σας ειναι μια ωραια περιοχη με ψαροταβερνες που φανταζομαι την κυριακη θα ειναι μια ωραια βολτα..

η πρωτη μερα μου φαινεται φορτωμενη.ασε το καπαλι τσαρσι για αλλη μερα.

-ξεχασατε το παλατι Dolmabahçe (οπωσδηποτε)
-προτασεις για βολτα που δεν πρεπει να χασεις ειναι ο λοφος pierreloti ειναι και κοντα στο μινιατουρκ που θελετε να πατε,
-βολτα οπωσδηποτε καθως βραδιαζει και μετα στην καλυτερη περιοχη για μενα το ortakoy.
-στο kariye στα θεοδοσιανα τειχοι(ειναι κοντα στο pierreloti)
-στο fener (φαναρι) πολυ γραφικη περιοχη η φτωχη της πολης ιδανικη για φωτογραφιες,
-βολτα και περπατημα εννοειται στην istiklal και στον πυργο του γαλατα και οχι στην ταξιμ που δεν εχει τιποτα.
-καλη προταση ειναι και το καστρο rumeli hisari.
-αν θελετε κατι διαφορετικο πατε στο levent με τους ουρανοξυστες και τα ακριβα εμπορικα κεντρα.

τωρα για χορους της κοιλας δεν εχω ιδεα αλλα μην πεσετε σαυτη την τουριστικη ατραξιον που πηγαινουν τα γκρουπ.η πολη εχει τοσες προτασεις για φαγητο ποτο κτλ που ειναι κριμα να πατε σε κατι τετοιο..

στην ιστικλαλ παραπλευρα ειναι το Çiçek Pasajı και το Nevizade που ειναι στοες με πολλες ταβερνες εστιατορια και μπαρακια..ειναι παρα πολυ ωραια.
 

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
οπως θα ειδες μεσα στο φορουμ ειδικα για την Πόλη εχει παρα πολλες πληροφοριες και ιστορίες.
υποψιν η Αγια Σοφια ειναι κλειστα Δευτέρες νομίζω.
Προσωπικα πιστευω οτι εποχη και να πας η Πολη ειναι υπέροχη.
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Πέρσι είχα πάει πρωτοχρονιά στην Κων/πολη είχε κρύο αλλά ακόμα και εγώ που είμαι κρυουλιάρα δεν είχα πρόβλημα. Με ένα καλό μπουφάν, σκούφο και γάντια θα είσαι μια χαρά, ούτε καν ισοθερμικά κλπ.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αν δεν μας πείς συγκεκριμένες ημέρες δεν μπορώ να σε βοηθήσω επί της ουσίας .
Καποια αξιοθέατα είναι διαφορετικές μέρες ανοικτά
Αν κλεισεις συγκεκριμενες μερες μπορούμε να βγαλουμε ενα καλό πρόγραμμα ,πιεστικό μεν αλλά θα δειτε πολλά πράγματα.
Η Πόλη είναι υπερβολικά μεγάλη και εχει άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις

Γενικά πάντως μεχρι τελος Οκτωβρίου είναι καλά μετα πιάνει κρύο .

δες και εδώ

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E5%E8%E5%F1%FC-%F3%F4%DE%ED-%F0%FC%EB%E7.html

και εδώ αν και χρωστάω καποια ακόμα πράγματα
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...B%E7-%EC%EF%F5-%F3%F4%E7%ED-%F0%FC%EB%E7.html
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
-ξεχασατε το παλατι Dolmabahçe (οπωσδηποτε)
-προτασεις για βολτα που δεν πρεπει να χασεις ειναι ο λοφος pierreloti ειναι και κοντα στο μινιατουρκ που θελετε να πατε,
-βολτα οπωσδηποτε καθως βραδιαζει και μετα στην καλυτερη περιοχη για μενα το ortakoy.
-στο kariye στα θεοδοσιανα τειχοι(ειναι κοντα στο pierreloti)
-στο fener (φαναρι) πολυ γραφικη περιοχη η φτωχη της πολης ιδανικη για φωτογραφιες,
-βολτα και περπατημα εννοειται στην istiklal και στον πυργο του γαλατα και οχι στην ταξιμ που δεν εχει τιποτα.
-καλη προταση ειναι και το καστρο rumeli hisari.
-αν θελετε κατι διαφορετικο πατε στο levent με τους ουρανοξυστες και τα ακριβα εμπορικα κεντρα.
κάπως έτσι!
ατελείωτες περατζάδες στην ιστικλάλ και να απολαύσεις την θέα απο τον πύργο του γαλατά.
βαρκάδα στον βόσπορο επιβάλλεται!
συμφωνώ και επαυξάνω για το ortakoy! (είχε σκηνές και ο εζέλ εκεί:bleh:
αν θέλετε (δεν ξέρω βέβαια αν θα χωρέσει στο προγραμμά σας), θα ήταν ωραία να κάνετε μια βόλτα στην ασιάτικη μεριά της πόλης, έχει πολύ ωραία σπίτια!
η εποχή που θέλετε να πάτε είναι μια χαρά, πιο μετά αρχίζουν τα κρύα
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
1η μέρα:
Αγία Σοφία
Μπλε Τζαμί
Παλάτι Τοπκαπί
Μεγάλο Παζάρι - Καπαλί Τσαρσί
Πλατεία Ταξίμ

2η μέρα
Miniaturk (κάπου το είδε η γυναίκα μου και θέλει να το δούμε)
Βόσπορος (βαρκάδα..)

3η μέρα:
Ότι περισέψει απο την πρώτη μέρα και ότι μου πείτε.

Έχεις ξεχάσει Άγιο Γεώργιο και Πατριαρχείο. Η Παναγία της Βλαχαίρνας.
Ακόμη Dolmabahce και φυσικά Πριγκηπονήσια. Κάπου στα ενδιάμεσα πρόσθεσε και ένα τούρκικο χαμάμ...
 

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.
Έκλεισα για 6 έως 9 Νοέμβρη (Κυριακή - Τετάρτη) ας ελπίσουμε να μην έχει πολύ κρύο και να μπορέσουμς να δουμε αυτα που πρέπει.
Όσο για τα πριγκιπονήσια είδα πως υπάρχουν καράβια που περνάνε απο όλα.
Πριν μου το ανάφέρατε έλεγα να μην πάμε μια και εδώ έχουμε τόσα νησιά.
Αξίζει σε κάποιο να κατέβουμε για κάποιες ώρες.

Το περιμένουμε πως και πως.
Τουρίστες τον Νοέμβριο έχει ή θα είμαστε εμείς και εμείς.

Ευχαριστώ.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
αν πας χειμώνα όμως, πχ Χριστούγεννα, δεν έχει πάρα πολύ κρύο?
Μια χαρά είναι, προσωπικά 10 μέρες Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά δε χρειάστηκα ούτε γάντια, ούτε σκούφους. Ακόμη και σε τριγύρω ορεινά χωριά που επισκέπτηκα εκείνη την περίοδο, κρύο ιδιαίτερο δε θα έλεγα πως συνάντησα. Απλά μη περιμένεις να αντιληφθείς το Χριστουγεννιάτικο-Πρωτοχρονιάτικο κλίμα της Ευρώπης ιδιαίτερα.
 

Baroness

Member
Μηνύματα
22
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Pasxen,
νομιζω πως διαλεξες εξαιρετικη εποχη να πας. Εγω ειχα παει καλοκαιρι και λογω ζεστης συνδιασμενης με υγρασια η κουραση στο τελος της μερας ηταν διπλη. Τουρισμο εχει ολο τον χρονο (εχουν και πολλους τουριστες απο Ασια ετσι κι αλλιως), σιγουρα θα εχει λιγοτερους απο το καλοκαιρι/ ανοιξη αλλα αυτο καλο το βρισκω. Το κρυο δεν φανταζομαι να ειναι προβλημα αφου απο οτι διαβαζω η μεση θερμοκρασια για τον μηνα Νοεμβριο ειναι 8-15, οποτε με ενα απλο μπουφανακι φανταζομαι να ειστε μια χαρα-καλα οτι θα εχετε τσεκαρει τη προγνωση του καριου πιο πριν εννοειται φανταζομαι. Κατα τα αλλα, μια χαρα μου φαινεται το προγραμμα να πας οπωσδηποτε Dolmabahce-ΑΞΙΖΕΙ με τα 1000! γνωμη μου ειναι οτι αφου θα κατσεις λιγες μερες(3 ολοκληρες?) δεν χρειαζεται να πας και στα Πριγκιπονησια- η βολτα στον Βοσπορο ειναι αρκετη (και απαραιτητη) για να πιασεις το feeling...θα βρεις ετσι κι αλλιως δεκαδες πραγματα να κανεις στην πολη που σιγουρα θα θελεις να ξαναπας μετα!

...να περασετε τελεια (που θα περασετε)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom