Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τελικά θα φτάσουμε Κυριακή μεσημέρι μέχρι Τετάρτη μεσημέρι. 4 μέρες.
Έχω μαζέψει πολύ πληροφορία και από 26 σελίδες τις πήγα στις 3.
Θέλω βοήθεια με το πρόγραμμα, αν κάτι είναι κοντά με κάποιο άλλο.
Αυτά που θέλω να δώ και όπως τα έχω χωρίσει:

Κυριακή κατα τις 17.00 που θα ξεκινήσουμε σκέφτομαι για :
Βόσπορο βαρκάδα
Πύργος του Γαλατά
βράδυ
Ιστικλάλ

Δευτέρα:
Μπλε Τζαμί
Τοπ Καπί
Στήλη του Κωνσταντίνου – Ιππόδρομος
Υπόγεια Βυζαντινή δεξαμενή
Απόγευμα
Πλατεία Ταξίμ
shopping centers ? ποια είναι καλα?

Τρίτη:
Dolmabahce
Miniaturk
Ortakoy

Καπαλί Τσαρσί ή Σκεπαστή Αγορά:
Misir Bazaar

Τετάρτη
Αγία Σοφία



http://www.hagia-sophia.net/
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Τελικά θα φτάσουμε Κυριακή μεσημέρι μέχρι Τετάρτη μεσημέρι. 4 μέρες.
Έχω μαζέψει πολύ πληροφορία και από 26 σελίδες τις πήγα στις 3.
Θέλω βοήθεια με το πρόγραμμα, αν κάτι είναι κοντά με κάποιο άλλο.
Αυτά που θέλω να δώ και όπως τα έχω χωρίσει:

Κυριακή κατα τις 17.00 που θα ξεκινήσουμε σκέφτομαι για :
Βόσπορο βαρκάδα
Πύργος του Γαλατά
βράδυ
Ιστικλάλ

Δευτέρα:
Μπλε Τζαμί
Τοπ Καπί
Στήλη του Κωνσταντίνου – Ιππόδρομος
Υπόγεια Βυζαντινή δεξαμενή
Απόγευμα
Πλατεία Ταξίμ
shopping centers ? ποια είναι καλα?

Τρίτη:
Dolmabahce
Miniaturk
Ortakoy

Καπαλί Τσαρσί ή Σκεπαστή Αγορά:
Misir Bazaar

Τετάρτη
Αγία Σοφία
κατ αρχην εχεις τρεις μερες γεματες.ειναι λιγες οποτε πρεπει να συμπιεσεις το προγραμμα σου η να αφησεις κατι..

το ντολμαμπαξε ειναι κλειστα την τριτη ασχετα αν κι εγω στο ιντερνετ ειχα δει οτι κλειστα ειναι τη δευτερα.

δυστηχως θα φτασετε μεσημερι και δεν βολευει για το ιδανικο,να δειτε αγια σοφια,μπλε τζαμι,τοπ καπι,πλατεια ιπποδρομου και υδραγωγειο σε μια μερα.

σε ποια περιοχη θα μεινετε για να δω αν μπορειτε να αλλαξετε κατι..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τελικά θα φτάσουμε Κυριακή μεσημέρι μέχρι Τετάρτη μεσημέρι. 4 μέρες.
Έχω μαζέψει πολύ πληροφορία και από 26 σελίδες τις πήγα στις 3.
Θέλω βοήθεια με το πρόγραμμα, αν κάτι είναι κοντά με κάποιο άλλο.
Αυτά που θέλω να δώ και όπως τα έχω χωρίσει:

Κυριακή κατα τις 17.00 που θα ξεκινήσουμε σκέφτομαι για :
Βόσπορο βαρκάδα( καντην την μερα που θα είσαι Ortakoy )
(Ξεκίνα με Αιγιπτιακό παζάρι -λαικό ΤΖαμί και περνας γεφυρα γαλατά και πάς Πυργο του Γαλατά και είσαι σχε΄δον δίπλα στην αρχή της istiklal )
Πύργος του Γαλατά
βράδυ
Ιστικλάλ

Δευτέρα:
Μπλε Τζαμί
Τοπ Καπί -- αρχαιολογικό μουσείο
Στήλη του Κωνσταντίνου – Ιππόδρομος -
Υπόγεια Βυζαντινή δεξαμενή
τρως για μεσημερι στο sultanahmet και πάς και Kapali Carsi

νωρίς το βραδυ
Πλατεία Ταξίμ ( με τραμ μεχρι Cabatas και μετα με το tunel ανεβαίνεις Taksim )
shopping centers ? ποια είναι καλα? ασε τα shopping center !!!!!!!!!μετα την 2η φορά που θα πάς ..αν επιμένεις πάντως στο Nisantasi έχει αυτό που ψάχνεις !

Τρίτη:
Dolmabahce
Miniaturk
Ortakoy
εδω θα έβαζα την βόλτα στο Βόσπορο και οχι πρωτη μερα
Καπαλί Τσαρσί ή Σκεπαστή Αγορά:
Misir Bazaar

Τετάρτη
Αγία Σοφία

σου έκανα διορθώσεις με έντονα γράμματα ;)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
συμφωνω με το προγραμμα που σου προτεινε ο χρηστος...ταιριαζουν καλυτερα έτσι απο πλευρας αποστασεων...μονο να κανω μια μικρη παρατηρηση....στο θεμα της βαρκαδας στο βοσπορο ,θα ήταν καλα να έχεις μια ευελιξια γιατι εφοσον θα πας αρχες νοεμβρη ο καιρος παιζει ρολο....κοιταξε λιγο πριν φυγεις τις προγνωσεις και προγραμματισε την αναλογα ή τελος παντων μολις δεις καλο καιρο εκει κανε μια μετατροπη στο προγραμμα γιατι αν βρεχει ή φυσαει δε θα την ευχαριστηθεις πολυ....
 

nina_1990

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Θα ηθελα Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Γεια σας παιδια!!
Και εγω εχω κλεισει για Κων/πολη για τελος του μηνα για 5 μερες και χρειαζομαι βοηθεια οσον αφορα την διαμονη.... Μεχρις στιγμης οσα ξενοδοχεια εχω δει ( και ειναι πολλα!!) δεν μου εχουν πολυγεμισει το ματι...Οσοι λοιπον εχουν ξαναπαει Κωνσταντινουπολη μπορουν να postαρουν προτασεις?
Θελω ξενοδοχειο στην περιοχη του Sultanahmet κοντα σε μπλε τζαμι κτλ. , για ζευγαρι, να ειναι σχετικα προσεγμενο. Το μπατζετ ειναι μεχρι 50-55 ευρω την βραδια.........Ευχαριστω παιδες!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Γεια σας παιδια!!
Και εγω εχω κλεισει για Κων/πολη για τελος του μηνα για 5 μερες και χρειαζομαι βοηθεια οσον αφορα την διαμονη.... Μεχρις στιγμης οσα ξενοδοχεια εχω δει ( και ειναι πολλα!!) δεν μου εχουν πολυγεμισει το ματι...Οσοι λοιπον εχουν ξαναπαει Κωνσταντινουπολη μπορουν να postαρουν προτασεις?
Θελω ξενοδοχειο στην περιοχη του Sultanahmet κοντα σε μπλε τζαμι κτλ. , για ζευγαρι, να ειναι σχετικα προσεγμενο. Το μπατζετ ειναι μεχρι 50-55 ευρω την βραδια.........Ευχαριστω παιδες!!!
Booking.com: Raymond Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 530 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

σου προτεινω αυτο..μειναμε πολυ ευχαριστημενοι τον μαρτη που επισκεφθηκαμε την πολη!
και σε πολυ καλη τοποθεσια, με τα ποδια γυριζεις τα περισσοτερα αξιοθεατα και με σταση τραμ διπλα, αν χρειαστει..και προσεγμενο πολυ!

αν θες να δεις και αλλες προτασεις, κανε μια αναζητηση στο φορουμ..κατα καιρους εχουν προταθει πολλα ξενοδοχεια..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Booking.com: Raymond Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 530 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

σου προτεινω αυτο..μειναμε πολυ ευχαριστημενοι τον μαρτη που επισκεφθηκαμε την πολη!
και σε πολυ καλη τοποθεσια, με τα ποδια γυριζεις τα περισσοτερα αξιοθεατα και με σταση τραμ διπλα, αν χρειαστει..και προσεγμενο πολυ!

αν θες να δεις και αλλες προτασεις, κανε μια αναζητηση στο φορουμ..κατα καιρους εχουν προταθει πολλα ξενοδοχεια..

Ιωάννα τι τιμές το δίνει ???
ειναι εκεί που έμεινες ???
 

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν και θα πάω αρχές Νοέμβρη εγώ έκλεισα το Maywood Hotel (Κωνσταντινούπολη, Τουρκία) - Ξενοδοχείο Κριτικές - TripAdvisor
νουμερο 25 απο τα 713 hotels στην κατάταξη του tripadvisor. Διάβασα και τα καλύτερα εδω μέσα για το συγκεκριμένο. Εγω το έκλεισα απευθείας απο το site του ξενοδοχείου στα 62 ευρώ. Σε 2-3 mails που ανταλάξαμε έμεινα πολύ ευχαριστιμένος με τον επαγγελματισμό και την αμεσότητα τους. site ξενοδοχείου Boutique Maywood Hotel, Sirkeci Istanbul.
 

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μετα απο πολύ ψάξιμο και κόβοντας μερικά για την επόμενη φορά, σκέφτηκα το παρακάτω πρόγραμμα:

Κυριακή (περίπου απο τις 16.00): ποδαράτο πάμε στο πύργο του Γαλατά ή είναι μακρυά, επίσης αφου θα είμαι istiklal σφέφτομαι να φτάσουμε ποδαράτο μεσω Ταξίμ και το βραδάκυ με ταξί πίσω?

Πύργο του Γαλατά Ωραριο 09:00 - 24:00 δέκα τούρ. λίρες και είσαι σχεδόν δίπλα στην αρχή της istiklal Μετρό: Ταξίμ.
Πλατεία Ταξίμ ( με τραμ μέχρι Cabatas και μετά με το tunel ανεβαίνεις Taksim )
shopping center Nisantasi metro osmanbey (μπορεί να πάει για την Τρίτη)


Δευτέρα:
Μπλε Τζαμί ή Τζαμί της Σουλταναμέτ:λειτουργεί ως τζαμί κλείνει 19:00
Τοπ Καπί -- αρχαιολογικό μουσείο 9:30 -17:00 Tρίτη κλειστά 20 τούρκικες λίρες,
Στήλη του Κωνσταντίνου – Ιππόδρομος
Υπόγεια Βυζαντινή δεξαμενή Ανοικτά καθημερινά απο 09:00 - 21:00
τρως για μεσημερι στο sultanahmet και πάς και
Kapali Carsi ή Σκεπαστή Αγορά: Ωράριο καθημερινά 08:30 - 19:00 Τραμ: Beyoglou
Συνεχίζοντας τον ανηφορικό δρόμο Ντιβάν
Misir Bazaar
Που θα βρώ ένα καλό με ανατολιτικούς χορούς χανουμάκια κτλ (αρέσουν πολύ στην σύζηγο και θέλουμε να δούμε τα γνήσια) αλλα να είναι κοντά εκεί που μένουμε ή τουλάχιστον σε ποιο δρόμο μπορούμε να βρούμε?.

Τρίτη:
Dolmabahce Sarayi 9-16 καθημερινά κλειστό Δε Πέ Ανάκτορο Dolmabahce Camii 20 λίρες tram προς KABATAS .10' λεπτα
http://www.miniaturk.com.tr/eng/Ortakoy
βόλτα στο Βόσπορο βαρκάδα(την μέρα που θα είσαι Ortakoy ) απο Ortakoy παίρνουμε το καραβάκι ?


Τετάρτη
Αγία Σοφία 20 τούρκικες λίρες Ωράριο καθημερινά 9:30 -16:30 Δευτέρα κλειστά
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τρίτη:
Dolmabahce Sarayi 9-16 καθημερινά κλειστό Δε Πέ Ανάκτορο Dolmabahce Camii 20 λίρες tram προς KABATAS .10' λεπτα
Ortakoy
βόλτα στο Βόσπορο βαρκάδα(την μέρα που θα είσαι Ortakoy ) απο Ortakoy παίρνουμε το καραβάκι ?
Τα περισσότερα καραβάκια φευγουν δεξιά απο την γεφυρα του Γαλατά για βόσπορο tour
Είδα όμως και απο Ortakoy να φευγει καταμαράν για βόλτα στο βόσπορο,δεν είμαι όμως 100% σίγουρος οτι τωρα που θα πάτε θα ισχύει ακόμα ????

Λογικό μου φαίνετε το υπόλοιπο πρόγραμμα ,σχεδόν ξεκούραστο για Πόλη !!
 
Last edited by a moderator:

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Δευτέρα:
Μπλε Τζαμί ή Τζαμί της Σουλταναμέτ:λειτουργεί ως τζαμί κλείνει 19:00
Τοπ Καπί -- αρχαιολογικό μουσείο 9:30 -17:00 Tρίτη κλειστά 20 τούρκικες λίρες,
Στήλη του Κωνσταντίνου – Ιππόδρομος
Υπόγεια Βυζαντινή δεξαμενή Ανοικτά καθημερινά απο 09:00 - 21:00
τρως για μεσημερι στο sultanahmet και πάς και
Kapali Carsiή Σκεπαστή Αγορά: Ωράριο καθημερινά 08:30 - 19:00 Τραμ: Beyoglou
Συνεχίζοντας τον ανηφορικό δρόμο Ντιβάν
Misir Bazaar
Που θα βρώ ένα καλό με ανατολιτικούς χορούς χανουμάκια κτλ (αρέσουν πολύ στην σύζηγο και θέλουμε να δούμε τα γνήσια) αλλα να είναι κοντά εκεί που μένουμε ή τουλάχιστον σε ποιο δρόμο μπορούμε να βρούμε?.

εγω θα ελεγα να μην πας την ιδια μερα Kapali Çarşı και Mısır Çarşısı..

κουραστικο μου φαινεται..κρατα το ενα απο τα δυο για δευτερα και βαλε το αλλο τριτη ή τεταρτη..

για χαμαμ ποια μερα θα πατε??
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.190
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom