Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Τώρα τελευταία στο flight radar 24.com,παρατηρήσαμε το εξής:
φαίνονται πτήσεις της Aegean να εκτελούνται με αεροπλάνα της Olympic..
συγκεκριμένα σήμερα η πτήση Μόναχο-Αθήνα (αριθμός πτήσης 807)
φαίνεται να γίνεται με Α320 της Olympic..
προχτές είχαμε πιάσει μια άλλη πτήση της Aegean που φαινόταν πως γινόταν με Α319..αλλά απ΄όσο ξέρουμε δεν έχει τέτοιου τύπου αεροπλάνα η Aegean.
Ξέρει κανείς τι γίνεται..??:roll: ή το flight radar 24,δείχνει λάθος??:roll:
δεν έχει γίνει κάποιο λάθος η aegean έχει μισθώσει και πετούν με τα χρώματα της 2 airbus της ολυμπιακής.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ξέρει κανείς τι γίνεται..??:roll: ή το flight radar 24,δείχνει λάθος??:roll:
Εν γένει το flightradar24 έχει μεγάλο ποσοστό σφάλματος, αλλά εν προκειμένω (και για κάποια τουλάχιστον από τις περιπτώσεις που μάλλον είδατε), πρόκειται για wet leasing αεροσκαφών (για την ακρίβεια ένα υβριδικό μοντέλο leasing με πληρώματα από τη μια εταιρία και προσωπικό από την άλλη).
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κι όλα αυτά ενδεχομένως μέχρι να πάνε Λονδίνο τα αεροπλανάκια και να ζωγραφιστούν πάνω τους, γλαρόπουλα :rolleyes:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Απίστευτο!!!... :shock:

μπορεί για εσενα να ειναι απιστευτο και υπερβολικό... εμενα τα υπερατλαντικά και πολύωρα ταξιδια με φοβίζουν και με ανησυχουν.. δεν εχω εξαλειψει τον φόβο μου για τα αεροπλάνα,δυστυχώς....και ειδικά οταν ταξιδευουν τα παιδιά μου...και θέλω να ξερω αν όλα πηγαινουν καλα με την πτήση αφου εχω αυτη την δυνατότητα πλέον...τίποτα αλλο ,φίλε μου....
Δεν ξέρω τι ηλικία ειναι τα παιδιά σου,αλλά το έχω κάνει και εγω για τα δικά μου(λύκειο) μπαίνοντας στα site των αερδρομίων που ταξιδεύουν και βλέποντας τις αφίξεις/αναχωρήσεις.

Ειναι πολύ καλύτερο απο να παίρνω τηλέφωνα και να νευριάζουν γιατί πιθανόν θα τους κοροΙδεύει η παρέα τους άν ο μπαμπας/μαμα παιρνουν πολλά τηλ.

Λίγο υπερβολικό ίσως αλλά γιατί να μην εκμεταλευθούμε όσες δυνατότητες υπάρχουν.Το site που παρακολουθείς όλη την πτήση δεν το ήξερα.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Και αν για τον ένα ή τον άλλο τυχαίο λόγο το αεροπλάνο χαθεί ξαφνικά από το site θα μας πάθετε κάνα καρδιακό;
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
δεν ξέρω αν το flight radar 24 κάνει λάθη ή όχι..αλλά ξέρω σίγουρα πως αν παρακολουθείς συνέχεια κάποια πτήση αυτή μπορεί για λίγο να χαθεί ξαφνικά(δεν ξέρω για ποιο λόγο γίνεται αυτό).γι αυτό καλό είναι αν ενδιαφέρεται κάποιος για τη πορεία μιας συγκεκριμένης πτήσης,να μην ανησυχήσει αν αυτή χαθεί και να μη τη παρακολουθεί συνέχεια.αυτά για να μην έχουμε τίποτα εγκεφαλικά!;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πρώτον το flightradar24 δεν έχει καμία μα καμία αξιοπιστία... μια χαρά είναι για να κάνεις την πλάκα σου αλλά από εκεί και πέρα δεν μπορεί να στηρίζεσαι σε αυτό... στην συγκεκριμένη περίπτωση το θέμα πιθανόν να έχει ως εξής... μερικά αεροπλάνα (βλέπε παρακάτω) της ΟΑ έγιναν Α3 αλλά το registry δεν έχει αλλάξει ακόμα... το συγκεκριμένο site βλέπει το παλιό registry δεν έχει ενημερωθεί ακόμα για την αλλαγή και εμφανίζει την Α3 ΟΑ...


Κι όλα αυτά ενδεχομένως μέχρι να πάνε Λονδίνο τα αεροπλανάκια και να ζωγραφιστούν πάνω τους, γλαρόπουλα :rolleyes:
Επί της ουσίας... η ΟΑ έχει αρχίζει εδώ και λίγες βδομάδες να ξεφορτώνεται ορισμένα αεροπλάνα της μετά το κλείσιμο των πτήσεων στη Δ.Ευρώπη... τα αεροπλάνα αυτά τα είχε πάρει με leasing και τώρα τα στέλνει στην ευχή του Θεού... ορισμένα από αυτά και συγκεκριμένα το SX-OAS και το SX-OAP πήγαν μέχρι την Αγγλία όπως είπε η Twinkie να πάρουν τον αέρα τους και να μεταλλαχθούν σε Aegean... μονο που πήγαν στο Norwich και όχι στο London αλλά μικρή σημασία έχει αυτό... το θέμα είναι ότι εντελώς συμπτωματικά δύο , μέχρι στιγμής γιατί θα έχουμε και συνέχεια, αεροπλάνα της ΟΑ έχουν γίνει Α3... τι σου είναι αυτές οι συμπτώσεις!!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Εν γένει το flightradar24 έχει μεγάλο ποσοστό σφάλματος, αλλά εν προκειμένω (και για κάποια τουλάχιστον από τις περιπτώσεις που μάλλον είδατε), πρόκειται για wet leasing αεροσκαφών (για την ακρίβεια ένα υβριδικό μοντέλο leasing με πληρώματα από τη μια εταιρία και προσωπικό από την άλλη).

τη πτήση που αναφέρω στο αρχικό μου ποστ τη παρακολουθούμε καθημερινά εδώ και κάμποσες μέρες..και πάντα φαίνεται να εκτελείται απ΄την aegean,αλλά όταν πατάς πάνω στο αεροπλανάκι για να δεις τα στοιχεία της πτήσης βλέπεις πως το αεροπλάνο είναι της olympic...άρα μου φαίνεται λίγο δύσκολο να πρόκειται για λάθος του flight radar 24...
και ακόμα πιο δύσκολο να μην είδαμε καλά.
τώρα αυτό που γράφεις για πληρώματα απ΄τη μια και προσωπικό απ΄την άλλη δεν το καταλαβαίνω καλά,αν θες το εξηγείς λίγο πως γίνεται αυτό και τι σύστημα είναι.ευχαριστώ πάντως για την απάντηση,έστω κι αν δεν τη καταλαβαίνω ακριβώς.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Οχι.Παρακολουθώ μόνο αφίξεις/αναχωρήσεις.Σίγουρα πράγματα:lol:
Και άμα αργήσει να προσγειωθεί για τους χ-ψ λόγους να σε τρέχουνε με τα υπογλώσσια.
Και άντε - χτύπα ξύλο - γίνεται κάτι κακό την ώρα της πτήσης. Τι θα καταφέρει κάποιος αν παρακολουθεί την πτήση? Θα χτυπήσει ένα πλήκτρο και όλα θα γίνουν όπως πριν?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Και άμα αργήσει να προσγειωθεί για τους χ-ψ λόγους να σε τρέχουνε με τα υπογλώσσια.
Και άντε - χτύπα ξύλο - γίνεται κάτι κακό την ώρα της πτήσης. Τι θα καταφέρει κάποιος αν παρακολουθεί την πτήση? Θα χτυπήσει ένα πλήκτρο και όλα θα γίνουν όπως πριν?
Εχει δίκιο,τίποτα δεν αλλάζει ούτε μπορεί να κάνεις κάτι απο το computer.Απλά χρησιμοποιείς κάποιες δυνατότητες ενημέρωσης οι οποίες ισως και να ειναι περιττές.Φυσικά όπως είπα την άφιξη κυρίως παρακολουθώ οχι την πτήση.Ειναι σαν να τους πεις να πάρουν τηλ. όταν φθάσουν.Αν υπάρχει καθυστέρηση η αν το ξεχάσουν πάλι θα ανυσυχείς.Ούτε το ήξερα το flight radar ούτε θα το χρησιμοποιήσω ποτέ.

Υπογλώσσια ακόμη δεν χρειάζομαι,αντέχω.Παιδιά παρακολουθώ όχι εγγόνια..:roll:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Πρώτον το flightradar24 δεν έχει καμία μα καμία αξιοπιστία... μια χαρά είναι για να κάνεις την πλάκα σου αλλά από εκεί και πέρα δεν μπορεί να στηρίζεσαι σε αυτό... στην συγκεκριμένη περίπτωση το θέμα πιθανόν να έχει ως εξής... μερικά αεροπλάνα (βλέπε παρακάτω) της ΟΑ έγιναν Α3 αλλά το registry δεν έχει αλλάξει ακόμα... το συγκεκριμένο site βλέπει το παλιό registry δεν έχει ενημερωθεί ακόμα για την αλλαγή και εμφανίζει την Α3 ΟΑ...




Επί της ουσίας... η ΟΑ έχει αρχίζει εδώ και λίγες βδομάδες να ξεφορτώνεται ορισμένα αεροπλάνα της μετά το κλείσιμο των πτήσεων στη Δ.Ευρώπη... τα αεροπλάνα αυτά τα είχε πάρει με leasing και τώρα τα στέλνει στην ευχή του Θεού... ορισμένα από αυτά και συγκεκριμένα το SX-OAS και το SX-OAP πήγαν μέχρι την Αγγλία όπως είπε η Twinkie να πάρουν τον αέρα τους και να μεταλλαχθούν σε Aegean... μονο που πήγαν στο Norwich και όχι στο London αλλά μικρή σημασία έχει αυτό... το θέμα είναι ότι εντελώς συμπτωματικά δύο , μέχρι στιγμής γιατί θα έχουμε και συνέχεια, αεροπλάνα της ΟΑ έχουν γίνει Α3... τι σου είναι αυτές οι συμπτώσεις!!
ωραία,αν υποθέσουμε πως είναι έτσι όπως τα λες,που καταλήγουμε???
γιατί εγώ καταλήγω πως αφού η πτήση είναι με τη aegean(άλλωστε η olympic ούτε είχε ούτε έχει πτήσεις για Μόναχο)αλλά εκτελείται με αεροπλάνα που γράφουν επάνω olympic,υπάρχει μια στενή συνεργασία ανάμεσα στις 2 εταιρίες που όμως, όσο ξέρω εγώ ,δεν έχει πουθενά ανακοινωθεί..
αυτό που δεν ξέρω καθόλου είναι αν τελικά η πτήση γίνεται με αεροπλάνο της olympic και προσωπικό της aegean ή αν και το προσωπικό(εννοώ πιλότοι,αεροσυνοδοί)είναι της olympic...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.198
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom