Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Αν προσθέσω αποσκευή σε υφιστάμενη κράτηση με χρήση κουπονιού και αργότερα αλλάξω την κράτηση (αλλαγή ημερομηνίας της πτήσης), τι γίνεται με την αποσκευή? "Μεταφέρεται"?
Εφόσον προστεθεί αποσκευή σε μια κράτηση, με πληρωμή ή χωρίς, ενσωματώνεται στην κράτηση. Το ίδιο fast pass, θέση κλπ. Αν στις νέες ημερομηνίες υπάρχει οποιαδήποτε πρόβλημα με κάτι, θα σου βγάζει το μήνυμα ότι αλλαγές μπορεί να γίνουν μόνο μέσω τηλεφωνικού κέντρου και δεν θα έχεις πρόσβαση στη διαχείριση μέχρι να επικοινωνήσεις. Το συνηθέστερο πρόβλημα είναι ο διαφορετικός τύπος αεροσκάφους σε νέες ημερομηνίες, που δημιουργεί θέματα με τις θέσεις. Για αποσκευές, εξαιρετικά σπάνια υπάρχει πρόβλημα.
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λοιπόν η κατάσταση με τις "προσφορές " της Aegean έχει παραγίνει...Προσπαθώ εχθες να κάνω μια κράτηση μήπως πηγαίναμε πριν τα Χριστούγεννα κάπου Ευρώπη (2 γονείς + 1 παιδί 13 ετών +1 5 ετων)...
Λόγω των παιδιών πάντα διαλέγουμε flex ναύλο...
Στα μαθηματικά στο σχολείο ήμουν Α δέσμη οπότε κάτι σκαμπάζω...
Όταν έβαζα στην αναζήτηση 4 ενήλικες μου έβγαζε μια τιμή (χ ευρώ).

Όταν έβαζα 3 ενήλικες + 1 παιδί (όπως δλδ στην περίπτωση μας καθώς το 13χρονο θεωρείται ενήλικος) απευθείας με έβαζε σε family ναύλο στον οποίο υποτίθεται το ανήλικο είχε-40% έκπτωση στον ναύλο...
Αμ δε....η συνολική τιμή πλέον του ταξιδιου ήταν πιο ακριβή (χ+ κάτι ευρώ) :xalara:
Πήρα να διαμαρτυρηθώ στην Aegean κ μου είπαν ότι αυξάνονται οι ναύλοι των υπολοίπων 3 ενηλικων και από flex μετακυλιονται σε family :bash: ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε αυτό (ούτε οι ίδιες οι κοπέλες γνώριζαν)....
Νεα μαθηματικα λοιπόν κύριοι....
4 ενήλικοι πληρώνουν λιγότερο από 3 ενηλίκους και 1 παιδί που έχει :hitme:έκπτωση 40% στον ναύλο....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Λοιπόν η κατάσταση με τις "προσφορές " της Aegean έχει παραγίνει...Προσπαθώ εχθες να κάνω μια κράτηση μήπως πηγαίναμε πριν τα Χριστούγεννα κάπου Ευρώπη (2 γονείς + 1 παιδί 13 ετών +1 5 ετων)...
Λόγω των παιδιών πάντα διαλέγουμε flex ναύλο...
Στα μαθηματικά στο σχολείο ήμουν Α δέσμη οπότε κάτι σκαμπάζω...
Όταν έβαζα στην αναζήτηση 4 ενήλικες μου έβγαζε μια τιμή (χ ευρώ).

Όταν έβαζα 3 ενήλικες + 1 παιδί (όπως δλδ στην περίπτωση μας καθώς το 13χρονο θεωρείται ενήλικος) απευθείας με έβαζε σε family ναύλο στον οποίο υποτίθεται το ανήλικο είχε-40% έκπτωση στον ναύλο...
Αμ δε....η συνολική τιμή πλέον του ταξιδιου ήταν πιο ακριβή (χ+ κάτι ευρώ) :xalara:
Πήρα να διαμαρτυρηθώ στην Aegean κ μου είπαν ότι αυξάνονται οι ναύλοι των υπολοίπων 3 ενηλικων και από flex μετακυλιονται σε family :bash: ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε αυτό (ούτε οι ίδιες οι κοπέλες γνώριζαν)....
Νεα μαθηματικα λοιπόν κύριοι....
4 ενήλικοι πληρώνουν λιγότερο από 3 ενηλίκους και 1 παιδί που έχει :hitme:έκπτωση 40% στον ναύλο....
Δοκιμασες 2 κρατησεις 1 ενηλικας+1 παιδι στην καθε μια τι βγαζει κι αν σε πεταει σε family?
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δοκιμασες 2 κρατησεις 1 ενηλικας+1 παιδι στην καθε μια τι βγαζει κι αν σε πεταει σε family?

Δοκίμασα 2 διαφορετικές κρατήσεις να δω τιμές...
Στην μια έβαλα 4 ενήλικες οπότε είχα δυνατότητα να επιλέξω ναύλο flex...
Στην άλλη έβαλα 3 ενήλικες +1 ανήλικο οπότε οχι μονο ΔΕΝ ειχα την δυνατότητα να επιλέξω flex ναύλο αλλά αντί αυτού τον Family ναύλο...και φυσικά είχαν αυξηθεί κ οι τιμές των 3 ενηλίκων κ συνεπώς το συνολικό ποσό.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δοκίμασα 2 διαφορετικές κρατήσεις να δω τιμές...
Στην μια έβαλα 4 ενήλικες οπότε είχα δυνατότητα να επιλέξω ναύλο flex...
Στην άλλη έβαλα 3 ενήλικες +1 ανήλικο οπότε οχι μονο ΔΕΝ ειχα την δυνατότητα να επιλέξω flex ναύλο αλλά αντί αυτού τον Family ναύλο...και φυσικά είχαν αυξηθεί κ οι τιμές των 3 ενηλίκων κ συνεπώς το συνολικό ποσό.....
Τοτε δοκιμασε αυτο που λεω. 1ενηλικας +1 ανηλικος σε δυο κρατησεις.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
@paefstra
Λοιπόν εκ πρώτης όντως εάν κάνω αναζήτηση 1+1 μου βγάζει φτηνότερη τιμή αναλογικα...
Το έχεις δοκιμασει;;
Οταν ειναι να κλεινουμε εισιτήρια για πολλους επιβάτες ειναι καλυτερο να τα σπάμε. Κι αυτό γιατι ολα τα εισιτήρια κλεινονται παντα στο ιδιο booking class οποτε αν το συστημα βλέπει 3 διαθεσιμα εισιτηρια σε χαμηλοτερη κατηγορια ναυλου και προσπαθησεις να κλεισεις εισιτηριο για 4 επιβατες τοτε θα σου κλεισει και για τους 4 στην υψηλότερη κατηγορία ναύλου - δεν θα κλεισει τα 3 χαμηλής κατηγοριας+1 υψηλότερης. Παρ' όλα αυτά δεν εχει καμιά λογική ο family ναυλος για 3+1 επιβατες να ειναι ακριβοτερος απο το flex των 4 επιβατων......... Αν ειχατε καμια σοβαροτερη απαντηση απο την αιγαιου για το τι συνεβη, ενημερώστε μας καθώς εχει ενδιαφερον.
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οταν ειναι να κλεινουμε εισιτήρια για πολλους επιβάτες ειναι καλυτερο να τα σπάμε. Κι αυτό γιατι ολα τα εισιτήρια κλεινονται παντα στο ιδιο booking class οποτε αν το συστημα βλέπει 3 διαθεσιμα εισιτηρια σε χαμηλοτερη κατηγορια ναυλου και προσπαθησεις να κλεισεις εισιτηριο για 4 επιβατες τοτε θα σου κλεισει και για τους 4 στην υψηλότερη κατηγορία ναύλου - δεν θα κλεισει τα 3 χαμηλής κατηγοριας+1 υψηλότερης. Παρ' όλα αυτά δεν εχει καμιά λογική ο family ναυλος για 3+1 επιβατες να ειναι ακριβοτερος απο το flex των 4 επιβατων......... Αν ειχατε καμια σοβαροτερη απαντηση απο την αιγαιου για το τι συνεβη, ενημερώστε μας καθώς εχει ενδιαφερον.

Σε ευχαριστώ φίλε...ναι ναι θα ενημερώσω...3η μέρα σήμερα δεν μου έχουν απαντήσει....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom