Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Επειδη μαλλον επεσαν ολοι οι <<υπερμαχοι>> της Αegean μεχρι και prntscreen κανουν ......Οπως γραφω στην ουσια οι
αλλαγες ειναι δωρεαν για 1 χρονο απο την στιγμη της κρατησης μετα υπαρχει εμμεσο κοστος του τηλεφωνικου κεντρου . Βεβαια θα συμφωνησω οτι οσο ζεις μαθαινεις αλλα θα πω τα εξης 1) Κανενας δεν καθεται να διαβασει τα ψιλα γραμματα κακως ουτε και εγω το κανω ......αλλα μονο την παρουσιαση του ναυλου που λεει απεριοριστες αλλαγες
χωρις χρεωσει αλλα δεν λεει πουθενα οτι μετα το χρονο μονο μεσω του τηλεφωνικου κεντρου . Οταν καποιος επιλεξει τον ναυλο flex για αυτο το λογο τον επιλεγει και να απαντησω στον φιλο taver οτι στην airfrance δεν ισχυει αυτο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
και να απαντησω στον φιλο taver οτι στην airfrance δεν ισχυει αυτο
https://www.airfrance.fr/FR/en/common/transverse/footer/edito_cgt1_airfrance.htm , άρθρο 3.2:
3.2. Validity Period

(a) Unless otherwise provided for on the Ticket or in these General Conditions of Carriage, and except for Fares that affect the validity period of a Ticket, as stated to the Passenger when buying the Ticket or on the Ticket itself, a Ticket is valid for carriage:
for one year, as from the date of issue thereof, or
for one year, as from the date of use of the first Coupon, if such use occurs within one year of the date on which the Ticket is issued.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στις κατηγοριες ναυλων ομως δεν γραφει κατι αλλα ουτε και κατα την διαρκεια της κρατησεις μου λεει οτι πατησατε οτι αποδεχεστε τους ορους στο τελευτιο σταδιο της κρατησης .
Πρώτα λες ότι σε κορόιδεψαν και δε σου είπαν κάπου να αποδεχτείς τους όρους στο τελευταίο στάδιο της κράτησης...

Κανενας δεν καθεται να διαβασει τα ψιλα γραμματα κακως ουτε και εγω το κανω ......
...μετά όταν σου δείχνω πού τους αποδέχτηκες μου λες ότι απαξιώνεις να διαβάσεις τα ψιλά γράμματα.

Αρα εχουμε ακομη μια καλοστημενη απατη απο την aegean που μονο δωρεαν δεν ειναι η αλλαγη τον fleχ εισητηριων.
Οπότε η συμβουλή μου είναι η εξής: α) όπου βάζεις την υπογραφή σου (κυριολεκτική ή ηλεκτρονική) να διαβάζεις τι υπογράφεις και β) να προσέχεις τι γράφεις στο ίντερνετ (καλοστημένη απάτη) γιατί η δυσφήμιση είναι αδίκημα.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Πρώτα λες ότι σε κορόιδεψαν και δε σου είπαν κάπου να αποδεχτείς τους όρους στο τελευταίο στάδιο της κράτησης...


...μετά όταν σου δείχνω πού τους αποδέχτηκες μου λες ότι απαξιώνεις να διαβάσεις τα ψιλά γράμματα.


Οπότε η συμβουλή μου είναι η εξής: α) όπου βάζεις την υπογραφή σου (κυριολεκτική ή ηλεκτρονική) να διαβάζεις τι υπογράφεις και β) να προσέχεις τι γράφεις στο ίντερνετ (καλοστημένη απάτη) γιατί η δυσφήμιση είναι αδίκημα.

Να καταλαβω εσυ εισαι νομικος συμβουλος της αιγαιου????
Επισης και να θες να διαβασεις τα ψιλα γραμματα θα αου πει ο χρονος παραμονης εχει ληξει και εγω θελω να τονισω
οτι τελικα οτι υπαρχουν και ψιλα γραμματα τα οποια θα ηταν καλο να τα ξερουμε . Βεβαια οσο αδικημα ειναι η δυσφημιση το ιδιο αδικημα ειναι και η παραπλανητικη διαφημιση .

https://el.aegeanair.com/taksidepste/nayloi-theseis/economy-class/

Αφου στον συγκεκριμενο ναυλο λεει


Το πρόγραμμά σας αλλάζει συνεχώς; Επιλέξτε Flex και ταξιδέψτε με ευελιξία αφού μπορείτε να κάνετε απεριόριστες αλλαγές χωρίς rebooking fee, σύμφωνα πάντα με τις ανάγκες του προγράμματός σας.

Χαρακτηριστικά Κατηγορίας Flex:

  • 1 Χειραποσκευή έως 8kg
  • 1 Αποσκευή έως 23kg
  • Απεριόριστες αλλαγές εισιτηρίου χωρίς Rebooking Fee σε Flex ή Business
  • Συγκέντρωση μιλίων Miles+Bonus
  • Eπιστρoφή αξίας του εισιτηρίου σε περίπτωση ακύρωσης
  • Έκπτωση σε παιδικά εισιτήρια 33% σε συγκεκριμένους ναύλους της κατηγορίας Flex


Βεβαια ουτε επιστροφη αξιας του εισητηριου κανει γιατι σε χρεωνει 50 ευρω ανα σκελος στην ακυρωση.




 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν είμαι νομικός ούτε έχω καμιά σχέση με την Α3. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις ποιος διαβάζει ένα τόσο δημοφιλές ταξιδιωτικό φόρουμ.
Τα ψιλά γράμματα μπορείς να τα ανοίγεις σε μια νέα καρτέλα και να τα διαβάζεις χωρίς να ανησυχείς για τη λήξη παραμονής στο site.
Όπως εμείς ξεκοκαλίζουμε το site της Α3 και της Alpha Bonus για προσφορές, παραθυράκια για περισσότερους πόντους κτλ έτσι πρέπει να ξεκοκαλίζουμε και τους όρους κράτησης για περίεργες διατάξεις είτε επωφελείς για εμάς είτε όχι.

Αν νομίζεις ότι η Α3 ευθύνεται για παραπλανητική διαφήμιση, μπορείς αρχικά να κάνεις μια καταγγελία στην Α3 και εάν δε λάβεις απάντηση ή δε μείνεις ικανοποιημένος να απευθυνθείς στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή Ελλάδας (https://www.eccgreece.gr/el/european-consumer-center-greece/).

http://www.ypa.gr/userfiles/0c07dd55-9ad0-43ee-a7be-a34f00b0d67c/eu_complaint_form_el_2.pdf (Οδηγία 5)
 
Last edited:
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Θέλω να κλείσω εισιτήρια για Δεκέμβριο αλλά περιμένω καμιά προσφορά της Aegean. Κάπου αυτήν την περίοδο δεν βγάζει έως 40% έκπτωση??
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Έχω ένα κουπόνι από την Aegean αξίας 20 ευρώ (η έκπτωση εφαρμόζεται μόνο επί της τιμής ναύλου και όχι των φόρων) και ισχύει για πτήσεις που θα πραγματοποιηθούν μέχρι 31/07/2018 (δεν γίνεται να κλείσεις από τώρα για πτήση Αυγούστου πχ). Επειδή δε θα το χρειαστώ όποιος το θέλει να μου στείλει προσωπικά μύνημα και θα το στείλω στον πρώτο. Για να μην πάει χαμένο ας το πάρει οποιος πραγματικά είναι να κλείσει πτήση με την Aegean που θα γίνει μέχρι 31/07 και όχι απλά για να υπάρχει. Το έχω δοκιμάσει για πτήση σε πιο μακρινή ημερομηνία και πράγματι δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Η κράτηση πρέπει να γίνει χωρίς τη χρήση του low fair calendar αλλά μόνο στην αρχική σελίδα που λέει "Αγορά εισιτηρίου" και όταν επιλέξεις προορισμό και ημερομηνία σου εμφανίζει ένα πεδίο για εκπτωτικό κωδικό.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Alex0077, αν το κουπόνι είναι από την Aegean Bonus Visa, ισχύει μόνο για τον κάτοχο της κάρτας. Ισχύει για πτήσεις μέχρι 31 Ιουλίου. Αν το ένα σκέλος της πτήσης είναι μετά, δεν εφαρμόζεται η έκπτωση, αλλά μπορείς να κάνεις δύο ξεχωριστές κρατήσεις για να εφαρμοστεί στη μία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom