Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
η αποσκευη δεν εχει διαστασεις στανταρ.θα πληρωσεις μονο για το σκελους του ταξιδιου που θα δηλωσεις οτι θα εχεις αποσκευη.
Για την χειραποσκευη εχουν ενα μεταλικο κουτι.Αν η βαλιτσα σου χωρεσει μεσα εισαι οκ. Αν δεν χωραει μπορεις να την συμπιεσεις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.079
ποσο καιρο πριν πρεπει να κλεισω εισητηριο,
οι χειραποσκευη μου ειναι (αντι 55x40x20 ) 45x35x24(βασικα ειναι στο ακτω μερος 24 κ στο επανω 20) και 7κιλα
:shock:Πώς γίνεται να γνωρίζεις το βάρος της χειραποσκευής σου πριν κλείσεις το εισιτήριο;
Για τα 24 εκατοστά αντί για 20 θα ανησυχούσα κάπως, έχει κάμποση απόκλιση.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εμενα η δικια μου ειναι σιγουρα 26 μπορει και παραπανω και δεν ειχα κανενα προβλημα.Απλα να μην ειναι πολυ γεμισμενη για να μπορει να βγαινει απο το κουτι!

Στην αναγκη βαζεις και λιγο ποδι στη βαση και τραβας.

Γραφικα πραγματα αλλα απαραιτητα!!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Έχω πετάξει καμια 30ριά φορές με Ryan, ΠΟΤΕ κ ΠΟΥΘΕΝΑ δν έβαλαν τη χειραποσκευή στο περιβόητο κουτί. Ειδικά στην Ελλάδα το έχουν για το ονόρε.
Ακόμα κ στην "αυστηρή" Γερμανία, το μόνο που έκαναν ήταν να την ζυγίσουν.
Στη δε Βουδαπέστη, ούτε καν έκαναν ταυτοπροσωπία με τα boarding pass (άσχετο απλά μου έκανε εντύπωση)
Για να σε αναγκάσουν να την βάλεις στο κουτί, πρέπει να ξεφεύγει αρκετά απτα όρια
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
και στη θεσσαλονικη εχω δει πολλες φορες να χρησιμοποιουν το κουτι και στο Bergamo πολλες φορες εχω δει να βαζουν ολες τις βαλιτσες, ανεξαρτητου μεγεθους. Αυτο που δεν εχω δει ποτε να ελεγχουν ειναι σακιδιο πλατης. μεχρι και σακιδιο 3πλασιο απο το κουτι εχω δει να μπαινει χωρις να το ελεγξουν ,ενω τον επομενο που ειχε μια μικρη συρρομενη βαλιτσα τον ελεγξαν
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχω πετάξει καμια 30ριά φορές με Ryan, ΠΟΤΕ κ ΠΟΥΘΕΝΑ δν έβαλαν τη χειραποσκευή στο περιβόητο κουτί. Ειδικά στην Ελλάδα το έχουν για το ονόρε.
Ακόμα κ στην "αυστηρή" Γερμανία, το μόνο που έκαναν ήταν να την ζυγίσουν.
Στη δε Βουδαπέστη, ούτε καν έκαναν ταυτοπροσωπία με τα boarding pass (άσχετο απλά μου έκανε εντύπωση)
Για να σε αναγκάσουν να την βάλεις στο κουτί, πρέπει να ξεφεύγει αρκετά απτα όρια
Στο Βέλγιο μας το καναν αυτό με το κουτί (πολύ γελοίο !) .
Ρώμη μας ήλεγξαν αν κρατάμε 2 χειραποσκευές και έπρεπε και την τσάντα μας να την χωρέσουμε στη χειραποσκευή (όπως παντού) .
Ευτυχώς για το teddy bear της κόρης μου έκαναν τα στραβά μάτια ειδάλλως θα γινόταν σκηνικό!
 

blaky23

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΤΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - ΠΕΡΟΥ
Στο πρόσφατο ταξίδι μου στο Λονδίνο, ενώ εκεί ο έλεγχος ήταν χαλαρός σε σημείο να μην χωράνε οι βαλίτσες πάνω απο τα καθίσματα και να μας τις δίνουν να τις βάζουμε κάτω από τα καθίσματα, στην Θεσσαλονίκη ήταν πολύ αυστηροί και έβαζαν όλες τις βαλίτσες στο ειδικό κουτί.Αρκετά αυστηροί και στο Μπέργκαμο.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
η αποσκευη δεν εχει διαστασεις στανταρ.θα πληρωσεις μονο για το σκελους του ταξιδιου που θα δηλωσεις οτι θα εχεις αποσκευη.
σε ποιο κομματι του κλεισιματος των εισητηριων το βρισκω αυτο?οταν κλεινω εισητηρια δεν μου λεει: θα εχετε βαλιτσα στο πηγαινε ή στο ελα κ στα δυο...αλλα επιλεγω μια( εκει που βαζουμε το ονομα στα δεξια κανω κλικ) βαλιτσα 15 κιλα κ στο τελος τα επιμεριζει στην τελευταια σελιδα 15 ευρω κ δεκαπεντε ευρω πηγαινε ελα.συγνωμη αν δεν καταλαβαινω δεν τα γνωριζω.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
:shock:Πώς γίνεται να γνωρίζεις το βάρος της χειραποσκευής σου πριν κλείσεις το εισιτήριο;
Για τα 24 εκατοστά αντί για 20 θα ανησυχούσα κάπως, έχει κάμποση απόκλιση.
αχ ειμαι τοσο σκραπας? εβαλα μεσα ολα οσα θα παρω και ζυγιζε 7 κιλα,αυτο εννοω.τι ρολο παιζει να κλεισω το εισητηριο στα κιλα?
και τελος η τσαντα στα πλαινα ειναι λιγο τριγωνικη στο κατω μεροσ 24 κ πανω 20
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
chris or εσυ θες αποσκευη και στο πηγαινε και στο ελα?Γιατι μεχεις μπερδεψει λιγακι.

Αν ναι οταν γραφεις το ονομα,στα δεξια μπορεις να επιλεξεις την τσαντα και τα κιλα αυτης.
Οταν την επιλεξεις σου βγαζει συνολικη τιμη και για τα δυο μερη του ταξιδιου.

Αν δεν θελεις και για τα δυο μερη του ταξιδιου,μπορεις στην αρχη που κλεινεις τα εισιτηρια να μην βαλεις καθολου βαλιτσα και οταν θα κανεις το τσεκ ιν,να κανεις μονο για την πρωτη πτηση.
Αν στην επιστροφη θες βαλιτσα,οταν θα πας να κανεις το τσεκ ιν,μπορεις να προσθεσεις τοτε.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
chris or εσυ θες αποσκευη και στο πηγαινε και στο ελα?Γιατι μεχεις μπερδεψει λιγακι.

Αν ναι οταν γραφεις το ονομα,στα δεξια μπορεις να επιλεξεις την τσαντα και τα κιλα αυτης.
Οταν την επιλεξεις σου βγαζει συνολικη τιμη και για τα δυο μερη του ταξιδιου.

Αν δεν θελεις και για τα δυο μερη του ταξιδιου,μπορεις στην αρχη που κλεινεις τα εισιτηρια να μην βαλεις καθολου βαλιτσα και οταν θα κανεις το τσεκ ιν,να κανεις μονο για την πρωτη πτηση.
Αν στην επιστροφη θες βαλιτσα,οταν θα πας να κανεις το τσεκ ιν,μπορεις να προσθεσεις τοτε.
sorry αν δεν ημουν κατατοπιστικος, αν μου βαζει για μια βαλιτσα 15κλ---> 30 ευρω πηγαινε και 30 ευρω ελα(συνολο 60),τοτε θα παρω μονο στο γυρισμοαρα 30 ευρω). αλλα αν μου χρεωνει την μια βαλιτσα(15 κιλων) 15 ευρω πηγαινε κ 15 ευρω ελα ε τοτε θα παρω κ στις δυο διαδρομες(συνολο 30 ευρω).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ε αυτο σου χρεωνει,30 ευρω συνολικα για το πηγαινε ελα,για βαλιτσα 15 κιλων.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom