Τσεχική Δημοκρατία Ερωτηση για καρτες εισοδου μνημειων κ ΜΜΜ σε Πραγα?

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
Καλησπερα σε ολους!
σε εναν μηνα σχεδον παω πραγα και εχω αρχισει κ φτιαχνω ενα πλανο για το τι θα δουμε πανω-κατω και ενα προγραμμα για τις 3,5 μερες που θα ειμαστε εκει.
θα ηθελα να ρωτησω εαν εχει χρησιμοποιησει ποτε κανεις καρτες που προσφερουν εισοδο σε διαφορα μνημεια κ απεριοριστες διαδρομες με λεωφορεια,μετρο,τραμ.
σας παραθετω μερικες τετιες καρτες για πραγα που βρηκα στο Google με κοστος απο 35 εως 50 ευρω περιπου...
ποια η γνωμη σας ή η εμπειρια σας με αυτες τις καρτες?αξιζουν τελικα?

European City Cards - Prague
PRAGUE CARD - Tourist Pass to 50 Top Attractions
Prague Card - Your Travel Pass to Prague ! - HOME
Original Prague Card - Prague Pass | Prague-tourism.eu
Prague Welcome Card
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
δε συμφέρει. Η πράγα είναι πόλη που περπατιέται εύκολα και δε χρειάζεται κάρτα απεριορίστων διαδρομών. Επίσης και τα μουσεία είναι φθηνά εκεί, και η κάρτα είναι ολίγον αχρείαστη
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Συμφωνω και επαυξανω με τον thanasisU2!!

Αλλα οταν μετακινηθεις με τα μμε να εχεις χτυπησει παντα εισιτηριο.Οσες φορες τα χρησιμοποιησα παντα εγινε ελεγχος.
Και παντα στους τουριστες!!
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ούτε κάρτες, ούτε τίποτα. Η Πράγα είναι μαζεμένη πόλη. Θα χρησιμοποιήσεις πολύ λίγες φορές τα ΜΜΜ και αρκετό περπάτημα.

Ενδεικτικές τιμές σε εισόδους σε Τσέχικες Κορώνες:
Loreta = 130
Loreta άδεια για photo = 100
Πύργος της Πυρίτιδας = 70
Πύργος στη Γεφυρα του Καρόλου = 70
Κάστρο: Αγ. Γεώργιος-Χρυσό Σοκάκι-Άγιος Βίτος-Αίθουσα Βεντσελσλαου = 250
Μοναστήρι Strahov = 80
Μοναστήρι Strahov άδεια για photos = 50
Wow black theatre = 550
Εισιτήριο ΜΜΕ 90 λεπτών = 40
Εισιτήριο ΜΜΕ 30 λεπτών = 24
Συναγωγή: Maisel-Spanish-Pinkas-Old Jewish Cemetery-Klaus-Ceremonial Hall = 480
Άδεια Photo Cemetery για τη Συναγωγή = 40
Παναγία Tyn = Δωρεάν
Άγιος Νικόλαος (Stare Mesto) = Δωρεάν
Άγιος Νικόλαος (Mala Strana) = Κλειστή
Άγιος Θωμάς = Δωρεάν

Οι τιμές είναι Δεκεμβρίου 2011.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Να κλείσεις δωμάτιο στο κέντρο και δεν θα χρησιμοποιήσεις ΜΜΜ. Εγώ τουλάχιστον δεν χρησιμοποίησα καθόλου. Παντού πήγα με τα πόδια. Ούτε η κάρτα για τα μουσεία συμφέρει.
 

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
το ξενοδοχειο μου ειναι στο Vysehrad λιγο εξω απο το κεντρο απο οσο μπορω να καταλαβω απο το χαρτη οποτε ισως χρησιμοποιησουμε τραμ ή μετρο.
δεν εχω κοιταξει τι ακριβως προσφερει η καρτα με τα 35ευρω(μαζι με ΜΜΜ) αλλα δεν συμφερει(εφοσον εχει μεσα τα κυρια αξιοθεατα) αφου στην προσθεση του φιλου παραπανω μου βγηκε 51ευρω σχεδον χωρις εισιτηρεια ΜΜΜ και μαυρο θεατρο...
γι'αυτο εχω κολλησει κ ρωταω...
εσεις δηλαδη,οσοι εχετε παει χωρις γκρουπ(οι περισσοτεροι μαλλον εδω μεσα), δεν εχετε χρησιμοποιησει ποτε τετια καρτα?
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
εσεις δηλαδη,οσοι εχετε παει χωρις γκρουπ(οι περισσοτεροι μαλλον εδω μεσα), δεν εχετε χρησιμοποιησει ποτε τετια καρτα?
Δεν τη χρειάζεσαι. Στα περισσότερα θα πας περπατώντας. Τα ΜΜΜ θα τα χρησιμοποιήσεις ελάχιστα...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
το ξενοδοχειο μου ειναι στο Vysehrad λιγο εξω απο το κεντρο απο οσο μπορω να καταλαβω απο το χαρτη οποτε ισως χρησιμοποιησουμε τραμ ή μετρο.
Είσαι πολύ μακριά από το κέντρο και τα αξιοθέατα. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε κάποιο μεταφορικό μέσο για να μετακινηθείς. Συγνώμη, αλλά γιατί επίλεξες ένα ξενοδοχείο τόσο μακριά από τα πάντα;
 

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
Είσαι πολύ μακριά από το κέντρο και τα αξιοθέατα. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε κάποιο μεταφορικό μέσο για να μετακινηθείς. Συγνώμη, αλλά γιατί επίλεξες ένα ξενοδοχείο τόσο μακριά από τα πάντα;
το επελεξα λογω τιμης και σχολιων στο booking.μου φανηκε καλο οποτε ειπαμε οτι θα κανουμε μια υποχωρηση στο θεμα αποστασης.δυστηχως το badget ειναι περιορισμενο...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
το επελεξα λογω τιμης και σχολιων στο booking.μου φανηκε καλο οποτε ειπαμε οτι θα κανουμε μια υποχωρηση στο θεμα αποστασης.δυστηχως το badget ειναι περιορισμενο...
Είσαι σίγουρος ότι για τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν δεν υπάρχει κάτι οικονομικό στο κέντρο; Μήπως πρέπει να το ξανακοιτάξεις; (εφόσον βέβαια έχεις το δικαίωμα να ακυρώσεις την υπάρχουσα κράτηση) Η Πράγα δεν είναι Παρίσι ή Λονδίνο που πρέπει να τα σκάσεις αν θέλεις να μείνεις σε κεντρικό σημείο. Εγώ πέρσυ τέτοιο καιρό είχα πληρώσει 47 ευρώ το δίκλινο λίγα λεπτά μόνο από το Αστρονομικό Ρολόι και δεν είχα πληρώσει ούτε ένα ευρώ για μετακίνηση με μμμ.
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη!
Γεια σου.. Εγω οταν πηγα περισυ χρησιμοποιησα καρτα, αυτην: Prague Card - Your Travel Pass to Prague ! - HOME
Μεναμε κι εμεις εξω απο το κεντρο οποτε μετακινουμασταν συνεχεια με το μετρο.. οποτε μια χαρας μας βγηκε.. δεν πληρωσαμε πουθενα επιπλεον εισοδο και για να ανεβουμε και στο καστρο χρησιμοποιησαμε τραμ οποτε γλυτωσαμε και το περπατημα..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Γεια σου.. Εγω οταν πηγα περισυ χρησιμοποιησα καρτα, αυτην: Prague Card - Your Travel Pass to Prague ! - HOME
Η συγκεκριμένη κάρτα στοιχίζει 41 ευρώ για 2 μέρες και 53 ευρώ για 3 μέρες ανά άτομο. Δηλαδή 82 και 106 ευρώ το ζευγάρι παραπάνω. Αναρωτιέμαι μήπως δίνοντας αυτά τα χρήματα (ή έστω τα μισά, αν υποθέσουμε ότι τα άλλα μισά θα τα δώσει κανείς στα εισιτήρια για τα δει τα αξιοθέατα) για κάποιο δωμάτιο στο κέντρο της πόλης σας ερχόταν φθηνότερα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom