Ερωτηση για ταξιδιωτικο πρακτορειο

Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλησπερα και καλή χρονια σε όλους με πολλά πολλά ταξίδια ! Θα ήθελα να ρωτήσω για ταξιδιωτικά γραφεία και τις τιμες για group με ξεναγό . Εδώ και λίγες μερες ψάχνω για τους γονείς μου για προσφορές αλλά ακόμα και για Ρωμη μου ζητάνε κάπου στα 800€ το άτομο για 4 μερες με πρωινό . Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνονται αρκετά τα χρήματα καθώς εγώ που ταξιδεύω συχνά Ευρώπη μου βγαινουν πολύ φτηνά . Ο λόγος που τους ψάχνω για γραφείο είναι επειδή δεν γνωρίζουν ξένες γλώσσες και δεν ξέρουν πως να κινηθούν . είναι οντως τόσο ακριβά η κάνω κάτι λάθος στο search . Οποιός έχει κάποια πληροφορία που θα μπορούσε να με βοηθήσει θα ημουν ευγνώμων . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια
Ψάξε για ταξιδιωτικά γραφεία που κάνουν οδικά για Ιταλία μέσο Ιγουμενίτσας- Πάτρας, πάντα είναι πολύ ποιο φθηνά σε σχέση με τα αεροπορικά.
 

Anileve

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους! Μαθαίνοντας ότι υπάρχει το συγκεκριμένο φόρουμ με έκανε πολύ χαρούμενη γιατί θα με βοηθήσει να μην στεναχωρηθώ ξανά. Η ιστορία μου έχει ως εξης. Τον Οκτώβρη κλείσαμε με το αγορι μου, μέσω ταξιδιωτικού γραφείου γνωστής μας, χριστουγεννιάτικη απόδραση για Βιετνάμ. Τρεις μέρες πριν την αναχώρηση μας μαλιστα η ταξιδιωτική πράκτορας μας κάλεσε για κρασί στο σπίτι της. Εκεί εγώ της ανέφερα το άγχος μου για την βίζα και εκείνη με καθησύχασε. Οι μέρες περνάνε και το τελευταίο βράδυ μπαίνουμε χαλαροί, όντας παντελώς ανενημέρωτοι, να φτιάξουμε μόνοι μας την βίζα. Μπαίνοντας στο σαιτ αναγράφεται ξεκάθαρα οτι η έκδοση της παίρνει από 3 μέχρι 5 μέρες. Εκεί κατάλαβα οτι κάτι δεν θα πάει καθόλου καλά. Το πρωι την παίρνουμε τηλέφωνο να της το πούμε και μας επιπληξε γιατί δεν το κάναμε εγκαίρως. Να σημειώσω σε αυτό το σημείο οτι όλα τα υπόλοιπα ταξιδιωτικά γραφεία που επικοινώνησα ετοίμαζαν τα ίδια τις βίζες για τους πελάτες τους αφενός, και αφετέρου, αν δεν ήθελε να μας τις ετοιμάσει η ίδια, το λιγότερο που όφειλε να κάνει, εφοσον ήμασταν και γνωστοί-φίλοι της, ήταν να μας πάρει ένα τηλέφωνο/μήνυμα ενημερώνοντας μας οτι είναι μια χρονοβόρα διαδικασία ή έστω στο μειλ που περιλάμβανε το λινκ της βιζας, να αναγράφεται ξεκάθαρα και με σαφήνεια οτι κάνει 3-5 μέρες να εκδοθεί ώστε να έχουμε το νου μας. Αντιθέτως το μειλ ήταν μπακαλίστικο, υπήρχε μεσα σ αυτό πεταμένο ένα λινκ χωρίς καμία περαιτέρω διευκρίνιση και άλλες άσχετες πληροφορίες που σε έκαναν να μην δόσεις σημασία στο σημαντικό λινκ. Έτσι φτάσαμε στο Βενιζέλος. Εκεί δεν έγινε κάποιος έλεγχος για βίζα, πετάξαμε με ανταπόκριση την Τουρκία όπου έξι ώρες μετά, αρνήθηκαν την επιβίβαση μας στο αεροσκάφος λόγω της εκκρεμότητας. Βρεθήκαμε καπως έτσι στην Κωνσταντινούπολη, προσπαθώντας να επιστρέψουμε πίσω στην πατρίδα μας, έχοντας χάσει κάτι χιλιάρικα, και ξοδεύοντας αλλά 500€ στην προσπάθεια μας να επιστρέψουμε. Και σας ρωτώ εγώ. Τι πρέπει να κάνω με αυτήν την «επαγγελματία» που όχι μόνο δεν έκανε την δουλειά της σωστά, όχι δεν μου επέστρεψε λεφτά πίσω, δεν μου έκλεισε εισητηρια έστω να πετάξω πίσω στην Ελλάδα από Τουρκία, που δεν μου είπε για να με καθησυχάσει οτι θα αναλάβει να μου φτιάξει άλλη εκδρομή, αλλά αντιθέτως έβγαλε την ουρά της απ έξω και μου είπε οτι δεν φέρει ΚΑΜΙΑ ευθύνη και με κορόιδεψε οτι λόγω προσωπικών δεδομένων δεν μπορούσε η ίδια να μας βγάλει την βίζα. Εγώ τι μου προτείνετε να κάνω; Έχω αρρωστήσει στην σκέψη οτι έχασα ένα ταξιδι που ονειρευόμουν χρόνια, που ξόδεψα την άδεια μου για να πάω, που έκανα οικονομία μήνες για να μαζέψω τα λεφτά και να πάω. Και η κυρια αυτή τσεπώθηκε την προμήθεια για ένα ταξιδι που εξ αιτίας της χαθηκε εν ριπή οφθαλμού. Έχετε κάποια ιδέα; Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Μήπως έχω άδικο εγώ που επαναπαύθηκα; Αλλά αν δεν είναι να επαναπαυθώ, για ποιον λόγο πλήρωσα ταξιδιωτικό γραφείο; Αυτή δεν είναι η δουλειά τους;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.962
Καλησπέρα σε όλους! Μαθαίνοντας ότι υπάρχει το συγκεκριμένο φόρουμ με έκανε πολύ χαρούμενη γιατί θα με βοηθήσει να μην στεναχωρηθώ ξανά. Η ιστορία μου έχει ως εξης. Τον Οκτώβρη κλείσαμε με το αγορι μου, μέσω ταξιδιωτικού γραφείου γνωστής μας, χριστουγεννιάτικη απόδραση για Βιετνάμ. Τρεις μέρες πριν την αναχώρηση μας μαλιστα η ταξιδιωτική πράκτορας μας κάλεσε για κρασί στο σπίτι της. Εκεί εγώ της ανέφερα το άγχος μου για την βίζα και εκείνη με καθησύχασε. Οι μέρες περνάνε και το τελευταίο βράδυ μπαίνουμε χαλαροί, όντας παντελώς ανενημέρωτοι, να φτιάξουμε μόνοι μας την βίζα. Μπαίνοντας στο σαιτ αναγράφεται ξεκάθαρα οτι η έκδοση της παίρνει από 3 μέχρι 5 μέρες. Εκεί κατάλαβα οτι κάτι δεν θα πάει καθόλου καλά. Το πρωι την παίρνουμε τηλέφωνο να της το πούμε και μας επιπληξε γιατί δεν το κάναμε εγκαίρως. Να σημειώσω σε αυτό το σημείο οτι όλα τα υπόλοιπα ταξιδιωτικά γραφεία που επικοινώνησα ετοίμαζαν τα ίδια τις βίζες για τους πελάτες τους αφενός, και αφετέρου, αν δεν ήθελε να μας τις ετοιμάσει η ίδια, το λιγότερο που όφειλε να κάνει, εφοσον ήμασταν και γνωστοί-φίλοι της, ήταν να μας πάρει ένα τηλέφωνο/μήνυμα ενημερώνοντας μας οτι είναι μια χρονοβόρα διαδικασία ή έστω στο μειλ που περιλάμβανε το λινκ της βιζας, να αναγράφεται ξεκάθαρα και με σαφήνεια οτι κάνει 3-5 μέρες να εκδοθεί ώστε να έχουμε το νου μας. Αντιθέτως το μειλ ήταν μπακαλίστικο, υπήρχε μεσα σ αυτό πεταμένο ένα λινκ χωρίς καμία περαιτέρω διευκρίνιση και άλλες άσχετες πληροφορίες που σε έκαναν να μην δόσεις σημασία στο σημαντικό λινκ. Έτσι φτάσαμε στο Βενιζέλος. Εκεί δεν έγινε κάποιος έλεγχος για βίζα, πετάξαμε με ανταπόκριση την Τουρκία όπου έξι ώρες μετά, αρνήθηκαν την επιβίβαση μας στο αεροσκάφος λόγω της εκκρεμότητας. Βρεθήκαμε καπως έτσι στην Κωνσταντινούπολη, προσπαθώντας να επιστρέψουμε πίσω στην πατρίδα μας, έχοντας χάσει κάτι χιλιάρικα, και ξοδεύοντας αλλά 500€ στην προσπάθεια μας να επιστρέψουμε. Και σας ρωτώ εγώ. Τι πρέπει να κάνω με αυτήν την «επαγγελματία» που όχι μόνο δεν έκανε την δουλειά της σωστά, όχι δεν μου επέστρεψε λεφτά πίσω, δεν μου έκλεισε εισητηρια έστω να πετάξω πίσω στην Ελλάδα από Τουρκία, που δεν μου είπε για να με καθησυχάσει οτι θα αναλάβει να μου φτιάξει άλλη εκδρομή, αλλά αντιθέτως έβγαλε την ουρά της απ έξω και μου είπε οτι δεν φέρει ΚΑΜΙΑ ευθύνη και με κορόιδεψε οτι λόγω προσωπικών δεδομένων δεν μπορούσε η ίδια να μας βγάλει την βίζα. Εγώ τι μου προτείνετε να κάνω; Έχω αρρωστήσει στην σκέψη οτι έχασα ένα ταξιδι που ονειρευόμουν χρόνια, που ξόδεψα την άδεια μου για να πάω, που έκανα οικονομία μήνες για να μαζέψω τα λεφτά και να πάω. Και η κυρια αυτή τσεπώθηκε την προμήθεια για ένα ταξιδι που εξ αιτίας της χαθηκε εν ριπή οφθαλμού. Έχετε κάποια ιδέα; Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Μήπως έχω άδικο εγώ που επαναπαύθηκα; Αλλά αν δεν είναι να επαναπαυθώ, για ποιον λόγο πλήρωσα ταξιδιωτικό γραφείο; Αυτή δεν είναι η δουλειά τους;
Σε επαγγελματικο ειπεδο παντως ειναι καλυμμενη γιατι στο μειλ που σας εστειλε αναφεροταν το λινκ αλλα δεν το ειδες/διαβασες προσεκτικα.
Σε προσωπικο επιπεδο, εφοσον ειστε φιλοι, τα πινατε μαζι και, οπως λες την ρωτησες για την βιζα και δεν ειπε τιποτα... αυτο ειναι το προβληματικο.
Ωστοσο να κινηθεις νομικα δεν μπορεις γιατι δεν ειναι "σωστη" φιλη.
 

Anileve

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Σε επαγγελματικο ειπεδο παντως ειναι καλυμμενη γιατι στο μειλ που σας εστειλε αναφεροταν το λινκ αλλα δεν το ειδες/διαβασες προσεκτικα.
Σε προσωπικο επιπεδο, εφοσον ειστε φιλοι, τα πινατε μαζι και, οπως λες την ρωτησες για την βιζα και δεν ειπε τιποτα... αυτο ειναι το προβληματικο.
Ωστοσο να κινηθεις νομικα δεν μπορεις γιατι δεν ειναι "σωστη" φιλη.
 

Attachments

Anileve

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Δεν μπορώ να κινηθώ νομικά γιατί ούτως η άλλως δεν εχουμε τις ίδιες διασυνδέσεις. Και ναι έστειλε το μειλ αλλά εγώ την πλήρωσα για να πάω Βιετνάμ όχι να αφήσει το πιο σημαντικό χαρτί πάνω μου. Δεύτερη φορά ταξιδεύω, ούτε εμπειρία έχω ούτε γνώση. Μου φαίνεται τραγικό ότι πλήρωσα γραφείο για σιγουριά κι εν τελει με κατέστρεψε, αν το είχα κλείσει μόνη μου θα είχα ψαχτεί και τίποτα κακό δεν θα είχε συμβεί. Απ τα λάθη μαθαίνεις όμως!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.962
Mα δεν εκανε κατι για να κινηθεις νομικα... αυτο λεω... σου τα εστειλε ολα ως οφειλε και ειναι καλυμμενη.
Ηθικης φυσεως ειναι το θεμα εφοσον ειστε φιλοι αφενος και αφετερου επειδη γνωριζε οτι δεν εχεις εμπειρια απο ταξιδια.
Σου ευχομαι απο εδω και στο εξης να σου πανε ολα καλα.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.487
Την ημέρα της αναχώρησης όταν της είπατε ότι δεν έχετε βίζα τι σας είπε, να πάτε έτσι και αλλιώς ή όχι;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω δει πρακτορείο (πέρυσι μαλιστα) να βγάζει βιζα για βιετναμ μέσα σε 3 ώρες σε συνεννόηση με την πρεσβεία, υπάρχει διαδικασία express. Αν η κυρία ήξερε τη δουλειά της τουλάχιστον θα προσπαθούσε να κάνει αυτό. Έπεσες σε κακή επαγγελματία, τώρα νομικές γνώσεις δεν έχω άλλα θα ρωτούσα ένα δικηγόρο. Και μόνο που σας είπε να πετάξετε χωρίς βιζα (ή μόνοι σας πήρατε αυτή την αποφαση; ) έχει ευθύνη.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.532
Καλησπέρα σε όλους! Μαθαίνοντας ότι υπάρχει το συγκεκριμένο φόρουμ με έκανε πολύ χαρούμενη γιατί θα με βοηθήσει να μην στεναχωρηθώ ξανά. Η ιστορία μου έχει ως εξης. Τον Οκτώβρη κλείσαμε με το αγορι μου, μέσω ταξιδιωτικού γραφείου γνωστής μας, χριστουγεννιάτικη απόδραση για Βιετνάμ. Τρεις μέρες πριν την αναχώρηση μας μαλιστα η ταξιδιωτική πράκτορας μας κάλεσε για κρασί στο σπίτι της. Εκεί εγώ της ανέφερα το άγχος μου για την βίζα και εκείνη με καθησύχασε. Οι μέρες περνάνε και το τελευταίο βράδυ μπαίνουμε χαλαροί, όντας παντελώς ανενημέρωτοι, να φτιάξουμε μόνοι μας την βίζα. Μπαίνοντας στο σαιτ αναγράφεται ξεκάθαρα οτι η έκδοση της παίρνει από 3 μέχρι 5 μέρες. Εκεί κατάλαβα οτι κάτι δεν θα πάει καθόλου καλά. Το πρωι την παίρνουμε τηλέφωνο να της το πούμε και μας επιπληξε γιατί δεν το κάναμε εγκαίρως. Να σημειώσω σε αυτό το σημείο οτι όλα τα υπόλοιπα ταξιδιωτικά γραφεία που επικοινώνησα ετοίμαζαν τα ίδια τις βίζες για τους πελάτες τους αφενός, και αφετέρου, αν δεν ήθελε να μας τις ετοιμάσει η ίδια, το λιγότερο που όφειλε να κάνει, εφοσον ήμασταν και γνωστοί-φίλοι της, ήταν να μας πάρει ένα τηλέφωνο/μήνυμα ενημερώνοντας μας οτι είναι μια χρονοβόρα διαδικασία ή έστω στο μειλ που περιλάμβανε το λινκ της βιζας, να αναγράφεται ξεκάθαρα και με σαφήνεια οτι κάνει 3-5 μέρες να εκδοθεί ώστε να έχουμε το νου μας. Αντιθέτως το μειλ ήταν μπακαλίστικο, υπήρχε μεσα σ αυτό πεταμένο ένα λινκ χωρίς καμία περαιτέρω διευκρίνιση και άλλες άσχετες πληροφορίες που σε έκαναν να μην δόσεις σημασία στο σημαντικό λινκ. Έτσι φτάσαμε στο Βενιζέλος. Εκεί δεν έγινε κάποιος έλεγχος για βίζα, πετάξαμε με ανταπόκριση την Τουρκία όπου έξι ώρες μετά, αρνήθηκαν την επιβίβαση μας στο αεροσκάφος λόγω της εκκρεμότητας. Βρεθήκαμε καπως έτσι στην Κωνσταντινούπολη, προσπαθώντας να επιστρέψουμε πίσω στην πατρίδα μας, έχοντας χάσει κάτι χιλιάρικα, και ξοδεύοντας αλλά 500€ στην προσπάθεια μας να επιστρέψουμε. Και σας ρωτώ εγώ. Τι πρέπει να κάνω με αυτήν την «επαγγελματία» που όχι μόνο δεν έκανε την δουλειά της σωστά, όχι δεν μου επέστρεψε λεφτά πίσω, δεν μου έκλεισε εισητηρια έστω να πετάξω πίσω στην Ελλάδα από Τουρκία, που δεν μου είπε για να με καθησυχάσει οτι θα αναλάβει να μου φτιάξει άλλη εκδρομή, αλλά αντιθέτως έβγαλε την ουρά της απ έξω και μου είπε οτι δεν φέρει ΚΑΜΙΑ ευθύνη και με κορόιδεψε οτι λόγω προσωπικών δεδομένων δεν μπορούσε η ίδια να μας βγάλει την βίζα. Εγώ τι μου προτείνετε να κάνω; Έχω αρρωστήσει στην σκέψη οτι έχασα ένα ταξιδι που ονειρευόμουν χρόνια, που ξόδεψα την άδεια μου για να πάω, που έκανα οικονομία μήνες για να μαζέψω τα λεφτά και να πάω. Και η κυρια αυτή τσεπώθηκε την προμήθεια για ένα ταξιδι που εξ αιτίας της χαθηκε εν ριπή οφθαλμού. Έχετε κάποια ιδέα; Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Μήπως έχω άδικο εγώ που επαναπαύθηκα; Αλλά αν δεν είναι να επαναπαυθώ, για ποιον λόγο πλήρωσα ταξιδιωτικό γραφείο; Αυτή δεν είναι η δουλειά τους;
Δυστυχως οπως προειπε η/ο @varioAthens νομικα δεν εχεις πολλα να περιμενεις αλλα ηθικα τι ειδους "φιλη" ειναι με τετοια συμπεριφορα ? Θελω να πω και αντε καλα τα ριχνει σε σενα, δεν αισθανεται λιγο τυψεις οτι ενα ατομο χωρις εμπειρια σαν εσενα βρεθηκσε σε τετοια ασχημη κατασταση εκ του αποτελεσματος? Δεν υπαρχει καποια σκεψη εκ μερους της να βρει ενα τροπο να λαβει κατι σαν αποζημιωση ή εστω να επωμιστει ενα κομματι του σφαλματος αφου ειστε και φιλες? Κατανοω απολυτα το ποσο ασχημα νιωθεις, με οικονομιες, οργανωση , ονειρα κτλ... πας στο γραφειο για πιο σιγουρα και γινεται αυτο....


Επισης αλλη μια απορια που εχω ειναι εφοσον παραδωσατε αποσκευες απο Αθηνα για Βιετναμ, εκει δεν εγινε νυξη για εγγραφα κτλ που απαιτουνται για την πτηση ανταποκρισης? Εκτος αν πηγατε με μονομενα με αλλη εταιρια μετα...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
προς anileve

όπως σου είπαν και οι προλαλήσαντες το θέμα σου είναι ηθικό παρά νομικό...
υπάρχουν πολλών λογιων ...επαγγελματίες τουριστικοί πράκτορες..υπάρχουν οι σωστοί με όλη τη σημασία της λέξης που φυσικά και θα αναλάμβαναν την διαδικασία από μόνοι τους
υπάρχουν και κάποια γραφεία?πως να τα πω τέλος πάντων που κάνουν πιό πρόχειρη δουλειά
παρ όλα αυτά όμως η δικιά σου ήταν ΣΑΦΗΣ στο μέιλ που σου έστειλε και ήταν ΔΙΚΗ σου ευθύνη και μάλιστα εφ όσον ξεκινάς την όλη διαδικασία 2,3 μήνες πριν εσύ έπρεπε να "αγχωθείς"και να απευθυνθείς εκεί που σε καθοδήγησε αν πάλι αυτό δεν λειτουργούσε να ενδιαφερθείς και να "φας τα νύχια σου"που λεει ο λόγος για να βρεις την άκρη πως βγαίνει η βίζα ΠΌΣΕς μέρες χρειάζεται κοκ
εσύ αντίθετα επαναπαύθηκες μέχρι 3 μέρες πριν!!!!!
και το άκρον άωτον που πήγατε και πετάξατε!!!αν είναι δυνατόν χωρίς βίζα???στο ρώτησε και συμφορουμίτης πιό πάνω και δεν μας απάντησες...
ΔΙΚΗ ΣΟΥ ήταν η απόφαση να πετάξεις???
γιατι αμφιβάλω αν σου είπε η ταξιδιωτική υπεύθυνη η φίλη σου να πεταξεις έτσι???ΕΚΕΙ ίσως χωράει να κινηθείς νομικά αλλά πολύ αμφιβάλω αν στο είπε αυτή να το ρισκάρεις
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom