Ερωτηση για ταξιδιωτικο πρακτορειο

D

Delmem38110

Guest
Η ασφαλεια αστικής Ευθύνης καλύπτει εσένα σε περίπτωση που άθελα σου εσύ, κάποιο μέλος της οικογένεια σου, ακόμα και το Κατοικίδιο σου προκαλέσει ζημιά σε τρίτον μέχρι ένα ποσό. Επίσης καλύπτει ζημιές που μπορεί να προκαλέσει κάποια διαρροή απο το σπίτι σου σε περιουσίες τρίτων.
δεν Εχει καμία σχέση αυτό που ανέφερες. Πας στο πρακτορείο και ζητάς χρηματα πίσω αν μπορείς να το αποδείξεις.
 

love2travel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ο πρακτορας ειπε οτι εχεις αδικο?

Με τους επιχειρηματιες ειναι καπως ασχετο να περιμενει καποιος να δωσει τη λυση ενας αλλος φορεας τον οποιον θα γραψουν στα παλια τους τα παπουτσια, ΑΝ γραφουν και τον πελατη.

Ας του τηλεφωνησει ο δικηγορος σου.
Δεν είπε οτι έχω άδικο, είπε πως έγινε τώρα ένα λάθος δεν μπορώ να κάνω κάτι μόνο να βγαλουμε νέα εισιτήρια να ακυρώσει τα της άλλης χώρας και να βγάλει νέα για την χώρα που θέλω και που θα τα πληρώσω

Η ασφαλεια αστικής Ευθύνης καλύπτει εσένα σε περίπτωση που άθελα σου εσύ, κάποιο μέλος της οικογένεια σου, ακόμα και το Κατοικίδιο σου προκαλέσει ζημιά σε τρίτον μέχρι ένα ποσό. Επίσης καλύπτει ζημιές που μπορεί να προκαλέσει κάποια διαρροή απο το σπίτι σου σε περιουσίες τρίτων.
δεν Εχει καμία σχέση αυτό που ανέφερες. Πας στο πρακτορείο και ζητάς χρηματα πίσω αν μπορείς να το αποδείξεις.
Κατάλαβα, νόμιζα πως είναι λίγο διαφορετικό και πως από τη στιγμή που έκανε λάθος ο πράκτορας θα μου έδιναν το πόσο μέσω του πρακτορείου και αυτό μετά θα το χρησιμοποιούσα για να βγάλω τα νέα εισιτήρια.
Ευχαριστώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν κατάλαβα τι έγινε; Σου έβγαλαν από το πρακτορείο εισιτήρια για άλλον προορισμό απ' αυτόν που τους ζήτησες. Και τα πλήρωσες;

Η αστική ευθύνη είναι άσχετη. Προφανώς η απάντηση που σου έδωσαν αναφέρεται στην αστική ευθύνη του πρακτορείου που δεν νομίζω να καλύπτει τέτοια λάθη.

Κακώς έφυγες και δεν απαιτησες να σου βγάλουν αλλά εισιτήρια για εκεί που ήθελες ή να σου επιστρέψουν τα χρήματα σου.
 

love2travel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δεν κατάλαβα τι έγινε; Σου έβγαλαν από το πρακτορείο εισιτήρια για άλλον προορισμό απ' αυτόν που τους ζήτησες. Και τα πλήρωσες;

Η αστική ευθύνη είναι άσχετη. Προφανώς η απάντηση που σου έδωσαν αναφέρεται στην αστική ευθύνη του πρακτορείου που δεν νομίζω να καλύπτει τέτοια λάθη.

Κακώς έφυγες και δεν απαιτησες να σου βγάλουν αλλά εισιτήρια για εκεί που ήθελες ή να σου επιστρέψουν τα χρήματα σου.
Ναι ζητήσα για άλλος προορισμό και ναι τα πλήρωσα και το είδα μετά γιατι ο υπολογιστής δεν ήταν στραμμένος προς εμένα. Το είδα οταν είχα πληρώσει και μου έδωσε ο πράκτορας τα εισιτήρια.
Απλως εγώ λανθασμένα από οτι φαινεται είχα καταλάβει πως η αστικής ευθύνη με καλύπτει και ήθελα να το σιγουρέψω πριν κάνω κατι.
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Καλημέρα στην ομάδα του φόρουμ. Διοργανώνω για το καλοκαίρι του 2023 ένα ταξίδι στη Σκωτία και ακόμα δεν έχουμε κατασταλάξει με την παρέα μου αν θα πάμε με γκρουπ ή μόνοι μας. Έχουμε ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά (μόνοι μας βγαίνουν σαφώς λιγότερα χρήματα αλλά πρέπει να διοργανώσουμε και την παραμικρή λεπτομέρεια). Δε θα επεκταθώ περισσότερο στο θέμα μόνοι μας ή με γκρουπ απλά θέλω κυρίως ν αναφερθώ χωρίς φυσικά να πω το όνομα του ταξιδιωτικού γραφείου στη μεγάλη διαφορά τιμής που διαπίστωσα στα αεροπορικά εισιτήρια. Σε συγκεκριμένη ημερομηνία μέσα στον Αύγουστο το ταξιδιωτικό γραφείο έχει κλείσει εισιτήρια με τιμή 955ε ( επιστροφή, βαλίτσα 23 κιλά και χειραποσκευή και φόρους. ) Το ποσό αυτό το είδα καθώς έβαλα την ημερομηνία, τις ώρες και την αεροπορική σε site αναζήτησης εισιτηρίων. Ύστερα έβαλα για την ίδια ημερομηνία αναζήτηση πτήσης με ίδια ώρα άφιξης και παρόμοια ώρα επιστροφής και ίδιες καλύψεις ( βαλίτσα, χειραποσκευή, και φόρους φυσικά). Το ποσό ήταν 650ε.. 300ε λιγότερο.. Να διευκρινίσω πως οι τιμές είναι για ένα άτομο. Δεν έβαλα στην αναζήτηση εισιτηρίου και τους υπόλοιπους. Καθώς θεώρησα πολύ μεγάλη τη διαφορά των 300ε κάλεσα το ταξιδιωτικό και μίλησα με μια κυρία που με είχε ήδη εξυπηρετήσει πριν μέρες για το συγκεκριμένο ταξίδι αναφέροντάς της αυτό που είδα. Η απάντησή της ήταν ότι δε γνωρίζει γιατί έχει επιλεχτεί η συγκεκριμένη πτήση που είναι πιο ακριβή (ούτε καν να προσπαθήσει να αιτιολογήσει με κάποια επιχειρήματα τους λόγους) κι αν θέλουμε να επιλέξουμε ατομικό ταξίδι με τη πιο χαμηλή τιμή εισιτηρίου αλλά δεν θ ακολουθήσουμε το γκρουπ.. Η απάντησή της φυσικά δεν με κάλυψε και θα ήθελα να ρωτήσω αν άλλα άτομα είχαν κάποια παρόμοια εμπειρία (αν και γνωρίζω πως οι περισσότεροι στο φόρουμ πηγαίνουν μόνοι τους και καταλαβαίνω το γιατί..) Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Aunt Lia

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!,
Ενδιαφερομαι κατα το Μάρτη να κάνω το πρώτο υπερατλαντικο ταξίδι κατα προτίμηση Λατινική Αμερική (ιδανικά Περού), γνωρίζει κανείς από εμπειρία κάποιο decent ταξιδιωτικό γραφείο που μπορεί να μου οργανώσει κάποιο ατομικό πακέτο με βάση αυτα που θέλω να κάνω και να δώ; Γενικα σαν μπάτζετ έχω βαλει γυρω στο 2χιλιαρο και περιπου 7-10 μέρες; Επίσης όλες οι ιδέες/εμπειρίες και tips καλοδεχούμενα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!,
Ενδιαφερομαι κατα το Μάρτη να κάνω το πρώτο υπερατλαντικο ταξίδι κατα προτίμηση Λατινική Αμερική (ιδανικά Περού), γνωρίζει κανείς από εμπειρία κάποιο decent ταξιδιωτικό γραφείο που μπορεί να μου οργανώσει κάποιο ατομικό πακέτο με βάση αυτα που θέλω να κάνω και να δώ; Γενικα σαν μπάτζετ έχω βαλει γυρω στο 2χιλιαρο και περιπου 7-10 μέρες; Επίσης όλες οι ιδέες/εμπειρίες και tips καλοδεχούμενα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Οι περισσότεροι εδώ μέσα θα σου πούμε να το οργανώσεις μόνη σου.
Αν θέλεις ταξιδιωτικό, για υπερατλαντικό κατά βάση μέσω Αθήνας.
Οι μέρες που αναφέρεις είναι ελάχιστες για Λατινική Αμερική (και ειδικά Περού που θέλει min. 2-3 εβδομάδες), ενώ με 2.000 συμπεριλαμβανομένων των αεροπορικών από Θεσσαλονίκη, αποκλείω να βρεις.
Sorry αν σε απογοητεύω...
Για το budget και τις μέρες σου θα κοιτούσα προς Ασία μεριά και πάλι οριακά
 

panerola

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Καλησπερα και καλή χρονια σε όλους με πολλά πολλά ταξίδια ! Θα ήθελα να ρωτήσω για ταξιδιωτικά γραφεία και τις τιμες για group με ξεναγό . Εδώ και λίγες μερες ψάχνω για τους γονείς μου για προσφορές αλλά ακόμα και για Ρωμη μου ζητάνε κάπου στα 800€ το άτομο για 4 μερες με πρωινό . Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνονται αρκετά τα χρήματα καθώς εγώ που ταξιδεύω συχνά Ευρώπη μου βγαινουν πολύ φτηνά . Ο λόγος που τους ψάχνω για γραφείο είναι επειδή δεν γνωρίζουν ξένες γλώσσες και δεν ξέρουν πως να κινηθούν . είναι οντως τόσο ακριβά η κάνω κάτι λάθος στο search . Οποιός έχει κάποια πληροφορία που θα μπορούσε να με βοηθήσει θα ημουν ευγνώμων . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα ταξίδια γενικά έχουν γίνει πολύ ακριβότερα, οπότε το ότι σου βγαίνουν πολύ φθηνά μάλλον μιλάς για παλιότερες εποχές.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπερα και καλή χρονια σε όλους με πολλά πολλά ταξίδια ! Θα ήθελα να ρωτήσω για ταξιδιωτικά γραφεία και τις τιμες για group με ξεναγό . Εδώ και λίγες μερες ψάχνω για τους γονείς μου για προσφορές αλλά ακόμα και για Ρωμη μου ζητάνε κάπου στα 800€ το άτομο για 4 μερες με πρωινό . Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνονται αρκετά τα χρήματα καθώς εγώ που ταξιδεύω συχνά Ευρώπη μου βγαινουν πολύ φτηνά . Ο λόγος που τους ψάχνω για γραφείο είναι επειδή δεν γνωρίζουν ξένες γλώσσες και δεν ξέρουν πως να κινηθούν . είναι οντως τόσο ακριβά η κάνω κάτι λάθος στο search . Οποιός έχει κάποια πληροφορία που θα μπορούσε να με βοηθήσει θα ημουν ευγνώμων . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια
Πλεον εχει καταντησει ακριβο το ταξιδι οταν το κλεινεις μονος σου,λογικο κ επομενο να ειναι ακομα πιο ακριβο με ταξ.γραφειο..η μοναδικη λυση για να τους βγει φθηνο ειναι ή να μαθουν ξενη γλωσσα ή να πανε μαζι μ αλλο ατομο που μιλαει ξενη γλωσσα(πχ μαζι σου)...αλλιως τα σκατε στο γραφειο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom