Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πολύ περίεργο...
γιατί να μην μπορώ να πάρω το 2ο κομμάτι της ανταπόκρισης μόνο?
Και γιατί είναι πιο φθηνά αν κάνω 2 πτήσεις ?
Μια regular εταιρεία ενδιαφέρεται εκτός απ' το να έχει κίνηση στα point-to-point δρομολόγιά της, να γεμίζει και τα δρομολόγια που τροφοδοτούν με κίνηση το κύριο hub της δηλ. το Βενιζέλο. Και πώς αλλιώς θα δώσει κίνητρο σε επιβάτες να κλείσουν πτήσεις με ανταπόκριση το κεντρικό της hub αν δε δώσει καλές τιμές.
Εσένα που είσαι Αθήνα και είσαι 'σίγουρος' πελάτης για το απευθείας δρομολόγιο προφανώς θα σε κοστολογήσει διαφορετικά απ' τον πελάτη που πρέπει να μπει στον κόπο να κάνει μια πτήση με connection.

To ίδιο φαινόμενο θα το δεις συχνότατα με ξένες μεγάλες εταιρείες πχ το χειμώνα η Emirates μπορεί να πουλάει το Αθήνα-Ντουμπάι ακριβότερα απ' ότι πουλάει το Αθήνα- κάποια πόλη της Ασίας μέσω Ντουμπάι.
 

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
έκανα κράτηση για απευθείας τελικά απο volagratis.
μου έστειλαν τους PRN κωδικούς.
Μπήκα στην aegean αλλα δεν τους αναγνωρίζει, μήπως επειδή είναι 1 μηνα πρίν και θα ανοίξει 2 μέρες πριν το check in?

Απόποιο site και να κάνω την κράτηση, το check in με την επιλογή θέσεων τη κάνω μονος μου απου aegean , σωστα?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
έκανα κράτηση για απευθείας τελικά απο volagratis.
μου έστειλαν τους PRN κωδικούς.
Μπήκα στην aegean αλλα δεν τους αναγνωρίζει, μήπως επειδή είναι 1 μηνα πρίν και θα ανοίξει 2 μέρες πριν το check in?

Απόποιο site και να κάνω την κράτηση, το check in με την επιλογή θέσεων τη κάνω μονος μου απου aegean , σωστα?
Check in μόνο από το site της αεροπορικής φυσικά μόνος σου.
Λογικά μπορείς με το κωδικο κράτησης ή το αριθμο ηλεκτρονικου εισιτηριου να κάνεις διαχείριση κράτησης (πχ να προσθέσεις αποσκευη ή να κάνεις αλλαγή πτήσης)
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Ούτε οι πτήσεις επιστροφής ισχύουν, αν είναι στην ίδια κράτηση.
Αυτό που γράφεις δεν ισχύει.Μια φίλη μου πρόσφατα έχασε την πτήση της από δικιά της υπαιτιότητα και πέταξε την επόμενη μέρα για τον προορισμό της με διαφορετική εταιρία απο διαφορετικό αεροδρόμιο και διαφορετική κράτηση και ρώτησε στο αρχικο αεροδρόμιο εάν μπορεί να χρησιμοποιήσει την πτήση της επιστροφής και της απάντησαν καταφατικά όπως και έγινε...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Αυτό που γράφεις δεν ισχύει.Μια φίλη μου πρόσφατα έχασε την πτήση της και πέταξε την επόμενη μέρα για τον προορισμό της με διαφορετική εταιρία απο διαφορετικό αεροδρόμιο και διαφορετική κράτηση και ρώτησε στο αρχικο αεροδρόμιο εάν μπορεί να χρησιμοποιήσει την πτήση της επιστροφής και της απάντησαν καταφατικά όπως και έγινε...
Χμμμ, μπορεί να μην ισχύει ως κανόνας, έχεις δίκιο (δεν ισχύει π.χ. στη Rynair), αλλά ισχύει με τις περισσότερες εταιρείες. Είχα το μυαλό μου την Aegean όταν έγραφα, λόγω της συζήτησης.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αυτό που γράφεις δεν ισχύει.Μια φίλη μου πρόσφατα έχασε την πτήση της από δικιά της υπαιτιότητα και πέταξε την επόμενη μέρα για τον προορισμό της με διαφορετική εταιρία απο διαφορετικό αεροδρόμιο και διαφορετική κράτηση και ρώτησε στο αρχικο αεροδρόμιο εάν μπορεί να χρησιμοποιήσει την πτήση της επιστροφής και της απάντησαν καταφατικά όπως και έγινε...
Μήπως η εταιρία ήταν low cost όπου δεν ισχύουν οι κανόνες της IATA?
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Χμμμ, μπορεί να μην ισχύει ως κανόνας, έχεις δίκιο (δεν ισχύει π.χ. στη Rynair), αλλά ισχύει με τις περισσότερες εταιρείες. Είχα το μυαλό μου την Aegean όταν έγραφα, λόγω της συζήτησης.
Μήπως η εταιρία ήταν low cost όπου δεν ισχύουν οι κανόνες της IATA?
Με wizzair ήταν...Δηλαδή ισχύουν διαφορετικοί κανόνες ανάλογα με την εταιρία;Και αν ναι για ποιον λογο,γνωριζει κάποιος;;Δεν μπορω να καταλάβω το σκεπτικό.Έχει τυχει με aegean κάποιος που δεν πηρε την πτηση μεταβασης να μην τον αφήσουν να πάρει την πτήση της επιστροφής;Αν ισχύει τότε μ αυτή την λογική πρέπει να κάνουμε 2 διαφορετικές κρατήσεις για ταξίδια με τ επιστροφής...Πάντως το θεωρώ "χαζο" να μην σ αφήνουν κάποιες εταιρείες να χρησιμοποιήσεις την πτήση της επιστροφής αν για τους χψ λόγους έχασες την μετάβαση εφόσον το έχεις πληρώσει και είσαι το ίδιο πρόσωπο...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Χαζό σου φαίνεται εσένα που δεν έχεις αεροπορική με έξοδα, μισθούς και συντηρήσεις αεροσκαφών. Αν είχες όμως θα ήθελες τα αεροπλάνα σου να γυρνάνε στη βάση τους γεμάτα και όχι άδεια επειδή οι επιβάτες κλείσανε μόνο εισιτήρια απλής μετάβασης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.933
Likes
40.776
Μα και η wizz air εχει πολυ τσουχτερο πρστιμο για no show (80 ευρω ανα πτηση) . Δεν εχεις διαβασει τους ορους για καμια εταιρεια μου φαινεται. Αν προτιμας να πληρωνεις ενα σκασμο λεφτα για no show και να μη σε ψαξει και κανεις στο αεροδρομιο αν αργησεις, οκ ειναι κι αυτη.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Η απάντηση δεν είναι αβίαστα «ναι», εξαρτάται τον προορισμό! Μην συμβεί κάποιο έκτακτο γεγονός και ξεμείνεις εξωτερικό, ειδικά σε μακρινό προορισμό (δες π.χ. παλαιότερα έκρηξη ηφαιστείου στην Ισλανδία), όπου απλά θα ακυρωθεί η πτήση, χωρίς να έχει καμία υποχρέωση η εταιρεία να σε επιστρέψει στον αρχικό προορισμό... Και θα πληρώσεις και τα μαλλιοκέφαλά σου για να βρεις συμβατή πτήση, ίσως μετά από ημέρες...
Εξάλλου, στις μετ' επιστροφής πτήσεις, σε περίπτωση που δεν μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το σκέλος της μετάβασης, φροντίζεις να το ακυρώσεις πριν την πτήση πληρώνοντας το τέλος ακύρωσης (που συνήθως υπερκαλύπτεται από την επιστροφή του φόρου αεροδρομίου), και χρησιμοποιείς κανονικά το σκέλος της επιστροφής. Αυτά στην Aegean (φαντάζομαι και σε πολλές άλλες, εξαρτάται από τους όρους του ναύλου και της αεροπορικής).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom