Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Aegean.... Ξεκακαθα λογω προελευσης της αλλης εταιρειας!!
Καλα κάνεις και το αναφέρεις δεν το διευκρινισα κι εγώ εννοω για επιχειρήματα που έχουν να κάνουν με το τι προσφέρει η κάθε εταιρεία και όχι για την χώρα προέλευσης της
 
Last edited:

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Βρίσκω με την ίδια τιμή και ώρες πτήσης το Θεσσαλονίκη Μαδρίτη με ενδιάμεσο σταθμό με Aegean και Turkish.. Ποια από τις 2 θα επιλέγατε?
Κορυφαίες αεροπορικές και οι δυο αλλά μάλλον aegean για μην μπλεκω με ελεγχουσ διαβατηριων και επειδη βεβαια δεν θελω να δωσω τα λεφτα μου στουσ τουρκους
Πάντως και οι δυο είναι άριστες.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Κορυφαίες αεροπορικές και οι δυο αλλά μάλλον aegean για μην μπλεκω με ελεγχουσ διαβατηριων και επειδη βεβαια δεν θελω να δωσω τα λεφτα μου στουσ τουρκους
Πάντως και οι δυο είναι άριστες.
Τι σχέση έχουν οι αεροπορικές εταιρείες με τους ελέγχους των διαβατηρίων; Για Τουρκία ή έστω και σαν ανταπόκριση δεν χρειάζεται διαβατήριο. Και δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο εταιρειών... Μην τρελαθούμε... Η μία είναι περιφερειακή εταιρία και η άλλη μέσα στις 3 καλύτερες του κόσμου.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Τι σχέση έχουν οι αεροπορικές εταιρείες με τους ελέγχους των διαβατηρίων; Για Τουρκία ή έστω και σαν ανταπόκριση δεν χρειάζεται διαβατήριο. Και δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο εταιρειών... Μην τρελαθούμε... Η μία είναι περιφερειακή εταιρία και η άλλη μέσα στις 3 καλύτερες του κόσμου.
όχι όχι δεν το εννοώ έτσι! Εννοώ ότι αν πάει με τουρκικές έτσι και αλλιώς θα χρειαστεί να περιμένει για έλεγχο διαβατηρίων ( ταυτότητα θα έχει απλά θα περάσει από έλεγχο)! Αυτό που λέμε δεν ανήκει στην ζώνη Σένγκεν η Τουρκία άρα πρέπει να ελεγχθεί! Για το ότι είναι στις καλύτερες του κόσμου οι τουρκικές δεν διαφωνώ...ωστόσο και η περιφερειακή όπως την χαρακτήρισες Άριστη είναι με το Α κεφάλαιο κατα την γνώμη μου
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Από τη στιγμή που το ένα είναι μέσω Αθήνας και το άλλο μέσω Κωνσταντινούπολης, θα επέλεγα εύκολα Aegean αφενός λόγω Shenghen και αφετέρου λόγω του ότι άμα γίνει καμιά στραβή πιο εύκολα θα βγάλεις άκρη με Ελληνική εταιρία
 

Xriz

Member
Μηνύματα
27
Likes
27
Turkish, εννοείται ξεκάθαρα λόγω διαφοράς ποιότητας.Αν είναι τράνζιτ η πτήση δεν έχει διαβατηριακούς ελέγχους
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Turkish, εννοείται ξεκάθαρα λόγω διαφοράς ποιότητας.Αν είναι τράνζιτ η πτήση δεν έχει διαβατηριακούς ελέγχους
Μπορεί να μην έχει ελέγχους στην Κωνσταντινούπολη, αλλά έχει ΚΑΙ στη Θεσσαλονίκη ΚΑΙ στη Μαδρίτη (και της Μαδρίτης ΔΕΝ είναι παιχνιδάκι). Περνάς και με ταυτότητα, αλλά πρέπει να στηθείς στην ουρά και να περιμένεις και να είναι σε καλή κατάσταση η ταυτότητά σου.
Με Aegean την ταυτότητα δεν τη βλέπει αστυνομικός γιατί παραμένεις εντός Σέγκεν - μόνο προσωπικό της εταιρίας τη βλέπει, και μόνο για να ελέγξει ταυτοπροσωπία.

Η Turkish στη Μαδρίτη πηγαίνει στο Terminal 1. H Aegean στο Terminal 2/3. Και τα δυο χάλια είναι, αλλά το Terminal 2/3 είναι λίγο πιο σύγχρονο (έχει όμως περισσότερο περπάτημα).

Οι δυο εταιρίες παίζει να είναι στο τοπ-5 των Ευρωπαϊκών εταιριών (και οι δυο) ως προς το service των επιβατών, το φαγητό κλπ. Αλλά εντός ευρώπης αυτά έχουν πολύ μικρή σημασία.

Εγώ θα πήγαινα μάλλον με Aegean. Μαζεύεις και καλύτερα μίλια έτσι.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Με Aegean την ταυτότητα δεν τη βλέπει αστυνομικός γιατί παραμένεις εντός Σέγκεν - μόνο προσωπικό της εταιρίας τη βλέπει, και μόνο για να ελέγξει ταυτοπροσωπία.
Επειδή δεν το καταλαβαίνω αυτό, πως γίνεται να ταξιδεύεις στην Τουρκία και να παραμένεις εντός σεγκεν?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επειδή δεν το καταλαβαίνω αυτό, πως γίνεται να ταξιδεύεις στην Τουρκία και να παραμένεις εντός σεγκεν?
Δεν ταξιδεύεις στην Τουρκία στην περίπτωση της Aegean. Ταξιδεύεις μέσω Αθήνας.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Επειδή δεν το καταλαβαίνω αυτό, πως γίνεται να ταξιδεύεις στην Τουρκία και να παραμένεις εντός σεγκεν?
κατάλαβες τώρα γιατί εγώ μίλησα για έλεγχο διαβατηρίων....
 

Χρήστος Χ.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους σας,
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Στο προηγούμενο πρόβλημα μου ανταποκριθήκατε άμεσα και κατατοπιστικότατα και είμαι σίγουρος ότι θα το κάνετε και τώρα.
Στα πλαίσια ενός διαγωνισμού, θα πρέπει στις 2 Απριλίου και το αργότερο 16:30 να βρίσκομαι στο Ροβανιέμι. Όλα καλά έως εδώ αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω πτήσεις να με καλύπτουν. Είτε θα προκύπτει πρόβλημα με την ώρα, δηλαδή ή θα φτάσω καθυστερημένος, ή θα έχει τρελή αναμονή σε αεροδρόμιο χωρίς ωστόσο να φτάνω πάλι στην ώρα μου, με αποτέλεσμα ο μόνος τρόπος να είναι να πάω μια μέρα πριν Φινλανδία, και να πρέπει να μείνω κάπου αλλά είναι μόλις η δεύτερη φορά που βγαίνω εξωτερικό μόνος και θα ήθελα να αποφύγω να μπλέξω με ξενοδοχεία, μεταφορές κλπ σε μια χώρα που δεν ξέρω.
Και το δεύτερο πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι αν και βρήκα τρόπο να ταιριάξω κατάλληλα τις πτήσεις που θέλω για να είμαι στην ώρα μου χωρίς να περιμένω πολλές ώρες στα αεροδρόμια ενδιάμεσα, το ποσό αγγίζει το 4ψηφιο νούμερο το οποίο το κάνει απαγορευτικό.
Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος που μπορώ να πάω; Να σημειώσω πως τα αγγλικά μου είναι άψογα αλλά δεν ξέρω πως τα πάνε σαν χώρα με τα αγγλικά...Στην Κροατία για παράδειγμα δεν είχα και την καλύτερη εμπειρία από άποψη συννενόησης. Επίσης αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει την Αυτομεταφορα θα το εκτιμούσα δεόντως.
Σας ευχαριστώ πολύ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπέρα σε όλους σας,
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Στο προηγούμενο πρόβλημα μου ανταποκριθήκατε άμεσα και κατατοπιστικότατα και είμαι σίγουρος ότι θα το κάνετε και τώρα.
Στα πλαίσια ενός διαγωνισμού, θα πρέπει στις 2 Απριλίου και το αργότερο 16:30 να βρίσκομαι στο Ροβανιέμι. Όλα καλά έως εδώ αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω πτήσεις να με καλύπτουν. Είτε θα προκύπτει πρόβλημα με την ώρα, δηλαδή ή θα φτάσω καθυστερημένος, ή θα έχει τρελή αναμονή σε αεροδρόμιο χωρίς ωστόσο να φτάνω πάλι στην ώρα μου, με αποτέλεσμα ο μόνος τρόπος να είναι να πάω μια μέρα πριν Φινλανδία, και να πρέπει να μείνω κάπου αλλά είναι μόλις η δεύτερη φορά που βγαίνω εξωτερικό μόνος και θα ήθελα να αποφύγω να μπλέξω με ξενοδοχεία, μεταφορές κλπ σε μια χώρα που δεν ξέρω.
Και το δεύτερο πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι αν και βρήκα τρόπο να ταιριάξω κατάλληλα τις πτήσεις που θέλω για να είμαι στην ώρα μου χωρίς να περιμένω πολλές ώρες στα αεροδρόμια ενδιάμεσα, το ποσό αγγίζει το 4ψηφιο νούμερο το οποίο το κάνει απαγορευτικό.
Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος που μπορώ να πάω; Να σημειώσω πως τα αγγλικά μου είναι άψογα αλλά δεν ξέρω πως τα πάνε σαν χώρα με τα αγγλικά...Στην Κροατία για παράδειγμα δεν είχα και την καλύτερη εμπειρία από άποψη συννενόησης. Επίσης αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει την Αυτομεταφορα θα το εκτιμούσα δεόντως.
Σας ευχαριστώ πολύ
Αφού μιλάς Αγγλικά δεν είναι πρόβλημα να κάνεις μια διανυκτέρευση την προηγούμενη μέρα και να πας με την άνεση σου.Το Αυτομεταφορά αναφέρεται σε σχέση με τον διαγωνισμό;΄Οτι πρέπει να πας στον διαγωνισμό με δικά σου μέσα και ευθύνη μάλλον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom