Ταϊλάνδη Ερώτηση για αεροπορικά προς Ταϊλάνδη

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Τα εισιτήρια κλείστηκαν!! Προτίμησα να δω κ λίγο από Bahrein παρά να τα δώσω σε μια ακριβότερη αεροπορική!Από θέμα ανέσεων και κατα πόσο άνετη είναι η Gulf air δεν το κάνω θέμα ευτυχώς είμαι βολικός άνθρωπος. Πάμε παρακάτω!
Αυτό είναι το αρχικό πλάνο παιδιά δεν έχει ακόμα καθοριστεί ακριβώς, σίγουρα θα υπάρξουν και αλλαγές μέχρι τότε.Σε τόσο μεγάλο ταξίδι σαφώς και δεν δεσμεύεσαι εκ των προτέρων.Και εκεί βλέποντας και κάνοντας. Όσον αφορά το koh samui και τα νησιά γενικά που θέλω να αράξω μέρες, πραγματικά μερικές μέρες θέλω να λιώσω μόνο στις παραλίες χαλαρά.Σε όλα τα ταξίδια μου συνεχώς τρέχω.
Βabaduma όσον αφορά την διαμονή μια αρχική εκτίμηση έκανα χωρίς να το έχω ψάξει, δεδομένου του ότι η Ταυλάνδη φημίζεται για την οικονομική διαμονή της υπολογίζοντας σε έναν μέσο όρο περίπου 15 e τη βραδιά(Οι περισσότερες διανυκτερευσεις θα ειναι εντος της Ταυλανδης- Για την Σιγκαπουρη σαφώς και ξέρω ότι θα κοστίσει κάτι παραπάνω.) Δεν μιλάμε για τρώγλες όπως είπες αλλά ούτε και για 5αστερα. Kαι σε hostel εν τέλει μερικά βράδια δεν με πειράζει. Καθένας μας έχει τα δικά του κριτήρια στο θέμα της διαμονής.. Ένας ύπνος είναι δεν πας για να βγάλεις την μέρα σου στο ξενοδοχείο...

Eπίσης για επιστροφή από Σιγκαπούρη προς Bangkok με την air asia το εισιτήριο το βρίσκω στα 65 e. Καλό είναι να το κλείσω και αυτό τώρα η τελευταία στιγμή?Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με την air Asia είναι λίγο πολύ το ίδιο οι τιμές και την τελευταία στιγμή ή ανεβαίνουν κατά πολύ??
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Eπίσης για επιστροφή από Σιγκαπούρη προς Bangkok με την air asia το εισιτήριο το βρίσκω στα 65 e. Καλό είναι να το κλείσω και αυτό τώρα η τελευταία στιγμή?Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με την air Asia είναι λίγο πολύ το ίδιο οι τιμές και την τελευταία στιγμή ή ανεβαίνουν κατά πολύ??
Καλή είναι η τιμή. Στο παρελθόν έβρισκες και (πολύ) καλύτερες αλλά μάλλον αυτές οι εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί (το πολύ-πολύ να δώσουν καμμιά προσφορά, αλλά αυτό γίνεται συνήθως για προορισμούς που δεν "περπατάνε" πολύ ή νέους που θέλουν να προωθήσουν). Όσο πλησιάζεις προς την ημερομηνία που σ' ενδιαφέρει, συνήθως, η τιμή τσιμπάει λίγο - λίγο. Όχι θεαματικά πράγματα, αλλά τσιμπάει. Π.χ. το 65 μπορεί να γίνει 85. Οπότε, μάλλον δεν θα χάσεις αν το κλείσεις τώρα γιατί το δρομολόγιο είναι απ' τα "βαρειά" χαρτιά τους και δύσκολο το βλέπω να πέφτει η τιμή.

Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις την
Tiger Airlines
αλλά και την
Jetstar
στις οποίες μπορείς να βρεις καλύτερες τιμές.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλησπερα θα σταθω σε ενα σημειο μονο, στο γεγονος οτι πας την εποχη την High Season..οποτε πριν βιαστεις για το οτιδηποτε κοιταξε πρωτα απο ολα τα ξενοδοχεια, διοτι ενδεχετε να μην βρεις ή να ειναι αρκετα πιο ακριβα απο οτι υπολογιζεις με αποτελεσμα να ξεφευγεις απο τον προυπολογισμο σου.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Καλησπέρα σε όλους!
Διάβασα ένα άρθρο σχετικά με την airfasttickets. Παραθέτω το άρθρο παρακάτω. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, Το εν λόγω εισιτήριο το έκλεισα σε πολύ χαμηλό κόστος (466 e). Υπάρχει περίπτωση ακύρωσης των εισιτηρίων???? Μήπως πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρία για επιβεβαίωση ??? Ας με διαφωτίσει κάποιος αγχώθηκα :(

https://www.facebook.com/photo.php?....116083045136151.20498.108406909237098&type=1
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους!
Διάβασα ένα άρθρο σχετικά με την airfasttickets. Παραθέτω το άρθρο παρακάτω. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, Το εν λόγω εισιτήριο το έκλεισα σε πολύ χαμηλό κόστος (466 e). Υπάρχει περίπτωση ακύρωσης των εισιτηρίων???? Μήπως πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρία για επιβεβαίωση ??? Ας με διαφωτίσει κάποιος αγχώθηκα :(

https://www.facebook.com/photo.php?....116083045136151.20498.108406909237098&type=1
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ
Σε περίπτωση που αντιγράφετε κάποιο απόσπασμα κειμένου από άλλη ιστοσελίδα (site) ή από κάποια άλλη έντυπη ή μη πηγή, πρέπει υποχρεωτικά να MHN αντιγράφετε ολόκληρο το άρθρο αλλά μόνο τις πρώτες προτάσεις του, και να βάζετε λινκ για το υπόλοιπο προς την αρχική του πηγή ή αναφορά της. Επίσης πρέπει υποχρεωτικά να αναφέρετε και την προέλευση του κειμένου στο τέλος του, ενώ θα πρέπει να έχετε και την άδεια του μέσου από το οποίο παίρνετε το κείμενο. Απαγορεύεται επίσης αυστηρά η ανάρτηση φωτογραφιών χωρίς την άδεια του φωτογράφου.

Για να ενημερωθείς για το θέμα διάβασε εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/Όχι-και-τόσο-fast.49668/
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Θέλω να αλλάξω το εισιτήριο επιστροφής από Ταυλάνδη και να προσθέσω 2 βδομάδες ακόμα. Μπορεί να μου πει κάποιος τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?? Πληρώνω μόνο την διαφορά του εισιτηρίου?
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Εξαρτάται από τους όρους κράτησης του εισιτηρίου σου Μαρίνα. Μπες στη σελίδα της αεροπορικης Και βρες τη κατηγορία του ναύλου σου και διάβασε τους όρους. Διαφορετικά: πάρε τηλέφωνο την εταιρεία ή το πρακτορείο που σου έκλεισε το εισιτήριο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπερα τα εισιτήρια για Ταϊλάνδη τον Ιούλιο είναι πάνω κάτω στα 650 ευρω εχει νόημα να περιμένει κάποιος μήπως πέσουν οι τιμές? Και μιας και αγαπάτε πολλοί αυτό το μερος ενα προγραμμα κάπως έτσι :
4 μερες Μπανγκόκ
3μSiem Reap (ειναι απωθημένο)
7 Κοh Samui και νησακια
4 Chaig Mai
Σας φαίνεται καλό για Ιούλιο??
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Καλησπερα τα εισιτήρια για Ταϊλάνδη τον Ιούλιο είναι πάνω κάτω στα 650 ευρω εχει νόημα να περιμένει κάποιος μήπως πέσουν οι τιμές? Και μιας και αγαπάτε πολλοί αυτό το μερος ενα προγραμμα κάπως έτσι :
4 μερες Μπανγκόκ
3μSiem Reap (ειναι απωθημένο)
7 Κοh Samui και νησακια
4 Chaig Mai
Σας φαίνεται καλό για Ιούλιο??
3 μήνες πριν το βλέπω πολύ δύσκολο να μειωθούν οι τιμές (τουλάχιστον όχι σημαντικά). H Qatar π.χ. τα τελευταία χρόνια βγάζει προσφορές κατά τον Ιανουάριο. Για Ιούλιο σε ορισμένες ημερομηνίες έχει λίγο κάτω από 600€ από Αθήνα για Bangkok με Aeroflot.
Η Βangkok 4 μέρες είναι καλά, για Siem Reap δεν ξέρω, Chiang Mai ίσως πετύχετε αρκετές βροχές εκείνη την περίοδο, ενώ αντί για Samui θα πρότεινα Phangan ή Tao.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
@mourohavlos Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες αν μπορείς θα θελα να μου πεις τις διαφορές ανάμεσα στα νησιά και με ποιο κριτήριο επιλέγεις το ενα αντι του άλλου!!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
@mourohavlos Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες αν μπορείς θα θελα να μου πεις τις διαφορές ανάμεσα στα νησιά και με ποιο κριτήριο επιλέγεις το ενα αντι του άλλου!!!
Τα 3 νησιά είναι το 1 δίπλα στο άλλο. Το Samui είναι πιο μεγάλο και πιο τουριστικά αξιοποιημένο, με τα καλά και τα άσχημα που μπορεί να συνεπάγεται. Επίσης έχει και αεροδρόμιο. Το Tao είναι το πιο "απομακρυσμένο" από τα 3, πολύ πιο μικρό, αλλά σαφώς το πιο "παρθένο" από τα 3, δεν είναι όμως για πάρα πολλές μέρες, ενώ θεωρείται (όχι άδικα) ο παράδεισος για diving. Το Phangan είναι ανάμεσα στα 2 νησιά και γεωγραφικά και όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του. Λιγότερο "κανιβαλισμένο" τουριστικά από το Samui, πιο χαλαρό και φιλόξενο. Ταυτόχρονα πιο μεγάλο από το Tao, που σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις πιο πολλά πράγματα και να καθίσεις περισσότερες ημέρες (αρκεί να αποφύγεις τη Ν.Α. πλευρά του νησιού κατά τη διαρκεια του full moon party).
 
Μηνύματα
39
Likes
233
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
@mourohavlos Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες αν μπορείς θα θελα να μου πεις τις διαφορές ανάμεσα στα νησιά και με ποιο κριτήριο επιλέγεις το ενα αντι του άλλου!!!

Κι εμείς κλείσαμε για Ταϊλάνδη για 1η Αυγούστου. Προτιμήσαμε σαφώς το Κο Παγκάν λόγω των παραπάνω αιτιάσεων που αναφέρει ο mourohavlos. Μία απλή αναζήτηση και βλέπεις πως έχει γίνει μία δεύτερη Μύκονος το Σαμούι. Στο Παγκάν η ομορφιά είναι εξίσου αστείρευτη και μπορείς να με τα καραβάκια να κάνεις εκδρομές είτε στο Σαμούι είτε στο Κο Τάο ( !!!! που είναι μαγικό) . Επίσης, στο Παγκάν μπορείς να νοικιάσεις μηχανάκι και να γυρίσεις όλο το νησί!

Καλησπερα τα εισιτήρια για Ταϊλάνδη τον Ιούλιο είναι πάνω κάτω στα 650 ευρω εχει νόημα να περιμένει κάποιος μήπως πέσουν οι τιμές? Και μιας και αγαπάτε πολλοί αυτό το μερος ενα προγραμμα κάπως έτσι :
4 μερες Μπανγκόκ
3μSiem Reap (ειναι απωθημένο)
7 Κοh Samui και νησακια
4 Chaig Mai
Σας φαίνεται καλό για Ιούλιο??

Eπίσης, για ποιες ημερομηνίες μιλάς; Εγώ βρίσκω για Ιούλιο από 472/ατομο πήγαινελα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.440
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom