Γενικά Ερώτηση για ασφαλείς αεροπορικές εταιρείες

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Καλησπέρα σε ολους τους υπέροχους ταξιδιώτες αυτού του φορουμ. Είστε ιδιαίτερα ευγενικοί και εξυπηρετικοί ολοι σας και με βοηθήσατε παρα πολυ σε ενα προηγούμενο μου θέμα σχετικά με κάποια νησιά της Ελλάδας.
Θελω να ρωτησω κατι το οποίο μπορει να σας φανει αστείο πραγματικά συγχωρέστε με αν ειναι χαζομάρα αλλα ειμαι μικρή σε ηλικία και τωρα ανακαλύπτω τον κόσμο. Ξερω οτι εδώ μεσα δε πρόκειται να μου απαντήσει κάποιος προσβλητικά και γι αυτο η σελίδα αυτή ειναι υπέροχη και χαίρομαι που μπορω να γράφω για ολες μου τις απορίες ελεύθερα.
Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Θεωρείτε οτι αν εχουν συμβεί διαφορα μικροατυχηματα η και δυστυχήματα σε αεροπορικές εταιρίες ειναι ενα καμπανάκι για να μην τις επιλέξεις η οτι μπορει να συμβεί σε οποιαδήποτε εταιρία το οτιδήποτε; Απο άποψη συντήρησης η οτιδήποτε αλλο, κάποιας αμέλειας κλπ
Τι εννοώ:
Θα μιλήσω για ο,τι ξερω για την Ελλάδα
Εχω διαβάσει ότι η Ολυμπιακή εταιρία μέχρι και το 2000κατι που διαλύθηκε ειχε 8 δυστυχήματα στο ιστορικό της, ένα επιπλέον με λίγους επιζώντες και ενα που ο άξιος πιλότος κατάφερε να σώσει το διαλυμένο αεροσκάφος με τη γνώση και την εμπειρία του.
Γράφω για την ολυμπιακή γιατι δεν υπάρχει πλεον, ειναι μια αλλη. δε πρόκειται να θίξω καμία εταιρια που υπάρχει παρόλο που εχω διαβάσει κατα καιρούς οτι σε μια συγκεκριμένη γίνονται διαφορα πραγματάκια ανα διαστήματα.
Επιπλέον, εχω διαβάσει μαρτυρίες οτι πριν τη μοιραία πτήση της ήλιος εκείνη την καταραμένη μέρα υπήρξαν διαφορά παράπονα για την ποιότητα και την συντήρηση δυο αεροσκαφών της.
Ολα αυτα με κάνουν να σκέφτομαι αν τελικά οπου υπαρχει καπνος υπάρχει και φωτιά, αν κάποιες εταιρίες ελέγχουν πιο συχνά η δίπλα και τριπλά για την ασφάλεια των επιβατών τους και αλλες οχι τόσο. Θα ήθελα πολυ να μου απαντήσετε
Πάντως εγω που εχω πετάξει με δυο διαφορετικές εταιρίες για τις οποίες δεν εχει ακουστει τίποτα (προς Άμστερνταμ και Κρήτη) οι πτήσεις μου ήταν υπέροχες ωστόσο, δε μπορω να κρίνω γιατι δεν εχω ταξιδέψει με κάποια εταιρία σε πτήσεις της οποίας εχουν συμβεί περιστατικά.
Σας ευχαριστώ πολυ ❤
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Τώρα όλα αυτά είναι σχετικά..πάντα κοιτάς τα ποσοστα αλλά μην σου τύχει είναι..ο φόβος υπάρχει πάντα αλλά να σκέφτεσαι ότι κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά σπάνιο που πρέπει να συμβούν 5 πράγματα ταυτόχρονα ώστε κάτι να πάει στραβά..πάντα με θετική σκέψη ..
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Κατάλαβα. Απλως πάντα ειχα αυτήν την απορία αν πρέπει να κοιτάμε και το τι συμβαίνει με την κάθε εταιρία
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Η μόνη μεγάλη εταιρία χωρίς δυστύχημα νομίζω είναι η Qantas. Εσύ πού θέλεις να πας; Τις περισσότερες αεροπορικές που δραστηριοποιούνται στην Ευρώπη τις εμπιστεύομαι και θα έκλεινα εισιτήριο χωρίς κανένα τέτοιο φόβο.
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Η μόνη μεγάλη εταιρία χωρίς δυστύχημα νομίζω είναι η Qantas. Εσύ πού θέλεις να πας; Τις περισσότερες αεροπορικές που δραστηριοποιούνται στην Ευρώπη τις εμπιστεύομαι και θα έκλεινα εισιτήριο χωρίς κανένα τέτοιο φόβο.
Δε νομίζω να είναι η μόνη. Σίγουρα είναι κι η Finnair, θα είναι κι άλλες.

Εγώ δεν εμπιστεύομαι τις χαμηλού κόστους και πάντα κοιτάω το ιστορικό μιας αεροπορικής. Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον μεν, αλλά δε βλάπτει αν καταφέρεις να έχεις μια τρομάρα λιγότερη.
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Καλησπέρα σε όλους. Μολις είδα το ατύχημα με το αεροσκάφος της Pegasus airlines που έγινε σήμερα και ψάχνοντας βρήκα ότι συνέβη παρόμοιο ατύχημα με την ίδια εταιρία πριν μόλις 20 μερες. Πραγματικά με κάνει να αναρωτιέμαι αυτό.
Εγω εχω πετάξει με την transavia και την Aegean και δεν θυμάμαι να εχει ακουστει κάτι. Οι πτήσεις πολυ καλες
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπέρα σε όλους. Μολις είδα το ατύχημα με το αεροσκάφος της Pegasus airlines που έγινε σήμερα και ψάχνοντας βρήκα ότι συνέβη παρόμοιο ατύχημα με την ίδια εταιρία πριν μόλις 20 μερες. Πραγματικά με κάνει να αναρωτιέμαι αυτό.
Εγω εχω πετάξει με την transavia και την Aegean και δεν θυμάμαι να εχει ακουστει κάτι. Οι πτήσεις πολυ καλες
Και πριν καιρο τη κοιταζα για να παω Κων/πολη... Αλλα συμπτωση επαναλαμβανομενη...
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλησπέρα σε όλους. Μολις είδα το ατύχημα με το αεροσκάφος της Pegasus airlines που έγινε σήμερα και ψάχνοντας βρήκα ότι συνέβη παρόμοιο ατύχημα με την ίδια εταιρία πριν μόλις 20 μερες. Πραγματικά με κάνει να αναρωτιέμαι αυτό.
Εγω εχω πετάξει με την transavia και την Aegean και δεν θυμάμαι να εχει ακουστει κάτι. Οι πτήσεις πολυ καλες
Αν εννοείς αυτό https://tinyurl.com/sd8slqz λέει ότι είχε πάγο το οδόστρωμα.Εδώ όμως https://tinyurl.com/voyr7d7 μιλάει για δυσλειτουργία κινητήρα.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
H στατιστική είναι αμείλικτη όταν κάθε ώρα και στιγμή η εικόνα του Air Traffic είναι αυτή.
Απλά ευχόμαστε να μην γίνουμε πρωταγωνιστές...
Καμιά εταιρεία δεν θέλει να ρίξει τα αεροπλάνα της. Συγκυριακοί λόγοι και ακόμα πολύ λιγότερα ανθρώπινα λάθη οδηγούν σε δυστυχήματα.
1580969692742.png
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το internet έίναι γεμάτο από καταλόγους και στατιστικά αεροπορικών ατυχημάτων. Θα πρότεινα πρωτού μας ανακοινώνετε ότι η ΧΥΖ είναι η μόνη/δεύτερη/τρίτη που έχει το ΑΒΓ ρεκόρ, να ρίχνατε και μια ματιά στα στοιχεία.
Αν και, θυμηθείτε, μια εταιρία που έκανε μία (1) πτήση όλη κι όλη και αυτή δεν έπαθε κάτι, έχει εξ ορισμού 0 ατυχήματα και 100% ασφάλεια.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
@Esperanza
Μάλλον Κωνσταντινούπολη θέλεις να πας για να λες ειδικά για την Pegasus. Με την εταιρία δεν έχω πετάξει, αν προβληματίζεσαι για την ασφάλειά της κλείσε με Aegean ή την Turkish για το νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης. Μια ώρα είναι το ταξίδι, πριν καλά καλά απογειωθείτε θα κοντεύετε να φτάσετε.

@taver
Όπως πάντα, όταν δεν είμαι 100% σίγουρος για κάτι φροντίζω να το κάνω σαφές στο μήνυμά μου, όπως και τώρα. Αν έχετε κάτι να πείτε πάνω στο θέμα που ανησυχεί η χρήστης μπορείτε να το αναφέρετε. Αν θέλετε να την προτρέψετε να χρησιμοποιήσει την Α ή να μην χρησιμοποιήσει την Β αεροπορική μοιραστείτε το μαζί μας.
Όσον αφορά αυτό με τα στατιστικά, να θυμίσω ότι 1 δείγμα σε καμία περίπτωση πειράματος δεν αρκεί για να βγει ασφαλές στατιστικό συμπέρασμα (αυτό μας ενδιαφέρει εδώ).
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Δεν θέλω να πάω πουθενά. Κανονίζω ταξιδαρα στο Αιγαίο με το πλοιο το καλοκαίρι οπότε αποταμιεύω απλώς είχα αυτην την απορία και ήθελα την γνώμη σας!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom