Ερώτηση για Sky Europe

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Το τελευταίο καιρό διαβάζω σε κάποια φορουμς για τη Sky Europe ότι χρωστάει πολλά και μετά βίας θα βγάλει τη καλοκαιρινή σεζόν.Ισχύουν όλα αυτά?Επίσης κάποιοι αναφέρονται στα αεροσκάφη της λέγοντας πως αυτά που έχει είναι 15ετίας και ίσως παραπάνω..Επειδή δεν είμαι πολύ σχετική με το θέμα και πρόκειται να ταξιδέψω τον Ιούλιο,τίθεται θέμα ασφαλείας?:roll:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είπαμε είναι χάλια η εταιρία, τα αεροπλάνα είναι 45 χρόνων σοβιετικά, κάθε μήνα έχει ατύχημα και γενικά ούτε γράμμα δεν στέλνουμε...

Υ.Γ. Τα έχουμε πει, τα έχουμε γράψει, τα έχουμε κουβεντιάσει... αυτή την ρημάδα την αναζήτηση γιατί δεν την κοιτάτε??? Μην μου κάνετε τα νεύρα ζαρτιέρες και έχω 3 ώρες που γύρισα...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εσύ άσε τα νεύρα και γράψε εντυπώσεις από Peter Lugger.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είπαμε είναι χάλια η εταιρία, τα αεροπλάνα είναι 45 χρόνων σοβιετικά, κάθε μήνα έχει ατύχημα και γενικά ούτε γράμμα δεν στέλνουμε...

Υ.Γ. Τα έχουμε πει, τα έχουμε γράψει, τα έχουμε κουβεντιάσει... αυτή την ρημάδα την αναζήτηση γιατί δεν την κοιτάτε??? Μην μου κάνετε τα νεύρα ζαρτιέρες και έχω 3 ώρες που γύρισα...


Αγαπητή shadow88, αυτό που μόλις διάβασες λέγεται PVC, δηλαδή post-vacational-syndrome, κοινώς μεταταξιδιωτική ζοχάδα ή "κλιμακτήριος του ταξιδιώτη άμα τη επιστροφή". Προκαλείται από την απώλεια της ταξιδιωτικής ευεξίας και την εναλλαγή της με την επακόλουθη μεταταξιδιωτκή κατάθλιψη και επιφέρει αρνητική διάθεση, αναίτια τσαντίλα, ου μην και απρόκλητα ειρωνικά σχολιάκια. Μην παρεξηγείς τον Traveller, τα συμπτώματα κάνουν συχνά την εμφάνιση στο άτομό του, εμείς εδώ τα έχουμε συνηθίσει. Είναι καλός άνθρωπος κατά βάθος (βάλε κομπρεσέρ, μιλάμε για πολύ βάθος), με φιλανθρωπικό έργο, αγαθή ψυχή και χριστιανικά αισθήματα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Παιδιά πάλι ξεφεύγουμε όμως απο το θέμα και δεν απαντάμε στη shadow88...
Λοιπόν έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με τη Skyeurope, προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα...Μην το σκέφτεσαι καθόλου, καλά να περάσεις...
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Ok ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Απλώς διάβασα ότι δεν έχει τα αεροπλάνα που είχε και τώρα έχει κάποια πιο παλιά...Αυτό...:rolleyes:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αγαπητή shadow88, αυτό που μόλις διάβασες λέγεται PVC, δηλαδή post-vacational-syndrome, κοινώς μεταταξιδιωτική ζοχάδα ή "κλιμακτήριος του ταξιδιώτη άμα τη επιστροφή".
Παρακαλώ όταν συζητάμε με επιστημονικους όρους να ακριβολογούμε.
Δεν πρόκειται για PVC, αλλά είναι καραμπινάτη περίπτωση TES ( Traveller's Eternal Syndrome - το αιώνιο συνδρομο του Traveller ας πούμε)
Επί του θέματος:
Οι πιθανότητες να σου συμβει κάτι κακό ταξιδευοντας με την Sky Europe ειναι λιγοτερες απο 1/1.500.000
Δηλαδή είναι πιο πιθανό να κινδυνεψεις απ την οργή του Traveller.....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σχετικά με τον Traveler...δεν είναι μόνο το μετα-ταξιδιωτικό σύνδρομο, είναι και θέμα ηλικίας! Τα είπαμε αυτά...λίγο σεβασμό παρακαλώ.

Όσο για την Skyeurope, δεν ξέρω την οικονομική της κατάσταση, αλλά όσον αφορά την ηλικία των αεροσκαφών που ανέφερες, ένα αεροσκάφος ηλικίας 15 χρόνων δεν είναι παλιό. Κυκλοφορούν και αρκετά παλιότερα στην αγορά και από εταιρείες με μεγαλύτερο κύρος.

Σημασία έχει να συντηρούνται σωστά τα αεροπλάνα, οπότε να μην σε ανησυχεί αυτό. Δε νομίζω ότι ρισκάρουν εύκολα σε αυτό τον τομέα οι Ευρωπαϊκές τουλάχιστον εταιρείες.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Θεωρείται μια απο τις κορυφαίες loco εταιρίες δηλαδή χαμηλού κόστους.Συνήθως δεν είχε κάποιο πρόβλημα.Ωστόσο τους τελευταίους δέκα μήνες υπάρχουν έντονες φήμες οτι η sky europe θα πάει για φούντο.Δεν είναι ευκολα τα πράγματα για αυτήν.

Φημολογείται οτι είχε κάποια πολύ καλά αεροπλάνα αλλά αναγκάστηκε μάλλον να τα πουλήσει και πήρε κάποια άλλα 737{20 ετών ηλικίας}.Δεν υφίσταται πρόβλημα ασφάλειας με την παλαιότητα αλλά κάποια θέματα με πολύωρες καθυστερήσεις και προβλήματα οργάνωσης κάνιυν συχνότερα την εμφάνιση τους τώρα πια.

Τέσπα ακόμη και αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα στη πτήση σου[κάποια καθυστέρηση} μην πτοήσει τους υποψήφιους εραστές της Πράγας και της Βιέννης.Αμα θέλουν η νύφη[η Πράγα} και ο γαμπρός{ο ταξιδιώτης}μπορούν να παρακάψετε τον πεθερό.Τουλάχιστον το καλοκαίρι θέλω να πιστευω οτι οι κακόβουλες Κασσάνδρες θα διαψευτούν.

Τώρα για φθινόπωρο ......
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τώρα για φθινόπωρο ......
Ωχ! Αμαν! Και εχω κλεισει ταξιδι χωρις να το ξερει ο αφεντης... Ελπιζω τελικα να γινουν ετσι τα πραγματα ωστε να πληροφορηθει οτι ταξιδευει για την Βιεννη και να μη μου την κατσει η εταιρεια τον Οκτωβριο...
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Το χειρότερο θα ήταν να πάτε στη Βιέννη αλλά να μην μπορείτε να επιστρέψετε λόγω πτώχευσης της εταιρίας.Αν και πάλι δε νομίζω να σας κακοπέσει.:D

Τέσπα με πολύ λίγα χρήματα εικάζω οτι έκλεισες τα εισιτήρια.Οπότε άμα{γράφω άμα}γίνει το μοιραίο τότε μικρό το κακό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.823
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom