Μιανμάρ (Βιρμανία) Ερώτηση για visa

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Παιδιά σας ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δίνετε και τελικά κατέληξα
θα πάω ακόμη μια φορά Bangonk και εκεί θα κάνω τη δουλεία μου.Επικοινώνησα με το τουριστικό
γραφείο στην Γιανγκόν που μου σύστησες elgeo2 αλλα αυτοι θέλουν να μου δώσουν όλο το
πακέτο των διακοπών για να μου εκδόσουν την visa.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Παιδιά σας ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δίνετε και τελικά κατέληξα
θα πάω ακόμη μια φορά Bangonk και εκεί θα κάνω τη δουλεία μου..
Μια επίσκεψη στη Bangkok ποτέ δεν έβλαψε κανέναν :icon_mrgreen:
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Πριν απο 3 ημέρες γυρίσαμε εγώ και ο φίλος μου απο το ταξίδι μας στην Καμπότζη και στην Μυανμάρ (Βιρμανία) κατ αρχήν για Βιζα βγάλαμε on arrival στο αεροδρόμιο της Γιανγκον με την αεροπορική εταιρία MAI (Myanmar Airways International) που πετάξαμε απο Σιαμ Ρηπ ,Καμπότζης στην Γιανγκόν και είναι η μόνη αεροπορική εταιρία που μπορεί να σε βάλει στην Μυανμαρ χωρίς να έχεις Βιζα (20 $ +φωτογραφία) και είσαι μέσα (προσοχή στα δολάρια ατσαλάκοτα και ασυμάδευτα,έχουν ψύχωση με αυτά) εκεί κινηθήκαμε μόνοι μας με κάποιες δυσκολίες επικοινωνίας και ανοργανοσιάς τους αλλα τα καταφέραμε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πριν απο 3 ημέρες γυρίσαμε εγώ και ο φίλος μου απο το ταξίδι μας στην Καμπότζη και στην Μυανμάρ (Βιρμανία) κατ αρχήν για Βιζα βγάλαμε on arrival στο αεροδρόμιο της Γιανγκον με την αεροπορική εταιρία MAI (Myanmar Airways International) που πετάξαμε απο Σιαμ Ρηπ ,Καμπότζης στην Γιανγκόν και είναι η μόνη αεροπορική εταιρία που μπορεί να σε βάλει στην Μυανμαρ χωρίς να έχεις Βιζα (20 $ +φωτογραφία) και είσαι μέσα (προσοχή στα δολάρια ατσαλάκοτα και ασυμάδευτα,έχουν ψύχωση με αυτά) εκεί κινηθήκαμε μόνοι μας με κάποιες δυσκολίες επικοινωνίας και ανοργανοσιάς τους αλλα τα καταφέραμε.
Να υποθέσουμε, δηλαδή, ότι αν πετάξει κανείς με άλλη αεροπορική εταιρία (π.χ. Air Asia), θα πρέπει να έχει ήδη βγάλει βίζα από κάποιο προξενείο τους στην Ευρώπη (π.χ. Βερολίνο) ή να έχει κανονίσει με κάποιο τοπικό πρακτορείο για V.O.A. ;
Αν μπορείς και θέλεις, δώσε μας κάποια περισσότερα στοιχεία για το ταξίδι σου στη Βιρμανία [χρόνος παραμονής σε κάθε μέρος, διαμονή, κόστος, μετακινήσεις, αξιοθέατα (π.χ. το τάδε δεν είναι επισκέψιμο λόγω ανακαίνισης), φαγητό, κλπ.].
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Απο εδώ το είχα ψάξει για βίζα δεν έβρισκα άκρη μόνος μου ,εν πάσει περιπτώση έπρεπε να σταλούν τα διαβατήρια σε πρεσβεία της Μυανμαρ στο εξωτερικό (Ιταλία,Βρετανία,κ.λ.π.)και να επιστραφούν με την Βίζα έτοιμα.Εμείς σκεφθήκαμε Μπανγκόνκ πρεσβεία ,αλλα προτιμήσαμε Καμπότζη ,Πνομ Πενχ οπου δεν ειχαμε ξαναπάει .Εκει η πρεσβεία της Μυανμάρ τη μια μέρα ηταν κλειστή λόγω αργίας,την άλλη δεν την προλάβαμε εμείς την τρίτη ημέρα είχαν παλι αργία και ηταν και Παρασκευή οπότε συνεχίσαμε το ταξίδι μας για Ανγκορ Βατ ,(Σιεμ Ρηπ Καμπότζη ).Εκεί είδαμε οτι πετόντας με την Μ.Α.Ι.μπορείς να μπείς στην Μυανμαρ χωρίς βίζα και να βγάλεις οταν φθάσεις στο αεροδρόμιο της Γιανγκόν,έτσι και έγινε.Τώρα εκεί μείναμε 2 νύκτες Μανταλάυ ,2 νύκτες Μπακάν,3 νύκτες Γιανγκόν.
Στην λίμνη Ινλε δ΄ν μας έπαιρνε να πάμε.Διανυκτερεύσεις σε guest house 25-30 $ το δίκλινο ,συνήθως περιλαμβάνει και πρωινό ,για φαγητό με 3$ κατα μέσο όρο τρώς καλά.Με ταξί απο το πρωί 0800 έως την δύση του Ηλιου που την απολαμβάνεις απο την ψ΄λότερη Παγόδα της περιοχής Μπαγκάν, 30$ είτε είσαι μόνος σου ή το μοιράζεσε με άλα 3άτομα.Τόσο έχουν τα ταξί για όλη μέρα ,στην Μπαγκαν και Μανταλάυ που πείραμε,πάντως τους συνταξιδιότες συνήθως εσύ τους βρίσκεις,αν θέλεις να σου έρθει φθηνότερα η εκδρομή. Αξίζει ο αρχαιολογικός χώρος στην Μπαγκάν και το βουνό Πόπα με τον Ναό σε μία κορυφή του δύο ημέρες είναι αρκετές.Στην Μανταλάυ στο μοναστήρι Αμαραπούρα-αβα-ξύλινη γέφυρα , 1 ημέρα 30$ αξίζει. Την δεύτερη ημέρα Μινγκούν και Μα Χα Μυ Νι παγόδα και μοναστήρι κ.λ.π. με επιστροφή στην πόλη.αυτά και τρέχουμε.Εισιτήρια με πούλμαντης γραμμης Μπακάν-Γιανγκόν 13$ ημέρας 10 ώρες ταξίδι 16$ για νύκτα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις φρέσκες πληροφορίες.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Πόσες μέρες μείνατε ; γενικές εντυπώσεις ; Ήταν αυτό που περίμενες;
Πόσες μέρες μείνατε ; γενικές εντυπώσεις ; Ήταν αυτό που περίμενες;
Πήγαμε 10 ημέρες Καμπότζη (Πνομ Πενχ, Σιαμ Ρηπ)και 8 ημέρες Μυανμαρ ( Γιανγκόν, Μανταλάυ, Μπαγκάν,Πόπα.) Εντυπώσεις απο Καμπότζη αρκετά θετικές θα μπορούσα να ξαναπάω.Απο Μυανμάρ ,έτσι και έτσι ,μας δυσκόλεψε απο την αρχή απο το βγάλσιμο της βίζας και βέβαια επειδή θέλαμε να κινηθούμε μόνοι μας χωρίς οδηγό και χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο όπως πάμε παντού ,αν παίρναμε γραφείο μπορεί να είχαμε λιγότερη ένταση,αλλά και αυτό εχει την αξία του. Με τα δολάρια ψύχωση να είναι τέλεια .Χωρίς να είναι φθηνός προορισμός (το αντίθετο θα έλεγα,ακριβότερος) σε σχέση πάντα με την υπόλοιπη Ινδοκίνα, (εχω πάει Ταυλάνδη,Βιετνάμ,Κακπότζη.) και με λιγότερες Υπηρεσίες.Δεν μοιάζει με Ινδοκίνα,πιο πολύ μοιάζει με Ινδία,Μπαγκλαντέστ . Αρκετά καλός ο αρχαιολογικός χώρος στο Μπακάν,καλές και οι εξορμήσεις γύρο απο Μανταλάυ,. Πάντως για να είμαι ειλικρινείς το περίμενα καλύτερο,αλλα να σου πω και κάτι εξαρτάτε και τι θέλει κανένας να δεί , τα γούστα και τα μάτια του καθενός μας είναι διαφορετικά .Εν πάσει περιπτώσει ειναι ένας ενδιαφέρον προορισμός ,σίγουρα σου αφίνει πολλά ,αλλα δεν ειναι για όλους είναι για λίγους .
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Για οποιον ενδιαφερεται για βιζα απο Σεπτεμβρη θα ισχυει http://www.myanmarevisa.gov.mm/
Η τιμη θα ειναι 50 δολλαρια...
Κατα πασα πιθανοτητα τον Φεβρουαριο θα παμε για 20 ημερες!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για οποιον ενδιαφερεται για βιζα απο Σεπτεμβρη θα ισχυει http://www.myanmarevisa.gov.mm/
Η τιμη θα ειναι 50 δολλαρια...
Κατα πασα πιθανοτητα τον Φεβρουαριο θα παμε για 20 ημερες!
Δεν αφορά την Ελλάδα. Οι Έλληνες (ακόμη) πρέπει να βγάλουν κανονική βίζα. Η ευκολότερη διαδικασία είναι από την πρεσβεία της Μυανμάρ στο Λονδίνο. Το κόστος είναι 14 λίρες Αγγλίας συν τα ταχυδρομικά (συνολικά περίπου 35 ευρώ). Επικοινωνείτε με email. Απαντούν σε 1-2 μέρες. Ελάχιστος απαιτούμενος χρόνος αποστολής/έκδοσης/παραλαβής βίζας και διαβατηρίων: 2 βδομάδες.
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Η αλήθεια είναι ότι χθες που αποφάσισα να αρχίσω να ψάχνω πληροφορίες για Βιρμανία, με απογοητεύσατε σχετικά με τη βίζα και έβγαλα τη Βιρμανία από το χάρτη μου. Έλα όμως που πείσμωσα πάλι το πρωί, και να τα φρέσκα κουλούρια

Από 2 Οκτωβρίου 2014 η Ελλάδα προστίθενται στις χώρες για evisa to Yangon Airport

http://evisa.moip.gov.mm/NoticetoTourists.aspx

http://evisa.moip.gov.mm/NewApplication.aspx

από βδομάδα θα το ψάξω αναλυτικότερα, διότι δεν έχω καθορίσει ακόμα τις ημερομηνίες του ταξιδιού μου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom