Γενικά Ερώτηση σχετικά με ATM και τρόπους ανάληψης.

Downloadm3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ετοιμάζομαι να πάω μια βόλτα στον αδελφό μου στην γερμανία,μέσω αλβανίας,,κροατίας, ιταλίας,αυστρίας.
Η ερώτηση μου είναι η εξής,αν μπορώ να κάνω ανάλυση από κανονικά ATM μέσω της κάρτας μου (τράπεζα πειραιώς) στις υπόλοιπες χώρες?
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Ναι κανονικότατα, απλώς θα επιβαρυνθείς κάποιο μικρό έξοδο (κάπου 2-3 €)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Οι κάρτες αναγνωρίζονται κανονικότατα. Το έξοδο είναι γύρω στα 2€ μπορεί και λιγότερο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.133
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Στη Βαρκελώνη όπου έβγαλα χρήματα από ΑΤΜ μου χρέωσαν 1 ευρώ για ποσό 380 ευρώ. (Κάρτα Εθνικής τράπεζας).
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Κάπως έτσι, από κάρτα Κύπρου είχα χρεωθεί 1.4€. Βέβαια ο φίλος μας να προσέχει ότι αν τραβήξει χρήματα από χώρα που δεν έχει ευρώ θα χρεωθεί προμήθεια μετατροπής νομίσματος
 

Downloadm3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Οkαυ,ευχαριστώ πολύ.Έτσι κι αλλιώς με ενδιέφερε περισσότερο η δυνατοτητα να κάνω ανάληψη,παρα την ορισμένη χρέωση που από ότι φαίνεται θα χρεωθώ και με την επιβάρυνση προμήθεια μετατροπής νομίσματος λόγω κροατίας.
Παρόλα αυτά όλα φαίνεται πως πάνε μια χαρά οποτε από δευτερα μπαι μπαι...
 

damasta

Member
Μηνύματα
194
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
καλο ταξιδι.
μετα οποτε ευκαιρησεις θα γραψεις εντυπωσεις για τον δρομο που ακολουθησες,τους χρονους που εκανες και γενικα οτι θα θεωρησεις χρησιμο για οποιον αποφασησει να παρει τους δρομους προς τα κει;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Κάπως έτσι, από κάρτα Κύπρου είχα χρεωθεί 1.4€. Βέβαια ο φίλος μας να προσέχει ότι αν τραβήξει χρήματα από χώρα που δεν έχει ευρώ θα χρεωθεί προμήθεια μετατροπής νομίσματος

Υπαρχει χρεωση μετατροπης νομισματος; Και σε λιρα αγγλιας αλλα και σε ισραηλινο σεκελ μου κρατουσε η εθνικη 1 ευρω οσο μου κρατουσε και οποτε εχω βγαλει ευρω σε διαφορες χωρες.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Υπαρχει χρεωση μετατροπης νομισματος; Και σε λιρα αγγλιας αλλα και σε ισραηλινο σεκελ μου κρατουσε η εθνικη 1 ευρω οσο μου κρατουσε και οποτε εχω βγαλει ευρω σε διαφορες χωρες.
Στην Ελβετία και στην Κωσταντινούπολη μου κράτησε από 4.40 ευρώ (η Alpha Bank) ενώ σε άλλες χώρες με ευρώ μόνο 1.40.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Υπαρχει χρεωση μετατροπης νομισματος; Και σε λιρα αγγλιας αλλα και σε ισραηλινο σεκελ μου κρατουσε η εθνικη 1 ευρω οσο μου κρατουσε και οποτε εχω βγαλει ευρω σε διαφορες χωρες.
Στη Δανία η Nordea θυμάμαι είχε κάποια χρέωση για την μετατροπή. Τωρα δν θυμάμαι πόση ήταν, παει και ένας χρόνος και βάλε
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στην Ελβετία και στην Κωσταντινούπολη μου κράτησε από 4.40 ευρώ (η Alpha Bank) ενώ σε άλλες χώρες με ευρώ μόνο 1.40.
Νομίζω πως η χρέωση διαφέρει από τράπεζα σε τράπεζα.
Στις χώρες εντός ευρώ κρατάει γύρω στο 1,5 ευρώ, στις εκτός 4,4 ανά ανάληψη. Αυτό για την Άλφα μπανκ, αλλά γενικώς έτσι γίνεται ο διαχωρισμός των χρεώσεων. Γι αυτό σε συμφέρει να βγάλεις μια φορά λεφτά, για να μη χρεώνεσαι συνέχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.847
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom