Γενικά Ερώτηση σχετικά με ATM και τρόπους ανάληψης.

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Γνωρίζει κανείς αν στη Limoges μπορεί να βγάλει κανείς λεφτά μέσω ΑΤΜs αν έχει κάρτες τράπεζα πειραιώς και ταχυδρομικό ταμιευτήριο;Το κόστος συναλλαγής είναι όντως 2 ή 3 ευρώ;Γιατί εγώ πχ που έχω Εθνική στη Βουδαπέστη δε νομίζω να μου κρατούσε κάτι όταν έβγαζα λεφτά.Και θα πάει μια φίλη μου Εράσμους Λιμόζ και σκεφτόμαστε πώς θα ήταν καλύτερα...Να έχει όλα τα λεφτά πάνω της ή σε κάρτα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γνωρίζει κανείς αν στη Limoges μπορεί να βγάλει κανείς λεφτά μέσω ΑΤΜs αν έχει κάρτες τράπεζα πειραιώς και ταχυδρομικό ταμιευτήριο;Το κόστος συναλλαγής είναι όντως 2 ή 3 ευρώ;Γιατί εγώ πχ που έχω Εθνική στη Βουδαπέστη δε νομίζω να μου κρατούσε κάτι όταν έβγαζα λεφτά.Και θα πάει μια φίλη μου Εράσμους Λιμόζ και σκεφτόμαστε πώς θα ήταν καλύτερα...Να έχει όλα τα λεφτά πάνω της ή σε κάρτα;
Τι εννοεις πανω της; Ειναι δυνατον να κουβαλαει 6-8-10 χιλιαρικα πανω της; Η Πειραιως κραταει 1,10 -2,20 € αναλογα το ποσο. Η εθνικη 1-1,25 € για ποσα ως 600€. Το ΤΤ δεν εχω και δεν ξερω (αλλα αν ριξετε μια ματια στη σελιδα του μαλλον θα λεει). Η φιλη σου λοιπον ας πληρωνει οπου μπορει με καρτα και οπου δεν ειναι δυνατον ας εχει μερικα μετρητα.

Υποψη πως δεν ξερω το λογω αλλα μου εχει τυχει αρκετες φορες να μην μπορω να χρησιμοποιησω την καρτα της Πειραιως. Ειτε σε αγορες απο καταστηματα, εισητηρια κλπ, ειτε για αναληψη μετρητων απο ΑΤΜ. Αυτη η αδυναμια ειναι στιγμιαια βεβαια και μια δευτερη η τριτη προσπαθεια η συναλλαγη ολοκληρωνοταν. Το λογο που συμβαινει αυτο δεν τον εχω μαθει ακομα αν και εχω κανει ερωτηση και στο τμημα εξυπηρετησης πελατων της Πειραιως.

Το κακο ειναι πως σε αυτην την περιπτωση, οπως και σε αυτην που το ΑΤΜ δεν εχει αρκετα χρηματα για να δωσει (κατι που ειναι αρκετα συνηθες στο Παρισι τα ΣΚ) , η τραπεζα προεγκρινει το ποσο και το δεσμευει για 15 μερες.

Για να το κανω πιο κατανοητο. Εστω οτι εχω 300 ευρω στην καρτα. Παω να πληρωσω κατι που κανει 160€ και η συναλλαγη δεν γινεται για τον αλφα ή βητα λογο. Ξαναπροσπαθουμε μια δευτερη φορα αλλα ενω η συναλλαγη αυτη τη φορα θα ολοκληρωνοταν κανονικα δεν υπαρχει επαρκες διαθεσιμο υπολοιπο αφου τα 160€ εχουν δεσμευθει απο πριν και πλεον το δυ της καρτας ειναι 140€.

Αρα τι θελω να πω. Η φιλη σου αν δεν εχει πιστωτικη καρτα ας εχει καρτουλες (χρεωστικες ή προπληρωμενες) απο κανα δυο τραπεζες. Αμα δεν κανει η μια να χρησιμοποιει την αλλη.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.093
Likes
1.700
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Η Τράπεζα Πειραιώς σε συναλλαγή εκτός ευρώ χρεώνει 4 ευρώ ανά συναλλαγή + 2% του ποσού ανάληψης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Τράπεζα Πειραιώς σε συναλλαγή εκτός ευρώ χρεώνει 4 ευρώ ανά συναλλαγή + 2% του ποσού ανάληψης.
Ναι αλλα η Λιμοζ βρισκεται εντος ζωνης του ευρω. Εκτος κι αν το παραθετεις ως γενικη πληροφορια και δεν αναφερεσαι ειδικα στην ερωτηση της mikrh tsopana.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.093
Likes
1.700
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ναι αλλα η Λιμοζ βρισκεται εντος ζωνης του ευρω. Εκτος κι αν το παραθετεις ως γενικη πληροφορια και δεν αναφερεσαι ειδικα στην ερωτηση της mikrh tsopana.
Η πληροφορία ήταν γενική, αφού αναφερόμουν σε χώρες εκτός ευρώ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.310
Likes
5.066
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γνωρίζει κανείς αν στη Limoges μπορεί να βγάλει κανείς λεφτά μέσω ΑΤΜs αν έχει κάρτες τράπεζα πειραιώς και ταχυδρομικό ταμιευτήριο;Το κόστος συναλλαγής είναι όντως 2 ή 3 ευρώ;Γιατί εγώ πχ που έχω Εθνική στη Βουδαπέστη δε νομίζω να μου κρατούσε κάτι όταν έβγαζα λεφτά.Και θα πάει μια φίλη μου Εράσμους Λιμόζ και σκεφτόμαστε πώς θα ήταν καλύτερα...Να έχει όλα τα λεφτά πάνω της ή σε κάρτα;
Aν θυμάμαι καλά η cash card της Πειραιώς και του ΤΤ είναι VISA. Οπότε κοιτάς εδώ για τα σημεία ανάληψης χρημάτων από ΑΤΜ.
http://www.visa.com/atmlocator/inde...rams:(query:'Limoges, Haute-Vienne, France'))
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.025
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom