Ερώτηση σχετικά με EgyptAir

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Καλησπέρα!

Κοιτάζω εισητήρια για εσωτερική πτήση στην Αίγυπτο απο Κάιρο προς Sharm El Sheikh. Στην αρχική σελίδα του site μου βγάζει να διαλέξω τη χώρα μου. Αν βάλω οποιαδήποτε Ευρωπαική χώρα μου βγάζει σαν τιμή πτήσης μετ'επιστροφή περίπου 122 ευρώ ενώ αν στην αρχή επιλέξω Αιγυπτός μου βγάζει σαν τιμή για τις ίδιες πτήσεις 450 Αιγυπτιακές λίρες που είναι περίπου στα 60 ευρώ. Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει? Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν κλείσω με τη δεύτερη επιλογή?

Ευχαριστώ!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να τα κλεισεις ως ευρωπαιος. Οι Αιγυπτιοι απολαμβανουν αλλες τιμες, περιπου τις μισες, τοσο στα ξενοδοχεια οσο και στην Egypt Air. Οποτε και θα το διπλοκατ\ρατσεκαρουν αν εισαι Αιγυπτιος- αλλωστε αυτο ειναι και το ευκολοτερο των πραγματων, μια και υποθετω οτι δεν εχεις αιγυπτιακο διαβατηριο και μολις το ανακαλυψουν, δηλαδη με την εμφανιση σου στο γκισε του ΕΛ.ΒΕΛ, δεν ξερω τι θα κανουν- ενδεχομενως να σε υποχρεωσουν να πληρωσεις τη διαφορα στην καλυτερη των περιπτωσεων. Αρα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, πληρωνε και ξεμπερδευε.
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
Egypt air

Οντως υπαρχει διαφορά τιμης..
Αλλα μιλαει για " country of residence " .. το οτι μπορεις εσυ να δηλωσεις ως τοπο διαμονης Αιγυπτο δεν σημενει κατ αναγκη οτι εισαι και Αιγυπτιος..
Υπαρχει περιπτωση στο αεροδρομιο να σου ζητησουν αποδεικτικα κατοικίας? Δεν νομιζω..(αλλοστε μπορεις να πεις οτι εχεις και συγγενεις εκει..)
Και επισης δεν ξερω κατα ποσο "νομιμο" ειναι για το ιδιο εισητηριο να χρεωνεσαι αναλογα με την εθνικοτητα..:shock:
Μην σε παρω στο λαιμό μου αλλα , δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα. εφοσον έχεις πληρωμένο εισητηριο στα χέρια σου και εισαι ο ίδιος..πετας..νομιζω απλο ειναι . (αλλοστε στο ενδιαμεσο μπορει να αλλαξες και τοπο κατοικίας!):D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Και επισης δεν ξερω κατα ποσο "νομιμο" ειναι για το ιδιο εισητηριο να χρεωνεσαι αναλογα με την εθνικοτητα..:shock:
Μην σε παρω στο λαιμό μου αλλα , δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα. εφοσον έχεις πληρωμένο εισητηριο στα χέρια σου και εισαι ο ίδιος..πετας..νομιζω απλο ειναι . (αλλοστε στο ενδιαμεσο μπορει να αλλαξες και τοπο κατοικίας!):D
Έχεις πάει ποτέ στην Αίγυπτο άραγε? Έχεις κάτι ακουστά για την οργάνωση των Αιγυπτιακών αερογραμμών? Είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις άκρη με τα παιδιά στο check in? Η αισιοδοξία σου με τρομάζει...
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
Έχεις πάει ποτέ στην Αίγυπτο άραγε? Έχεις κάτι ακουστά για την οργάνωση των Αιγυπτιακών αερογραμμών? Είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις άκρη με τα παιδιά στο check in? Η αισιοδοξία σου με τρομάζει...
Δεν έχω παει και δεν ειμαι απολυτος ! :rolleyes:
Φυσικά και οποιος έχει αντιστοιχη εμπειρία , η αποψη του μετραει περισσοτερο απο την δικια μου εικασία..(βαση λογικης παντα )!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αλλα μιλαει για " country of residence " .. το οτι μπορεις εσυ να δηλωσεις ως τοπο διαμονης Αιγυπτο δεν σημενει κατ αναγκη οτι εισαι και Αιγυπτιος..
Υπαρχει περιπτωση στο αεροδρομιο να σου ζητησουν αποδεικτικα κατοικίας? Δεν νομιζω..(αλλοστε μπορεις να πεις οτι εχεις και συγγενεις εκει..)
και φυσικά θα σου ζητήσουν. το residence ερμηνευεται ως μόνιμη κατοικία (νόμιμα εννοείται) πού είσαι δημότης.
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
Egypt

Ποιά είναι τα στοιχεία που θα περιλαμβάνει το διαβατήριό μου;
[FONT=verdana,geneva]Στο διαβατήριο αναγράφονται τα στοιχεία προσωπικής κατάστασης του κατόχου, ήτοι επώνυμο, όνομα, ιθαγένεια, ημερομηνία και τόπος γέννησης, φύλο και ύψος του κατόχου. Το επώνυμο, το όνομα και ο τόπος γέννησης αναγράφονται και με λατινικούς χαρακτήρες. Επίσης, στην ίδια σελίδα αναγράφονται η εκδούσα αρχή, ο αριθμός του διαβατηρίου, οι ημερομηνίες έκδοσης και λήξης αυτού, ενώ περιλαμβάνεται η εκτυπωμένη φωτογραφία του κατόχου. Τέλος, περιλαμβάνονται η υπογραφή του κατόχου, καθώς και μέσο αποθήκευσης στο οποίο περιέχονται η φωτογραφία του και τα προσωπικά του στοιχεία.

Αρα λοιπον εφοσον στο διαβατηριο , δεν περιλαμβανεται διευθυνση..

και στα travel documents που ζηταει η Egypt air :
EGYPTAIR - Welcome to EGYPTAIR website

θελει μονο passport για την αποδειξη της ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ του κατοχου..

τι αλλα χαρτια θα ζητησουνε?(αποδειξη ΔΕΗ ,ΟΤΕ:D?)

Απλα μου φαινεται λιγο κουλο ρε παιδια..ποτε δεν μου εχει ζητηθει να αποδειξω τοπο κατοικιας..δειχνεις διαβατηριο η ταυτοτητα και εισαι ΟΚ...
τωρα αν στην αιγυπτο έχουν άλλες διαδικασιες παω πασο..
παντως στο site της εταιριας δεν αναγραφει κατι σχετικο..
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Μπερδεμένο μου φαίνεται το ζήτημα. Πάντως το λογικό είναι αν είσαι ξένος και έχεις βγάλει εισητήριο ως αιγύπτιος να σου ζητήσουν παραπάνω αποδεικτικά (τόπο διαμονής κτλ.). Αλλιώς δε θα υπήρχε λόγος να κάνουν το διαχωρισμό μια και όλοι (τουλλαχιστον οι έλληνες) θα έκλειναν εισητήρια ως αιγύπτιοι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
[FONT=verdana,geneva]τι αλλα χαρτια θα ζητησουνε?(αποδειξη ΔΕΗ ,ΟΤΕ:D?)
εσύ ζητάς κάτι εκπτωτικό όπως είναι το εισιτήριο για μόνιμους κατοίκους άρα εσύ πρέπει να το αποδείξεις ότι ανήκεις σ' αυτή την κατηγορία. όπως θα επρεπε να αποδείξεις ότι είσαι και στο ΔΣ πχ για να λάβεις έκπτωση. εσύ ζητάς όχι αυτοί..
και επαναλαμβάνω: μόνιμη κατοικία είναι εκεί που είσαι δημότης (resident). ποιο από τα χαρτιά σου το γράφει αυτό?
(απάντηση :ID).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
[FONT=verdana,geneva]
Απλα μου φαινεται λιγο κουλο ρε παιδια..ποτε δεν μου εχει ζητηθει να αποδειξω τοπο κατοικιας..δειχνεις διαβατηριο η ταυτοτητα και εισαι ΟΚ...
τωρα αν στην αιγυπτο έχουν άλλες διαδικασιες παω πασο..
παντως στο site της εταιριας δεν αναγραφει κατι σχετικο..
Αν είσαι μαυριδερός, μιλάς Αραβικά και ξέρεις από μούμιες ίσως περάσεις για Αιγύπτιος και την σκαπουλάρεις... αν είσαι Έλληνας χλωμό το βλέπω...
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Τι να πω ρε παιδιά. Απο το site πάντως άκρη δεν βγάζεις.
Ωστόσο αυτή τη διαφορά στην τιμή την ανακάλυψε οικογενειακή φίλη που μας κανονίζει το ταξίδι και έχει αιγυπτιακή καταγωγή και σήμερα μίλησε με φίλο της που δουλευεί στην EgyptAir και της είπε ότι σίγουρα δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα αν κλείσουμε τα εισητηρία με το δεύτερο τρόπο. Τον εμπιστευόμαστε και βλέπουμε.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μαλλον η φιλη σου ως αιγυπτιακης καταγωγης προβλημα δε θα εχει, αλλα δεν τη βαζεις να κανει και ενα τηλεφωνο για λογαριασμο σου; Εν πασει περιπτωσει παρε μαζι σου και τα σχετικα χρηματα της διαφορας του εισιτηρτιου και αμα σου κατσει τοσο το καλυτερο. Αν οχι μη βγεις απο το budget σου με το ξεκινημα του ταξιδιου. Παντως επειδη υπαρχει αυτη η διαφορα και στα ξενοδοχεια δε βαζεις τη φιλη σου να τα κλεινει στο ονομα της;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom