Ερώτηση σχετικά με EgyptAir

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Έκανε τηλεφωνο για λογαριασμό μου και η απάντηση ήταν ότι δεν θα έχουμε κάποιο πρόβλημα. Σίγουρα θα κρατάμε τη διαφορά μαζί μας για καλό και για κακό και ότι κάτσει. Τα ξενοδοχεία τα έχουμε κανονίσει απο τώρα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιά είναι τα στοιχεία που θα περιλαμβάνει το διαβατήριό μου;
[FONT=verdana,geneva]Στο διαβατήριο αναγράφονται τα στοιχεία προσωπικής κατάστασης του κατόχου, ήτοι επώνυμο, όνομα, ιθαγένεια, ημερομηνία και τόπος γέννησης, φύλο και ύψος του κατόχου. Το επώνυμο, το όνομα και ο τόπος γέννησης αναγράφονται και με λατινικούς χαρακτήρες. Επίσης, στην ίδια σελίδα αναγράφονται η εκδούσα αρχή, ο αριθμός του διαβατηρίου, οι ημερομηνίες έκδοσης και λήξης αυτού, ενώ περιλαμβάνεται η εκτυπωμένη φωτογραφία του κατόχου. Τέλος, περιλαμβάνονται η υπογραφή του κατόχου, καθώς και μέσο αποθήκευσης στο οποίο περιέχονται η φωτογραφία του και τα προσωπικά του στοιχεία.

Αρα λοιπον εφοσον στο διαβατηριο , δεν περιλαμβανεται διευθυνση..

και στα travel documents που ζηταει η Egypt air :
EGYPTAIR - Welcome to EGYPTAIR website

θελει μονο passport για την αποδειξη της ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ του κατοχου..

τι αλλα χαρτια θα ζητησουνε?(αποδειξη ΔΕΗ ,ΟΤΕ:D?)

Απλα μου φαινεται λιγο κουλο ρε παιδια..ποτε δεν μου εχει ζητηθει να αποδειξω τοπο κατοικιας..δειχνεις διαβατηριο η ταυτοτητα και εισαι ΟΚ...
τωρα αν στην αιγυπτο έχουν άλλες διαδικασιες παω πασο..
παντως στο site της εταιριας δεν αναγραφει κατι σχετικο..

Για να είναι ένας Έλληνας μόνιμος κάτοικος της Αιγύπτου, όπως και οποιασδήποτε άλλης χώρας (πλήν Ευρώπης), πρέπει να έχει στο διαβατήριο του την ειδική Visa από τη χώρα αυτή που να του επιτρέπει μόνιμη κατοικία στη χώρα.

Αλλά μιλάμε για την Egyptair, τη (μοναδική φαντάζομαι) αεροπορική εταιρία με γραφείο στην Αθήνα, το οποίο εν έτει 2005 δε δεχόταν πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες... Βέβαια τώρα που είναι στο star alliance μπορεί και να έχουν στρώσει τα πράγματα, αν όμως το τριτοκοσμικό μπάχαλο συνεχίζεται, έχεις καλές πιθανότητες να μην αντιληφθεί κανένας όχι δεν έχεις πληρώσει την τουριστική τιμή για το εισητήριό σου.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μου είπαν ότι μόλις φτάσουμε στο αεροδρομίο είμαστε υποχρεωμένοι να βγάλουμε visa για την παραμονή μας στην Αιγυπτό. Είναι το ίδιο με τη visa που αναφέρεις?
Όπως και να χει σήμερα τα έκλεισα με την επιλογή της Αιγύπτου, το αποτέλεσμα θα δείξει...:bleh:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μου είπαν ότι μόλις φτάσουμε στο αεροδρομίο είμαστε υποχρεωμένοι να βγάλουμε visa για την παραμονή μας στην Αιγυπτό. Είναι το ίδιο με τη visa που αναφέρεις?
Όπως και να χει σήμερα τα έκλεισα με την επιλογή της Αιγύπτου, το αποτέλεσμα θα δείξει...:bleh:
Όχι, αυτή είναι τουριστική visa.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.745
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom