Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Καλησπερα και απο μενα!
Εχω την αισθηση οτι εγω εχω μια πιο δυσκολη ερωτηση :)

Δουλευω στην Ελλαδα κ εχω Αδεια "επι μακρον διαμενων” η οποια εχει ληξει απο τον Φεβρουαριο κ εχω πλεον την βεβαιωση οτι εχω καταθεσει για ανανεωση, σε 1 μηνα περιπου ειναι να παω ενα ταξιδι στην Ταυλανδη.

Εχω ηδη βγαλει βιζα απο την πρεβεια της Ταυλανδης στην Αθηνα για να μπω στην χωρα αλλα η ερωτηση μου εχει να κανει με το ταξιδι της επιστροφης, εαν δηλαδη υπαρχει προβλημα για να επιστρεψω στην Ελλαδα με ληγμενη αδεια κ την βεβαιωση απο την στιγμη που οι αρχες εκει αλλα και η αεροπορικη εταιρια δεν θα εχουν μεγαλη ιδεα τι εστι βεβαιωση...

Αν γνωριζει καποιος κατι για αυτη την περιπτωση θα εκτιμουσα την βοηθεια του!

Εχω ρωτησει ηδη στην πρεσβεια της Ταυλανδης αλλα δεν φαινονται σιγουροι στην απαντηση τους (!). Επισης εχω ηδη μεταφρασει την βεβαιωση στα Αγλικα στο Ελληνικο υπουργειο Εξωτερικων για να την εχω μαζι μου.
 

kel.dr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εγω ειμαι απο την Αλβανια με ελληνικη υπηκοτητα και θελω να ταξιδεψω στη Αγγλια ο αντρας μου εχει χαρτια ως σύζυγος Ελληνιδας μπορει να ταξιδεψει μαζι μου στην Αγγλια?χρειαζεται βιζα για να ταξιδεψει μαζι μου???
Γεια σου αργιανα. Τι εκανες τελικα; γιατι ειμαι και εγω στην ιδια περιπτωση με σενα και δν ξερω τι να κανω
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλησπέρα! Αυτές τις μέρες πήγα έκανα αίτηση για νέα αδεια παραμονής εφόσον έχει λήξη και μέχρι να εκδοθεί μου δώσανε βεβαίωση που ισχύει για ένα χρόνο.εχω ήδη κλείσει εισιτήρια για Γερμανία ελπίζοντας ότι θα εκδοθεί η αδεια παραμονής και θα είμαι κομπλέ.
Τώρα όμως εγώ έχω μόνο την Βεβαίωση που μου δώσανε μέχρι να εκδοθει.
Γίνεται να ταξιδέψω μόνο με βεβαιωση;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα! Αυτές τις μέρες πήγα έκανα αίτηση για νέα αδεια παραμονής εφόσον έχει λήξη και μέχρι να εκδοθεί μου δώσανε βεβαίωση που ισχύει για ένα χρόνο.εχω ήδη κλείσει εισιτήρια για Γερμανία ελπίζοντας ότι θα εκδοθεί η αδεια παραμονής και θα είμαι κομπλέ.
Τώρα όμως εγώ έχω μόνο την Βεβαίωση που μου δώσανε μέχρι να εκδοθει.
Γίνεται να ταξιδέψω μόνο με βεβαιωση;
Όπως το είπες, φίλε... Να ελπίζεις να εκδοθεί η άδεια διαμονής, με την προσωρινή πας μόνο στη χώρα καταγωγής, πουθενά αλλού.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα! Αυτές τις μέρες πήγα έκανα αίτηση για νέα αδεια παραμονής εφόσον έχει λήξη και μέχρι να εκδοθεί μου δώσανε βεβαίωση που ισχύει για ένα χρόνο.εχω ήδη κλείσει εισιτήρια για Γερμανία ελπίζοντας ότι θα εκδοθεί η αδεια παραμονής και θα είμαι κομπλέ.
Τώρα όμως εγώ έχω μόνο την Βεβαίωση που μου δώσανε μέχρι να εκδοθει.
Γίνεται να ταξιδέψω μόνο με βεβαιωση;
Επειδή η Γερμανία είναι στη Σέγκεν, πιθανότατα θα μπορείς, γιατί δεν περνάς από σύνοριακούς ελέγχους για να πας. Ειδική περίπτωση, ψάξτο.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Επειδή η Γερμανία είναι στη Σέγκεν, πιθανότατα θα μπορείς, γιατί δεν περνάς από σύνοριακούς ελέγχους για να πας. Ειδική περίπτωση, ψάξτο.
Δεν περνάς ελέγχους, αλλά προφανώς το έντυπο που δείχνει ο άνθρωπος είναι το διαβατήριό του, μαζί με την προσωρινή άδεια διαμονής. Μέχρι λοιπόν να βγει ή οριστική άδεια διαμονής, μπορεί να πάει μόνο στη χώρα καταγωγής του, πουθενά αλλού στον κόσμο. Παραλίγο να κλείσω ταξίδι στην Ιταλια όταν παντρευτήκαμε με την Αλυόνα, γιατί δεν το ήξερα αυτό. Αν η οριστική άδεια πάρει πάνω από χρόνο, απλά την ανανεώνει. Αν και, εφόσον είναι τα χαρτιά εντάξει, εκδίδεται εντός δύο μηνών συνήθως.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν περνάς ελέγχους, αλλά προφανώς το έντυπο που δείχνει ο άνθρωπος είναι το διαβατήριό του, μαζί με την προσωρινή άδεια διαμονής. Μέχρι λοιπόν να βγει ή οριστική άδεια διαμονής, μπορεί να πάει μόνο στη χώρα καταγωγής του, πουθενά αλλού στον κόσμο. Παραλίγο να κλείσω ταξίδι στην Ιταλια όταν παντρευτήκαμε με την Αλυόνα, γιατί δεν το ήξερα αυτό. Αν η οριστική άδεια πάρει πάνω από χρόνο, απλά την ανανεώνει. Αν και, εφόσον είναι τα χαρτιά εντάξει, εκδίδεται εντός δύο μηνών συνήθως.
Δεκτόν, αλλά ο μόνος που βλέπει το εισιτήριο είναι η αεροπορική εταιρία κι όχι κάποια δημόσια αρχή. Αν το διαβατήριό του από μόνο του αρκεί για τουριστική είσοδο στη Σέγκεν χωρίς βίζα (π.χ. αν έχει εκδοθεί από Αλβανία, Ουκρανία ή χώρα της ΕΕ) λογικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα (ας ρωτήσει όμως γιατί παίζουν διάφοροι αστερίσκοι). Εσείς είχατε, γιατί με Ρωσικό διαβατήριο δε μπορείς να ταξιδέψεις καθόλου στην ΕΕ χωρίς βίζα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Κρίμα .. 16 Οκτωβρίου ειναι η πτηση! ας ελπίσω λοιπόν οτι θα βγει.. ευχαριστω για τις απαντήσεις
Από ποια χώρα είσαι, φίλε; Δεν ξέρω αν αυτό που λέει ο Taver ισχύει, και αν τελικά θα καταφέρεις να ταξιδέψεις έτσι. Αυτό που ισχύει για τις προσωρινές άδειες διαμονής είναι ότι δεν μπορείς να πας σε τρίτη χώρα, όσο καιρό περιμένεις τη μόνιμη. Καλύτερα μπορεί να σε βοηθήσει ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο Εξωτερικών, ή και στο τμήμα διαβατηρίων στο Ελ. Βενιζέλος.
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Από ποια χώρα είσαι, φίλε; Δεν ξέρω αν αυτό που λέει ο Taver ισχύει, και αν τελικά θα καταφέρεις να ταξιδέψεις έτσι. Αυτό που ισχύει για τις προσωρινές άδειες διαμονής είναι ότι δεν μπορείς να πας σε τρίτη χώρα, όσο καιρό περιμένεις τη μόνιμη. Καλύτερα μπορεί να σε βοηθήσει ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο Εξωτερικών, ή και στο τμήμα διαβατηρίων στο Ελ. Βενιζέλος.
Από Αλβανία είμαι
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Από Αλβανία είμαι
Χμμ, κάνε ένα τηλέφωνο, να μη χαλιέσαι τσάμπα. :) Μπορεί και να γίνεται για σένα, αλλά ας μην ετοιμαστείε χωρίς λόγο (ή να μην απογοητευτείς χωρίς λόγο).
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Χμμ, κάνε ένα τηλέφωνο, να μη χαλιέσαι τσάμπα. :) Μπορεί και να γίνεται για σένα, αλλά ας μην ετοιμαστείε χωρίς λόγο (ή να μην απογοητευτείς χωρίς λόγο).
Σε ευχαριστώ πολύ, Όχι δεν με πειράζει ιδιαίτερα απλά είναι κρίμα.
Αν και πιστεύω θα εκδοθεί και θα είμαι εντάξει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom