Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Είναι αλβανικής εθνικότητας... Και επίσης πάω για 5 ημέρες διακοπές
Με βιομετρικο Αλβανικο διαβατηριο μπορεις να ταξιδεψεις στην Ουγγαρια και χωρις αδεια διαμονης, δεν θα εχεις καποιο προβλημα εφοσον πηγαινεις κ ερχεσαι αεροπορικως. Εφοσον πετας απο Ελλαδα δεν θα περασεις αστυνομικο ελεγχο.
Θα σου προτεινα ομως να παρεις την αεροπορικη ενα τηλεφωνο να την ρωτησεις εαν βλεπουν καποιο προβλημα στο να εισελθεις στην Ελλαδα με την βεβαιωση.
 

P&N Penelope

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Μια ερώτηση σας παρακαλώ οποίος ξέρει να μου απαντήσει !!! Ο σύζυγος μου είναι πολίτης 3 χώρας και έχει στην Ελλάδα την καινούργια ψηφιακή άδεια παραμονής για 5 χρόνια και θελουμε να πάμε ταξίδι Ισπανία για 5-6 μέρες με την Ράιαν Αιρ ξέρετε εάν χρειάζεται κάτι εκτός άδειας παραμονής και διαβατηρίου ;;;; Θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος θα μπορούσε να μου δώσει οποιαδήποτε πληροφορία !!! Ευχαριστώ ♥♥♥
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Μια ερώτηση σας παρακαλώ οποίος ξέρει να μου απαντήσει !!! Ο σύζυγος μου είναι πολίτης 3 χώρας και έχει στην Ελλάδα την καινούργια ψηφιακή άδεια παραμονής για 5 χρόνια και θελουμε να πάμε ταξίδι Ισπανία για 5-6 μέρες με την Ράιαν Αιρ ξέρετε εάν χρειάζεται κάτι εκτός άδειας παραμονής και διαβατηρίου ;;;; Θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος θα μπορούσε να μου δώσει οποιαδήποτε πληροφορία !!! Ευχαριστώ ♥♥♥
P&N Penelope ψηφιακη αδεια εννοεις αυτην που βγαινει σε μορφη ID card ? Επισης τι εθνικοτητας ειναι το διαβατηριο του ?
Φανταζομαι οτι για να εχει 5ετη διαρκεια ειναι με κατηγορια "ΕΠΙ ΜΑΚΡΟΝ ΔΙΑΜΕΝΩΝ" ?
Εαν αναφερεσαι σε αυτη την Αδεια που λεω πιο πανω, δεν εχει κανενα προβλημα να ταξιδεψει στην Ισπανια εχοντας κ το διαβατηριο του μαζι μονο εαν υπαρχει ειδικος περιορισμος ως προς την εθνικοτητα του (σπανιο).
 

P&N Penelope

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
P&N Penelope ψηφιακη αδεια εννοεις αυτην που βγαινει σε μορφη ID card ? Επισης τι εθνικοτητας ειναι το διαβατηριο του ?
Φανταζομαι οτι για να εχει 5ετη διαρκεια ειναι με κατηγορια "ΕΠΙ ΜΑΚΡΟΝ ΔΙΑΜΕΝΩΝ" ?
Εαν αναφερεσαι σε αυτη την Αδεια που λεω πιο πανω, δεν εχει κανενα προβλημα να ταξιδεψει στην Ισπανια εχοντας κ το διαβατηριο του μαζι μονο εαν υπαρχει ειδικος περιορισμος ως προς την εθνικοτητα του (σπανιο).
Είναι η κάρτα με το τσιπάκι που έχει αποτυπώματα και τσεκάρετε και ηλεκτρονικά έχει 5 έτη ως μέλος οικογένειας έλληνα πολίτη και το διαβατήριο είναι γεωργιανό !!! Έχει επίσης 6 φορές μέσα στο διαβατήριο βίζες προς τη ζώνη shengen χωρίς να υπάρχει καμία παραβίαση στο παρελθόν !!!ευχαριστω πολύ
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Είναι η κάρτα με το τσιπάκι που έχει αποτυπώματα και τσεκάρετε και ηλεκτρονικά έχει 5 έτη ως μέλος οικογένειας έλληνα πολίτη και το διαβατήριο είναι γεωργιανό !!! Έχει επίσης 6 φορές μέσα στο διαβατήριο βίζες προς τη ζώνη shengen χωρίς να υπάρχει καμία παραβίαση στο παρελθόν !!!ευχαριστω πολύ
Ναι καταλαβα, δεν θα εχει προβλημα για το ταξιδι.
Βασικα απο αρχες του 2018 νομιζω μπορει πλεον να ταξιδεψει κ απλως με το Γεωργιανο διαβατηριο αλλα εφοσον ταξιδευει απο Ελλαδα με την αδεια ειναι καλυμμενος και σε τυχον ελεγχο της αεροπορικης στην επιστροφη.
Οποτε δεν εχεις καποιο περιορισμο.
 

P&N Penelope

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ναι καταλαβα, δεν θα εχει προβλημα για το ταξιδι.
Βασικα απο αρχες του 2018 νομιζω μπορει πλεον να ταξιδεψει κ απλως με το Γεωργιανο διαβατηριο αλλα εφοσον ταξιδευει απο Ελλαδα με την αδεια ειναι καλυμμενος και σε τυχον ελεγχο της αεροπορικης στην επιστροφη.
Οποτε δεν εχεις καποιο περιορισμο.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία !! Να σαι καλά !!! Καλή μέρα να έχεις !!! ❤❤❤
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Μια ερώτηση κι από εμένα!
Πρόσφατα παντρευτήκαμε με τη σύντροφό μου η οποία είναι από Τουρκία (διαμένει στην Ελλάδα με θεώρηση visa) και σήμερα που ορίσαμε ραντεβού για την αίτηση έκδοσης άδειας διαμονής,σε ερώτησή μου για το τι ισχύει για τις μετακινήσεις μας στο εξωτερικό, μας ενημέρωσε η κοπέλα από τη γραμματεία στο Τμήμα Αδειών Διαμονής ότι πέραν του ότι η προσωρινή άδεια διαμονής δεν απαλλάσσει τη σύντροφό μου από υποχρέωση βίζας, αλλά ακόμα κι όταν εκδοθεί η άδεια διαμονής της θα συνεχίσει να χρειάζεται βίζα για να ταξιδέψει στο εξωτερικό!Μας είπε ότι η άδεια διαμονής (λόγω γάμου με πολίτη ΕΕ χώρας εντός schengen) ίσως απλά βοηθάει στην πιο εύκολη έκδοση βίζας από την εκάστοτε χώρα στην οποία θέλουμε να ταξιδέψουμε.
Έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα; Διότι γνώριζα ότι κατόπιν εκδόσεως της άδειας διαμονής της δεν θα είχε πρόβλημα να ταξιδέψει μαζί μου στην ΕΕ (σ.σ. χώρες schengen) όντας παντρεμένη με πολίτη ΕΕ.
Διαβάζοντας αυτό μου δίνεται η εντύπωση ότι για να ταξιδεύει χωρίς βίζα στην ΕΕ θα πρέπει η άδεια διαμονής της να έχει εκδοθεί σε άλλη χώρα πέραν της Ελλάδας. Είναι να ταξιδέψουμε Ιταλία τέλη Σεπτέμβρη και πάλι καλά θα την καλύπτει ακόμα τη θεώρησή της.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ναι, πρόσεξέ το αυτό γιατί υπάρχει θέμα. Παλιότερα είχα χάσει ταξίδι στην Ισπανία, όταν τότε με την κοπέλα μου από Τουρκία που είχε κανονική άδεια παραμονής και βίζα για Ελλάδα στο διαβατήριο, φτάσαμε στο αεροδρόμιο και δεν της επέτρεψαν να επιβιβαστεί στο τσεκιν.
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ναι, πρόσεξέ το αυτό γιατί υπάρχει θέμα. Παλιότερα είχα χάσει ταξίδι στην Ισπανία, όταν τότε με την κοπέλα μου από Τουρκία που είχε κανονική άδεια παραμονής και βίζα για Ελλάδα στο διαβατήριο, φτάσαμε στο αεροδρόμιο και δεν της επέτρεψαν να επιβιβαστεί στο τσεκιν.
Δηλαδή με τη θεώρηση που έχει πάρει από το ελληνικό προξενείο (visa τύπου C στην οποία αναγράφεται ότι ισχύει για Schengen states) δεν μπορεί να ταξιδέψει στην ΕΕ και συγκεκριμένα σε κράτη εντός Schengen (βλ. Ιταλία);; Όπως επίσης η ίδια ερώτηση και για την άδεια διαμονής της (την οποία θα πάρει λόγω του γάμου μας στην Ελλάδα) και έχει ίδια ισχύ με την θεώρηση. Με ποια αιτιολογία δεν επέτρεψαν στην κοπέλα σου να ταξίδεψει στην Ισπανία;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί πάνε αρκετά χρόνια, αλλά μάλλον πρέπει να είχε την προσωρινή άδεια τότε, ένα χαρτί που δίνουν μέχρι να εκδοθεί η κανονική και αν θυμάμαι καλά, μπορεί να κάνω λάθος, η δικαιολογία ήταν ότι το χαρτί αυτό δε θα μπορούσε να αναγνωριστεί από τις ισπανικές αρχές κατά την επιστροφή για Ελλάδα.. Κάτι τέτοιο, πάντως το θέμα είναι ήταν ότι από δικιά μας αβλεψία που ούτε καν το είχαμε προβλέψει για να ρωτήσουμε πιο μπροστά, δεν μπορέσαμε να επιβιβαστούμε...
Ρωτήστε καλύτερα κατευθείαν μια αεροπορική εταιρεία, οι υπάλληλοι εκεί έχουν σαφείς εντολές και γνωρίζουν τί ακριβώς απαιτείται..
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Japetus η περιπτωση αυτη μου θυμιζει κατι αντιστοιχο που ειχα παθει και εγω και ηταν λογω του οτι ταξιδευα με την "Μπλε" βεβαιωση, την βεβαιωση δηλαδη που λεει οτι αναμενεις να εκδοθει η Αδεια Διαμονης σου αλλα δεν εχεις την αδεια. Οι Αρχες εδω σε συμβουλευουν απλα να την μεταφρασεις συνηθως στα Αγγλικα στην Μεταφραστικη υπηρεσια του ΥΠΕΞ για να μπορουν να την διαβασουν στο εξωτερικο αλλα ειναι λαθος γιατι γενικα δεν την αναγνωριζει κανενας και συγκεκριμενα δεν ειναι δεδομενο οτι ο συνοριοφυλακας που θα την εξετασει θα διαβαζει και Αγγλικα..

Seawolve21 τυχαινει να ημουν καποτε στην θεση σου και μαλιστα με κοπελα απο Τουρκια για ταξιδι στην Ιταλια o_O
Δεν θα εχει προβλημα να ταξιδεψει σε καμμια χωρα της Σενγκεν εφοσον εχει λαβει Σενγκεν visa απο την Ελληνικη Πρεσβεια εκει, δοκιμασμενα. Ειχαμε κανει 2 ταξιδια ετσι με τετοια βιζα, απλα επιβεβαιωσει οτι η visa ειναι πολλαπλων εισοδων/εξοδων, "Type: M" δηλαδη.

Αυτο που λες για την Αδεια Διαμονης λογω γαμου με πολιτη ΕΕ, δεν το ειχα προσεξει στο παρελθον αλλα διαβαζοντας το link και εγω καταλαβαινω το ιδιο, οτι δηλαδη για να ταξιδευει ελευθερα θα πρεπει να παρει αντιστοιχη Αδεια Διαμονης απο αλλη χωρα της ΕΕ εκτος απο την Ελλαδα. Το βρισκω τουλαχιστον τραγικο........
Εαν οντως ισχυει την συμφερει καλυτερα εφοσον προτιθεστε να μεινετε μονιμα στην Ελλαδα να προσπαθησει μεσω εργασιας να βγαλει "Αδεια Διαμονης για Εργασια" κ μετεπεια "Αδεια Διαμονης επι μακρον διαμενων", εαν ειναι εφικτο..
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ναι η visa της είναι multiple entrances με συνολική διάρκεια διαμονής 90 μέρες (μετρησαμε τις μέρες και μας καλύπτει). Όσον αφορά την άδεια διαμονής,σε επικοινωνία μου τοσο με δικηγορικό γραφείο εξειδικευμένο στο μεταναστευτικό όσο και με τμήμα ελέγχου διαβατηρίων της αστυνομίας με ενημέρωσαν ότι η κάρτα διαμονής (όχι η προσωρινή βεβαίωση που σου δίνουν μέχρι να πάρεις την άδεια διαμονής) έχει την ίδια ισχύ με την θεώρηση, δηλαδή αντιμετωπίζεται ως "ευρωπαϊκό διαβατήριο" . Με τους μόνους που δεν μπορώ να επικοινωνήσω είναι και οι πλέον αρμόδιοι, δηλαδή το ΥΠ.ΕΣ. στο οποίο δεν απαντάει κανείς στο τηλεφωνικό κέντρο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom