Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Hercules211

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας, είμαι ρώσος υπήκοος που διαμένει στην Ελλάδα με την μπλε βεβαίωση (περιμένω την άδεια διαμονής από Ιούλιο 2018) και έχω κλείσει εισιτήρια για ροτερνταμ με τους φίλους μου, πως μπορώ να ταξιδέψω;
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Χρησιμοποιώντας το ξένο διαβατήριο στο εξωτερικό κάνεις ότι θες. Το πρόβλημα είναι η έξοδος και επιστροφή στην Ελλάδα που πρέπει να γίνει με τον συγκεκριμένο τρόπο που περιγράφω.
Λοιπόν χτες ο φίλος μας απευθύνθηκε στην περιφέρεια στην διεύθυνση..του απάντησε ότι με την μπλε βεβαίωση ταξιδεύει κανονικά..με το διαβατηριο κ την μπλε βεβαίωση για την είσοδο Ελλάδα..
 

Nikos12345

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα είμαι Αρμένιος υπήκοος και θέλω να ταξιδεψω στην Γαλλία μπορώ μόνο με την 5ετες άδεια διαμονής σαν αποδεικτικό έγγραφο;
 

Chloe.99

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, είμαι από την Αλβανία αλλά έχω Ελληνική ιθαγένεια και ο σύζυγός μου έχει πάρει την άδεια παραμονής για 5 χρόνια, θέλουμε να ταξιδέψουμε Αγγλία και μάλλον για μόνιμα, λογικά θα χρειαστεί βίζα αλλά μήπως χρειάζεται κάποιο άλλο έγγραφο κάποια ειδική βίζα η πρέπει να πάω εγώ πρώτα και μετά να κάνω κάποια αίτηση για να έρθει και ο σύζυγός. Με αυτήν την κατάσταση που επικρατεί τώρα δεν βγάζω άκρη με πρεσβείες, ούτε τηλεφωνικός μα ούτε από κοντά. Ευχαριστώ πολύ!
 

Έκτορας ζ.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!
Εγώ είμαι ομογενείς από την Αλβανία, συγκρίμενα από την Β. Ήπειρο.
Έχω ΕΔΤΟ που θεωρητικά είμαι Έλληνας αλλά έχω αλβανικό διαβατήριο. Με το αλβανικό διαβατήριο δεν ταξιδεύεις ελεύθερα ακόμα και με βίζα σενγκεν είναι ένας μύθος που έχει καταρριφθεί χρόνια τώρα. Είναι αναλόγως την χώρα και πόσο μεγάλο κύμα μεταναστών έχει δεχτεί. Στη Πολωνία πας άνετα! Έχω πάει 2 φορές ενώ στην Σουηδία με ρωτούσαν αν έχω άδεια παράνομης και γιατί θέλω να μπω στη χώρα τους, με ένα ανόητο ύφος! Τους εξηγώ ότι είναι για επίσκεψη η πτήση μου και όντως έλεγα την αλήθεια διότι δεν ενδιαφέρομαι να αφήσω πίσω μου την Ελλάδα που μεγάλωσα.

Πέρα από νόμους κάθε λειτουργεί χώρα διαφορετικά και εντελώς μεμονωμένα. Δεν σημαίνει ότι σέβονται την συνθήκη σενγκεν, η ότι είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους που τους απέλασαν στα 4 χρόνια και άλλους που πέρασαν κομπλέ τα σύνορα. Είναι ξεκάθαρα 50-50 μην έχουμε αυταπάτες.

Και ΓΕΝΙΚΑ στην ΕΕ δεν είναι παράδεισος το ίδιο με την Ελλάδα είναι απλώς μπορείς να εργαστείς μαύρα ευκολότερα η παράνομα στο τέλος όμως, αν φας μια σύλληψη τα πρόστιμα είναι τρομερά μεγάλα. Γενικά μην δείχνετε εμπιστοσύνη σε σελίδες εργασίας ή εργοδότες εικονικούς να έχετε στο νου σας ότι στο εξωτερικό είναι σκληρή οι θεσμοί και όχι ευνοϊκά υπέρ μας. Και αυτό ισχύει και για Έλληνες και για ξένους.

Να προσέχετε πάρα πολύ όλοι σας! Οι νόμοι στο εξωτερικό δεν έχουν καμία σχέση με τους ελληνικούς νόμους κινούνται γρήγορα αλλά όχι πάντοτε αποτελεσματικά. Καλύτερα πάντα να απευθυνθείστε σε κάποια πρεσβεία ξένη όπως της χώρας που επιθυμείτε να πάτε γιατί θα βγάλετε καλύτερα συμπεράσματα και φυσικά εξυπηρετούν πολύ καλύτερα.

Καλή τύχη και υγείας σε όλους σας! ❤❤
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει και μπορεί να απαντήσει.
Πολίτης με διαβατήριο τρίτης χώρας και με Ελληνική άδεια διαμονής τύπου full market access (5ετης) και μόνιμη διαμονή πλέον στην Ελλάδα, μπορεί να ταξιδέψει χωρίς βίζα σε κράτη εντός και εκτός Σενγκεν με τις ίδιες προϋποθέσεις κατόχου Ελληνικού διαβατηρίου?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει και μπορεί να απαντήσει.
Πολίτης με διαβατήριο τρίτης χώρας και με Ελληνική άδεια διαμονής τύπου full market access (5ετης) και μόνιμη διαμονή πλέον στην Ελλάδα, μπορεί να ταξιδέψει χωρίς βίζα σε κράτη εντός και εκτός Σενγκεν με τις ίδιες προϋποθέσεις κατόχου Ελληνικού διαβατηρίου?
Εξαρτάται από τον προορισμό εκτός Σένγκεν, υπάρχουν και χώρες που δεν το επιτρέπουν. Εντός Σένγκεν μπορεί.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εξαρτάται από τον προορισμό εκτός Σένγκεν, υπάρχουν και χώρες που δεν το επιτρέπουν. Εντός Σένγκεν μπορεί.
Για Γεωργία που έψαξα τα Αλγερινά διαβατήρια είναι στη λίστα covidban αλλά αναρωτιέμαι αυτός ο αποκλεισμός ισχύει για όλα τα Αλγερινά διαβατήρια ανεξαιρέτως ή για όσους έρχονται από Αλγερία πράγμα αδύνατον εφόσον τα σύνορα της χώρας είναι κλειστά από τον περασμένο Μάρτη.
Μου φαίνεται θα πρέπει να αρχίσουμε να την ψάχνουμε ανάποδα την ιστορία ταξίδι. Προορισμοί (ελάχιστοι σε σχέση με το ελληνικό διαβατήριο) που περνάνε τα Αλγερινά χωρίς βίζα. Benin, Equador, Guinea ,Indonesia, Malaysia, Mali, Morocco, Oman, Palau, Tunisia etc...
 
Last edited:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει και μπορεί να απαντήσει.
Πολίτης με διαβατήριο τρίτης χώρας και με Ελληνική άδεια διαμονής τύπου full market access (5ετης) και μόνιμη διαμονή πλέον στην Ελλάδα, μπορεί να ταξιδέψει χωρίς βίζα σε κράτη εντός και εκτός Σενγκεν με τις ίδιες προϋποθέσεις κατόχου Ελληνικού διαβατηρίου?
Εγω ξέρω στην Ευρώπη ναι..εκτός Ηνωμένου Βασιλείου

Εκτός Σένγκεν με το διαβατήριο τρίτης χώρας
 
Last edited by a moderator:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εκτός Σένγκεν με το διαβατήριο τρίτης χώρας
Τι εννοείς ακριβώς? Με τις ίδιες υποχρεώσεις περί βίζας που θα είχες αν ταξίδευες απευθείας από την τρίτη χώρα του διαβατηρίου σου?
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Thalassaki στην ουσια αν εχεις μακροχρονια βιζα η' αδεια διαμονης τετοιου τυπου π.χ μακρον διαμενοντος, 5ετης-10ετης κλπ εχεις την δυνατοτητα τα ταξιδεψεις σε ολες τις χωρες της ΕΕ κ της ζωνης Σενγκεν και να παραμεινεις σε αυτες εως και 90 ημερρες για μια συνολικη περιοδο 180 ημερων.
Θα πρεπει να εχεις μαζι το διαβατηριο σου - οχι ταυτοτητα - και την αδεια διαμονης σου.

Αυτα με την εξαιρεση εκτακτων ταξιδιωτικων οδηγιων οπως γινεται τωρα λογω covid κλπ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει και μπορεί να απαντήσει.
Πολίτης με διαβατήριο τρίτης χώρας και με Ελληνική άδεια διαμονής τύπου full market access (5ετης) και μόνιμη διαμονή πλέον στην Ελλάδα, μπορεί να ταξιδέψει χωρίς βίζα σε κράτη εντός και εκτός Σενγκεν με τις ίδιες προϋποθέσεις κατόχου Ελληνικού διαβατηρίου?
Οι διαμονές κλπ που εκδίδονται από τις χώρες Σέγκεν/ΕΕ αφορούν μόνο στις χώρες Σέκγεν/ΕΕ. Για τις υπόλοιπες χώρες δεν παίζουν κανένα ρόλο, εφαρμόζουν τις δικές τους προϋποθέσεις, που στην πλειονότητά τους δεν εξετάζουν τίποτε άλλο πέρα από τη χώρα έκδοσης του διαβατηρίου και τον τύπο του (απλό, διπλωματικό, κλπ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom