Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Donnie

Member
Παιδια η ταλαιπωρια με τις αδειες ειναι σε εντελως αλλο επιπεδο, ειναι ΙΚΑ επι 10 για να σας δωσω μια εικονα.
Ενδεικτικα να σας αναφερω οτι μου εχει συμβει να μην βγει τελικη 2ετης αδεια σε 2 χρονια δλδ βγηκε καποια μετεπειτα στιγμη ενω ειχε ηδη ληξει!! Το τι τραβηξα για την επομενη ανανεωση ηταν αλλο πραγμα...

thalia tsif

Member
Απίστευτο αυτό που τραβούν οι άνθρωποι..τραγικό να μην μπορείς ως τουρίστας να ταξιδέψεις..να είσαι εγκλωβισμένος δηλ..τραγικό..εμας είναι φίλος μας από την παρέα κ ας ελπίσουμε να βγει πριν τις 23/3

poised

Member
Πάντως εμείς για αρχική σαν σύζυγος έλληνα πολίτη πήρε 4 μήνες και λίγο, ξεκινώντας από Αύγουστο που είναι και δύσκολος γιατί η κ. προισταμένη ήταν για μπάνια, η κ. αντ' αυτού "είχε πολύ δουλειά" και δε μπορούσε να υπογράψει, ζέστη, άδειες, πολλές μύγες, ξέρετε, αλλά ευτυχώς μας βγάλανε ότι δε χρειάζεται να περάσουμε επιτροπή για την εξέταση της εγκυρότητας του γάμου και τα βιομετρικά τα πήραν την ίδια μέρα. Περιμέναμε ότι θα κάνει κανά 9μηνο και με έκπληξη ήρθε νωρίς.

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως εμείς για αρχική σαν σύζυγος έλληνα πολίτη πήρε 4 μήνες και λίγο, ξεκινώντας από Αύγουστο που είναι και δύσκολος γιατί η κ. προισταμένη ήταν για μπάνια, η κ. αντ' αυτού "είχε πολύ δουλειά" και δε μπορούσε να υπογράψει, ζέστη, άδειες, πολλές μύγες, ξέρετε, αλλά ευτυχώς μας βγάλανε ότι δε χρειάζεται να περάσουμε επιτροπή για την εξέταση της εγκυρότητας του γάμου και τα βιομετρικά τα πήραν την ίδια μέρα. Περιμέναμε ότι θα κάνει κανά 9μηνο και με έκπληξη ήρθε νωρίς.
Αν επιτρέπεται μιλάμε για Αθήνα ή περιφέρεια;

IrinaBabinetchi

New Member
Καλησπέρα, είμαι από την Μολδαβία με την άδεια διαμονής για εξαιρετικούς λόγους. Μπορώ να ταξιδέψω Ρωσία κανονικά;

aggelos g

New Member
Καλησπέρα, θέλω να ταξιδέψω από την Αθήνα για Γερμανία για λίγες μέρες. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται με αλβανικό διαβατήριο και δελτίο ομογενούς (η ροζ ταυτότητα) να πραγματοποιήσω αυτό το ταξίδι, ή το τελευταίο δεν θα γίνει αποδεκτό στον έλεγχο?

Hercules211

New Member
Γεια σας, είμαι ρώσος υπήκοος που διαμένει στην Ελλάδα με την μπλε βεβαίωση (περιμένω την άδεια διαμονής από Ιούλιο 2018) και έχω κλείσει εισιτήρια για ροτερνταμ με τους φίλους μου, πως μπορώ να ταξιδέψω;

thalia tsif

Member
Χρησιμοποιώντας το ξένο διαβατήριο στο εξωτερικό κάνεις ότι θες. Το πρόβλημα είναι η έξοδος και επιστροφή στην Ελλάδα που πρέπει να γίνει με τον συγκεκριμένο τρόπο που περιγράφω.
Λοιπόν χτες ο φίλος μας απευθύνθηκε στην περιφέρεια στην διεύθυνση..του απάντησε ότι με την μπλε βεβαίωση ταξιδεύει κανονικά..με το διαβατηριο κ την μπλε βεβαίωση για την είσοδο Ελλάδα..

Nikos12345

New Member
Καλησπέρα είμαι Αρμένιος υπήκοος και θέλω να ταξιδεψω στην Γαλλία μπορώ μόνο με την 5ετες άδεια διαμονής σαν αποδεικτικό έγγραφο;

Chloe.99

New Member
Καλησπέρα, είμαι από την Αλβανία αλλά έχω Ελληνική ιθαγένεια και ο σύζυγός μου έχει πάρει την άδεια παραμονής για 5 χρόνια, θέλουμε να ταξιδέψουμε Αγγλία και μάλλον για μόνιμα, λογικά θα χρειαστεί βίζα αλλά μήπως χρειάζεται κάποιο άλλο έγγραφο κάποια ειδική βίζα η πρέπει να πάω εγώ πρώτα και μετά να κάνω κάποια αίτηση για να έρθει και ο σύζυγός. Με αυτήν την κατάσταση που επικρατεί τώρα δεν βγάζω άκρη με πρεσβείες, ούτε τηλεφωνικός μα ούτε από κοντά. Ευχαριστώ πολύ!

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.125
Μέλη
35.759
Νεότερο μέλος
Teoknicks

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα