Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι, τα έχω γράψει αναλυτικά νωρίτερα, μέχρι την έκδοση της κάρτας διαμονής η μπλε βεβαίωση επιτρέπει μόνο παραμονή στην Ελλάδα και κατ' εξαίρεση (ετησίως με υπουργική απόφαση) έξοδο και επιστροφή προς/από την χώρα προέλευσης και μόνο.

Φυσικά αν μπορείς να εκδόσεις την ανάλογη βίζα για την τρίτη χώρα προορισμού αν χρειάζεται και για την Ελλάδα για επιστροφή μπορείς να πας όπου θες, αλλά ο σκοπός είναι να αποφεύγεις αυτή τη ταλαιπωρία.

Βασικά η ηλιθιότητα είναι ότι η μπλε βεβαίωση δεν είναι εξ' αρχής και στα αγγλικά ή με ένα κοινό ευρωπαικό τύπο ώστε τουλάχιστον να μην χρειάζεσαι να πας στο ελληνικό προξενείο για την βεβαίωση, αν και έμαθα ότι το ίδιο κάνουν και οι άλλες χώρες ΕΕ (πχ Γερμανία, Γαλλία), εκδίδουν την βεβαίωση στη γλώσσα τους, οπότε απ' ότι φαίνεται δεν είμαστε μόνοι.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Η κάρτα μόνιμης διαμονής περίπου πόσο αργεί να εκδοθεί;
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Σε ευχαριστώ πολύ.
Η κάρτα μόνιμης διαμονής περίπου πόσο αργεί να εκδοθεί;
Αυτό ρωτούσα κ εγώ..γιατί βιομετρικά σώθηκαν 24/1..το ταξίδι μας θα είναι 23/3..κανείς δεν μας απάντησε..είπαν από 1ως 6 μήνες!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό ρωτούσα κ εγώ..γιατί βιομετρικά σώθηκαν 24/1..το ταξίδι μας θα είναι 23/3..κανείς δεν μας απάντησε..είπαν από 1ως 6 μήνες!!!
Μόνιμης;; λίγο μου ακούγεται. Το λιγοτερονπου εω ακουσειβαπο φίλο είναι 6 μήνες και Το περισσότερο 1,5 χρόνο. Η προσωρινής διαμονής μόνο στο συζ5γο φίλης καθυστέρησε 8 μήνες.
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Παιδια η ταλαιπωρια με τις αδειες ειναι σε εντελως αλλο επιπεδο, ειναι ΙΚΑ επι 10 για να σας δωσω μια εικονα.
Ενδεικτικα να σας αναφερω οτι μου εχει συμβει να μην βγει τελικη 2ετης αδεια σε 2 χρονια δλδ βγηκε καποια μετεπειτα στιγμη ενω ειχε ηδη ληξει!! Το τι τραβηξα για την επομενη ανανεωση ηταν αλλο πραγμα...
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Απίστευτο αυτό που τραβούν οι άνθρωποι..τραγικό να μην μπορείς ως τουρίστας να ταξιδέψεις..να είσαι εγκλωβισμένος δηλ..τραγικό..εμας είναι φίλος μας από την παρέα κ ας ελπίσουμε να βγει πριν τις 23/3
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Πάντως εμείς για αρχική σαν σύζυγος έλληνα πολίτη πήρε 4 μήνες και λίγο, ξεκινώντας από Αύγουστο που είναι και δύσκολος γιατί η κ. προισταμένη ήταν για μπάνια, η κ. αντ' αυτού "είχε πολύ δουλειά" και δε μπορούσε να υπογράψει, ζέστη, άδειες, πολλές μύγες, ξέρετε, αλλά ευτυχώς μας βγάλανε ότι δε χρειάζεται να περάσουμε επιτροπή για την εξέταση της εγκυρότητας του γάμου και τα βιομετρικά τα πήραν την ίδια μέρα. Περιμέναμε ότι θα κάνει κανά 9μηνο και με έκπληξη ήρθε νωρίς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως εμείς για αρχική σαν σύζυγος έλληνα πολίτη πήρε 4 μήνες και λίγο, ξεκινώντας από Αύγουστο που είναι και δύσκολος γιατί η κ. προισταμένη ήταν για μπάνια, η κ. αντ' αυτού "είχε πολύ δουλειά" και δε μπορούσε να υπογράψει, ζέστη, άδειες, πολλές μύγες, ξέρετε, αλλά ευτυχώς μας βγάλανε ότι δε χρειάζεται να περάσουμε επιτροπή για την εξέταση της εγκυρότητας του γάμου και τα βιομετρικά τα πήραν την ίδια μέρα. Περιμέναμε ότι θα κάνει κανά 9μηνο και με έκπληξη ήρθε νωρίς.
Αν επιτρέπεται μιλάμε για Αθήνα ή περιφέρεια;
 

IrinaBabinetchi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, είμαι από την Μολδαβία με την άδεια διαμονής για εξαιρετικούς λόγους. Μπορώ να ταξιδέψω Ρωσία κανονικά;
 

aggelos g

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, θέλω να ταξιδέψω από την Αθήνα για Γερμανία για λίγες μέρες. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται με αλβανικό διαβατήριο και δελτίο ομογενούς (η ροζ ταυτότητα) να πραγματοποιήσω αυτό το ταξίδι, ή το τελευταίο δεν θα γίνει αποδεκτό στον έλεγχο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom