Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Απλά για την πληρότητα, κάποιες χώρες έχουν μειωμένες απαιτήσεις για την έκδοση βίζας διαβατηρίων τρίτων χωρών ή δεν την απαιτούν σε κάποιες κατηγορίες εισόδου αν είσαι κάτοχος άδειας διαμονής ΕΕ, όπως για παράδεγμα Ντουμπάι, Ταιβάν ή Ιαπωνία. Άλλες χώρες όπως η Ν. Κορέα ή η Κίνα δίνουν την βίζα πολύ πιο εύκολα αν κάνεις την αίτηση από την αντίστοιχη πρεσβεία στην Ελλάδα σε σχέση με το να κάνεις την αίτηση από την αρχική χώρα, αλλά αυτά αλλάζουν συνεχώς οπότε θέλει επιβεβαίωση από πρεσβεία ή επίσημη πηγή.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας που με βοήθησαν να ξεκαθαρίσω το τοπίο.
Όντως @poised έχεις δίκιο σε όσα γράφεις. Παράδειγμα για Τουρκία που χρειάζεται visa το Αλγερινό διαβατήριο όταν ταξιδέψαμε από Ελλάδα την πήρε μέσα σε 24 ώρες ηλεκτρονικά μέσω του σχετικού συνδέσμου ενώ από Αλγερία αν και τις έδιναν ευκολότερα από ό,τι για Ευρώπη, έπρεπε να πάει με ένα πάκο χαρτιά να κάνει αίτηση αυτοπροσώπως στην Προξενική αρχή.
Αισιόδοξες οι πληροφορίες που μου δίνεις επίσης για Ντουμπάι, Ταιβάν και Ιαπωνία που είναι από τους προορισμούς που θα θέλαμε να πάμε.
Τελικά δεν είναι τόσο απαγορευτική η κατάσταση όσο πιστεύαμε (εξαιρουμένου covid-19) και κατόπιν επικοινωνίας με τις αρμόδιες πρεσβείες σίγουρα μπορούμε να ταξιδέψουμε σε πολύ περισσότερες χώρες.
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Οταν πηρα μπλε βεβαιωση(για αναναιωση ως μελος οικογενειας έλληνα),ρωτησα αν μπορω να ταξιδεψω.
Μετα ξαναρωτησα εδω στη Μοσχα στην Aegean,για να βεβαιωθω.
Τωρα γραφω απο το αεροπλανο μεσα,σε λιγο αναχωρει.
Ελειπα 5 μηνες.
Επομενως,δεν ισχυει αυτο που γραφει ο φιλος πιο πανω.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Οταν πηρα μπλε βεβαιωση(για αναναιωση ως μελος οικογενειας έλληνα),ρωτησα αν μπορω να ταξιδεψω.
Μετα ξαναρωτησα εδω στη Μοσχα στην Aegean,για να βεβαιωθω.
Τωρα γραφω απο το αεροπλανο μεσα,σε λιγο αναχωρει.
Ελειπα 5 μηνες.
Επομενως,δεν ισχυει αυτο που γραφει ο φιλος πιο πανω.
Δεν είναι σαφές σε ποιο μήνυμα αναφέρεσαι και τι δεν ισχύει. Η μπλε βεβαίωση επιτρέπει την μετάβαση από και προς την χώρα καταγωγής κατ' εξαίρεση. Αν δηλαδή είσαι Ρώσος πολίτης με ελληνική μπλε βεβαίωση, μπορείς να πας στην Ρωσία από την Ελλάδα και να επιστρέψεις (αυτό που μάλλον έκανες), επειδή κάθε χρόνο το ανάλογο υπουργείο εκδίδει μία απόφαση που το επιτρέπει. Όμως δεν μπορείς με μπλε βεβαίωση να πας νόμιμα σε άλλη χώρα ΕΕ ή να επιστρέψεις μέσω τρίτης χώρας στην Ελλάδα. Στο τελευταίο τονίζω το νόμιμα καθώς ο έλεγχός του είναι θέμα τύχης, γνώσης και όρεξης των υπαλλήλων ελέγχου (αεροπορικές/προσωπικό στις πύλες εισόδου-εξόδου).

Προσθήκη:
Το ότι η μπλε βεβαίωση από μόνη της δεν δίνει το δικαίωμα επανεισόδου έχει εξεταστεί από το Συμβούλιο της Επικρατείας το οποίο το έχει επιβεβαιώσει (αντιγράφω από εδώ):

οι υπήκοοι τρίτων χωρών που είναι εφοδιασμένοι με βεβαίωση κατάθεσης αίτησης για την αρχική χορήγηση ή την ανανέωση άδειας διαμονής λογίζονται ως νομίμως διαμένοντες στη χώρα, υπό καθεστώς, όμως, ανοχής, η εν λόγω δε βεβαίωση δεν συνιστά οριστικό τίτλο διαμονής, και ως εκ τούτου η κατοχή της δεν παρέχει στον εκάστοτε αλλοδαπό το δικαίωμα επανεισόδου του στη χώρα (Πρβλ. ΣτΕ 1950/2015).
 
Last edited:

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Δεν είναι σαφές σε ποιο μήνυμα αναφέρεσαι και τι δεν ισχύει. Η μπλε βεβαίωση επιτρέπει την μετάβαση από και προς την χώρα καταγωγής κατ' εξαίρεση. Αν δηλαδή είσαι Ρώσος πολίτης με ελληνική μπλε βεβαίωση, μπορείς να πας στην Ρωσία από την Ελλάδα και να επιστρέψεις (αυτό που μάλλον έκανες), επειδή κάθε χρόνο το ανάλογο υπουργείο εκδίδει μία απόφαση που το επιτρέπει. Όμως δεν μπορείς με μπλε βεβαίωση να πας νόμιμα σε άλλη χώρα ΕΕ ή να επιστρέψεις μέσω τρίτης χώρας στην Ελλάδα. Στο τελευταίο τονίζω το νόμιμα καθώς ο έλεγχός του είναι θέμα τύχης, γνώσης και όρεξης των υπαλλήλων ελέγχου (αεροπορικές/προσωπικό στις πύλες εισόδου-εξόδου).

Προσθήκη:
Το ότι η μπλε βεβαίωση από μόνη της δεν δίνει το δικαίωμα επανεισόδου έχει εξεταστεί από το Συμβούλιο της Επικρατείας το οποίο το έχει επιβεβαιώσει (αντιγράφω από εδώ):
Σε αλλη χωρα οχι,δεν επιτρεπει. Παντως,οπως ειπα,και στη περιφέρεια μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα(για το ταξιδι στη χωρα καταγωγης),και αεροπορικη,οταν τους ρωτησα...γιατι αεροπορικη ειναι αυτη που μπορει να μη σε αφησει,για εναν απλο λογο: αμα ειναι κατι λαθος στα χαρτια και η αλλη πλευρα δεν αφηνει να μπεις στη χωρα,ειναι υποχρεωμένη να σε φερει πισω με τα δικα της εξοδα.
Στο ελεγχο διαβατηρίων στο αεροδρομιο στη Μοσχα,ας πουμε,μου ειπαν οτι δεν τους ενδιαφερει ο τυτλος διαμονης σε αλλη χωρα κι αν το εχω,παρ'ολα αυτα ομως τωρα στην επιστροφη μου το ζητησαν,εδειξα και‘κει.
Ηταν τεραστια ταλαιπωρία αυτη τη φορα με ανανεωσεις. Ο ποτε,τελικα,να παρω υπηκοότητα.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Εγώ δεν δίνω σημασία στο τι λέει η περιφέρεια προφορικά. Δε λέω ότι το κάνουν από κακία, αλλά δεν είναι δουλειά τους να ξέρουν τις προϋποθέσεις εισόδου/εξόδου και απλά επαναλαμβάνουν αυτά που έχουν ακούσει να γίνονται αλλά χωρίς να ξέρουν γιατί. Και μερικές φορές είναι λάθος.

Για παράδειγμα η απόφαση για δυνατότητα επιστροφής στην Ελλάδα φέτος εκδόθηκε στις 23/7 και δημοσιεύτηκε 31/7. Όποιος έφυγε πριν και ήθελε να γυρίσει μέχρι τότε δε μπορούσε. Αφού λες ότι έφυγες πριν πέντε μήνες, λογικά ήταν πριν την απόφαση. Δεν σου είπε κανείς στην περιφέρεια ότι δεν υπάρχει ακόμα απόφαση πιθανώς γιατί δεν το ήξερε.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ηταν τεραστια ταλαιπωρία αυτη τη φορα με ανανεωσεις. Ο ποτε,τελικα,να παρω υπηκοότητα.
Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το στόρι, αλλά γιατί είναι τεράστια ταλαιπωρία η ανανέωση; Η σύζυγός μου που ανανέωσε για δεκαετή πλέον, ούτε καν σκέφτεται για παράβολο και αστειότητες υπηκοότητας, αφού δεν της προσφέρει τίποτα παραπάνω ουσιαστικό, σε σχέση με την άδεια διαμονής.
Βασικά δεν θυμάμαι καν τη διαδικασία ανανέωσης, τόσο ομαλά πήγε.
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Εγώ δεν δίνω σημασία στο τι λέει η περιφέρεια προφορικά. Δε λέω ότι το κάνουν από κακία, αλλά δεν είναι δουλειά τους να ξέρουν τις προϋποθέσεις εισόδου/εξόδου και απλά επαναλαμβάνουν αυτά που έχουν ακούσει να γίνονται αλλά χωρίς να ξέρουν γιατί. Και μερικές φορές είναι λάθος.

Για παράδειγμα η απόφαση για δυνατότητα επιστροφής στην Ελλάδα φέτος εκδόθηκε στις 23/7 και δημοσιεύτηκε 31/7. Όποιος έφυγε πριν και ήθελε να γυρίσει μέχρι τότε δε μπορούσε. Αφού λες ότι έφυγες πριν πέντε μήνες, λογικά ήταν πριν την απόφαση. Δεν σου είπε κανείς στην περιφέρεια ότι δεν υπάρχει ακόμα απόφαση πιθανώς γιατί δεν το ήξερε.
Καλα,ουτε εγω πιστευω στους δημόσιους...γι"αυτο ρωτησα αεροπορικη,αλλιως να πηγαινα στο προξενειο.
Το θεμα ειναι,οτι δεν ειμαι σιγουρη οτι καθε φορα που βγαινουν ημερομηνίες για επιστροφη,ενημερώνουν τις αεροπορικες. Πέρισυ,που βγηκε νομος για αυτοματη αναναιωση των λιγμενων α.δ.,δεν το γνωριζαν ουτε στο ελληνικο προξενειο στη Μοσχα!!!Απο μενα το εμαθαν,μετα απο καυγα στο τηλ,ΕΓΩ τους εστειλα το Φ.Ε.Κ.!! Το διαβαζαν,το ψαξανε...ολοι μαζι😂 και μετα μου εδωσαν χαρτι επιστροφής.
Απιστευτο.
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το στόρι, αλλά γιατί είναι τεράστια ταλαιπωρία η ανανέωση; Η σύζυγός μου που ανανέωσε για δεκαετή πλέον, ούτε καν σκέφτεται για παράβολο και αστειότητες υπηκοότητας, αφού δεν της προσφέρει τίποτα παραπάνω ουσιαστικό, σε σχέση με την άδεια διαμονής.
Βασικά δεν θυμάμαι καν τη διαδικασία ανανέωσης, τόσο ομαλά πήγε.
Γιατι δεν γινοταν αναναιωσεις περσυ,αλλα και φετος. Εχω φυγει τον Ιούνιο,δεν ξερω αν ανοιξαν μετα.
Δεν εκλειναν ρανδεβου,μονο για εξαιρετικούς λογους, η καποιες κατηγοριες ως εξαίρεση.
Εγω σκεφτηκα καποιο κολπο,κι ετσι εκλεισα,και με ρωταγαν εκει ακομα και υπαλληλοι,αν εκλεισα μεσα δικηγόρου.
Η διαδικασια για απόκτηση υπηκοοτητας τωρα ειναι πιο δικαια.
Και ναι,φυσικα και προσφερει περισσοτερα προνομια.
 

Mersin

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα
Θέλω να κάνω μία ερώτηση εγώ είμαι Έλληνας πολίτης είμαι παντρεμένος με αλβανίδα.
Έχει πάρει η γυναίκα την μπλε βεβαίωση μπορούμε να καταθέσουμε για βίζα προς την Ιρλανδία με την μπλε βεβαίωση και ποια είναι τα δικαιώματα για την μπλε βεβαίωση?
Ευχαριστώ!
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Καλησπέρα
Θέλω να κάνω μία ερώτηση εγώ είμαι Έλληνας πολίτης είμαι παντρεμένος με αλβανίδα.
Έχει πάρει η γυναίκα την μπλε βεβαίωση μπορούμε να καταθέσουμε για βίζα προς την Ιρλανδία με την μπλε βεβαίωση και ποια είναι τα δικαιώματα για την μπλε βεβαίωση?
Ευχαριστώ!
Με την μπλε βεβαίωση δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα εκτός Ελλάδας και το μόνο δικαίωμα που υπάρχει εντός είναι η παραμονή στη χώρα μέχρι την απάντηση και το ταξίδι από/προς την χώρα καταγωγής και μόνο.

Για την βίζα το πιστοποιητικό γάμου θα σας βοηθήσει να εγκριθεί η αίτηση με εξπρές διαδικασία και χωρίς κόστος, φτάνει να επιλέξεις την κατάλληλη κατηγορία.

Όταν εκδοθεί η άδεια παραμονής θα μπορεί να πάει χωρίς βίζα αν συνταξιδεύετε ή έχεις ήδη πάει και έρχεται να σε συναντήσει (κάτι το οποίο θα πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις). Βέβαια αυτό δεν το βρήκα στο τωρινό site τους (το άλλαξαν το καλοκαίρι), το θυμάμαι από παλιά και ξέρω ότι είναι ευρωπαϊκός νόμος ανεξάρτητος της σένγκεν, καλό όμως είναι να το ψάξει κάποιος πριν το χρησιμοποιήσει.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom