"Εσείς οι Έλληνες υποτιμάτε αυτό που έχετε"

tripakias

Member
Μηνύματα
7.989
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απλοϊκή προσέγγιση... θεωρείς εαυτό τυχερό που γεννήθηκες στην Ελλάδα γιατί έτσι σε έμαθαν και αυτό είναι φυσιολογικό... με τον ίδιο τρόπο θεωρεί εαυτό τυχερό ο Ελβετός που γεννήθηκε στην Ελβετία, ο Ιταλός που γεννήθηκε στην Ιταλία, ο Αμερικανός που γεννήθηκε στην Αμερική και πάει λέγοντας...
Απλοϊκοτερη απαντηση... Κατα τα παιδικα και εφηβικα μου χρονια και πριν αρχισω να μαθαινω απο ξενους και να βλεπω με τα ιδια μου τα ματια τον τροπο με τον οποιο ζουν δεν θεωρουσα καθολου τυχη τη ζωη στην Ελλαδα. Επιθυμια μου ηταν να φυγω. Ζηλευα ολα αυτα που ακουγα απο Ελληνες που επεστρεφαν απο τα ταξιδια τους κυριως σε χωρες της Δυτικης Ευρωπης. Οταν αρχισα λοιπον να συναναστρεφομαι με τον κοσμο εξω και να βλεπω τις συνηθειες τους αλλαξα γνωμη και εκτιμησα την Ελλαδα.
Σημερα δεν θεωρω τυχη να ζει καποιος στην Ελλαδα...


Αν η Μιμόζα σπούδαζε σε ένα κολλέγιο στην Αγγλία ή σε ένα πανεπιστήμιο στην Αμερική θα έλεγε τα ίδια... σπάνια βρίσκεις άνθρωπο να λέει κακά λόγια για την ανέμελη φοιτητική ζωή που έζησε...
Δεν νομιζω. Η Μιμοζα κανει ακριβως το ιδιο που εκανε και στην Ελλαδα. Σπουδαζει.


Η Ελλάδα είναι μια πολύ ωραία χώρα και τίποτε λιγότερο ή τίποτε περισσότερο... πίστεψέ με διασκέδαση, καιρό, θάλασσα και φαγητό βρίσκεις εξίσου καλά και σε πολλά άλλα μέρη του κόσμου... αυτό με την στέρηση που περνάνε οι Έλληνες του εξωτερικού δεν το καταλαβαίνω... όπως επίσης δεν καταλαβαίνω από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι όλα όσα υπάρχουν στην Ελλάδα είναι τέλεια... τέλεια τα βρίσκουμε γιατί τα έχουμε συνηθίσει... το φαγητό π.χ που ανέφερες σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια είναι αδιάφορο και ο καιρός όταν το καλοκαίρι στην Αθήνα έχει 40 βαθμούς και δεν μπορείς να περπατήσεις μόνο τέλειος δεν είναι... η Έλληνες του εξωτερικού όπως όλοι οι άνθρωποι σε όλη την γη που αλλάζουν χώρα, απλά αλλάζουν συνήθειες, ξεβολεύονται γιαυτό και τους φαίνεται κάπως...
Φυσικα και εχουν κι αλλες χωρες και μερη του κοσμου πλεονεκτηματα σαν της Ελλαδας. Ουτε ειπα ποτε πως στην Ελλαδα ολα ειναι τελεια. Το αντιθετο θα μπορουσα να πω. Αλλα ο καιρος, η θαλασσα, το φαγητο, η διασκεδαση ειναι τα βαρια μας χαρτια και δεν το λεω εγω αλλα οι ξενοι που ζουν στο Παρισι και εχουν ερθει στην Ελλαδα και λεν πως εχουν μεινει ενθουσιασμενοι απ' αυτα, την ιδια στιγμη μαλιστα που περιφρονουν τα αντιστοιχα του Παρισιου.


Σιγά μην έφυγες από την Ελλάδα γιατί έβλεπες τον κόσμο να ψηφίζει ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ή γιατί μαυρίζει η καρδιά σου για την κλάψα και την ανεργία... έφυγες από την Ελλάδα γιατί η εδώ δουλειά σου πήγαινε από το κακό στο χειρότερο και αυτό είναι φυσιολογικότατο... αν είχες μια καλή δουλειά που πήγαινε με χίλια θα καθόσουν στα αυγά σου και τα ρέστα θα τα έκανες γαργάρα, αλλιώς δεν θα ήσουν ο tripakias αλλά ο Τσε Γκεβάρα...
Επετρεψε μου να γνωριζω πως καλυτερα τη ζωη μου απο 'σενα. Εφυγα απο την Ελλαδα γιατι βλεπω πως δεν υπαρχει σωτηρια. Η δουλεια μου πηγαινει καλυτερα απο τα προ κρισης χρονια. Γι αυτο αλλωστε δεν την εγκατελειψα αλλα τη διατηρω και σε λιγο καιρο θα ειμαι πισω. Φοβαμαι ομως πως καποια στιγμη θα ξεσπασει μεγαλη κριση και στη δουλεια μου και θελοντας να εξασφαλισω ενα καλο μελλον για τη μελλοντικη οικογενεια μου αναζητω λυσεις που στην Ελλαδα δεν μπορω να της βρω.

Δεν ειμαι επαναστατης. Αφου ειδα πως οι Ελληνες δεν θελουν να σωθουμε ολοι μαζι ετσι κι εγω προσπαθω να σωσω το τομαρι μου.



Αυτό μας το λες για νέο τώρα? Αν έχεις οικογένεια, φίλους και γνωστούς πίσω σου και έχεις ζήσει όλη σου την ζωή σε μια χώρα υπάρχει περίπτωση να μην την νοσταλγείς? Και ο Πακιστανός νοσταλγεί το Πακιστάν και ο Σύριος την Συρία και ο Γκανέζος την Γκάνα... και αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι η πατρίδα τους είναι η ομορφότερη χώρα στην κόσμο...
Δεν ειναι ιδιος ο τροπος που μιλουν ολοι για τις πατριδες τους. Ειναι πολλοι που αποδεχονται και θεωρουν τη ζωη τους καλυτερη εδω. Οι Ελληνες ειναι απο τους λαους που νοσταλγουν περισσοτερο τη χωρα τους. Αυτο δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν κι αλλοι που κανουν το ιδιο.


Αν θεωρείς οτι το Παρίσι και η Γαλλία είναι πενήντα χρόνια πίσω μας μην το αφήσεις έτσι, τράβα σε ένα γιατρό να το κοιτάξεις... μήπως θέλεις να πεις ότι ο τρόπος που ζεις εσύ στο Παρίσι είναι πενήντα χρόνια πίσω από αυτόν που ζούσες στην Ελλάδα?
Μιλαω για το Παρισι και οχι για τη Γαλλια. Αν εσυ θεωρεις πως η διασκεδαση, το φαγητο κλπ ειναι καλυτερα στο Παρισι απ' αυτα στην Αθηνα τοτε πρεπει να ζεις πολυ χαλια στην Ελλαδα. Δεν θα σου προτεινα να πας σε γιατρο οπως κανεις εσυ με την ευγενεια που σε διακρινει αλλα σιγουρα θα ησουν ενα καλο αντικειμενο μελετης αφου εδω σπανια βρισκεις τετοια αποψη μεταξυ ανθρωπων που δεν ειναι Γαλλοι.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Απλοϊκοτερη απαντηση... Κατα τα παιδικα και εφηβικα μου χρονια και πριν αρχισω να μαθαινω απο ξενους και να βλεπω με τα ιδια μου τα ματια τον τροπο με τον οποιο ζουν δεν θεωρουσα καθολου τυχη τη ζωη στην Ελλαδα. Επιθυμια μου ηταν να φυγω. Ζηλευα ολα αυτα που ακουγα απο Ελληνες που επεστρεφαν απο τα ταξιδια τους κυριως σε χωρες της Δυτικης Ευρωπης. Οταν αρχισα λοιπον να συναναστρεφομαι με τον κοσμο εξω και να βλεπω τις συνηθειες τους αλλαξα γνωμη και εκτιμησα την Ελλαδα.
Σημερα δεν θεωρω τυχη να ζει καποιος στην Ελλαδα....
Πάρτο από την αρχή, μελέτησε το με την ησυχία σου και αποφάσισε... είσαι ή δεν είσαι τυχερός που γεννήθηκες στην Ελλάδα... εμείς εδώ είμαστε και περιμένουμε να αποφασίσεις...



Δεν νομιζω. Η Μιμοζα κανει ακριβως το ιδιο που εκανε και στην Ελλαδα. Σπουδαζει..
Να νομίζεις... η φιλενάδα σου σπούδασε στην Ελλάδα πέρασε ωραία και φυσιολογικά νοσταλγεί τα υπέροχα φοιτητικά χρόνια που έζησε στην Ελλάδα... τώρα σπουδάζει ή δουλεύει στο Παρίσι, ξεβολεύτηκε, έχασε την σειρά της, λογικό είναι να ζορίζεται...



Φυσικα και εχουν κι αλλες χωρες και μερη του κοσμου πλεονεκτηματα σαν της Ελλαδας. Ουτε ειπα ποτε πως στην Ελλαδα ολα ειναι τελεια. Το αντιθετο θα μπορουσα να πω. Αλλα ο καιρος, η θαλασσα, το φαγητο, η διασκεδαση ειναι τα βαρια μας χαρτια και δεν το λεω εγω αλλα οι ξενοι που ζουν στο Παρισι και εχουν ερθει στην Ελλαδα και λεν πως εχουν μεινει ενθουσιασμενοι απ' αυτα, την ιδια στιγμη μαλιστα που περιφρονουν τα αντιστοιχα του Παρισιου...
Αν θεωρείς βαριά τουριστικά χαρτιά μας τα παϊδάκια κάρβουνο, τα μπουζούκια και το σαραντάρι του Αυγούστου, τότε κλάφτα Χαράλαμπε... το ότι έχεις βρει ξένους που τους αρέσει η Ελλάδα, δεν αποτελεί καμία έκπληξη, είπαμε η Ελλάδα είναι ωραία χώρα... έκπληξη πρώτου μεγέθους είναι να βρεις τουρίστες που περιφρονούν τις ομορφιές του Παρισιού... αλήθεια ρε μπαγάσα με ποιούς κάνεις παρέα?



Επετρεψε μου να γνωριζω πως καλυτερα τη ζωη μου απο 'σενα. Εφυγα απο την Ελλαδα γιατι βλεπω πως δεν υπαρχει σωτηρια. Η δουλεια μου πηγαινει καλυτερα απο τα προ κρισης χρονια. Γι αυτο αλλωστε δεν την εγκατελειψα αλλα τη διατηρω και σε λιγο καιρο θα ειμαι πισω. Φοβαμαι ομως πως καποια στιγμη θα ξεσπασει μεγαλη κριση και στη δουλεια μου και θελοντας να εξασφαλισω ενα καλο μελλον για τη μελλοντικη οικογενεια μου αναζητω λυσεις που στην Ελλαδα δεν μπορω να της βρω.

Δεν ειμαι επαναστατης. Αφου ειδα πως οι Ελληνες δεν θελουν να σωθουμε ολοι μαζι ετσι κι εγω προσπαθω να σωσω το τομαρι μου...
Παλλικάρι μου τα ίδια λέμε... από την Ελλάδα έφυγες για να κάνεις μια καλύτερη κατάσταση και όχι γιατί μπούχτισες από την ανεργία, την κλάψα, το Πασοκ και την Ν.Δ... αυτό δεν είναι κακό, κακό είναι να μας φλομώνεις στο παραμύθι και να το παίζεις επαναστάτης...





Δεν ειναι ιδιος ο τροπος που μιλουν ολοι για τις πατριδες τους. Ειναι πολλοι που αποδεχονται και θεωρουν τη ζωη τους καλυτερη εδω. Οι Ελληνες ειναι απο τους λαους που νοσταλγουν περισσοτερο τη χωρα τους. Αυτο δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν κι αλλοι που κανουν το ιδιο..
Αλήθεια ε? Υποθέτω ότι έβαλες μετρητή νοσταλγίας και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα... βρε συ, είναι απόλυτα φυσιολογικό κάποιος μετανάστης να νοσταλγεί την πατρίδα του... είτε είναι από την Ελλάδα είτε από την Ουγκάντα... μην λες κουλά...




Μιλαω για το Παρισι και οχι για τη Γαλλια. Αν εσυ θεωρεις πως η διασκεδαση, το φαγητο κλπ ειναι καλυτερα στο Παρισι απ' αυτα στην Αθηνα τοτε πρεπει να ζεις πολυ χαλια στην Ελλαδα. Δεν θα σου προτεινα να πας σε γιατρο οπως κανεις εσυ με την ευγενεια που σε διακρινει αλλα σιγουρα θα ησουν ενα καλο αντικειμενο μελετης αφου εδω σπανια βρισκεις τετοια αποψη μεταξυ ανθρωπων που δεν ειναι Γαλλοι.
Αγόρι μου μην λες σε παρακαλώ ότι θέλεις... το ότι εσύ και πέντε κολλητοί πιστεύετε ότι η ζωή στην Ελλάδα είναι καλύτερη από αυτή στο Παρίσι σημαίνει ότι τα βιώματα και οι εμπειρίες σας είναι ελάχιστες και όχι ότι η ζωή στο Παρίσι δεν είναι ωραία... για να καταλάβεις το μέγεθος της απιθανότητας που έγραψες, αναλογίσου απλά που μπορείς να φας στο Παρίσι και που στην Αθήνα, ποιούς καλλιτέχνες μπορείς να δεις στο Παρίσι και ποιούς στην Αθήνα και που και τι μπορείς να ψωνίσεις στό Παρίσι και που και τι στην Αθήνα...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το θέμα αγαπητοί μου δεν είναι αν μαζί τα φάγαμε... το θέμα είναι, ακόμα κι αν μαζί τα φάγαμε, ποιος έδωσε το δικαίωμα να τα φάμε μαζί... αν είμαστε σοβαρό κράτος και είχαμε σοβαρούς πολιτικούς, οι παρανομίες θα ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας... το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι λοιπόν... χωρίς να μοιράζω συγχωροχάρτια σε κανέναν, θεωρώ ότι το μεγαλύτερο μερίδια ευθύνης το έχει η ηγεσία του τόπου... και το έχει γιατί με το διάτρητο πελατειακό σύστημα που συντηρούσαν, άφηναν παράθυρα παρανομίας στον καθένα... οι νόμοι δεν λειτουργούσαν και σχεδόν όλοι ήταν στο απυρόβλητο, στο βωμό της επίπλαστης, δήθεν ανάπτυξης... ναι, όλοι λίγο πολλοί έχουμε μερίδιο ευθύνης για την κατάντια μας αλλά οι αργυρώνητοι πολιτικοί που ακόμη βλακωδώς ψηφίζουμε, είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την κατάντια της χώρας μας...
Δε θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω απόλυτα και μαζί με το σχόλιο της Υβόννης ότι ''το να θαυμαζεις την ιστορια μιας χωρας και κατ'επεκταση την ιδια τη χωρα, δεν εχει καμια σχεση με το να ζεις τη σκληρη καθημερινότητά της, μαζι με μερικα εκατομμυρια ντοπιους'' περιγράφουν λίγο έως πολύ την αδιαμαρτύρητη αλήθεια.
Εμένα το μόνο που με ενοχλεί είναι η λέξη ''ντροπή'' για την οποιαδήποτε καταγωγή.Ο καθένας σαφώς και είναι και πρέπει να είναι περήφανος για την καταγωγή του,γιατί άλλο πράμα η καταγωγή,οι ρίζες δηλαδή,και άλλο πράμα αν οι συνθήκες ζωής στην πατρίδα του καθενός είναι καλές,μέτριες ή κακές!
Από κει και πέρα τα κακά έγιναν,μπορούμε να κάνουμε κάτι για το μέλλον?Αν ναι θα παραδεχτώ αυτόν/αυτούς που θα το κάνουν ανεξάρτητα απο πολιτικούς προσανατολισμούς.Καλή η ιστορία,καλοί και οι πρόγονοι,καλά και τα μνημεία αλλά ο κόσμος που ζει στην κάθε χώρα νοιάζεται για την καθημερινοτητά του,το βιοτικό του επίπεδο,το μέλλον των παιδιών του.Από την ιστορία πρέπει να διδασκόμαστε όχι απλά να την επιδεικνύουμε για να κρύψουμε τις κακώς κείμενα κάθε εποχής.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.989
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πάρτο από την αρχή, μελέτησε το με την ησυχία σου και αποφάσισε... είσαι ή δεν είσαι τυχερός που γεννήθηκες στην Ελλάδα... εμείς εδώ είμαστε και περιμένουμε να αποφασίσεις...





Να νομίζεις... η φιλενάδα σου σπούδασε στην Ελλάδα πέρασε ωραία και φυσιολογικά νοσταλγεί τα υπέροχα φοιτητικά χρόνια που έζησε στην Ελλάδα... τώρα σπουδάζει ή δουλεύει στο Παρίσι, ξεβολεύτηκε, έχασε την σειρά της, λογικό είναι να ζορίζεται...





Αν θεωρείς βαριά τουριστικά χαρτιά μας τα παϊδάκια κάρβουνο, τα μπουζούκια και το σαραντάρι του Αυγούστου, τότε κλάφτα Χαράλαμπε... το ότι έχεις βρει ξένους που τους αρέσει η Ελλάδα, δεν αποτελεί καμία έκπληξη, είπαμε η Ελλάδα είναι ωραία χώρα... έκπληξη πρώτου μεγέθους είναι να βρεις τουρίστες που περιφρονούν τις ομορφιές του Παρισιού... αλήθεια ρε μπαγάσα με ποιούς κάνεις παρέα?





Παλλικάρι μου τα ίδια λέμε... από την Ελλάδα έφυγες για να κάνεις μια καλύτερη κατάσταση και όχι γιατί μπούχτισες από την ανεργία, την κλάψα, το Πασοκ και την Ν.Δ... αυτό δεν είναι κακό, κακό είναι να μας φλομώνεις στο παραμύθι και να το παίζεις επαναστάτης...







Αλήθεια ε? Υποθέτω ότι έβαλες μετρητή νοσταλγίας και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα... βρε συ, είναι απόλυτα φυσιολογικό κάποιος μετανάστης να νοσταλγεί την πατρίδα του... είτε είναι από την Ελλάδα είτε από την Ουγκάντα... μην λες κουλά...






Αγόρι μου μην λες σε παρακαλώ ότι θέλεις... το ότι εσύ και πέντε κολλητοί πιστεύετε ότι η ζωή στην Ελλάδα είναι καλύτερη από αυτή στο Παρίσι σημαίνει ότι τα βιώματα και οι εμπειρίες σας είναι ελάχιστες και όχι ότι η ζωή στο Παρίσι δεν είναι ωραία... για να καταλάβεις το μέγεθος της απιθανότητας που έγραψες, αναλογίσου απλά που μπορείς να φας στο Παρίσι και που στην Αθήνα, ποιούς καλλιτέχνες μπορείς να δεις στο Παρίσι και ποιούς στην Αθήνα και που και τι μπορείς να ψωνίσεις στό Παρίσι και που και τι στην Αθήνα...
Αν θες απαντηση ξαναδιαβασε αυτα που εγραψε. Αυτα που γραφεις ειναι λανθασμενα συμπερασματα που βγαζεις με το μυαλο σου. Αν δεν μπορεις να καταλαβεις χεστηκα, συνεχισε να μπουρδολογεις αλλα οχι διαστρεβλωνοντας αυτα που γραφω...
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Διάβασα το αρχικό μήνυμα και τα περισσότερα σχόλια και θα έλεγα πως γενικά συμφωνώ με τον τριπακια κι ειδικά με την έκφραση της Υβόννης «Η Ελλαδα ειναι πολυ ωραια χωρα. Οι Ελληνες τη χαλαμε»
Κάποιο άλλο μέλος πάλι είπε κάτι για εκλογές. Λοιπόν έφτασα 42 χρονών και τώρα κατάλαβα τι εννοούσε ένας δάσκαλος συνδικαλιστής που μου είπε σε μια πορεία «αν οι εκλογές έδιναν λύση υπέρ του λαού (δλδ έβγαινε κάποιος που θα κοιτούσε αποκλειστικά το συμφέρον του λαού), θα κρίνονταν παράνομες». Το κατάλαβα μόλις τώρα, παρ’όλο που ελπίζω να βγει όντως κάποιος που θα κοιτάξει μόνο το όφελός μας. Το παν είναι να ενημερωθεί ο κόσμος για ό,τι συμβαίνει κι αυτή η ενημέρωση δεν πρέπει να προέρχεται από τα συμβατικά μμε.
Δεν είμαι από τους λεγόμενους συνωμοσιολόγους (όπως βλέπω αποκαλούν τους αντιμνημονιακούς) ούτε ανήκω ιδεολογικά σε κάποιο χώρο. Σαφώς σιχαίνομαι τον καπιταλισμό και δε θα ψήφιζα ποτέ δεξιό κόμμα αλλά ως εκεί. Και κάνω τη διευκρίνιση γιατί όποτε εκφράζω την άποψή μου, με χαρακτηρίζουν ή κομμουνίστρια ή αναρχοκομμούνι ή αναρχικιά. Και θεωρούν δεδομένο ότι είμαι υποκινούμενη από κόμμα.
Λοιπόν στο θέμα μας. Πιστεύω πως πολλά μέρη έχουν την ομορφιά τους κι οι κάτοικοί τους έχουν λόγους για να νιώθουν περήφανοι, όπως εμείς. Όσο για το αν έχει μοναδική ομορφιά η Ελλάδα, ξέρετε τι έχω να πω; Σκασίλα μου γιατί δεν μπορούμε να τη χαρούμε. Είτε γιατί δεν έχουμε χρήματα είτε γιατί σε λίγο θα ιδιωτικοποιηθούν τα πάντα. Θα αναφέρω και πάλι το διαμάντι του Παλιουρίου (1ο πόδι Χαλκιδικής) που πρωτοείδα το 1990 κι έπαθα και με πληγώνει που τώρα είναι πήχτρα από κόσμο και λογικά σε 1-3 χρόνια θα γίνει resort (ως άνθρωπος της φύσης που πήγαινα σε σχεδόν παρθένα μέρη κι απέφευγα μέχρι και τα beachbar), δε διανοούμαι να πάω σε μια παραλία με μαρίνες ή ό,τι άλλο χτίσουν στο Παλιούρι.
Μετά, επειδή ειπώθηκε το ¨μαζί τα φάγαμε», έχω να πω ένα «ΑΡΚΕΤΑ». Δεν τα φάγαμε μαζί και μιλώ ως άνθρωπος που ανήκει σε μια ειδική κατηγορία, αυτή των ρομαντικών που ποτέ δε θα καταδεχόταν να δεχτεί πχ διορισμό με μέσο. Να σας πω κάτι; 17 χρονών βρέθηκα χωρίς γονείς κι έπλενα πιάτα και πεινούσα. Στα 18 έτρεμα από το φόβο γιατί δεν είχα τίποτα και ήξερα πως «πλέον ως ενήλικη έχω την ευθύνη του εαυτού μου» και δεν είχα κάπου να στηριχτώ. Τότε είδα γύρω μου πχ τη διπλανή μου τη Μαρία της Γ Λυκείου να εργάζεται στα γραφεία κόμματος ως διοικητικό προσωπικό κανονικά με μισθό κλπ (ήταν ο πατέρας της πρόεδρος, κάτι τέτοιο), ενώ μια άλλη συμμαθήτριά μου δούλευε σε ατ, με μέσο υποθέτω. Μια άλλη μέρα πάλι είδα να με εξυπηρετεί στα ελτα κορίτσι συνομίληκό μου. Αναρωτήθηκα πότε πρόλαβε να αποκτήσει προσόντα και μετά υπέθεσα αυτό που φαντάζεστε. Κλπ κλπ. Κι όμως, παρά την πείνα, δεν καταδέχτηκα να πάω να προσφέρω εκδούλευση σε κανέναν για να μου βρει δουλειά. Γιατί είχα πάνω απ’όλα τις αξίες μου, όπως και πολλοί άλλοι. Καταλάβετέ το, κάποιοι συνειδητά απέφυγαν τη διαφθορά. Είμαστε οι ρομαντικοί ή αφελείς ή γραφικοί που μας κορόιδευαν γιατί είχαμε αξίες. Τους χαρακτηρισμούς δεν τους δίνω εγώ αλλά λέω την αντιμετώπιση.
Σήμερα λοιπόν όλοι εμείς που ΔΕ φάγαμε καλούμαστε να πληρώσουμε όσα έφαγαν άλλοι. Αν όσοι το κάνουν αυτό είχαν λίγο σεβασμό και ειλικρίνεια, θα έλεγαν «παιδιά, ελάτε να πληρώσουμε όσοι φάγαμε». Όχι ως τώρα να μη μας υπολόγιζαν και ξαφνικά να μας θυμούνται όταν έρχεται η πληρωμή. Προσωπικά εξοργίζομαι όταν διαβάζω το «μαζί τα φάγαμε». Οκ δεν μπορώ να μην πληρώσω όσα έφαγαν αλλά μη γενικεύουν. Ας είναι ειλικρινείς κι ας πουν «παιδιά, να πληρώσουν όλοι, είτε έφαγαν είτε όχι». Δεν έφαγα, δε δέχομαι λοιπόν να μου περνούν ενοχές, δε δέχομαι να με κατατάσσουν σε μια κατηγορία την οποία ΑΠΕΦΥΓΑ γιατί είχα αξίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom