ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Απαντάω μόνος μου και μου λέτε αν ισχύει.

Βρήκα πως για την Ελλάδα, όπως και άλλες χώρες, δεν ισχύει ο κανόνας των 6 μηνών αλλά αρκεί να ισχύει για την περίοδο του ταξιδιού.

View attachment 451605
΄Ετσι είναι.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.827
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σε περίπτωση αλλαγής ξενοδοχείου υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του στην esta ή δεν χρειάζεται;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.232
Σε περίπτωση αλλαγής ξενοδοχείου υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του στην esta ή δεν χρειάζεται;
Υπάρχει η δυνατότητα και κάλο θα ήταν να γίνει. Το ξενοδοχείο (η το μέρος διαμονής) δεν είναι υποχρεωτικό να μπει με την συμπλήρωση της ΕΣΤΑ, το κάνεις μερικές μέρες πριν την αναχώρηση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχει η δυνατότητα και κάλο θα ήταν να γίνει.
Γιατί; Έτσι κι αλλιώς η ESTA ισχύει για πολλαπλά ταξίδια ή για ταξίδια με πολλές αλλαγές ξενοδοχείων. Η μόνη χρήση του πεδίου είναι κατά την έγκριση της ESTA (IIRC, ελέγχουν δειγματοληπτικά αν υπάρχει κράτηση). Άπαξ και εγκρίθηκε, μην κάνεις τίποτα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.232
Γιατί; Έτσι κι αλλιώς η ESTA ισχύει για πολλαπλά ταξίδια ή για ταξίδια με πολλές αλλαγές ξενοδοχείων. Η μόνη χρήση του πεδίου είναι κατά την έγκριση της ESTA (IIRC, ελέγχουν δειγματοληπτικά αν υπάρχει κράτηση). Άπαξ και εγκρίθηκε, μην κάνεις τίποτα.
Ποτέ δεν έχω βάλει διαμονή κατά την έγκριση και δεν είναι υποχρεωτικό, το γράφει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γιατί; Έτσι κι αλλιώς η ESTA ισχύει για πολλαπλά ταξίδια ή για ταξίδια με πολλές αλλαγές ξενοδοχείων. Η μόνη χρήση του πεδίου είναι κατά την έγκριση της ESTA (IIRC, ελέγχουν δειγματοληπτικά αν υπάρχει κράτηση). Άπαξ και εγκρίθηκε, μην κάνεις τίποτα.
Περισσότερο ρωτάω σε περίπτωση που με ρωτήσουν κατά την είσοδο στην χώρα, μην πω πως θα μείνω αλλού ενώ η esta γράφει άλλα. Μην βρεθώ με το ίδιο αεροπλάνο πίσω.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Περισσότερο ρωτάω σε περίπτωση που με ρωτήσουν κατά την είσοδο στην χώρα, μην πω πως θα μείνω αλλού ενώ η esta γράφει άλλα. Μην βρεθώ με το ίδιο αεροπλάνο πίσω.
Όχι, ουτε καν. Σε κάθε αίτηση ΕΣΤΑ βάζω την ίδια διεύθυνση ενός φίλου μου στη Νέα Υόρκη από τη πρώτη φορά, παρότι μπορεί το πρώτο ταξίδι με την καινούργια ΕΣΤΑ να είναι σε άλλη πολιτεία.

Και να σε ρωτήσουν κάτι για την διεύθυνση, δείξε την καινούργια κράτηση και πες ότι άλλαξες ξενοδοχείο, δε θα σου πουν κάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom