ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

Μηνύματα
266
Likes
119
Πριν λίγες μέρες, οι ερωτήσεις στο ESTA άλλαξαν και επεκτάθηκαν. Έτσι πλέον, όποιος θέλει ESTA θα πρέπει να δηλώνει τυχόν άλλες υπηκοότητες και άλλα διαβατήρια που έχει, άλλα ονόματα που έχει, όνομα και διεύθυνση εργοδότη, διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, emergency contact κ.α.

Πρόθεση αυτών των ερωτήσεων είναι να αποκαλυφθούν τα στοιχεία τζιχαντιστών με δυτικά διαβατήρια/διπλή υπηκοότητα που θέλουν να έρθουν στις ΗΠΑ, καθώς και τυχόν κατάχρηση του συστήματος από άτομα που έχουν δεύτερο διαβατήριο με διαφορετικό όνομα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πριν λίγες μέρες, οι ερωτήσεις στο ESTA άλλαξαν και επεκτάθηκαν. Έτσι πλέον, όποιος θέλει ESTA θα πρέπει να δηλώνει τυχόν άλλες υπηκοότητες και άλλα διαβατήρια που έχει, άλλα ονόματα που έχει, όνομα και διεύθυνση εργοδότη, διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, emergency contact κ.α.
Εχει διαφορα απο την προηγουμενη....δεν ρωταει ουτε πως θα πας,ουτε ποτε,ουτε που θα μεινεις.
"Η μετακίνησή σας στις ΗΠΑ πραγματοποιείται σε διαμετακόμιση σε άλλη χώρα;"
Εδω αναφερεται στο αν πας,μεσω ΗΠΑ,σε καποια αλλη χωρα;
"Άτομο επικοινωνίας Έκτακτης ανάγκης"
Αν μεινεις σε συγγενη,στις ΗΠΑ,βαζεις τη δικια του διευθυνση η απο καποιον εδω Ελλαδα;
"Είστε γνωστός(ή) με κάποιο άλλο όνομα ή ψευδώνυμο;*"
Αν απαντησεις "ναι με λενε Κωστα,αλλα οι φιλοι με φωναζουν Πατριτσια;;...ειναι ενταξει;:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
όποιος θέλει ESTA θα πρέπει να δηλώνει τυχόν άλλες υπηκοότητες και άλλα διαβατήρια που έχει, άλλα ονόματα που έχει, όνομα και διεύθυνση εργοδότη, διεύθυνση μόνιμης κατοικίας
Πρόθεση αυτών των ερωτήσεων είναι να αποκαλυφθούν τα στοιχεία τζιχαντιστών με δυτικά διαβατήρια/διπλή υπηκοότητα που θέλουν να έρθουν στις ΗΠΑ, καθώς και τυχόν κατάχρηση του συστήματος από άτομα που έχουν δεύτερο διαβατήριο με διαφορετικό όνομα.
Tη μαμήσαμε... Αν μας αρνιόντουσαν την είσοδο πριν, φαντάσου τι έχει να γίνει τώρα...Ελπίζω τουλάχιστον ο πρότερος έντιμος βίος (σε επισκέψεις στις ΗΠΑ) να αναγνωρίζεται.
 
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα παιδιά.έχω σκοπο να παω τον ιανουαριο στην αμερικη για 3 μηνες.Θα μενω σε οικογενειακους φιλους..απο'τι βλεπω δεν αξιζει να κανω αιτηση για βιζα αφου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φαω ακυρο.μενω κρητη και δεν εχω τωρα λεφτα να πηγαινω αθηνα για να φαω ακυρο και μετα να δινω αλλα 70 ευρο για τα εισητηρια καραβιου για να παω για την εστα που αμα μου εριξαν ακρυο στην βιζα υπαρχει πιθανοτητα να φαω και κει ακυρο...ειμαι 19 χρονων,σε λιγες μερες θα πιασω δολεια ως εποχιακος σε καταστημα μεγαλης αλυσιδας.θα με απολυσουν τελη δεκεμβρη και εγω θελω να παω αμερικη μετα απο καμια βδομαδα...τωρα ισχυρους δεσμους....εχω παρει αναβολη στρατου,αν θεωρουνται οι στρατιωτικες υποχρεωσεις ισχυρος δεσμος μακαρι.αλλα περα απ'αυτο δεν ειμαι ουτε παντρεμενος,ουτε παιδια εχω και ουτε εχω σπιτι στο ονομα μου..οποτε λετε να παρω εστα? δεν μπορω να ρισκαρω να πηγαινω 5 φορες αθηνα για να τρωω ακυρα...πειτε γνωμες και εμπειριες!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Απολλώνιε δε καταλαβαίνω τι εννοείς "να πας για την έστα" δε χρειάζεται να έρθεις στην αθήνα για να κάνεις αίτηση εστα.. Μέσω ίντερνετ γίνεται.. Απαντάς σε κάποιες ερωτήσεις και η απάντηση για αποδοχή ή όχι επίσης σου έρχεται ηλεκτρονικά. Πληρώνεις την αίτηση με πιστωτική κάρτα. Αν κάνεις αίτηση για βίζα είναι πολύ πιθανό να απορριφθεί και μετά, όπως γράφεις και συ, δεν θα σου δεχτούν ούτε την εστα.. Οπότε κάνε αίτηση για έστα.
Διάβασε αυτό το θέμα που συζητάμε για εστα και βίζα, θα σου φανει πολύ χρήσιμο..
http://www.travelstories.gr/community/threads/εστα-η-βιζα.45190/
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Απολλώνιε δε καταλαβαίνω τι εννοείς "να πας για την έστα" δε χρειάζεται να έρθεις στην αθήνα για να κάνεις αίτηση εστα.. Μέσω ίντερνετ γίνεται.. Απαντάς σε κάποιες ερωτήσεις και η απάντηση για αποδοχή ή όχι επίσης σου έρχεται ηλεκτρονικά. Πληρώνεις την αίτηση με πιστωτική κάρτα. Αν κάνεις αίτηση για βίζα είναι πολύ πιθανό να απορριφθεί και μετά, όπως γράφεις και συ, δεν θα σου δεχτούν ούτε την εστα.. Οπότε κάνε αίτηση για έστα.
Διάβασε αυτό το θέμα που συζητάμε για εστα και βίζα, θα σου φανει πολύ χρήσιμο..
http://www.travelstories.gr/community/threads/εστα-η-βιζα.45190/
το διαβασα πριν λιγο φιλε μου και πραγματικα μου ανοιξε τα ματια! ειμουνα ετοιμος να κανω αιτηση για βιζα αλλα αποτι διαβαζω η βιζα ειναι σαν την γκομενα που κανεις δεν μπορει να ριξει,μονο αυτος με εισοδημα πανω απο 1000 ευρο (αποτι διαβασα ενας λογος που τρωνε ακυρο ειναι επιδει δεν εχουν εισοδημα κατω τον 1000 ευρο) αυτος που ειναι παντρεμενος εχει παιδια και σπιτι στο ονομα του,πραμα το οποιο ειναι σπανιο στην ελλαδα του 2014 και γενικα σε ολο τον κοσμο και ειδικα αμα εισαι νεος....πριν λιγο διαβασα οτι οντως δεν χρειαζετε να τρεχεις αθηνα για την εστα και οτι ειναι μονο 14 δολλαρια ολο το πακετο δηλαδη ενα δεκαρικο σε ευρο (3 πακετα τσιγαρα) ωραιος,αρα την εστα θα παρω! αλλα επισης διαβασα οτι ισως εχω προβλημα στην πυλη εισοδου αμα δουνε οτι εχω εισητηρια με επιστροφη μετα απο πες 85 μερες.διαβασα θα με πανε για ανακριση κατευεθαιαν...ρε παιδια αμαν ποια,διακοπες παω να κανω,δεν ειμαι ο παρανομος μεταναστης που ερχετε με την βαρκα απ την αφρικη μαζι με αλλους 30!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
το διαβασα πριν λιγο φιλε μου και πραγματικα μου ανοιξε τα ματια! ειμουνα ετοιμος να κανω αιτηση για βιζα αλλα αποτι διαβαζω η βιζα ειναι σαν την γκομενα που κανεις δεν μπορει να ριξει,μονο αυτος με εισοδημα πανω απο 1000 ευρο (αποτι διαβασα ενας λογος που τρωνε ακυρο ειναι επιδει δεν εχουν εισοδημα κατω τον 1000 ευρο) αυτος που ειναι παντρεμενος εχει παιδια και σπιτι στο ονομα του,πραμα το οποιο ειναι σπανιο στην ελλαδα του 2014 και γενικα σε ολο τον κοσμο και ειδικα αμα εισαι νεος....πριν λιγο διαβασα οτι οντως δεν χρειαζετε να τρεχεις αθηνα για την εστα και οτι ειναι μονο 14 δολλαρια ολο το πακετο δηλαδη ενα δεκαρικο σε ευρο (3 πακετα τσιγαρα) ωραιος,αρα την εστα θα παρω! αλλα επισης διαβασα οτι ισως εχω προβλημα στην πυλη εισοδου αμα δουνε οτι εχω εισητηρια με επιστροφη μετα απο πες 85 μερες.διαβασα θα με πανε για ανακριση κατευεθαιαν...ρε παιδια αμαν ποια,διακοπες παω να κανω,δεν ειμαι ο παρανομος μεταναστης που ερχετε με την βαρκα απ την αφρικη μαζι με αλλους 30!
Σύμφωνα με τα παρακάτω γίνεται να κάνεις αίτηση για esta και πριν κλεισεις εισητήρια. Οπότε ίσως είναι προτιμότερο να το κάνεις έτσι για να μη χάσεις τα χρήματα για τα εισητήρια σε περίπτωση που σου αρνηθούν την esta.. Όταν σου εγκριθεί η esta μπορείς να ξανασυνθεθείς και να προσθέσεις τα στοιχεία πτήσης και διαμονής. Έχει οδηγίες πως γίνεται αυτό.
Απλά προσοχή στις ερωτήσεις που κάνουν, αν δε καταλάβεις κάτι που λέει ρώτησε πριν επιλέξεις απάντηση (για να αποφύγεις να απαντήσεις κάτι που δε πρέπει και στην αρνηθούν).. Έχει εκδοση και στα ελληνικά αλλά εγώ όταν το συμπλήρωσα είχα ανοιχτή και την έκδοση στα αγγλικά γιατί η μετάφραση από κάποιες ερωτήσεις με μπερδευε..

What happens if I need to update my Travel Authorization after I am approved?
You will be able to change any itinerary on a current Travel Authorization. ESTA is designed so that you can update a valid Travel Authorization. It is not necessary to have a flight booking or hotel reservation to initially apply for a Travel Authorization. Download the ESTA Travel Authorization Application Guide for information on how to update your ESTA file.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Σύμφωνα με τα παρακάτω γίνεται να κάνεις αίτηση για esta και πριν κλεισεις εισητήρια. Οπότε ίσως είναι προτιμότερο να το κάνεις έτσι για να μη χάσεις τα χρήματα για τα εισητήρια σε περίπτωση που σου αρνηθούν την esta.. Όταν σου εγκριθεί η esta μπορείς να ξανασυνθεθείς και να προσθέσεις τα στοιχεία πτήσης και διαμονής. Έχει οδηγίες πως γίνεται αυτό.
@echo2011 ,οπως βλεπεις στο μηνυμα του @diavatirio.com στην κορυφη αυτης της σελιδας
εχουν αλλαξει οι ερωτησεις στην αιτηση.Εγω βλεπω οτι δεν ζηταει,ουτε ποτε,ουτε που,ουτε πως πας...Κοιτα και συ,μηπως δεν βλεπω εγω κατι....
Παντως εγω πιστευω,οτι esta,κανουμε πριν κλεισουμε την πτηση για την πολυ μικρη πιθανοτητα να μην εγκριθει.Ετσι το εκανα εγω...
ΥΓ για τον φιλο μας που θελει να παει 85 μερες διακοπες και εγω αν ημουν τελωνης θα το εβλεπα με μισο ματι...ειναι πολλες οι μερες.:)
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
@echo2011 ,οπως βλεπεις στο μηνυμα του @diavatirio.com στην κορυφη αυτης της σελιδας
εχουν αλλαξει οι ερωτησεις στην αιτηση.Εγω βλεπω οτι δεν ζηταει,ουτε ποτε,ουτε που,ουτε πως πας...Κοιτα και συ,μηπως δεν βλεπω εγω κατι....
Παντως εγω πιστευω,οτι esta,κανουμε πριν κλεισουμε την πτηση για την πολυ μικρη πιθανοτητα να μην εγκριθει.Ετσι το εκανα εγω...
ΥΓ για τον φιλο μας που θελει να παει 85 μερες διακοπες και εγω αν ημουν τελωνης θα το εβλεπα με μισο ματι...ειναι πολλες οι μερες.:)
Aν δε ρωτάει πια ακόμα καλύτερα! Νόμιζα πως απλά πρόσθεσαν και άλλες ερωτήσεις.. Όταν θα ξαναπάω θα κάνω αίτηση πριν κλείσω εισητήρια, δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρουμε. Αλλάζει κάτι με την διάρκεια της esta;
Όντως οι 3 μήνες διακοπές που θέλει ο @Απολλώνιος είναι πολλοί αλλά τουλάχιστον θα έχει βγάλει εισητήριο και για την επιστροφή του που δείχνει ότι έχει πρόθεση να επιστρέψει.. Αν πήγε κάποιος για τόσο καιρό με esta και δεν είχε πρόβλημα ας μας πει..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
αλλά τουλάχιστον θα έχει βγάλει εισητήριο και για την επιστροφή του που δείχνει ότι έχει πρόθεση να επιστρέψει.
Κατ'αρχην,αν μπορουσε(αν γινοταν)να κοψει μονο πηγαινε θα του κοστιζε 2 η 3 φορες παραπανω η μια διαδρομη,οποτε τον συνεφερε να κλεισει μετ'επιστροφης και να μην το χρησιμοποιουσε...και επειτα αν δει ο τελωνειακος το εισιτηριο μετ'επιστροφης,θα το θεωρησει καλο κινητρο;...δεν νομιζω.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κατ'αρχην,αν μπορουσε(αν γινοταν)να κοψει μονο πηγαινε θα του κοστιζε 2 η 3 φορες παραπανω η μια διαδρομη,οποτε τον συνεφερε να κλεισει μετ'επιστροφης και να μην το χρησιμοποιουσε...και επειτα αν δει ο τελωνειακος το εισιτηριο μετ'επιστροφης,θα το θεωρησει καλο κινητρο;...δεν νομιζω.
Οπότε ακόμα και αν έχεις esta σε περίπτωση "συνέντευξης" στο αεροδρόμιο πρέπει να τους πείσεις για τις προθέσεις σου.. Αν όμως είσαι 19 χρονών και δε σπουδάζεις ή δουλεύεις θα είναι κάπως δύσκολα τα πράγματα.. Με μικρότερο διαστημα διακοπών όμως το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθούν καν..
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Παιδιά να κανω μια χαζη ερώτηση; Με φίλη μου θα ταξιδέψουμε Μάρτιο για νεα υορκη. Τα εισιτήρια τα κλείσαμε μαζι. Σκεφτομαι να υποβάλλω την αίτηση για esta. Αν υποβάλλω μονο για μενα κ για την φίλη μου καπου παρακάτω, υπαρχει καποιο προβλημα; Υποθέτω πως οχι, αλλα ειπα να ρωτησω. :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom