ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

Tealover

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
καλημερα και απο εμενα καινουργιος στο φορουμ.να πω οτι το βρηκα κατατοπιστηκοτατο.ο λογος που γραφω ειναι οτι την τεταρτη θα κανω το πρωτο μου ταξιδι στης ΗΠΑ και συγκεκριμενα στο chicago.την αιτηση εστα την εχω ετοιμη βγηκε αμεσος σε μερικα δεπτερολεπτα.ο αδελφος μου ειναι αμερικανος υπηκοος και ετσι θα εχω και σπιτη και αυτοκινητο.τωρα θελω να ρωτησω θα εχω ενα ποσο σε δολαρια οχι μεγαλο σε μετρητα και τα υποληπα στην καρτα μου θα εχω καποιο θεμα στους ελενχους.και ποσα τσιγαρα θα μπορω να εχω μαζη μου?υπαρχει περιπτωση να με στειλουν πισω,να μου ψαξουν το κινητο ? ο αδελφος μου λεει οτι την πρωτη φορα ουτε καν σε ρωτανε. εχω και εισητηριο επιστοφης 14 μερες θα ειναι η παραμονη μου
Γεια σου Abel, πριν απο μερικες μερες ηρθε μαζι μου στην Αμερικη (Newark) συγγενης που ειχε ESTA. Το μονο που την ρωτησαν ειναι γιατι ηρθε στην Αμερικη και που θα μενει. Εδειξε τις κρατησεις απο τα ξενοδοχεια που θα μεινει σε 3 περιοχες της Αμερικης. Επισης, ζητησαν και το εισητηριο επιστροφης. Τιποτα αλλο. Οσο για τα τσιγαρα, ειχαμε μαζι μας 10 καπνους και οι 2 μαζι. Δεν ξερω ποιο ειναι το οριο, αλλα μας αφησαν να περασουμε. Τα πηραμε απο Ελβετια, οχι Αθηνα! Οσο για τα χρηματα μας ρωτησαν στην Ζυριχη ποσα εχουμε πανω μας. Ειχαμε περιπου 4.500$ η καθε μια. Δεν μας ειπαν κατι. Ελπιζω να σε βοηθησα.
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
καλημερα και απο εμενα καινουργιος στο φορουμ.να πω οτι το βρηκα κατατοπιστηκοτατο.ο λογος που γραφω ειναι οτι την τεταρτη θα κανω το πρωτο μου ταξιδι στης ΗΠΑ και συγκεκριμενα στο chicago.την αιτηση εστα την εχω ετοιμη βγηκε αμεσος σε μερικα δεπτερολεπτα.ο αδελφος μου ειναι αμερικανος υπηκοος και ετσι θα εχω και σπιτη και αυτοκινητο.τωρα θελω να ρωτησω θα εχω ενα ποσο σε δολαρια οχι μεγαλο σε μετρητα και τα υποληπα στην καρτα μου θα εχω καποιο θεμα στους ελενχους.και ποσα τσιγαρα θα μπορω να εχω μαζη μου?υπαρχει περιπτωση να με στειλουν πισω,να μου ψαξουν το κινητο ? ο αδελφος μου λεει οτι την πρωτη φορα ουτε καν σε ρωτανε. εχω και εισητηριο επιστοφης 14 μερες θα ειναι η παραμονη μου
Κατ'αρχην καλώς ήρθες!
Λεφτά δεν έχεις πρόβλημα με εκείνους και επειδή διάβασες τα πιο πάνω,το μόνο πρόβλημμα είναι εδώ,αν σε ψαξουν και βρούν ότι έχεις πάνω από 2000 ευρώ.
Τσιγάρα δεν ξέρω,αλλά μπορεις να ρωτησεις στο duty free η ψαξτο στο google.
Αυτό με το κινητό το έχω γράψει και εγώ παραπάνω γιατί το έχω ακούσει.Αν σκοπεύεις να μείνεις μόνιμα αμερική και υπάρχουν τετοια μηνύματα,ίσως και να συμβεί.Νόμος πιθανοτήτων.
Θα σε ρωτήσουν που θα μείνεις και πόσο θα μείνεις και θα τους πείς αυτό ακριβώς που θα κάνεις,Ουτε ψέμματα ουτε τίποτα.
Απαντάς με ψυχραιμία και δεν τραυλίζεις...συνήθως είναι ευγενικοί.
Εχε μαζί σου εκτυπωμένη την esta γιατί θα στην ζητήσουν στην αεροπορική.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
καλημερα και απο εμενα καινουργιος στο φορουμ.να πω οτι το βρηκα κατατοπιστηκοτατο.ο λογος που γραφω ειναι οτι την τεταρτη θα κανω το πρωτο μου ταξιδι στης ΗΠΑ και συγκεκριμενα στο chicago.την αιτηση εστα την εχω ετοιμη βγηκε αμεσος σε μερικα δεπτερολεπτα.ο αδελφος μου ειναι αμερικανος υπηκοος και ετσι θα εχω και σπιτη και αυτοκινητο.τωρα θελω να ρωτησω θα εχω ενα ποσο σε δολαρια οχι μεγαλο σε μετρητα και τα υποληπα στην καρτα μου θα εχω καποιο θεμα στους ελενχους.και ποσα τσιγαρα θα μπορω να εχω μαζη μου?υπαρχει περιπτωση να με στειλουν πισω,να μου ψαξουν το κινητο ? ο αδελφος μου λεει οτι την πρωτη φορα ουτε καν σε ρωτανε. εχω και εισητηριο επιστοφης 14 μερες θα ειναι η παραμονη μου
Κάποιες σύντομες συμβουλές.
Να ενημερώσεις την τράπεζα σου στην Ελλάδα ότι θα βρίσκεσαι εκτός και θα χρησιμοποιείς τη κάρτα σου. Συμβαίνει καμιά φορά να βλέπουν συναλλαγές απο εξωτερικό και να την μπλοκάρουν (έχω προσωπική εμπειρία) οπότε δεν χρειαζεται να παίρνεις τηλέφωνα στην Ελλάδα και να πανικοβληθείς. Προσωπικά δεν εχω ΠΟΤΕ μετρητά. Δεν χρειάζονται εδώ. Αν σκοπευεις να οδηγησεις να προμηθευτεις Διεθνη Αδεια οδηγησης απο την ΕΛΠΑ. Η Αδεια Οδηγησης της ΕΕ δεν ισχύει στο IL. Αυτό με το κινητό δεν το γνωρίζω αλλα αυτό που επισημαίνω προκειμένου να αποφύγεις τις τεράστιες ουρες του O Hare, επειδη έχει αρκετό περπάτημα απο το αεροπλάνο μέχρι το immigration περπάτα γρήγορα να προσπεράσεις όσους μπορεις περισσότερους. Όταν φτάσεις εκεί θα καταλάβεις γιατί......

Ειχαμε περιπου 4.500$ η καθε μια
Για καλή σας τύχη δεν σας ρώτησαν στην Ελλάδα... Εσύ όχι με ξένο διαβατήριο, άλλα η άλλη κοπέλα θα έιχε προβλημα με πάνω απο 2000 € ...
 

abel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
δεν εχω καμια προθεση εγκαστασης στης ΗΠΑ μονο 2 βδομαδες να περασω με τον αδερφο μου αλλα ακουω πολλα για κινητα το οτι σε γδυνουν και πολλα αλλα ο αδερφος μου λεει να μην ανυσηχο αλλα ξερω γω τι γινετε καμια φορα.δεν ειναι και το καλυτερο στα καπακια μετα απο 16 ωρες ταξιδη να πας πισω αλλες τοσες
 

Tealover

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Κάποιες σύντομες συμβουλές.
Να ενημερώσεις την τράπεζα σου στην Ελλάδα ότι θα βρίσκεσαι εκτός και θα χρησιμοποιείς τη κάρτα σου. Συμβαίνει καμιά φορά να βλέπουν συναλλαγές απο εξωτερικό και να την μπλοκάρουν (έχω προσωπική εμπειρία) οπότε δεν χρειαζεται να παίρνεις τηλέφωνα στην Ελλάδα και να πανικοβληθείς. Προσωπικά δεν εχω ΠΟΤΕ μετρητά. Δεν χρειάζονται εδώ. Αν σκοπευεις να οδηγησεις να προμηθευτεις Διεθνη Αδεια οδηγησης απο την ΕΛΠΑ. Η Αδεια Οδηγησης της ΕΕ δεν ισχύει στο IL. Αυτό με το κινητό δεν το γνωρίζω αλλα αυτό που επισημαίνω προκειμένου να αποφύγεις τις τεράστιες ουρες του O Hare, επειδη έχει αρκετό περπάτημα απο το αεροπλάνο μέχρι το immigration περπάτα γρήγορα να προσπεράσεις όσους μπορεις περισσότερους. Όταν φτάσεις εκεί θα καταλάβεις γιατί......


Για καλή σας τύχη δεν σας ρώτησαν στην Ελλάδα... Εσύ όχι με ξένο διαβατήριο, άλλα η άλλη κοπέλα θα έιχε προβλημα με πάνω απο 2000 € ...
Εγω εχω US residence και μπορω να παρω μεχρι 10.000€. Η ξαδελφη μου μενει μονιμα στην Ελβετια. Συναντηθηκαμε στην Ζυριχη. Εκει δεν εχουν Capital Controls, οποτε μπορουσε να παρει μαζι της πανω απο 2.000€ (τοσα αναφερετε οτι επιτρεπεται να εχεις μαζι σου απο Ελλαδα). Στην Ελλαδα, δεν με ρωτησαν ποσα χρηματα εχω μαζι μου. Μαλλον επειδη εχω Αμερικανικο διαβατηριο. Σχετικα με τον καπνο/τσιγαρα, να προσθεσω οτι, σιγουρα μπορεις να παρεις μαζι σου μια μικρη ποσοτητα για προσωπικη χρηση. Αν θυμαμαι καλα 200 τσιγαρα ή 250γρ καπνο. Αγορασαμε καπνο απο Ελβετια γιατι τοτε του θυμηθηκε του αδελφου μου να μου ζητησει να του αγορασω. Στην Ελλαδα ειναι πολυ πιο φθηνος.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Εγω εχω US residence και μπορω να παρω μεχρι 10.000€. Η ξαδελφη μου μενει μονιμα στην Ελβετια. Συναντηθηκαμε στην Ζυριχη. Εκει δεν εχουν Capital Controls, οποτε μπορουσε να παρει μαζι της πανω απο 2.000€ (τοσα αναφερετε οτι επιτρεπεται να εχεις μαζι σου απο Ελλαδα). Στην Ελλαδα, δεν με ρωτησαν ποσα χρηματα εχω μαζι μου. Μαλλον επειδη εχω Αμερικανικο διαβατηριο. Σχετικα με τον καπνο/τσιγαρα, να προσθεσω οτι, σιγουρα μπορεις να παρεις μαζι σου μια μικρη ποσοτητα για προσωπικη χρηση. Αγορασαμε καπνο απο Ελβετια γιατι τοτε του θυμηθηκε του αδελφου μου να μου ζητησει να του αγορασω Στην Ελλαδα ειναι πολυ πιο φθηνος.
. Δεν ήταν εμφανές οτι συναντηθήκατε Ελβετία. Είπες απλά οτι εκει σας έλεγξαν . Τέλεια τότε ;)
 

Tealover

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
. Δεν ήταν εμφανές οτι συναντηθήκατε Ελβετία. Είπες απλά οτι εκει σας έλεγξαν . Τέλεια τότε ;)
Ηταν αργα, ειχα πεσει για υπνο. Το εγραψα βιαστικα. Συγνωμη απο τα μελη
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Γεια σας....έχω ταξιδέψει Αμερική με το προγραμμα Esta το οποίο λήγει Σεπτέμβριο του 2017 έκατσα ένα χρόνο περίπου ...σε 4-5 μήνες θα ξαναπάω έκανα θεώρηση του έστα μου και το status είναι οκ...χρειάζεται να βγάλω καινούριο η με αυτό που έχω απλά να το κάνω εκτύπωση;ευχαριστω
να πω και εγώ ότι όταν παραβιάζεις την esta σου το πρόβλημα δεν είναι όταν φεύγεις από Aμερική..αλλά όταν θες να ξαναμπείς..δεν ξέρω γιατί περίμενες να σου πουν κάτι στην έξοδο..αλλά σου λέω ότι 99.9% θα σου πουν στην επομενη είσοδο σου..
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Θα ήθελα αν ενημερώσω τους ταξιδιώτες με προορισμό ή ενδάμεσο προορισμό τις ΗΠΑ πως από to 2016 έχει αλλάξει ο κανονισμός του visa waiver program (ESTA) για όσους έχουν ταξιδέψει σε "κακές" χώρες. Συγκεκριμένα, όποιος μέσα στα 5 τελευταία χρόνια έχει επισκεφθεί το Ιράν, Ιράκ, Λιβύη, Σομαλία, Σουδάν, Υεμένη, Συρία, ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ του δικαιώματος ESTA και πρέπει να πάνε για βίζα στην πρεσβεία με την προβλεπόμενη συνέντευξη και κόστος.
(Εγώ με 4/7 κακές χώρες αναρωτιέμαι τι ελπίδες έχω, ειδικά μετά το σημερινό αποτέλεσμα των αμερικανικών εκλογών;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Visa_Waiver_Program#Other_eligibility_requirements
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom