ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Στην αίτηση για ΕΣΤΑ εκει που λεει ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ εφόσον έχω δικιά μου δουλειά βάζω όχι; Υπάρχει περίπτωση από αυτή την απάντηση να με κόψουν;
Για να βάλεις "όχι"; Δεν μπορείς να αναφέρεις αυτοαπασχολούμενος και με τι συγκεκριμένα;
 

karras2013

Member
Μηνύματα
11
Likes
11
Καλησπέρα σε όλους!έχω κλείσει για τον Οκτώβριο εισιτήρια για Νεα Υορκη και θελω να ρωτησω τι γίνεται με αυτη την ESTA γιατί μπερδεύτηκα.Ειναι αλλο πραγμα αυτη και άλλο η βίζα κι αν ναι πως ξέρω εγω προσωπικά τι χρειάζομαι?Σημειωτέον ειμαι στρατιωτικός..δεν ξέρω μήπως πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο!Επίσης πόσο κοστίζει αυτή η Esta και πως την πληρώνεις αμα δεν έχεις πιστωτική κάρτα?Ευχαριστώ!
 

George V

Member
Μηνύματα
80
Likes
29
Αν πηγαίνεις για βολτα μεχρι 90 μερες κανεις μια ESTA το οτι εισαι στρατιωτικός δε νομίζω να παιζει ρολο απλα εκει που ρωτάει για δουλεια συμπληρώνεις κατάλληλα. Κοστίζει 14$ περιπου 12€ αν εχεις κάρτα αναλήψεως κανε την αγορα με αυτη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υπάρχουν 2 τρόποι να μπει κανείς στις ΗΠΑ. Με Βίζα (οπότε πρέπει να βγάλετε βίζα κατάλληλη για το σκοπό της επίσκεψής σας), είτε με το Visa Waiver program (για μέχρι 90 μέρες και μόνο για τουρισμό ή για επαγγελματικές επαφές). Στη δεύτερη περίπτωση βγάζετε ένα ESTA για το διαβατήριο που σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε. Η διαδικασία κοστίζει $14 και πληρώνετε με κάρτα πληρωμής (Visa, Mastercard κλπ), είτε πιστωτική, είτε χρεωστική (αναλήψεων), είτε προπληρωμένη.
Η επαγγελματική σας ιδιότητα δεν παίζει κάποιο ρόλο (αλλά φυσικά λέτε την αλήθεια γι αυτήν όταν συμπληρώνετε τις αιτήσεις είτε για Visa είτε για ESTA).

Αν δεν έχετε κανενός τύπου κάρτα πληρωμής, για το θεό, ΒΓΑΛΤΕ ΜΙΑ. Θα είστε σαν ανάπηροι αν πάτε στη Νέα Υόρκη χωρίς καμμία τέτοια κάρτα.
 

karras2013

Member
Μηνύματα
11
Likes
11
Πηγαίνω μια εβδομάδα διακοπές!!!Συνεπώς μου αρκεί η ESTA?Κάρτα χρεωστική έχω εννοείται της Εθνικής αλλά νομίζω ζητάει μόνο πιστωτική κάρτα..εκτός αν κάνω λάθος!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πηγαίνω μια εβδομάδα διακοπές!!!Συνεπώς μου αρκεί η ESTA?Κάρτα χρεωστική έχω εννοείται της Εθνικής αλλά νομίζω ζητάει μόνο πιστωτική κάρτα..εκτός αν κάνω λάθος!!!
Ναι, ESTA. Δέχεται και χρεωστική κάρτα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αφού βγάλει κάποιος την ESTA πρέπει να την εκτυπώσει για να τη δείξει ή είναι όλα στους υπολογιστές των Αμερικανών και πας χύμα;
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Έχω μια δύσκολη ερώτηση που όσο και αν ψάχνω δεν μπορώ να βρω κάτι.. Δεδομένου του ότι έχω επισκεφτεί το Ιράν (σε άλλο διαβατήριο μεν η βίζα, αλλά όλα ηλεκτρονικά είναι φαντάζομαι..) ξέρω πως δεν δικαιούμαι ΕΣΤΑ. Αυτό όμως ισχύει και για transit στις ΗΠΑ? Δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με την πρεσβεία..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω μια δύσκολη ερώτηση που όσο και αν ψάχνω δεν μπορώ να βρω κάτι.. Δεδομένου του ότι έχω επισκεφτεί το Ιράν (σε άλλο διαβατήριο μεν η βίζα, αλλά όλα ηλεκτρονικά είναι φαντάζομαι..) ξέρω πως δεν δικαιούμαι ΕΣΤΑ. Αυτό όμως ισχύει και για transit στις ΗΠΑ? Δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με την πρεσβεία..
Nαι, ισχύει και για τράνζιτ. Και δε δικαιούσαι ESTA αν πήγες στο Ιράν στην τελευταία πενταετία, αν ήταν νωρίτερα δεν υπάρχει θέμα. Κλείνεις ραντεβού με την πρεσβεία, εξηγείς ευγενικά ότι πήγες στο Ιράν για να θαυμάσεις την αρχιτεκτονική και σου δίνουν μια ωραιότατη δεκαετή βίζα, πολύ καλύτερα από τη φασαρία της ESTA, κι εγώ την ίδια διαδικασία έκανα λόγω Σουδάν. Εξαιρετικά ευγενικοί κι επαγγελματίες, πολύ βολικό το σύστημα σε ό,τι αφορά τον κανονισμό των ραντεβού.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Nαι, ισχύει και για τράνζιτ. Και δε δικαιούσαι ESTA αν πήγες στο Ιράν στην τελευταία πενταετία, αν ήταν νωρίτερα δεν υπάρχει θέμα. Κλείνεις ραντεβού με την πρεσβεία, εξηγείς ευγενικά ότι πήγες στο Ιράν για να θαυμάσεις την αρχιτεκτονική και σου δίνουν μια ωραιότατη δεκαετή βίζα, πολύ καλύτερα από τη φασαρία της ESTA, κι εγώ την ίδια διαδικασία έκανα λόγω Σουδάν. Εξαιρετικά ευγενικοί κι επαγγελματίες, πολύ βολικό το σύστημα σε ό,τι αφορά τον κανονισμό των ραντεβού.
Και απλά για επιβεβαίωση:αυτό ασχέτως διαβατηρίου? υπάρχει shared information μεταξύ των χωρών?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom