ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και απλά για επιβεβαίωση:αυτό ασχέτως διαβατηρίου? υπάρχει shared information μεταξύ των χωρών?
Nαι ασχέτως διαβατηρίου. Shared info δεν ξέρω αν έχουν, αλλά λόγω Patriot Act όλες σχεδόν οι αεροπορικές ενημερώνουν πλέον τις ΗΠΑ για το πού έχει πάει ο καθένας. Αν πήγες οδικώς ίσως και να τη γλιτώσεις, αλλά κερδίζεις κάτι; Ίσα-ίσα, το ότι πήηγες στο Ιράν σου δίνει την τέλεια δικαιολογία να ζητήσεις μια δεκαετή βίζα και να ησυχάσεις και από το κόστος και τον μπελά του ESTA.
 

karras2013

Member
Μηνύματα
11
Likes
11
Αν και δεν το λέω σίγουρα αφού κι εγω πρωτη φορα το κανω,εκτιμώ πως για καλό και για κακό πρεπει να εχουμε μερικά εκτυπωμενα αντιγραφα μαζι μας και στις 2 γλώσσες γιατι μπορει να μην αρκει μονο ο κωδικος και να φας κανα ακυρο για τον πιο αστειο λόγο!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αφού βγάλει κάποιος την ESTA πρέπει να την εκτυπώσει για να τη δείξει ή είναι όλα στους υπολογιστές των Αμερικανών και πας χύμα;
Στους Αμερικανούς δε χρειάζεται να δείξεις τίποτα, είναι στο σύστημα. Στην αεροπορική, όμως, χρειάζεται.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Αφού βγάλει κάποιος την ESTA πρέπει να την εκτυπώσει για να τη δείξει ή είναι όλα στους υπολογιστές των Αμερικανών και πας χύμα;
περυσι δεν εκτυπωσα , ουτε μου ζητηθηκε Αθήνα και Αμστερνταμ να δειξω κάτι .
Τωρα με το νεο προεδρο δεν ξερω τι γινεται
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
παιδια σημερα μου ηρθε ενα email απο το site που κανουμε την εστα με τιτλο
ESTA Expiration Warning. και μου λεει οτι σε 30 μερες ληγει η εστα μου. εγω προς το παρον δεν σκοπευω να παω στις ΗΠΑ , οποτε τι να κανω να το αφησω ετσι και να ληξει και οταν ξαναπαω να βγαλω καινουργια? η μπορω τωρα να την ανανεωσω χωρις εξοδα?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
παιδια σημερα μου ηρθε ενα email απο το site που κανουμε την εστα με τιτλο
ESTA Expiration Warning. και μου λεει οτι σε 30 μερες ληγει η εστα μου. εγω προς το παρον δεν σκοπευω να παω στις ΗΠΑ , οποτε τι να κανω να το αφησω ετσι και να ληξει και οταν ξαναπαω να βγαλω καινουργια? η μπορω τωρα να την ανανεωσω χωρις εξοδα?
When my ESTA expires how do I renew my application?

If your ESTA has expired, you must reapply for a brand new authorization by submitting a new application. Current authorizations can not be extended. Go to ESTA.cbp.gov, follow the instructions to answer all of the required questions and submit a new application for travel authorization - just like you did the first time you applied.

You do not need to wait until your ESTA expires to re-apply. You may do so at any time before, on or after the expiration date of your existing ESTA. Should you receive the message "A valid, approved application with more than 30 days remaining has been found for this passport. Submitting this application will require payment for this application and will then cancel the existing application." you will simply continue with the application to begin your new application. Your prior ESTA will be cancelled and replaced with your new application
https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/1197/~/esta--general-esta-renewal
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
μαλιστα καταλαβα,θα την αφησω να ληξει και αν ξαναπαω ΗΠΑ κανω καινουργια, ευχαριστω samion.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Σας παρακαλώ μια πληροφορία, αν ξέρετε:
έχω την παλιά 10ετή τουριστική Visa για τις ΗΠΑ, από κείνες που βγάζαμε κάποτε στην πρεσβεία. Ισχύει ως το '20. Κάποιος μου λέει ότι δεν ισχύει πια και πρέπει να βγάλω και ESTA. Είναι αλήθεια?
Σ' ευχαριστώ
 

ariskatoikia

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
SOS! έκανα την βλακεια να κλεισω εισιτηρια για Ν. Υορκη για Xmas, πριν αιτηθώ για ESTA.. Και ολα θα ήταν καλά ΕΑΝ δεν είχα πάει πρόπερσι στο Ιραν .. Φυσικά έφαγα χυλόπιτα! Τώρα πια τι κάνω ? Πάω για Visa κάνοντας την προσευχή μου ή τζάμπα κόπος (και χάσιμο 160 $) γιατί και για visa θα φάω άκυρο λόγω Ιράν?
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Για κανονική βίζα γιατί να σου αρνηθούν; Θα περάσεις από συνέντευξη και θα σε ρωτήσουν τους λόγους για τους οποίους ταξίδεψες εκεί... Αν δεν κρίνουν ότι το ταξίδι σου απείλησε την ασφάλεια του κράτους τους, θα σου δώσουν βίζα..
Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος που είναι το διάστημα της αίτησης για esta/visa άνεργος, υπάρχει περίπτωση να του εκδώσουν;
 

gmak14

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ,Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να σας αναφέρω την περίπτωση παρακάτω, και να ρωτήσω 3-4 πραγματάκια.

Έχω κανονίσει ένα ταξίδι με τη γυναίκα μου για τον επόμενο μήνα ως εξής:
Αθήνα -> ΝΥ -> Cuba -> San Fransisco -> NY -> Αθήνα.
Η συνολική διάρκεια του ταξιδιού είναι 19 μέρες, 2 μέρες ΝΥ, 8 μέρες Κούβα, 8 μέρες California (χοντρικά).

Κάναμε τη σχετική αίτηση για visa και δεν έχουμε περάσει ακόμα συνέντευξη.
Η γενική ιδέα ήταν να πάμε για visa, γιατί το είχαμε στο μυαλό μας ως πιο "ισχυρό" χαρτί από το ESTA.
Διαβάζοντας όμως το topic εδώ (λίγο καθυστερημένα ίσως..) μου δημιουργούνται κάποιες απορίες.

1. Μήπως κάναμε βλακεία που πήγαμε για Visa αντί για ESTA?
Εννοώ πέρα από το οικονομικό κομμάτι, στο αν θα έχουμε πρόβλημα για την είσοδο στις ΗΠΑ.

2. Μπορούμε τώρα να κάνουμε αίτηση για ESTA παράλληλα με τη Visa?

3. Αν η απάντηση στο (2) είναι Ναι, έχει νόημα να μην προχωρήσουμε τη διαδικασία για τη Visa?
(Υποθέτω πως όχι)

4. Έχουμε κάνει και μια μικρή μπαγαποντιά στην αίτηση για τη visa.
Επειδή η Κούβα μπορεί να θεωρηθεί περίεργος προορισμός, και αφού ταξιδεύουμε Ελλάδα-ΗΠΑ και πίσω, στην αίτηση για visa δεν αναφέραμε καθόλου το ταξίδι στην Κούβα, παρά δηλώσαμε ότι θα μείνουμε στην ΝΥ όλο το διάστημα.

Μπορεί αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα?
Και αν ναι, θα βοηθήσει ή θα περιπλέξει ακόμα περισσότερο τα πράγματα αν το δηλώσουμε μόνοι μας στην πρεσβεία των ΗΠΑ?(π.χ. να δηλώσουμε ότι άλλαξαν τα σχέδια μετά την αίτηση για τη Visa).


Γενικά όπως καταλαβαίνετε έχουμε μπλεχτεί αρκετά...όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Σας μερσώ. :)

edit: Χμ, ίσως το post μου να κόλλαγε περισσότερο στο "ΗΠΑ Εστα η Βιζα?" :oops:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom