ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να σας αναφέρω την περίπτωση παρακάτω, και να ρωτήσω 3-4 πραγματάκια.

Έχω κανονίσει ένα ταξίδι με τη γυναίκα μου για τον επόμενο μήνα ως εξής:
Αθήνα -> ΝΥ -> Cuba -> San Fransisco -> NY -> Αθήνα.
Η συνολική διάρκεια του ταξιδιού είναι 19 μέρες, 2 μέρες ΝΥ, 8 μέρες Κούβα, 8 μέρες California (χοντρικά).

Κάναμε τη σχετική αίτηση για visa και δεν έχουμε περάσει ακόμα συνέντευξη.
Η γενική ιδέα ήταν να πάμε για visa, γιατί το είχαμε στο μυαλό μας ως πιο "ισχυρό" χαρτί από το ESTA.
Διαβάζοντας όμως το topic εδώ (λίγο καθυστερημένα ίσως..) μου δημιουργούνται κάποιες απορίες.

1. Μήπως κάναμε βλακεία που πήγαμε για Visa αντί για ESTA?
Εννοώ πέρα από το οικονομικό κομμάτι, στο αν θα έχουμε πρόβλημα για την είσοδο στις ΗΠΑ.

2. Μπορούμε τώρα να κάνουμε αίτηση για ESTA παράλληλα με τη Visa?

3. Αν η απάντηση στο (2) είναι Ναι, έχει νόημα να μην προχωρήσουμε τη διαδικασία για τη Visa?
(Υποθέτω πως όχι)

4. Έχουμε κάνει και μια μικρή μπαγαποντιά στην αίτηση για τη visa.
Επειδή η Κούβα μπορεί να θεωρηθεί περίεργος προορισμός, και αφού ταξιδεύουμε Ελλάδα-ΗΠΑ και πίσω, στην αίτηση για visa δεν αναφέραμε καθόλου το ταξίδι στην Κούβα, παρά δηλώσαμε ότι θα μείνουμε στην ΝΥ όλο το διάστημα.

Μπορεί αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα?
Και αν ναι, θα βοηθήσει ή θα περιπλέξει ακόμα περισσότερο τα πράγματα αν το δηλώσουμε μόνοι μας στην πρεσβεία των ΗΠΑ?(π.χ. να δηλώσουμε ότι άλλαξαν τα σχέδια μετά την αίτηση για τη Visa).


Γενικά όπως καταλαβαίνετε έχουμε μπλεχτεί αρκετά...όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Σας μερσώ. :)

edit: Χμ, ίσως το post μου να κόλλαγε περισσότερο στο "ΗΠΑ Εστα η Βιζα?" :oops:
Απάντηση σε πολλά από τα ερωτήματα δεν μπορεί να υπάρξει πάρα μόνο εάν μας διευκρινίσεις ένα πράγμα: Έχεις ήδη κλείσει, άρα και πληρώσει όλο το πακέτο?
Πάντοτε, ήμουν υπέρ της ειλικρίνειας σε ότι αφορά τις ΗΠΑ. Δεν ξέρω αν μπορεί να κρύψει κάποιος κάτι από τις υπηρεσίες τους. Ουδέν φαεινότερον από την αλήθεια.

Μπορεί τελικώς όλο αυτό να σας προκαλέσει ζημιά και να πάνε τσάμπα όλα τα σχέδια σας.
Για εμένα να μιλήσεις άμεσα με δικηγόρο, ειδικό στα θέματα βίζας. Εάν, έχεις πληρώσει για όλα αυτά, να μιλήσεις όχι απλά άμεσα αλλά χθες καθώς το θέμα είναι σοβαρό.

Έγιναν μια σειρά από λάθη (κατάθεση βίζας αντί για έστα και απόκρυψη γεγονότος). Από όσο γνωρίζω είναι εξαιρετικά αυστηροί με τα ψέματα, ακόμα και αν δεν είναι σημαντικά. Μην ακούσεις τι θα πει ο καθένας εδώ μέσα καθώς θα καταλήξεις να χάνεις πολλά χρήματα.

Να θυμάσαι: Εάν απορριφθεί η Βίζα μετά απορρίπτεται και η ΕΣΤΑ.

Καλή τύχη και όταν προκύψει κάποιο νέο ενημέρωσε μας!!

Υγ. Η Κούβα δεν αποτελεί και πολύ ύποπτος προορισμός (Ακόμη και μετά τις εξελίξεις Τραμπ).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απάντηση σε πολλά από τα ερωτήματα δεν μπορεί να υπάρξει πάρα μόνο εάν μας διευκρινίσεις ένα πράγμα: Έχεις ήδη κλείσει, άρα και πληρώσει όλο το πακέτο?
Πάντοτε, ήμουν υπέρ της ειλικρίνειας σε ότι αφορά τις ΗΠΑ. Δεν ξέρω αν μπορεί να κρύψει κάποιος κάτι από τις υπηρεσίες τους. Ουδέν φαεινότερον από την αλήθεια.

Μπορεί τελικώς όλο αυτό να σας προκαλέσει ζημιά και να πάνε τσάμπα όλα τα σχέδια σας.
Για εμένα να μιλήσεις άμεσα με δικηγόρο, ειδικό στα θέματα βίζας. Εάν, έχεις πληρώσει για όλα αυτά, να μιλήσεις όχι απλά άμεσα αλλά χθες καθώς το θέμα είναι σοβαρό.

Έγιναν μια σειρά από λάθη (κατάθεση βίζας αντί για έστα και απόκρυψη γεγονότος). Από όσο γνωρίζω είναι εξαιρετικά αυστηροί με τα ψέματα, ακόμα και αν δεν είναι σημαντικά. Μην ακούσεις τι θα πει ο καθένας εδώ μέσα καθώς θα καταλήξεις να χάνεις πολλά χρήματα.

Να θυμάσαι: Εάν απορριφθεί η Βίζα μετά απορρίπτεται και η ΕΣΤΑ.

Καλή τύχη και όταν προκύψει κάποιο νέο ενημέρωσε μας!!

Υγ. Η Κούβα δεν αποτελεί και πολύ ύποπτος προορισμός (Ακόμη και μετά τις εξελίξεις Τραμπ).
Θα μας τρελάνετε; Απόκρυψη ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ για κάτι το οποίο είναι απλώς μια πρόθεση για να κάνει κάτι στο μέλλον;

Πήγαινε στη συνέντευξη για βίζα προετοιμασένος για τα χειρότερα με υλικό που τεκμηριώνει τους ισχυρούς δεσμούς σου με την Ελλάδα (οικογένεια, εργασία, ακίνητη περιουσία είναι ισχυροί δεσμοί) και πες ότι ζητάς βίζα κι όχι ΕΣΤΑ επειδή πρόπερσι με το παλιό διαβατήριο είχες πάει στο Ιράν (οι μισοί Έλληνες που ζητάνε βίζα πλέον γι αυτό το λόγο πάνε).
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Nαι, ισχύει και για τράνζιτ. Και δε δικαιούσαι ESTA αν πήγες στο Ιράν στην τελευταία πενταετία, αν ήταν νωρίτερα δεν υπάρχει θέμα. Κλείνεις ραντεβού με την πρεσβεία, εξηγείς ευγενικά ότι πήγες στο Ιράν για να θαυμάσεις την αρχιτεκτονική και σου δίνουν μια ωραιότατη δεκαετή βίζα, πολύ καλύτερα από τη φασαρία της ESTA, κι εγώ την ίδια διαδικασία έκανα λόγω Σουδάν. Εξαιρετικά ευγενικοί κι επαγγελματίες, πολύ βολικό το σύστημα σε ό,τι αφορά τον κανονισμό των ραντεβού.
George έχω τα τελευταία 5 χρόνια Ιράν, Σουδάν, Υεμένη και Σομαλία (Somaliland). Η τελευταία δε θα τους αρέσει πολύ αλλά πήγα οδικώς οπότε ίσως δεν είμαι καταγεγραμμένος από αρχεία επιβατών πτήσεων. Επειδή κι εσύ με παρόμοιο "βιογραφικό" φαντάζομαι θα πήγες, ποια είναι η γνώμη σου?
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Θα μας τρελάνετε; Απόκρυψη ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ για κάτι το οποίο είναι απλώς μια πρόθεση για να κάνει κάτι στο μέλλον;

Πήγαινε στη συνέντευξη για βίζα προετοιμασένος για τα χειρότερα με υλικό που τεκμηριώνει τους ισχυρούς δεσμούς σου με την Ελλάδα (οικογένεια, εργασία, ακίνητη περιουσία είναι ισχυροί δεσμοί) και πες ότι ζητάς βίζα κι όχι ΕΣΤΑ επειδή πρόπερσι με το παλιό διαβατήριο είχες πάει στο Ιράν (οι μισοί Έλληνες που ζητάνε βίζα πλέον γι αυτό το λόγο πάνε).
@taver ... απόκρυψη γεγονότος υφίσταται εάν έχει κλείσει ήδη για την Κούβα. Γιατί το λέω?
Όταν σε ένα πεδίο σε ρωτάνε εάν θα μείνεις ΌΛΟ το χρονικό διάστημα στις ΗΠΑ και δηλώνεις ΝΑΙ.
Και μετά σε ρωτάνε εάν ΟΧΙ, πού και για πόσο χρονικό διάστημα. Τότε αποκρύπτεις ένα γεγονός και δεν πιστεύω ότι θα τους αρέσει και πολύ. Άλλωστε, δεν νοιάζονται και πολύ να δίνουν βίζες και σε αυτήν την περίπτωση τους δίνεις λουκούμι στο ψωμί τους, να σε απορρίψουν.
Για εμένα, θα ήταν ασήμαντο το γεγονός. Για την υπηρεσίας χορήγησης βίζας, την Πρεσβεία (επρόσωπος της Κυβέρνησης των ΗΠΑ) εγγυάται κανείς από εδώ μέσα ότι θα το θεωρήσουν ασήμαντο?
Προφανώς, όχι.

Συμφωνώ απόλυτα για το σκέλος με τα έγγραφα. Στην συνέντευξη να έχεις μαζί σου όλα τα έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι έχεις πανίσχυρους δεσμούς, τόσο οικονομικούς όσο και οικογενειακούς, με την πατρίδα σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
George έχω τα τελευταία 5 χρόνια Ιράν, Σουδάν, Υεμένη και Σομαλία (Somaliland). Η τελευταία δε θα τους αρέσει πολύ αλλά πήγα οδικώς οπότε ίσως δεν είμαι καταγεγραμμένος από αρχεία επιβατών πτήσεων. Επειδή κι εσύ με παρόμοιο "βιογραφικό" φαντάζομαι θα πήγες, ποια είναι η γνώμη σου?
Αυτό που τους νοιάζει πρωτίστως να κόψουνε είναι αυτούς που πάνε στα στρατόπεδα εκπαίδευσης του ISIS, της Al Quaeda κλπ. που λειτουργούν (ή υποτίθεται πως λειτουργούν, άστο στην άκρη αυτό) στις χώρες αυτές. Στην αίτηση υπάρχει μια ερώτηση κλειδί, σε ποιές χώρες έχετε πάει τα τελευταία χρόνια. Αν οι υποπτες χώρες είναι μαζί με άλλες 20 και υπάρχει και επιπλεόν τεκμήριο για το σκοπό του ταξιδιού σου στις χώρες αυτές (π.χ. οι αναφορές στις φωτογραφίες σου), δε θα έχεις πρόβλημα.

Μετά την αλλαγή του καθεστώτος, τα περισσότερα αιτήματα Ελλήνων για Αμερικάνικη βίζα είναι από ανθρώπους που έχουν επισκεφτεί αυτές τις χώρες. Εγώ ευτυχώς έχω ακόμα δεκαετή βίζα από το 2008 και δε θα χρειαστεί να πάω για ανανέωση ως το καλοκαίρι...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έγιναν μια σειρά από λάθη (κατάθεση βίζας αντί για έστα
Καλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα λαθος. Αναλογα με τις αναγκες του καθενος. Εχοντας κανει κ τα 2 προσφατα, κ εχοντας στο πρόγραμμα επισκεψεις η περασματα απο ΗΠΑ, προτιμω σαφεστατα τη Βιζα. Θα ασχοληθω παλι σε 10 χρόνια να μαστε καλα...
με υλικό που τεκμηριώνει τους ισχυρούς δεσμούς σου με την Ελλάδα (οικογένεια, εργασία, ακίνητη περιουσία είναι ισχυροί δεσμοί) .
Οποιος εχει αυτα γίνεται μια απλη γραφειοκρατικη διαδικασία των 2'.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
George έχω τα τελευταία 5 χρόνια Ιράν, Σουδάν, Υεμένη και Σομαλία (Somaliland). Η τελευταία δε θα τους αρέσει πολύ αλλά πήγα οδικώς οπότε ίσως δεν είμαι καταγεγραμμένος από αρχεία επιβατών πτήσεων. Επειδή κι εσύ με παρόμοιο "βιογραφικό" φαντάζομαι θα πήγες, ποια είναι η γνώμη σου?
Δε βρίσκω το λόγο να μην είσαι ειλικρινής. Στην τελική φωτογράφος είσαι, για αυτό πήγες. Δε βλέπω σοβαρές πιθανότητες να σε κόψουν.
 

gmak14

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ,Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

Θα φροντίσω να έχω μαζί βεβαίωση από τη δουλειά, Ε9 (της γυναίκας, εγώ είμαι φτωχαδάκι και δεν έχω περιουσίες), εισιτήρια, booking στα ξενοδοχεία κλπ.

Όσο για την Κούβα, σκέφτομαι να πω - αν ερωτηθώ - ότι άλλαξαν τα πλάνα μετά την αίτηση για τη Visa.

Πάντως έχω ακόμα την απορία, έχει κάνει κάποιος αίτηση για Esta μαζί με Visa;
Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο topic εδώ.

Και κάτι ακόμα: σου απαντάνε άμεσα μετά την συνέντευξη για την επιτυχία/αποτυχία της αίτησης;
Αν ναι, 30/11 θα ξέρω αν θα πάω τελικά στην άλλη μεριά του Ατλαντικού.

Αν πάω τελικά θα γράψω και ένα travel story για California & Cuba.
Αν όχι, θα γράψω για το Χαλάνδρι, το ίδιο είναι πάνω κάτω.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

Θα φροντίσω να έχω μαζί βεβαίωση από τη δουλειά, Ε9 (της γυναίκας, εγώ είμαι φτωχαδάκι και δεν έχω περιουσίες), εισιτήρια, booking στα ξενοδοχεία κλπ.

Όσο για την Κούβα, σκέφτομαι να πω - αν ερωτηθώ - ότι άλλαξαν τα πλάνα μετά την αίτηση για τη Visa.

Πάντως έχω ακόμα την απορία, έχει κάνει κάποιος αίτηση για Esta μαζί με Visa;
Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο topic εδώ.

Και κάτι ακόμα: σου απαντάνε άμεσα μετά την συνέντευξη για την επιτυχία/αποτυχία της αίτησης;
Αν ναι, 30/11 θα ξέρω αν θα πάω τελικά στην άλλη μεριά του Ατλαντικού.

Αν πάω τελικά θα γράψω και ένα travel story για California & Cuba.
Αν όχι, θα γράψω για το Χαλάνδρι, το ίδιο είναι πάνω κάτω.
Μια φίλη μου ήθελε να επισκεφτεί τον αδερφό της που σπουδαζε στην Αμερικη.. Έβγαλε αεροπορικά εισιτήρια και πλήρωσε για visa. Μου το ανέφερε 2-3 μέρες πριν το ραντεβου για την συνέντευξη.. Της είπα αν γίνεται να ακυρώσει την συνέντευξη και να κάνει αιτηση για esta γιατί είναι πολύ δύσκολο να εγκρίνουν τουριστική visa. Και πως αν δεν την εγκρίνουν μετά δεν εγκρίνεται ούτε η esta.. Επειδη ειχε ηδη πληρωσει για την visa το ρισκαρε και πηγε στην συνεντευξη. Πήρε διαφορα έγγραφα μαζί της για ισχυρούς δεσμούς με Ελλαδα (δεν είχε κάνει ταξιδι σε κάποια απαγορευμένη χώρα). Δεν θεώρησαν τα εισοδήματά της αρκετά και την απέρριψαν.. Μετά έκανε και esta και επειδή είχε την απόρριψη στην visa απορρίφθηκε και αυτή. Στην θέση σου (αν δεν είχα κάνει ταξίδι σε Ιράν κτλ.) θα κοιτούσα αν γίνεται να ακυρώσω το ραντεβού για βίζα και θα έκανα αίτηση για esta. Αλλά καλύτερα ρώτα δικηγόρο γιατί δε ξέρω αν θα φαίνεται κάπου στο σύστημά τους πως είχες κανει αιτηση για visa και την ακύρωσες. Αν αποφασισεις να ακυρωσεις το ραντεβου επικοινωνισε και πες τους πως δεν γνωριζες την υπαρξη της esta οταν εκανες αιτηση για visa και πως επειδη το ταξιδι θαναι μικρης διαρκειας σε καλυπτει η esta.
Aπό πολλές περιπτώσεις που διαβάζουμε και εδώ έχουν απορρίψει visa και σε άτομα με οικογένεια και σταθερή δουλειά. Τους φαίνεται περίεργο να μη σου αρκούν για τουριστικούς λόγους οι 3 μήνες που δίνει η esta και να θες visa. Πέρσι το καλοκαίρι γνωρισα σε φιλικό σπίτι και μια κυρία που εργάζεται στην Αμερικανική πρεσβεία και μου επιβεβαίωσε τα παραπάνω.. Ότι πλέον δηλαδή πολύ δύσκολα δίνουν τουριστική Visa.
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Μπορει καποιος με σοβαρα επιχειρηματα να μου εξηγησει γιατi προτιμαται η βιζα αντι του ESTA οταν οι περισσοτεροι πανε για διαστημα λιγοτερο των 3 μηνων κυριως για διακοπες?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπορει καποιος με σοβαρα επιχειρηματα να μου εξηγησει γιατi προτιμαται η βιζα αντι του ESTA οταν οι περισσοτεροι πανε για διαστημα λιγοτερο των 3 μηνων κυριως για διακοπες?
Πολλοι δε ξερουν την υπαρξη της esta και πιστευουν πως πας μονο με visa.. Ή ειχαν καποτε βιζα που εληξε και πανε να ξανακανουν το ιδιο πιστευοντας πως θα τους δοθει το ιδιο ευκολα.. Ή εχουν φιλους/συγγενεις στην Αμερικη που τους λενε να βγαλουν visa (επειδη επισης δεν ξερουν). Ή εχουν ταξιδεψει σε χωρες που η Αμερικη θεωρει επικίνδυνες και αναγκαστικα πρεπει να κανουν αιτηση για visa.. Ή θελουν να μεινουν πανω απο 3 μηνες στην Αμερικη ( πιθανοτατα για ψαξιμο για δουλεια/σπουδες και οχι για τουρισμο..)
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Όποτε μονοδρομος ειναι μοναχα οταν καποιος εχει επισκεφτει προσφατα απαγορευμενη χωρα, η σχεδιαζει να μεινει περα απο 3 μηνες.... τα υπολοιπα ειναι παραλειψεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.084
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom