Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ωραίο τόπικ, πιάνω σημειωματάριο και σημειώνω.

Για παγωτό στο Dolce Far Niente στο Κουκάκι, ανακαλύφθηκε πέρυσι στους περιπάτους των lockdowns.

Feyrouz στο Μοναστηράκι είναι πάντα σταθερή αξία στο κέντρο με ανατολίτικες γεύσεις για φαγητό στο χέρι.

Γενικά πάντως την τελευταία τριέτια βλέπω πολλά εστιατόρια/μαγαζιά που βγάζουν τα ινσταγκραμικά τέλεια πιάτα, αλλά δε σκίζουν από γεύση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Feyrouz εχει πάρα πολλούς πιστούς, εξ ου και οι ουρές που σχηματιζονται απέξω, εχει και περιορισμένο ωράριο. Συμπαθές το βρήκα, αλλά δε θα καθόμουν και στην ουρά.

Για το Βαρούλκο, αν δεν έχει αλλάξει ο απίθανος τύπος που κάνει τα γλυκά, και μόνο γι αυτά αξίζει, πραγματικός καλλιτεχνης. Κατά τα άλλα , είναι από αυτά τα εστιατόρια που λες κατανοώ γιατί κοστίζει τόσο (είναι πολύ ποιοτικο) , αλλά δε θα το πλήρωνα, εχει και καλύτερα σε χαμηλότερες τιμές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Το Feyrouz εχει μικρυνει τοσο πολυ το λαχματζουν που ειναι αστειο.
Το απολυτα εντιμο στριτ φουντ για μενα ειναι ο Ελβις στο Μεταξουργειο.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Το Feyrouz εχει μικρυνει τοσο πολυ το λαχματζουν που ειναι αστειο.
Το απολυτα εντιμο στριτ φουντ για μενα ειναι ο Ελβις στο Μεταξουργειο.
Είναι τίμιο το Ελβις και έχει και παραρτημα στο Παγκράτι. Για Feyrouz, συμφωνώ.

Ωραίο τόπικ, πιάνω σημειωματάριο και σημειώνω.

Για παγωτό στο Dolce Far Niente στο Κουκάκι, ανακαλύφθηκε πέρυσι στους περιπάτους των lockdowns.
Και εμένα μου αρεσε το dolce far niente, αλλά ίσως επείδη είχα παει χειμώνα, νομιζα ότι δεν είχε μεγαλη καταναλωση.


Καμία πρόταση για wine bar υπάρχει; Εχω δοκιμάσει το Junior does wine στα Ιλίσια, Materia Prima στο Κουκακι, Σουσουράδα, Warehouse και Τανινη αγάπη μου στα Εξάρχεια. Από αυτά νομίζω προτιμω το Junior does wine ως πιο χαλαρό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Για wine bar ..Bobo και Wine with Eleni.Και το δύο στο Κουκάκι.Και το πολύ γνωστό Heteroclito στο Σύνταγμα που μαζεύει πλέον πολύ κόσμο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Σουσουράδα, Warehouse και Τανινη αγάπη μου στα Εξάρχεια. Από αυτά νομίζω προτιμω το Junior does wine ως πιο χαλαρό.
Αυτες οι σχολικες καρεκλες που ειχε η Τανινη με ανατριχιαζαν. Νομιζω οτι τις αλλαξαν.
Το Warehouse πολυ δυνατη καβα, αλλα κανεις ταμα στη Μεγαλοχαρη για να βρεις τραπεζι.
Η Σουσουραδα ειναι σαν φτωχη συγγενης του Warehouse, αρχιζει να γεμιζει οταν δεν εχει θεση απεναντι.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εχει Σουρεαλ στην Αθηνα ; Α ρε κοβιντ τι εχασα δυο χρονια .
Καράκεντρο.Σύνταγμα/Ερμού.
Συγκεκριμένα Ερμού 18 και Διομείας (κατεβαίνοντας από το Σύνταγμα, τρίτο στενό δεξιά).
Τώρα αν σας αρέσει το παγωτό καϊμάκι νομίζω ότι αυθεντικό, όπως το φτιάχνουν στην Πόλη και στην Μ. Ασία γενικότερα (το γνωρίζω και λόγω καταγωγής από παππούδες και γιαγιάδες), έχω βρει στου Στάμου και στη Χαρά στα Πατήσια. Το φτιάχνουν με βουβαλίσιο γάλα και σαλέπι και όχι με μαστίχα, όπως από λάθος το φτιάχνουν σχεδόν όλοι οι άλλοι και το ονομάζουν ''αυθεντικό πολίτικο καϊμάκι''.
Συμπαθητική και η μαστίχα αλλά αν δοκιμάσει κάποιος με σαλέπι θα δει ότι η διαφορά είναι ανώτερη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Συγκεκριμένα Ερμού 18 και Διομείας (κατεβαίνοντας από το Σύνταγμα, τρίτο στενό δεξιά).
Τώρα αν σας αρέσει το παγωτό καϊμάκι νομίζω ότι αυθεντικό, όπως το φτιάχνουν στην Πόλη και στην Μ. Ασία γενικότερα (το γνωρίζω και λόγω καταγωγής από παππούδες και γιαγιάδες), έχω βρει στου Στάμου και στη Χαρά στα Πατήσια. Το φτιάχνουν με βουβαλίσιο γάλα και σαλέπι και όχι με μαστίχα, όπως από λάθος το φτιάχνουν σχεδόν όλοι οι άλλοι και το ονομάζουν ''αυθεντικό πολίτικο καϊμάκι''.
Συμπαθητική και η μαστίχα αλλά αν δοκιμάσει κάποιος με σαλέπι θα δει ότι η διαφορά είναι ανώτερη.
Αν ήταν κάπως πιο κέντρο η Χαρά δεν θα συζητούσαμε για κάτι άλλο όσον αφορά το καϊμάκι...Αξία ανεκτίμητη...Να προσθέσουμε και το κλασσικό Σικάγο της...
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αν και δεν πολυβγαίνω πια για φαγητό, θα αναφέρω την αυλή στο "΄Αμα λάχει" στην Καλλιδρομίου, την "Αλεξάνδρα" στη Λεωφ.Αλεξάνδρας, το ουζερί "Αθηναικόν" στη Θεμιστοκλέους, τα φαλάφελ στην Αιόλου, το "Καφενείον" στη Λουκιανού και για χάζι και δροσιά το ουζερί της Δεξαμενής. Από μπαρ το "Galaxy" στη στοά πριν τη Σταδίου και τον "Ιπποπόταμο" στη Δελφών. Ζαχαροπλαστεία "Ασημακόπουλος" στη Χαριλάου Τρικούπη και "΄Αρτιστον" στα Εξάρχεια και Κολωνάκι.
Κάποτε πήγαινα στο Ιντεάλ, στο Αιγαίον, στου Απότσου, στου Ορφανίδη, στο Corfu, στο παλιό G.B.,
στο Μπραζίλιαν της Βουκουρεστίου, στο Πρυτανείο, στο Βυζαντινό, στο Dolce (σημερινό Φίλιον). Μαγαζιά με ιστορία, υπέροχα, όπου τα γκαρσόνια σε ήξεραν και σε φρόντιζαν με χαρά. Αλλά ας μην παρελθοντολογώ!
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Αν και δεν πολυβγαίνω πια για φαγητό, θα αναφέρω την αυλή στο "΄Αμα λάχει" στην Καλλιδρομίου, την "Αλεξάνδρα" στη Λεωφ.Αλεξάνδρας, το ουζερί "Αθηναικόν" στη Θεμιστοκλέους, τα φαλάφελ στην Αιόλου, το "Καφενείον" στη Λουκιανού και για χάζι και δροσιά το ουζερί της Δεξαμενής. Από μπαρ το "Galaxy" στη στοά πριν τη Σταδίου και τον "Ιπποπόταμο" στη Δελφών. Ζαχαροπλαστεία "Ασημακόπουλος" στη Χαριλάου Τρικούπη και "΄Αρτιστον" στα Εξάρχεια και Κολωνάκι.
Κάποτε πήγαινα στο Ιντεάλ, στο Αιγαίον, στου Απότσου, στου Ορφανίδη, στο Corfu, στο παλιό G.B.,
στο Πρυτανείο, στο Βυζαντινό, στο Dolce (σημερινό Φίλιον). Μαγαζιά με ιστορία, υπέροχα, όπου τα γκαρσόνια σε ήξεραν και σε φρόντιζαν με χαρά. Αλλά ας μην παρελθοντολογώ!
Απλά προσθέτω ότι το Αθηναϊκόν έχει ανοίξει και Μητροπόλεως στο πιο επίσημο.Και αξίζει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αν και δεν πολυβγαίνω πια για φαγητό, θα αναφέρω την αυλή στο "΄Αμα λάχει" στην Καλλιδρομίου, την "Αλεξάνδρα" στη Λεωφ.Αλεξάνδρας, το ουζερί "Αθηναικόν" στη Θεμιστοκλέους, τα φαλάφελ στην Αιόλου, το "Καφενείον" στη Λουκιανού και για χάζι και δροσιά το ουζερί της Δεξαμενής. Από μπαρ το "Galaxy" στη στοά πριν τη Σταδίου και τον "Ιπποπόταμο" στη Δελφών. Ζαχαροπλαστεία "Ασημακόπουλος" στη Χαριλάου Τρικούπη και "΄Αρτιστον" στα Εξάρχεια και Κολωνάκι.
Κάποτε πήγαινα στο Ιντεάλ, στο Αιγαίον, στου Απότσου, στου Ορφανίδη, στο Corfu, στο παλιό G.B.,
στο Πρυτανείο, στο Βυζαντινό, στο Dolce (σημερινό Φίλιον). Μαγαζιά με ιστορία, υπέροχα, όπου τα γκαρσόνια σε ήξεραν και σε φρόντιζαν με χαρά. Αλλά ας μην παρελθοντολογώ!
Τα Εξαρχεια ειναι διχασμενα πλεον. Εχει μπει με φορα το Cuel στα γλυκα και εχει κοψει τη φορα του Ασημακοπουλου. Ανεβαινει σταθερα κσι το Πορτατιφ με πιο μοντερνες τουρτες.
Εγω ημουν Cuelικη before it was cool.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom