Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Το clumsies το είχε πάρει το μάτι μου πριν καν ανοιξεί και μου είχε φανεί πολύ ενδιαφέρον χώρος αισθητικά, μετά έπεσε και πολύ διαφημιση ως κάτι πολύ πρωτοποριακό...ανυπομονούσα να πάω! Ήρθαν κ τα βραβεία στην συνέχεια! Παρόλα αυτά και παρότι του έχω δώσει αρκετές ευκαιρίες σε διάφορες ώρες της μέρας και φάσεις (πχ brunch, καφέ, ποτό) δεν μου έβγαλε αυτά τα vibes που υπόσχονταν...ένας περιποιημένος χώρος, κάποια ωραία κοκτέιλ αλλά ως εκει.
Αυτό είναι το γενικότερο πρόβλημα με την υπερπροβολή/διαφήμιση..Ανεβάζει πολύ τις προσδοκίες και μετά έρχεται η προσγείωση..Τώρα πάντως δίνουν τα κοκτειλ έτοιμα σε κάβες/μαρκετ...Και το skroutz τα έχει...
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Θέλω γνώμη κυρίως από τον @Yorgos αλλά και από οποιονδήποτε έχει πάει για το buena vista στο Μοναστηράκι, κουβανική κουζίνα.Δεν έχω πάει ,το έχω στο νου μου.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
[QUOTE="Yorgos, post: 880906, mem

Τέλος, δεν ξέρω τι τρέχει με το bar clumsies στην Πραξιτέλους. Φίλη μου Γιαπωνέζα τα έχει με Φινλανδό μπάρμαν και θα έρθουν στην Ελλάδα βασικά για να δοκιμάσουν κάποιο συγκεκριμένο κοκτέιλ εκεί, που και καλά πήρε τοπ βραβείο, δεν ξέρω να σας πω ακριβώς, αυτός τους έχει για θεούς. Ξέρω να σας πω ότι προχθές έπιασα κουβέντα με κάτι τουρίστες στην είσοδο της πολυκατοικίας, μου έδιναν συγχαρητήρια που ζω σε τέτοια γειτονιά, και τι όμορφα που είναι, "και μόνο που έχετε το clumsies δίπλα είστε προνομιούχοι". Τους κοίταξα λίγο απορημένος αλλά ντράπηκα να ρωτήσω τι διάολο σερβίρει αυτό το clumsies γιατί θα με κοιτούσαν όπως εγώ μια κυρία που γνώρισα που έμενε στην Πέτρα και δεν είχε πάει ποτέ της στον αρχαιολογικό χώρο. Όποιος ξέρει να με διαφωτίσει τι χάνω κι αν δικαιολογείται η αύξηση του ενοικίου που μου ζητάνε από τα 450 στα 500 επειδή έχω τέτοιο μπαρ στα 2 τετράγωνα και δεν το εκτιμώ
[/QUOTE]


Είχε βγει δεν θυμάμαι σε τι θέση παγκοσμίως πάντως πολύ ψηλά. Νομίζω 4η στα κοκτέιλ. Ένας εκ των ιδιοκτητών, είχε προπερσι διαρκείας στο Καραϊσκάκη δίπλα μου και γνωριστήκαμε.
Μάλιστα έχανε αρκετά ματς γιατί τον πλήρωναν αρκετά μπαρ συν πληρωμένα όλα τα έξοδα του ταξιδιού για να πάει να τους μάθει να φτιάχνουν κοκτέιλ. Μόνο εκείνη τη χρονιά είχε πάει Σίδνεϋ, Μόσχα, Τόκιο νομίζω και άλλες 2-3 ευρωπαϊκές πόλεις που δεν θυμάμαι. Κοκτέιλ δεν πίνω και όσες φορές έχω πάει ποτό ή μπύρα έχω πάρει. Σαν μαγαζί δεν είναι και τόσο του στυλ μου. Πιο πολύ για τον τύπο πήγαινα που ήταν συμπαθητικό παιδί.

Πάντως για να τον φωνάζουν παντού και να τον πληρώνουν να τους μάθει να φτιάχνουν κοκτέιλ κάτι πρέπει να κάνει πάρα πάρα πάρα πολύ καλά.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Επιστρέφω στην κατηγορία poke και στο Νoa Poke στην Πανόρμου. Επιτέλους ένα σοβαρό poke, μόνο takeaway ή delivery. Πολύ ωραία ισορροπία γεύσεων, κάθε bowl πολύ ξεχωριστό, όπως στα καλά poke στας Ευρώπας. Παρόαλ αυτά, το βρίσκω πανάκριβο, ένα μεσαίο μπολ στα 16,5 με τη χρέωση delivery είναι too much για μένα, όσο κι αν είναι πραγματικά φρέσκο. η κοπέλα μου πάντως μια στο τόσο κατουράει τον προϋπολογισμό της και υποκύπτει. Ίδιας ποιότητας poke πάντως παραγγέλναμε στο Παρίσι κι ήταν 30% φτηνότερο... στο Παρίσι τώρα έμε. Να πω ωστόσο ότι εργάζεται και μια φίλη της κοπέλας μου εκεί (όχι στο Παρίσι, στην Πανόρμου), καλές συνθήκες εργασίας από καλά αφεντικά, να τα λέμε αυτά γιατί δεν είναι και ο κανόνας, ακούς τέρατα πολύ συχνά και μάλιστα και σε εστιατόρια γνωστών σεφ.


Πήγα μια φορά να κλείσω τραπέζι στο Birdman, μου πουλήσαν μούρη, δεν ξαναπάω, αλλά άκουσα πάρα πολύ καλά λόγια, αν και μάλλον είναι κοκτεϊλάδικο με φαγητό κι όχι το αντίθετο. Το sososo λίγο παραπάνω με τα ramen, τίμιο, μέχρι εκεί, την τιμά την τιμή του.

Μου φαίνεται ενδιαφέρον το Avocado (πάντα στην ίδια γειτονιά -μου), αλλά δεν το έχω τιμήσει, τα μπολ του φαίνονται yummy.

Σε γλυκό, οι φίλοι μου πεθαίνουν για το in love again, απέναντι από το baba au rum, στο οποίο νομίζω πως ανήκει. Ενδιαφέροντα πράγματα έχει, δεν τρελάθηκα κιόλας, αλλά αξιόλογο είναι, πέρα από τα τετριμμένα, όχι του απόλυτου γούστου μου πάντως. Λίγο πιο κάτω, το Granada είναι σεμνό και τίμιο (σε φαγητάκι) , αξίζει μια επίσκεψη, συμπαθητικό.
Χαίρομαι τουλάχιστον που συμφωνουμε πολλοι για το Νόλαν. Νόμιζα ότι εγώ ήμουν η περίεργη. Δοκιμαστε και sushi lunchi αφού σας αρεσουν τα ποκε,είναι και σχετικά φθηνό και κοντά σας. Εγώ μία φορα πήγα στο sososo και ήταν απο τα χειρότερα που έχω δοκιμάσει στην Αθήνα. Μπορεί να έφταιγε και η μερα αλλά τα ραμεν του δεν τρωγοντουσαν. Και εμένα καλό μου φαίνεται το in love again. Εχω ακούσει καλά για την cookoovaya, αλλά δεν εχω δοκιμασει.

Για φαλαφελ sandwich, καλό ειναι και το γνωστό στην Αιολου αλλά εγώ προτιμώ το ρεβίθι στο Κουκάκι. Στο ίδιο μήκος κύματος με σαντουιτσ ειναι καλό και το Guarantee επίσης Κουκάκι. Εξαιρετικά ειναι και τα bagels στο Amandine's bagels στη Νίκης. Το μαγαζί δεν σου γεμιζει το μάτι αλλά εχει καλή πρωτη ύλη.

Οι σπανακόπιτες ειναι δύσκολη υπόθεση, λαδωτή ή όχι, με χονδρο φύλλο ή πιο λεπτo, μπολικη φετα κλπ. Στο κέντρο είχα δοκιμασει στο Σταρατα στη Χαρ. Τρικούπη και ήταν τίμια. Στo harry's kitchen πάλι στο κέντρο δεν με συγκινησε. Αυτή που μου είχε κολλησει ειναι μια απο εναν φουρνο πισω απο το Καλλιμαρμαρο και δεν την εχω δοκιμασει καν. Πέρναγε κάποιος δίπλα μου και μου εσπασε τη μύτη. Περασε και αλλος ενας και αρχισα να ψαχνω στο μαπς φουρνο δίπλα για να καταλαβω απο που τις αγοραζουνε. Αν δοκιμασω, θα επανελθω.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Για σούσι στο Yama στην Ν. Πεντέλη, το πιο τσιμπημένο αλλά από τα καλύτερα!
Ψαρόκοκκαλο που αναφέρθηκε προηγουμένως στα Μελίσσια!
και για τον φίλο @Yorgos, τα παγωτά που προτιμώ είναι από αλυσίδα "Στάμου" και το Solo gelato στο Χαλάνδρι!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Για ψαρικά και ψαρομεζέδες Θόδωρος και Ελένη στα Λεγρενά.Τα καλύτερα μύδια στην Αθήνα.Και οι δύο εκδοχές(σκόρδο/κρασί ή φέτα) πολύ καλές.Επίσης γαρίδες τηγανιτές με σουσάμι και διάφορα άλλα.Εξτρά η μεγάλη ποικιλία σε ετικέτες ούζων και τσίπουρων.
Προειδοποίηση!Το μαγαζί είναι μια ισόγεια ταράτσα σε στενό δρόμο στο εσωτερικό των Λεγρενών.Επομένως τοποθεσία και θέα δεν...Για να μην απογοητευτείτε...Επίσης μην πάτε Σ/Κ Ιδιαίτερα το καλοκαίρι.Ο κόσμος και οι ουρές είναι μεγάλες.Αναπόφευκτα πέφτει κάπως και η ποιότητα.
Βαθμολογία 4.3/5 με κόστος στα 35/45 Ευρώ/άτομο.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για ψαρικά και ψαρομεζέδες Θόδωρος και Ελένη στα Λεγρενά.Τα καλύτερα μύδια στην Αθήνα.Και οι δύο εκδοχές(σκόρδο/κρασί ή φέτα) πολύ καλές.Επίσης γαρίδες τηγανιτές με σουσάμι και διάφορα άλλα.Εξτρά η μεγάλη ποικιλία σε ετικέτες ούζων και τσίπουρων.
Προειδοποίηση!Το μαγαζί είναι μια ισόγεια ταράτσα σε στενό δρόμο στο εσωτερικό των Λεγρενών.Επομένως τοποθεσία και θέα δεν...Για να μη απογοητευτείτε...Επίσης μην πάτε Σ/Κ Ιδιαίτερα το καλοκαίρι.Ο κόσμος και οι ουρές είναι μεγάλες.Αναπόφευκτα πέφτει κάπως και η ποιότητα.
Βαθμολογία 4.3/5 με κόστος στα 35/45 Ευρώ/άτομο.
Μ' αρέσει που βάζεις και βαθμολογίες ακριβείας!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Για ψαρικά και ψαρομεζέδες Θόδωρος και Ελένη στα Λεγρενά.Τα καλύτερα μύδια στην Αθήνα.Και οι δύο εκδοχές(σκόρδο/κρασί ή φέτα) πολύ καλές.Επίσης γαρίδες τηγανιτές με σουσάμι και διάφορα άλλα.Εξτρά η μεγάλη ποικιλία σε ετικέτες ούζων και τσίπουρων.
Προειδοποίηση!Το μαγαζί είναι μια ισόγεια ταράτσα σε στενό δρόμο στο εσωτερικό των Λεγρενών.Επομένως τοποθεσία και θέα δεν...Για να μην απογοητευτείτε...Επίσης μην πάτε Σ/Κ Ιδιαίτερα το καλοκαίρι.Ο κόσμος και οι ουρές είναι μεγάλες.Αναπόφευκτα πέφτει κάπως και η ποιότητα.
Βαθμολογία 4.3/5 με κόστος στα 35/45 Ευρώ/άτομο.
Εισαι ο ανθρωπος μου! Σε όλα σχεδον τα ποστ σου .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom