Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αλήθεια? Στις εφαρμογές Wolt και efood δεν το βρίσκω πλέον και όλο κλειστό το έβλεπα τον τελευταίο καιρό. Τελευταία φορά δεν θυμάμαι πότε πέρασα, δεν τα πάω και καλά με τον χρόνο αλλά πρέπει να ήταν περίπου μεταξύ 2 εβδομάδες και έναν μήνα πριν. Σόρρυ για την παραπληροφόρηση
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αλήθεια? Στις εφαρμογές Wolt και efood δεν το βρίσκω πλέον και όλο κλειστό το έβλεπα τον τελευταίο καιρό. Τελευταία φορά δεν θυμάμαι πότε πέρασα, δεν τα πάω και καλά με τον χρόνο αλλά πρέπει να ήταν περίπου μεταξύ 2 εβδομάδες και έναν μήνα πριν. Σόρρυ για την παραπληροφόρηση
Ολα καλα! Αλλα μην παιζεις και πολυ με αυτα! Κοιλιοδουλοι ανθρωποι ειμαστε! :xalara:
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Ολα καλα! Αλλα μην παιζεις και πολυ με αυτα! Κοιλιοδουλοι ανθρωποι ειμαστε! :xalara:
Νομίζω πως το συγκεκριμένο μαγαζί ( αν και δεν έχω παει ) δεν θα κλείσει ποτε , πανε όλοι όσοι δουλευουν στο κέντρο, τρώνε εκεί, επίσης είναι στέκι των νυχτοβιων, μόνο από αμέλεια των ιδιοκτητών μπορεί να κλείσει ή σε περιπτωσεις σαν του Τέλη, που δεν συνεχίστηκε από την οικογένεια, και δυστυχώς έκλεισε :cool:
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Εφτασα μεχρι τη σελιδα 20, οποτε θα πω μερικά που δεν ξέρω αν τα έχετε ξαναπεί:

Ταβερνούλα - Μεζεδοπωλείο:
Μπακαλοταβέρνα στο Χαλάνδρι

Καλό κρέας:
Vosporos Μικρολίμανο
Kozi's στα Μελίσσια

Παγωτό:
Mona Lisa - Κέντρο Αθήνας (Ανδριανού)

Πρωινό:
Wild Souls - Κέντρο Αθήνας (στα συν οι χειροποίητες μαρμελάδες)

Σίγουρα έχω πολλά ακόμα, αλλά αυτά είναι τα πρώτα που μου ήρθαν. Όλα ανήκουν στην κατηγορία του οικονομικού - μέτριου, καθώς δεν σηκώνει το budget μας πολλά πολλά :p

Να πω ότι έχω πάει και 3 φορές στο Ergon και έχω απογοητευτεί. Τίποτα το σπουδαίο, μόνο ο χώρος αξίζει.

Το ίδιο και στο Feedel. Ωραία πιάτα αλλά όχι κάτι ουάου!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να πω ότι έχω πάει και 3 φορές στο Ergon και έχω απογοητευτεί. Τίποτα το σπουδαίο, μόνο ο χώρος αξίζει.

Το ίδιο και στο Feedel. Ωραία πιάτα αλλά όχι κάτι ουάου!
Συμφωνώ και στα 2. Το feedελ έχει χαλάσει καιρό τώρα, μάλλον όλο το βάρος έχει πέσει στο samano, το οποίο ήταν ευχάριστη έκπληξη για μένα. Το ergon πολύ ακριβό για αυτό που δίνει, χωρίς να ειναι κακό δε δικαιολογεί τις τιμές του.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Πριν λίγες μέρες πηγαμε στο :

Selim Bay ( Πίσω απο τις γραμμές του τρένου στο Μαρουσι) .

Πήραμε :

Α) Κουβερ : 2 ευρώ.
Β) Coca cola : 2.50 ευρώ.
Γ) Νερο : 2 ευρώ.
Δ) Χιουκουαρ Μπεγιεντι ( πολυ νόστιμο, μεγάλη μερίδα) : 13 ευρώ.
Ε) Περντε Πιλαβι ( Perfect Pilavi) : Φυλλα Βυρητου, με κομματάκια κοτόπουλου , ρυζι basmati, φίλε αμυγδάλου, σταφιδες, κουκουνάρι, και Gooda . ( πολυ νόστιμο, ομορφο πιατο ,, μεγάλη μερίδα) : 12 ευρώ.

Ζ ) Χαιμεντι ( Τζατζίκι) : ( Πολυ νόστιμο, μεγάλη μερίδα) : 4.50 ευρώ.
Η) Λαχματζου ( αρκετά καλό, σωστά μαγειρεμενος ο κιμάς, μεγάλη μερίδα) : 7 ευρώ.
Θ ) Κιουνεφε ( πεντανόστιμο, μεγάλη ποσοτητα ) : 9 ευρώ.

Πληρώσαμε : 52 ευρώ .

Πολυ όμορφο μαγαζί, πολυ καλή εξυπηρέτηση, οι μερίδες είναι μεγάλες, το φαγητό πολυ νόστιμο.

Αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη :cool:
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πριν λίγες μέρες πηγαμε στο :

Selim Bay ( Πίσω απο τις γραμμές του τρένου στο Μαρουσι) .

Πήραμε :

Α) Κουβερ : 2 ευρώ.
Β) Coca cola : 2.50 ευρώ.
Γ) Νερο : 2 ευρώ.
Δ) Χιουκουαρ Μπεγιεντι ( πολυ νόστιμο, μεγάλη μερίδα) : 13 ευρώ.
Ε) Περντε Πιλαβι ( Perfect Pilavi) : Φυλλα Βυρητου, με κομματάκια κοτόπουλου , ρυζι basmati, φίλε αμυγδάλου, σταφιδες, κουκουνάρι, και Gooda . ( πολυ νόστιμο, ομορφο πιατο ,, μεγάλη μερίδα) : 12 ευρώ.

Ζ ) Χαιμεντι ( Τζατζίκι) : ( Πολυ νόστιμο, μεγάλη μερίδα) : 4.50 ευρώ.
Η) Λαχματζου ( αρκετά καλό, σωστά μαγειρεμενος ο κιμάς, μεγάλη μερίδα) : 7 ευρώ.
Θ ) Κιουνεφε ( πεντανόστιμο, μεγάλη ποσοτητα ) : 9 ευρώ.

Πληρώσαμε : 52 ευρώ .

Πολυ όμορφο μαγαζί, πολυ καλή εξυπηρέτηση, οι μερίδες είναι μεγάλες, το φαγητό πολυ νόστιμο.

Αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη :cool:
Την επομενη παρε και εναν μπακλαβα! Θυμαμαι ητανε φοβερος!
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Την επομενη παρε και εναν μπακλαβα! Θυμαμαι ητανε φοβερος!
Εχω μια αδυναμία στο κιουνεφε, αλλά την επόμενη φορά θα δοκιμάσω, τον μπακλαβά, τον είδα κι εγώ σε διπλανο τραπέζι, αλλά δε μπορω να αντισταθώ στο κιουνεφε :cool:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είπα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στον Κώστα στο κέντρο με το "καλύτερο σουβλάκι της Αθήνας". Τι το 'θελα. To κρέας (καλαμάκι, γιατί γύρος δεν υπάρχει) πολύ σκληρό και άνοστο, η πίτα υπερβολικά μαλακή (σπάει στο χέρι), τζατζίκι δεν υπάρχει και η σάλτσα τους παραείναι τοματένια για μένα, από τα χειρότερα σουβλάκια που έχω φάει, πιθανόν και bottom-3. Ευχάριστοι οι άνθρωποι, αν και το πρώτο σουβλάκι που μου έφτιαξαν το έδωσαν σε άλλον (γενικά το σύστημα παραγγελίας-παράδοσης μπάζει), ωραία ατμόσφαιρα ανάμεσα στους εργαζόμενους , αρκετή ουρά με τόσους τουρίστες. Γενικώς στα χειρότερα σουβλάκια που έχω φάει.

Λίγο παραπέρα υπάρχει ένα σχετικά καινούριο, ο Λευτέρης ο Πολίτης. Μικρά τα σουβλάκια του, αλλά και χαμηλή η τιμή (2,30€) πολύ νόστιμο το μπιφτέκι, ωραία η πίτα, επίσης δεν έχει τζατζίκι, ούτε επιλογή για γύρο. Τίμιος.

Απογοήτευση (δις) και το σουβλάκι του Ζαχίρ στο street souvlaki, πολλές κι ενδιαφέρουσες επιλογές (από vegan μέχρι διαφορετικές πίτες) αλλά δυστυχώς δεν... Για παράδειγμα όλη η έννοια του vegan σουβλακίου (sic) με μανιτάρια είναι ότι αν τα μαγειρέψεις σωστά (κι επιλέξεις τα κατάλληλα) η γεύση των μανιταριών ομοιάζει με του γύρου. Μπα, καμία σχέση.

Σε πιο θετικό τόνο, να πω τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ για το ιαπωνικό EKIBEN. Πωωωω, είχα ακούσει καλά λόγια αλλά ξεπέρασε τις προσδοκίες. Είναι τρύπα, βασικά είναι μαγαζάκι που πουλάει γιαπωνέζικες σάλτσες και -αναμενόμενα- ακριβά ιαπωνικά κρέατα, που λειτουργεί όμως ως takeaway κι έχει κι ένα και μοναδικό τραπέζι, που το μοιράζεσαι με άγνωστους συνδαιτημόνες. Φοβερές οι γεύσεις, πάθαμε πλάκα, το μόνο γιαπωνέζικο στην Ελλάδα που μου θύμισε Ιαπωνία. Για το μπέργκερ του είχαμε διαβάσει, αλλά εκεί που έπαθα ντουβρουτζά ήταν το ράμεν με τα τρία είδη μανιταριών (τα shimeji του δεν υπάρχουν) και το κοτόπουλο σόγιας που όσο απλό ακούγεται άλλο τόσο απίστευτο ήταν. Ναι, μικρές μερίδες, ναι τσιμπημένο, ναι αξίζει κάθε σεντ. Χωρίς κράτηση χλωμό να βρείτε να καθίσετε. Εξαιρετικό το σέρβις.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για το EKIBEN να πω ότι ΔΕΝ έχει σούσι, είναι άλλου τύπου. Ανήκει στο birdman.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom