Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Εφημερίδα Μακεδονία: Εστιατόριο «Όλυμπος Νάουσα» στη Λεωφόρος Νίκης: Η ιστορία συνεχίζεται, 28 χρόνια μετά.
Εστιατόριο «Όλυμπος Νάουσα» στη Λεωφόρος Νίκης: Η ιστορία συνεχίζεται, 28 χρόνια μετά
Tο μενου του φαινεται το κατι αλλο. Πραγματικα πολυ ενδιαφερον.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Ο Δάσκαλος της Κάλλας είναι όντως καντίνα έξω από το Μέγαρο, δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά δε θα έβαζα και στόχο να το επισκεφτώ. Άμα ήμουν στην περιοχή ενδεχομένως θα δοκίμαζα.
Ο Δάσκαλος (σκέτο ή στα κάρβουνα) είναι ψητοπωλείο με σπεσιαλιτέ τα σουβλάκια (καλαμάκια για τους νότιους) στην Κάτω Τούμπα, παλιά ήταν καλύτερος, αλλά τίμια πρόταση γενικά (χωρίς να είναι κάτι ουάου).
Το τρίτο δεν το ξέρω
 
D

Delmem38110

Guest
Έφαγε κάποιος στο Όλυμπος Νάουσα να μας πει καμιά γνώμη;
Είχα την τύχη να φάω και στο παλιό και έχω ακόμα αναμνήσεις.
το καινούριο έχει φέρει το φαγητό σε άλλο επίπεδο με Εξαιρετικές γεύσεις και το ανάλογο κόστος. επιβάλετε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δάσκαλος στα κάρβουνα
Α ναι, τώρα κατάλαβα, το ξέρω σαν Δάσκαλος σκέτο. Πρωτοπήγα προ 20ετίας που ήταν μια τρύπα μαγαζί και ξεχώριζε για την ποιότητα του, πολύ δυνατό σουβλάκι όντως. Έχει κρατήσει ακόμα το όνομα και τη φήμη που το συνοδεύει χωρίς να ξεχωρίζει πλέον το ίδιο, σταθερή αξία.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Εσείς που έχετε πτυχία και διδακτορικά στο φαγητό της Θεσσαλονίκης, ένα "El Gerco Cousina", "Δάσκαλος στα κάρβουνα" και "Δάσκαλος της Κάλλας" τι λένε; Έχω έναν συνάδερφο που θέλει να φάει σε αυτά και δεν τα γνωρίζω καν. Ούτε εδώ μέσα τα έχετε αναφέρει.....
Οπως έχει ήδη απαντηθεί (@tripakias-@panpan-@mourohavlos-@psilos3) Ο Δάσκαλος είναι ψητοπωλείο προς το τέρμα της Παπάφη, πολύ κοντά στην γνωστή Παλιά Αθήνα.Ο κατάλογος του αναφέρει ότι ξεκίνησε το 1990,το σίγουρο όμως είναι ότι κατά το 2016 επεκτάθηκε,έκανε μία γενναία ανακαίνιση,άλλαξε ύφος και έχασε την λαϊκότητα που έβγαζε παλιά.Το σουβλάκι του είναι πράγματι καλό αλλά όχι και αξιομνημόνευτο.
Ο Δάσκαλος της Κάλλας είναι η καντίνα που βρίσκεται έξω από το Μέγαρο Μουσικής.Μεταμορντένας αισθητικής με ανοξείδωτες επιφάνειες,led φώτα και Ελληνική μουσική hip hop.Πρέπει να έχει κάποια σχέση με τον Δάσκαλο γιατί τον αναφέρει στον αναρτημένο κατάλογο του.
Οσον αφορά την τρίτη επιλογή δεν την ξέρω και δεν έχω ακούσει κάτι παρεμφερές,μήπως κάνει κάνει κάποιο λαθάκι στον τίτλο?

Κάλλας.JPG
1990.JPG
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το El Greco μήπως είναι το εστιατόριο του ομώνυμου ξενοδοχείου;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ο 22ος υπαρχει ακομα?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ο 22ος υπαρχει ακομα?
Υπάρχει...Έχει ανοίξει εδώ και 5-6 χρόνια το 22 σουβλάκια στην Αριστοτέλους. Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως έχει αποχωρήσει από το Ντερλικατεσεν.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ποιο 22,To Room 22, το Π22 ή τα 22 σουβλάκια ?
παλια υπηρχε εκει στην "ωραια" κοντα και μετα στο cosmos μου φαινεται...

μεγαλωσαμε και ξεχναω τα ονοματα απο τους δρομους
10.000 καφεδες εχω πιει εκει απεναντι το ονομα δεν το θυμαμαι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.488
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom