Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ο Δάσκαλος της Κάλλας είναι όντως καντίνα έξω από το Μέγαρο, δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά δε θα έβαζα και στόχο να το επισκεφτώ.
Καλά ούτε εγώ θα έβαζα τέτοιο στόχο αν ήταν να έρθω Θεσσαλονίκη απο Αθήνα και να πρέπει να επιλέξω κάποιο χώρο εστίασης για φαγητό.... Οπότε απο εχθές έχει πέσει καζούρα με το θέμα της καντίνας :innocent:, αλλά δεν πτοείται και πολύ απο αυτά... :haha:

Το σουβλάκι του είναι πράγματι καλό αλλά όχι και αξιομνημόνευτο.
Αυτά τα δύο μόλις τον έπεισαν. Του φτάνουν!

Πρέπει να έχει κάποια σχέση με τον Δάσκαλο γιατί τον αναφέρει στον αναρτημένο κατάλογο του.
Μου είπε οτι αυτά τα δύο έχουν το ίδιο σύμβολο στη διαφήμιση, το χιαστί σουβλάκι....οπότε μάλλον έχουν κάποια σχέση.

Οσον αφορά την τρίτη επιλογή δεν την ξέρω και δεν έχω ακούσει κάτι παρεμφερές,μήπως κάνει κάνει κάποιο λαθάκι στον τίτλο?
Το El Greco μήπως είναι το εστιατόριο του ομώνυμου ξενοδοχείου;
Το πιο πιθανό είναι να μου έχει πει κάτι λάθος. Μα και το "Δάσκαλος στα κάρβουνα" λάθος μου το είπε απ' ότι συμπεραίνω.
Για τη τρίτη επιλογή που δεν γνωρίζει κανένας σας, μου είπε οτι το βλέπει κυριλέ στη διαφήμιση! Εν τω μεταξύ έχω πλήρη άγνοια αυτής της περιβόητης διαφήμισης.....

Όπως και να έχει, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Βοηθήσατε πολύ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
El Greco | Greek Restaurant
Ας δει και αυτό στα Βρασνά.
Μα και το "Δάσκαλος στα κάρβουνα" λάθος μου το είπε απ' ότι συμπεραίνω.
Όχι. Σωστά το είπε. Δες το μειλ του που σου έβαλα.
Ενώ το μαγαζί γράφει σκέτο δάσκαλος, στο μειλ γράφει δάσκαλος στα κάρβουνα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
El Greco | Greek Restaurant
Ας δει και αυτό στα Βρασνά.

Όχι. Σωστά το είπε. Δες το μειλ του που σου έβαλα.
Ενώ το μαγαζί γράφει σκέτο δάσκαλος, στο μειλ γράφει δάσκαλος στα κάρβουνα.
Στα Βρασνά είναι αυτό....κάτσε να του το στείλω να δω τι θα πει, αν έχει σχέση δλδ με αυτό που βλέπει στη διαφήμιση
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
El Greco | Greek Restaurant
Ας δει και αυτό στα Βρασνά.
Αυτό είναι μου είπε. Ευχαριστώ Παναγιώτη! Βέβαια τώρα άρχισε να ρωτάει για τα Βρασνά......εκεί δεν τον στέλνω! Ολόκληρη Χαλκιδική υπάρχει δίπλα, νισαφι πχια
Δεν μπορεί να μου στείλει τη διαφήμιση. Ήταν λέει στο streaming του αγώνα (ΑΕΚ -ΑΡΗΣ και δεν ρωτησα περισσότερα).
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Ρεβεγιόν Χριστουγέννων στο Clochard, πολύ ωραία ορεκτικό και πρώτο πιάτο, όπως και ονειρική η πάβλοβα στο τέλος. Από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα ήταν απλά νόστιμα, κάτι δηλαδή αυτονόητο για μαγαζιά τέτοιας κατηγορίας, από τα οποία εγώ τουλάχιστον που δεν μπορώ να τα επισκέπτομαι παρά σπανιότατα, έχω άλλες απαιτήσεις. Ούτε θέλω να σταθώ σε σαμπάνια και κρασιά, αυτό έλειπε να μην είναι εξαιρετικά. Δε μετανιώνω, αλλά δεν νομίζω πως θα ξαναπήγαινα για "κανονικό" μενού.

Σουρτούκω μετά από επανειλημμένες επισκέψεις την τελευταία τριετία εμπεδώνεται η άποψή μου ότι δεν ξεφεύγει τελείως από τον κανόνα που θέλει την αυξημένη δημοφιλία να λειτουργεί σε βάρος της ποιότητας. Η ποιότητα παραμένει υψηλή, απλά λείπει αυτό το "κάτι" που με εντυπωσίαζε στην αρχή. Εξαίρεση ο μπάτζος με τη μαρμελάδα, αυτή η αντίθεση της κρούστας με τη "λάβα" τυριού να ξεχύνεται από μέσα και να συναντά την οξύτητα των κόκκινων φρούτων με φέρνει σταθερά στο όρια του παραμιλητού.

Παγωτό ελαιόλαδου Kassandra στη νέα αγορά Μοδιάνο. Δυσάρεστα περίεργο το φιστίκι, ενδιαφέρον το κάστανο, όχι όμως κάτι που θα ενθουσίαζε, ο συνταξιδιώτης ωστόσο εντυπωσιάστηκε από τις δικές του γεύσεις, άρα ίσως οι δικές μου επιλογές να ήταν ελαφρώς ατυχείς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Πολυ τολμηρος ο συνδυασμος μπατζος με μαρμελαδα. Μαλλον παραλλαγη της κλασικης συνταγης Camembert ψημενο με μαρμελαδα (την οποιο και προτιμω) . Στην Αθηνα εχει τυχει να μου σερβιρουν τοσο αλμυρα τυρια με ξερα συκα, που ειναι καταπληκτικος συνδυασμος επισης. Ο μπατζος εχει αγρια αψαδα και ειναι για ψυχωμενους (εγω δεν ειμαι).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Παγωτό ελαιόλαδου Kassandra στη νέα αγορά Μοδιάνο. Δυσάρεστα περίεργο το φιστίκι, ενδιαφέρον το κάστανο, όχι όμως κάτι που θα ενθουσίαζε, ο συνταξιδιώτης ωστόσο εντυπωσιάστηκε από τις δικές του γεύσεις, άρα ίσως οι δικές μου επιλογές να ήταν ελαφρώς ατυχείς.
Περασαμε χθες. Δεν ειδα πελατεια, δηλαδη ποσοι να πλακωσουν το παγωτο ελαιολαδου.
Γενικα υποτονικη η κινηση στην αγορα Μοδιανο για φαι, δεν ετρωγε κοσμος στα φαγαδικα. Κυριως για χαζεμα πηγαμε, μετα γρηγορα στα Βομβιδια που ειναι εγγυηση ντεκαντανς, σερβιρει η σερβιτορα με τη φορμα με τα στρας και την ψευτικη βλεφαριδα καγκελο. Δυστυχως ελειπαν οι πλανοδιοι που λενε καλαντα με γκαιντες τετοιες μερες.

Για βραδυ δευτερη επισκεψη στο Ergon Agora ονειρεμενο φαγητο, νορμαλ τιμες αν ερχεσαι απο Αθηνα και εχεις συνηθισει να σε ξυριζουν. Τα νευρα μου που ειπαν οτιδεν μπορουν να περασουν τα μιλια του γευματος ενω και την προηγουμενη φορα προ 3ετιας πηρε πανω απο 20 λεπτα να βρουν τον τροπο. Τουλαχιστον θα παρω 100 απο το etable.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σε μια ανερχόμενη γειτονιά, πλατεία Μαβιλλη άνοιξε το Utopia Taproom με μπυρες αποκλειστικά απο μικρές ζυθοποιίες και σε έναν χώρο industrial και πολύ cozy αισθητικής .

Ένας μοναδικός χώρος για τους λάτρεις της μπύρας που θα σερβίρει αποκλειστικά απο μικροζυθοποιίες ανοίγει τις πόρτες του
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.299
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
ε μια ανερχόμενη γειτονιά, πλατεία Μαβιλλη άνοιξε το Utopia Taproom με μπυρες αποκλειστικά απο μικρές ζυθοποιίες και σε έναν χώρο industrial και πολύ cozy αισθητικής .
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία.Στην ίδια πλατεία υπάρχει και το ιδιαίτερο εναλλακτικό καφενείο Cafe Chantant.Μικροσκοπικό,με στάνταρ μεζέ και μικρές παραλλαγές κάθε φορά, δεν έχει τηγάνι, σχάρα κτλ.Εχει όμως "ψαγμένη" μουσική που δεν περιμένεις να ακούσεις σε ένα καφενείο,από jazz μέχρι Χατζιδάκι, και τον λαϊκό ιδιοκτήτη Σίμο.Αξίζει για μια μπύρα με μεζέ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Καλησπερα! Εχετε να προτεινετε εστιατοριο στο κεντρο με καλο φαγητο που μπορει να εξυπηρετησει γκρουπ 45 ατομων;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom