Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Η Βλάλη λέγεται και Καπάνι? Καπάνι σημαίνει αγορά αλεύρων μας είχε πει θυμάμαι ένας συμπαθέστατος παππούς. Είχαμε κάνει μια μακρά ουζοκατάσταση εκεί και με τρομερούς μεζέδες! Ωραία φάση!
Ναι είναι μια μικρή πλατεία-στοά μέσα στην αγορά Καπάνι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν ξέρω αν προτάθηκε, αλλά μετά την Αθήνα και η Θεσσαλονίκη έχει Noell εδώ και 4 μήνες, στην Παλαιών Πατρών Γερμανού 13. Ιδανικό αν κάποιου του αρέσει η υψηλή αισθητική. Το εσωτερικό είναι σε στιλ βικτωριανής Αγγλίας με βαριά διακόσμηση με χαλιά, πολυελαίους, τεράστιους πίνακες ζωγραφικής, μάρμαρο, ξύλο και δεν συμμαζεύεται! Καθημερινή που πήγα βρήκα αμέσως τραπέζι. Σ/Κ όμως υπάρχει αναμονή και ουρά και δεν παλεύεται! Για καφέ, κοκτέιλ και φυσικά για πρωινό, brunch, ένα ελαφρύ γεύμα το μεσημέρι και για δείπνο το βράδυ με προσιτές τιμές όπως λέγεται! Δεν νομίζω να είναι και τόσο προσιτές αλλά οκ. Μαζεύει όλες τις ηλικίες αλλά κυρίως 30-40.

Ακριβώς δίπλα είναι το προφιτερολάδικο Choureal που αναφέρει ο @serginio πιο πάνω. Εγκρίνω!
 

Stellal

Member
Μηνύματα
19
Likes
9
Καλησπέρα σε όλους!! Να αφήσω και εγώ μερικές προτάσεις για το όμορφο κέντρο της πόλης μας!
Αν θέλεις Brunch- pancakes- καφέ :Canteen,Estrella, Mon Frere, Fat Mamma's.
Μπουγάτσα:Όπως προαναφερθηκε στο Παραδοσιακό κ μπουγάτσα Γιάννης.
Φαγητό: Όμικρον και Φουλ του μεζέ στα Λαδαδικα. Η Burger επιλογή μου είναι στο Pax, για πίτσα High school (όπου μπορείς να πιες κ καφέ πρωί - απόγευμα βρίσκεται πάνω στην παραλία! ). Τέλος μια πολύ οικονομικήεεπιλογή σε θέμα φαγητού είναι το Ελιά Λεμόνι.
Γλυκο: Οπως προαναφερθηκε, Τρίγωνα πανοραματος: Ελενιδης, και εννοείται Choureal μην το παραλήψεις! Πρόκειται για προφιτερολ το οποίο ετοιμάζεται κάνοντας ο ίδιος επιλογή της σοκολάτας που θέλεις!!
Καλά να περάσετε!!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα σε όλους!! Να αφήσω και εγώ μερικές προτάσεις για το όμορφο κέντρο της πόλης μας!
Αν θέλεις Brunch- pancakes- καφέ :Canteen,Estrella, Mon Frere, Fat Mamma's.
Μπουγάτσα:Όπως προαναφερθηκε στο Παραδοσιακό κ μπουγάτσα Γιάννης.
Φαγητό: Όμικρον και Φουλ του μεζέ στα Λαδαδικα. Η Burger επιλογή μου είναι στο Pax, για πίτσα High school (όπου μπορείς να πιες κ καφέ πρωί - απόγευμα βρίσκεται πάνω στην παραλία! ). Τέλος μια πολύ οικονομικήεεπιλογή σε θέμα φαγητού είναι το Ελιά Λεμόνι.
Γλυκο: Οπως προαναφερθηκε, Τρίγωνα πανοραματος: Ελενιδης, και εννοείται Choureal μην το παραλήψεις! Πρόκειται για προφιτερολ το οποίο ετοιμάζεται κάνοντας ο ίδιος επιλογή της σοκολάτας που θέλεις!!
Καλά να περάσετε!!!
Συμφωνω για το φουλ του μεζε...μολις σκασαμε με 2 πιατα κρεατικων,ενα μπουγιουρντι με καβουρμα και πατατες τηγανητες..με κρασι και κερασματακι-γλυκο στο τελος 30ε 2 ατομα...νορμαλ τιμες...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
καλα εχω χασει πολλα επεισοδια...δεν βαριεσαι

αλλα υπαρχει ακομα το ελια λεμονι? πωωωωω...τι μου θυμισες τωρα...

Θα προτεινω για μπουγατσα τον Σερραϊκόν στην Βασιλέως Ηρακλείου 35 στο καπανι.Διπλα ακριβως ειναι και τα βομβιδια!!!Για τριγωνο εκτος απο τα κλασικα του Ελενιδη μου αρεσουν και προτεινω τα τριγωνα του αγαπητού(γωνια τσιμισκη-βενιζελου) που ειναι πεντανοστιμα και διαφορετικα απο ολα τα αλλα.

πωωωω...τι μου θυμισες και εσυ...καπου 2005 θα ηταν..καθε πρωι μπουγατσουλα για πρωινο στην δουλεια και μετα στον δρομο για το σπιτι τσακιζα και κανα βομβιδιο...

μετα εσκασε μυτη η γυναικα στο σπιτι και αρχισαμε τα υγιεινα.....

χρειαζομαι ενα Ban σε αυτο το thread...αλλιως θα βαλω τα κλαμματα...
πως μπορω να αυτο - banαριστω?
 
Last edited by a moderator:

korlef

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Καλησπέρα!Για φαγητό το "Λούπινο" και το "φουλ του μεζέ" πρωτίστως και το "Negroponte" δευτερευόντως (περιοχή Λαδάδικων).Στην Ερμού το "τσιρ τσιρ μεζέ" (κέρασμα πριν και μετά το φαγητό , κάρτα έκπτωσης με αυξανόμενο ποσοστό έκπτωσης όσο συχνότερα πηγαίνεις) και "το μετέωρο βήμα της γαρίδας" (το ένα δίπλα στο άλλο).
Για μπουγάτσα στο "Γιάννη" (πολύ καλό το σουφλέ αλλαντικών). Είναι πολύ κοντά στο Λευκό Πύργο. Εκεί κοντά μου άρεσε το καφέ "Οβάλ"(είναι σχετικά ακριβό).
Το ζαχαροπλαστείο "Αlbeta" στα Λαδάδικα (μεγάλες ποσότητες).
Απέναντι από το "Choureal" (Παλαιών Πατρών Γερμανού) υπάρχουν δύο καφέ:"Le jardin" & "Le petit jardin".Στο πρώτο σε κερνάνε ό,τι θέλεις (από τον κατάλογο πάντα).
Το καφέ "ΜΟΝΟ' στην Αριστοτέλους αρκετά προσιτό αλλά ταυτόχρονα ποιοτικό.
Και για πρόχειρο φαγητό:"Σαβίκος , "Λάδι και ρίγανη"(μέτριο) και "Σολομωνίδης" (όλα στην Αριστοτέλους).
Για γλυκά: τρίγωνα Πανοράματος από τον Τερκενλή (Αριστοτέλους) και καζάν τιπί από το Χατζή (Μητροπόλεως)
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί η πλατεία Εμπορίου
Τα τελευταία χρόνια η άλλοτε παρατημένη περιοχή γύρω από την πλατεία Εμπορίου(Ανω Λαδάδικα ,συμβολή οδών Αγ.Μηνά και Κατούνη και τα πέριξ)έχει αποκτήσει πολλή ζωή και ένα μέρος της νυχτερινής και όχι μόνο ..διασκέδασης μετατοπίσθηκε προς τα κεί...
Παμπάλαια κτίσματα και αρχοντικά αναπαλαιώθηκαν ανακαινίστηκαν και φιλοξενούν luxury rooms-ξενώνες και στο ισόγειο τους έχουν το lobby cafe ...με νορμάλ προσιτές τιμές πχ το Vin υπέροχος καλόγουστος χώρος !!διακόσμηση τοιχογραφίες πίνακες φωτιστικά..η μουσική εκλεπτυσμένη χαμηλή για να μπορείς να κουβεντιάσεις,
δίπλα του είναι το επίσης πολύ ωραίο καφέ μπαρ Manoir,
παρακάτω στην Κατούνη άλλο μικρό ξενοδοχείο με το αντίστοιχο μικρό αλλά πολύ χαριτωμένο καφέ το Bahar!,
από την πίσω μεριά ... Εδέσσης προς Βικτωρος ουγκω ανακαινίστηκε ένα παλιό χάνι!!και φιλοξενεί το καφέ μπάρ Υψιλον!με μιά τελείως διαφορετική αισθητική -αρχιτεκτονική σε σχέση με τα υπόλοιπα..αφαιρετική μινιμαλιστική διακοσμητική προσέγγιση και με κυρίαρχο το άσπρο χρώμα(είχε ψηφισθεί ως τρίτο από τα δέκα κορυφαία παγκοσμίως καφέ απο το ταξιδιωτικό περιοδικό venue report για το 2018),

από την άλλη πλευρά Αγ.Μηνά πηγαίνοντας προς Ιωνος Δραγούμη συναντάμε ενα καφέ μπαράκι, κλασσικο μπαράκι δυνατή μουσική κλπ που συγκεντρώνει πολύ κόσμο το Chilai και πιό πέρα επί της Αγ.Μηνά και απέναντι απο το εβραικό μουσείο υπάρχει ένα επίσης πολύ ωραίο καφέ(σαν να είσαι σε κήπο)στο ισόγειο πάλι ενός καινούργιου μικρού ξενοδοχείου(the garden bar)
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.987
Likes
12.045
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για γλυκά: τρίγωνα Πανοράματος από τον Τερκενλή (Αριστοτέλους)
Εχω χρονια να φαω τριγωνα αλλα οταν λεμε τριγωνα Πανοραματος εννοουμε Ελενιδης. Ο Τερκενλης ειναι ενα καλο ζαχαροπλαστειο που το βρισκεις παντου, εγινε γνωστος για τα γεμιστα του τσουρεκια κυριως (αν και υπαρχουν και καλυτερα)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom