Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

MVSylvia

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.258
Εχω τρελαθει με τις προτασεις σας, δεν ξερω που να πρωτοπαω.
Ομως για παραμονη πρωτοχρονιας, πού τρωμε;;; Πουύ παμε μετα να τα πιουμε;;;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ομως για παραμονη πρωτοχρονιας, πού τρωμε;;; Πουύ παμε μετα να τα πιουμε;;;;
Πολύ περίεργη μέρα για Θεσσαλονίκη, τουλάχιστον προ covid κατάστασης, χωρίς να μπορώ να ξέρω τι θα γίνει φέτος.
Πρακτικά είναι μια μέρα που γίνεται ο κακός χαμός από τις 12 και μετά, στο κέντρο δε μπορείς να κυκλοφορήσεις με όχημα παρα μόνο με τα πόδια, και παντού επικρατεί το αδιαχώρητο. Όλοι είναι στο δρόμο, όλοι ψήνουν, πίνουν και χορεύουν, δυσκολεύεσαι πολύ να βρεις να καθίσεις και να εξυπηρετηθείς οπουδήποτε, όμως το πανηγύρι αυτό είναι μοναδικό, όλοι πρέπει να το ζήσουν κάποια στιγμή.
Δρόμοι όπως η Β.Ηρακλείου για παράδειγμα κλείνουν από τους πεζούς. Όλοι μ' ένα ποτήρη (η και μπουκάλι) στο χέρι.
Αν θέλετε ποιότητα προτιμήστε κάτι εκτός κέντρου και κατεβείτε μετά για τη βόλτα.
Αν θέλετε τζέρτζελο ξεκινήστε από Καρόλου Ντηλ και φτάστε μέχρι Λαδάδικα με τα πόδια, καθήμενοι όπου βρείτε.
Εικάζω ότι και φέτος παρόλες τις σημαντικές απαγορεύσεις κάτι τέτοιο θα γίνει, σε μικρότερη ίσως κλίμακα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Εχω τρελαθει με τις προτασεις σας, δεν ξερω που να πρωτοπαω.
Ομως για παραμονη πρωτοχρονιας, πού τρωμε;;; Πουύ παμε μετα να τα πιουμε;;;;
Εφόσον δεν τίθεται θέμα κόστους (όλοι ξέρουμε τί παίζει από τιμές για την συγκεκριμένη μέρα), για μένα, το Thria είναι το best-value-for-money. All time classic, δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει ποτέ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ερώτηση για τον @Dr Snoopy και για όσους άλλους ξέρουν..Πρίν 10-12 χρόνια υπήρχε το μαγαζί Αδαλάκης(κοντά στο λιμάνι νομίζω) σχετικά ακριβό αλλά με πολύ καλούς θαλασσινούς μεζέδες.΄Εκλεισε κάποια στιγμή.Ξέρετε αν ο ίδιος μαγειρεύει κάπου αλλού;
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Πρίν 10-12 χρόνια υπήρχε το μαγαζί Αδαλάκης(κοντά στο λιμάνι νομίζω) σχετικά ακριβό αλλά με πολύ καλούς θαλασσινούς μεζέδες.΄Εκλεισε κάποια στιγμή.Ξέρετε αν ο ίδιος μαγειρεύει κάπου αλλού;
Το ιστορικό του Σωτήρης Αδαλάκη: Ψαροφαγία υψηλότατου επιπέδου σερβιρισμένη με τον κλασσικό τρόπο του Σωτήρη, χωρίς μενού,δηλαδή δεν παραγγέλνεις, φέρνει ότι θέλει και δυστυχώς χρεώνει ότι και όσο θέλει.Οντως ακριβό μαγαζί με ένα ιδιαιτέρως εκκεντρικό αφεντικό. Ξεκίνησε από τη Νεαπολη όπου είχε ουζερί πριν 25-30 χρόνια περίπου,μετακόμισε στο λιμάνι και έμεινε εκεί μέχρι το καλοκαίρι του 2009 όταν και έκλεισε και άνοιξε το "Αδαλάκης στον Μύλο" (στον ομώνυμο Πολυχωρο) τον Δεκέμβριο του 2011 αλλά και αυτό έκλεισε κατά τον Μάιο του 2012.Εκτοτε δεν έτυχε να μάθω κάτι για την τύχη του.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Το ιστορικό του Σωτήρης Αδαλάκη: Ψαροφαγία υψηλότατου επιπέδου σερβιρισμένη με τον κλασσικό τρόπο του Σωτήρη, χωρίς μενού,δηλαδή δεν παραγγέλνεις, φέρνει ότι θέλει και δυστυχώς χρεώνει ότι και όσο θέλει.Οντως ακριβό μαγαζί με ένα ιδιαιτέρως εκκεντρικό αφεντικό. Ξεκίνησε από τη Νεαπολη όπου είχε ουζερί πριν 25-30 χρόνια περίπου,μετακόμισε στο λιμάνι και έμεινε εκεί μέχρι το καλοκαίρι του 2009 όταν και έκλεισε και άνοιξε το "Αδαλάκης στον Μύλο" (στον ομώνυμο Πολυχωρο) τον Δεκέμβριο του 2011 αλλά και αυτό έκλεισε κατά τον Μάιο του 2012.Εκτοτε δεν έτυχε να μάθω κάτι για την τύχη του.
Είχα πάει δύο φορές στο λιμάνι.Τα πριν και τα μετά δεν τα ήξερα η δεν τα πρόλαβα.Όντως ακριβό(δεν θυμάμαι ποσά) αλλά άξιζε τα λεφτά του νομίζω.Κρίμα που "εξαφανίστηκε".
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.258
Πολύ περίεργη μέρα για Θεσσαλονίκη, τουλάχιστον προ covid κατάστασης, χωρίς να μπορώ να ξέρω τι θα γίνει φέτος.
Πρακτικά είναι μια μέρα που γίνεται ο κακός χαμός από τις 12 και μετά, στο κέντρο δε μπορείς να κυκλοφορήσεις με όχημα παρα μόνο με τα πόδια, και παντού επικρατεί το αδιαχώρητο. Όλοι είναι στο δρόμο, όλοι ψήνουν, πίνουν και χορεύουν, δυσκολεύεσαι πολύ να βρεις να καθίσεις και να εξυπηρετηθείς οπουδήποτε, όμως το πανηγύρι αυτό είναι μοναδικό, όλοι πρέπει να το ζήσουν κάποια στιγμή.
Δρόμοι όπως η Β.Ηρακλείου για παράδειγμα κλείνουν από τους πεζούς. Όλοι μ' ένα ποτήρη (η και μπουκάλι) στο χέρι.
Αν θέλετε ποιότητα προτιμήστε κάτι εκτός κέντρου και κατεβείτε μετά για τη βόλτα.
Αν θέλετε τζέρτζελο ξεκινήστε από Καρόλου Ντηλ και φτάστε μέχρι Λαδάδικα με τα πόδια, καθήμενοι όπου βρείτε.
Εικάζω ότι και φέτος παρόλες τις σημαντικές απαγορεύσεις κάτι τέτοιο θα γίνει, σε μικρότερη ίσως κλίμακα.
@psilos3 πηγα σε ολα τα σημεια που ανεφερες, ελαχιστος εως καθολου κοσμος. Η κορονα φαινεται εχει φοβισει και δεν κατεβηκε κοσμος να κυκλοφορησει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 πηγα σε ολα τα σημεια που ανεφερες, ελαχιστος εως καθολου κοσμος. Η κορονα φαινεται εχει φοβισει και δεν κατεβηκε κοσμος να κυκλοφορησει.
Να πω παλί καλά με τέτοια κατάσταση που επικρατεί; Να το πω. Κι εγώ δε κατέβηκα κέντρο φέτος φοβούμενος την όλη κατάσταση.
Δυστυχώς δε το έζησες στο απόγειο του το πανηγύρι αλλά δε πειράζει, να είμαστε καλά κι αυτά θα ξανάρθουν όπως πρέπει. Την επόμενη φορά. Καλή χρονιά!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.258
@psilos3 το επόμενο βράδυ (1 προς 2 Ιανουαρίου) είχε αρκετή κίνηση στις περιοχές που είπες.
Αλλά ένιωθα ανασφάλεια και δεν πολυκυκλοφόρησα.
Ανακάλυψα τυχαία και ένα φοβερό φαγάδικο, το 'Βαρύ Πεπόνι'.
Όσο για το χαμό και το πανηγύρι, ακριβώς, να είμαστε καλά και η Θεσσαλονίκη είναι δυο τσιγάρα δρόμος από Αθήνα. Καλή χρονιά επίσης!!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.258
Επίσης ένα μεγάλο τμήμα του Αρχαιολογικού μουσείου είναι κλειστό, λόγω έλλειψης προσωπικού μετά την καλοκαιρινή σεζόν.
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Ανεβαίνω συχνά στη Θεσσαλονίκη και προτείνω μια επίσκεψη στο Salento(από την ομώνυμη περιοχή της Ιταλίας). Περισσότερο εμπίπτει στην κατηγορία του Street Food πάρα σε κλασικό εστιατόριο και έχει μερικά τραπέζια έξω.
Ζεστά ψωμάκια κατευθείαν από τον ξυλόφουρνο γεμισμένα σε διάφορες παραλλαγές προσφέρουν μια πολύ ιδιαίτερη γεύση. Αξίζουν δοκιμής τα Filetto, Prosciutto crudo και Pulled Pork. Βρίσκεται ψηλά στην Βενιζέλου κάτω από την Αγίου Δημητρίου.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.884
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ανεβαίνω συχνά στη Θεσσαλονίκη και προτείνω μια επίσκεψη στο Salento
Βρίσκεται ψηλά στην Βενιζέλου κάτω από την Αγίου Δημητρίου.
Α, δεν το έχω προσέξει! Έχει και να κάτσεις; Ή μόνο χέρι; Θα δοκιμαστεί στα κοντά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom