Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
κανα κινεζικο ινδικο κλπ υπαρχει? η εκλεισαν ολα? παλια υπηρχε ενα τελειο στο ποσειδωνιο και ενα καπου Ναυαρινου. Αλλα μετα εκλεισαν αν θυμαμαι καλα
το Habanera ? η εκεινο το Λιβανεζικο καπου προς Αγ. Τριαδα
η το μεξικανικο στην κρηνη...

απιστευτο φαγητο στο habanera....καλα τωρα μετα τα 45 πανε αυτα...αλλιως πρωτα στριβει η μπακα και μετα εγω....

PS
υπαρχει ακομα...
ωραιες εποχες....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
κανα κινεζικο ινδικο κλπ υπαρχει? η εκλεισαν ολα? παλια υπηρχε ενα τελειο στο ποσειδωνιο και ενα καπου Ναυαρινου. Αλλα μετα εκλεισαν αν θυμαμαι καλα
το Habanera ? η εκεινο το Λιβανεζικο καπου προς Αγ. Τριαδα
η το μεξικανικο στην κρηνη...

απιστευτο φαγητο στο habanera....καλα τωρα μετα τα 45 πανε αυτα...αλλιως πρωτα στριβει η μπακα και μετα εγω....

PS
υπαρχει ακομα...
ωραιες εποχες....
Πολύ καλό κινεζικο wok άνοιξε η οικογένεια μου αλλά δε λέω που :)
Το καλύτερο ανέκαθεν κινεζικο με καλό σούσι επίσης είναι το Sun στη Μαρτίου. Το συστήνουν οι ίδιοι οι Κινέζοι. Επίσης πήγα εκεί με Ιάπωνα συνάδελφο όταν ήμουν ιπτάμενη και ενθουσιάστηκε με το σούσι ενώ στην αρχή ήταν μες τη γκρίνια.
Το ινδικό στη στοά της Σβωλου υπάρχει ακόμα και είναι η μόνη επιλογή στον τομέα του.
Το λιβανέζικο που υπήρχε έκλεισε εδώ και χρόνια μαζί με το συριακό εκεί στη Μπότσαρη. Κάποιος ανέβασε το λινκ πρόσφατα. Τα παιδιά που το είχαν είναι βετζετεριαν και δεν ήθελαν άλλο να μαγειρεύουν κρέας.
Για το Habanera δε τα θυμάσαι καλά φίλε @turms ή όντως ήσουν πολύ νέος και δε βαρυστομαχιαζες εύκολα. Κακή επιλογή κατ’εμέ.
Η πόλη μας επίσης έχει αξιόλογα γεωργιανά με πιο ορίτζιναλ το Ιμερετι στην Ξηροκρήνη και πιο αξιοπρεπές το Αλαζάνι στον Εύοσμο. Προσωπικά όμως αγαπώ τη Σιβηρια στην Παναγία Χαλκέων για τα ρωσικά πιάτα της. Υπάρχει και αρμενικό εδώ και κάποια χρόνια στη νέα παραλία.
Επίσης έχει ανοίξει και cevicheria αλλά δεν έχω ακόμα άποψη !
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλησπέρα σε όλους!!
Αυτό το ΠΣΚ θα βρεθούμε με το σύζυγο στη Θεσσαλονίκη λόγω της έκθεσης ζωοτεχνια και θα ήθελα να μου προτείνετε ωραία μέρη για φαγητό, κάνα ωραίο μπαράκι για ποτό και ωραία μέρη για καφέ.
Έχουμε έρθει πολλές φορές Θεσσαλονίκη κυρίως για ψώνια και αυθημερόν, οπότε κατευθηνομασταν προς παραλία μεριά.
Αυτή τη φορά θα ήθελα να πάω ψαγμενη, αφού θα έχω και 3 μέρες στη διάθεσή μου.
Το ξενοδοχείο που μας έχουν κλείσει θα είναι στο κέντρο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ναι αυτο το ινδικο λεω....πολυ καλο.
Το Habanera το θυμαμαι πολυ καλα.
Αλλα τοτε ημουνα U30 (οπως λενε εδω) η αλλιως κατω των 30
ηταν εποχες που ο μεταβολισμος ετρεχε με 200 και οτι και αν σαβουριαζα / επινα δεν καταλαβαινα και πολλα.
Φυσικα δεν ξερω αν μετα το 2006-2007 χαλασε
αλλα αν θυμαμαι καλα για ενα διαστημα ειχε κλεισει.

γεωργιανα κλπ δεν νομιζω να υπηρχαν τοτε...αλλιως θα τα ειχα επισκεφτει....
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Επίσκεψη στον Φανό στην Αγίου Μηνά. Ευχάριστη έκπληξη, καθώς είχα ακούσει / διαβάσει διφορούμενα σχόλια και κριτικές. Λίγα τραπέζια (και λίγο στενά) εσωτερικά, με καλό καιρό βγάζει τραπέζια κι έξω. Σε ώρες αιχμής θέλει κράτηση.
Κουζίνα Ελληνική με Πολίτικες επιρροές. Τα κεμπαπάκια με μοσχαρίσιο και αρνίσιο κιμά είναι τα μόνα στην Ελλάδα (άντε στη Θεσσαλονίκη) που μου θύμισαν αυτά που τρώω στην Τουρκία.
Σέρβις ευγενικό, μερίδες νορμάλ (ίσως προς μικρές), τιμές ελαφρώς τσιμπημένες αλλά φυσιολογικές για το μαγαζί.
Θα το ξανατιμήσω
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Υπάρχει ένα sushi bar που πιανει το απόλυτο πεντάρι σε κριτικές στην πόλη μας. Βρίσκεται μες τα Λαδάδικα, απέναντι από το ξενοδοχείο Bristol. Πήγαμε σήμερα πρώτη φορά. Στη θέση του υπήρχε κάποτε (θαρρώ) το πρώτο κινεζικο της πόλης.
Τελικα κατάλαβα, επειδή ξέρω τον ιδιοκτήτη ότι πήρε το καλύτερο team από ένα άλλο sushi bar της πόλης, στελέχωσε το νέο μαγαζί, φροντιζει τα τροφιμα να είναι ολόφρεσκα ενώ ο χώρος είναι απλός αλλά προσεγμένος. Μας άρεσε αρκετά. Empire sushi bar λέγεται. Για τους παλιούς μεταλλάδες της πόλης, είναι τα ίδια άτομα που είχανε το metal club Empire, πλην Σαββα Κωφίδη ο οποίος δραστηριοποιείται πλέον στην Κρήτη (και μας λείπει πολύ!)
 

Aunt Lia

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Καλησπέρα σε όλους!!
Αυτό το ΠΣΚ θα βρεθούμε με το σύζυγο στη Θεσσαλονίκη λόγω της έκθεσης ζωοτεχνια και θα ήθελα να μου προτείνετε ωραία μέρη για φαγητό, κάνα ωραίο μπαράκι για ποτό και ωραία μέρη για καφέ.
Έχουμε έρθει πολλές φορές Θεσσαλονίκη κυρίως για ψώνια και αυθημερόν, οπότε κατευθηνομασταν προς παραλία μεριά.
Αυτή τη φορά θα ήθελα να πάω ψαγμενη, αφού θα έχω και 3 μέρες στη διάθεσή μου.
Το ξενοδοχείο που μας έχουν κλείσει θα είναι στο κέντρο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλημέρα! Από φαγητό προτείνω σίγουρα Σεμπρικο ( στη Φράγκων) και μετά Χαρούπι (Λαδάδικα και σίγουρα με κράτηση) και Συν τροφή (ισχύει ότι και για Χαρούπι). Επίσης πολύ καλό βόλιωτικο τσιπουραδικο είναι το Μεζεν για εμένα τοπ στο κέντρο. Από μπαρ για ποτό εγώ προτείνω Ύψιλον ( βέβαια πιο αργά το βράδυ βαράει λίγο) , επίσης το Ύδρο που είναι σχετικά καινούρια προσθήκη στην πόλη. Σε διαφορετικό στυλ ίσως είναι το Cin Cin σε πιο wine bar φάση. Enjoy 😊
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.602
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Παίρνοντας αφορμή από το νήμα ΟΣΕ Το Φαινόμενο και σε σχέση με την ανομία που μας κατακλύζει...
Σάββατο βράδι βγήκα με παρέα σε ταβερνείο της γειτονιάς μου.
Καθίσαμε μέσα και κάποια στιγμή αντιλήφθηκα ότι κάποιοι καπνίζουν ανενόχλητοι. Κανονικό τσιγάρο και όχι ηλεκτρονικό.
Μετά την πρώτη έκπληξη και αφού περιμέναμε λίγο -μην τυχόν και κάποιος τους βάλει να τα σβήσουν- παραπονεθήκαμε στον υπεύθυνο.
Μας είπε δώστε μου 30 δευτερόλεπτα.
'Οντως τα τσιγάρα έσβησαν
Σε μισή ώρα κάπνιζε πάλι πάνω από το 30-40% . 10 η ώρα εν τω μεταξύ.
Κάπου εκεί εμφανίζεται αστυνομικός. Τη δεδομένη στιγμή απορώ ποιός έκανε καταγγελία αφού δεν την κάναμε εμείς που από ότι φαίνεται είμασταν οι μόνοι που θεωρούσαμε περίεργο να καπνίζει κανείς σε εσωτερικό χώρο με τέτοια άνεση.
Ο αστυνομικός έκανε μια βόλτα μέσα ενώ οι "ένοχοι" έσβηναν βιαστικά τα τσιγάρα τους, τα είπε 2 λεπτά με τον ιδιοκτήτη και εξαφανίστηκε δίχως να ανοίξει μύτη.
Σε μισή ώρα μας είχαν φέρει ΚΑΙ τασάκια σε όλα τα τραπέζια και πλέον η τσιγαρίλα ήταν αποπνικτική.

Μέρες που έχουμε αυτή την κουβέντα παντού, δε φτάνει που γράφουν στ α@@@δια τους νόμους και τους ανθρώπους που δεν καπνίζουν (και μάλιστα πρώην καπνιστές αν αυτό έχει καμιά αξία) , περισσότερο με πείραξε η στάση της αστυνομίας. Πλακάκια με όλους και μάλιστα με οφθαλμοφανή τρόπο! Από το πιο απλό. Το να τηρήσεις αυτό τον αντικαπνιστικό γα@@@νόμο!!!

Δεν θα κρατήσω τα προσχήματα. Τους έκραξα και στις αξιολογήσεις , γράφω και το όνομα του μαγαζιού εδώ και όπου αλλού μπορώ να τους διασύρω δημόσια.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ - Κηφησίας 33 Θεσσαλονίκη

(προφητικό το όνομά τους ή μη τι άλλο. Σήμερα δεν πέφτει καρφίτσα από τους χαρμάνηδες κι αύριο μπορεί να πέσει και καμιά γερή καμπάνα αν βρεθεί κανένας έντιμος ένστολος ποτέ δεν ξέρεις σ αυτό τον τόπο)
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
236
Likes
1.229
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Παίρνοντας αφορμή από το νήμα ΟΣΕ Το Φαινόμενο και σε σχέση με την ανομία που μας κατακλύζει...
Σάββατο βράδι βγήκα με παρέα σε ταβερνείο της γειτονιάς μου.
Καθίσαμε μέσα και κάποια στιγμή αντιλήφθηκα ότι κάποιοι καπνίζουν ανενόχλητοι. Κανονικό τσιγάρο και όχι ηλεκτρονικό.
Μετά την πρώτη έκπληξη και αφού περιμέναμε λίγο -μην τυχόν και κάποιος τους βάλει να τα σβήσουν- παραπονεθήκαμε στον υπεύθυνο.
Μας είπε δώστε μου 30 δευτερόλεπτα.
'Οντως τα τσιγάρα έσβησαν
Σε μισή ώρα κάπνιζε πάλι πάνω από το 30-40% . 10 η ώρα εν τω μεταξύ.
Κάπου εκεί εμφανίζεται αστυνομικός. Τη δεδομένη στιγμή απορώ ποιός έκανε καταγγελία αφού δεν την κάναμε εμείς που από ότι φαίνεται είμασταν οι μόνοι που θεωρούσαμε περίεργο να καπνίζει κανείς σε εσωτερικό χώρο με τέτοια άνεση.
Ο αστυνομικός έκανε μια βόλτα μέσα ενώ οι "ένοχοι" έσβηναν βιαστικά τα τσιγάρα τους, τα είπε 2 λεπτά με τον ιδιοκτήτη και εξαφανίστηκε δίχως να ανοίξει μύτη.
Σε μισή ώρα μας είχαν φέρει ΚΑΙ τασάκια σε όλα τα τραπέζια και πλέον η τσιγαρίλα ήταν αποπνικτική.

Μέρες που έχουμε αυτή την κουβέντα παντού, δε φτάνει που γράφουν στ α@@@δια τους νόμους και τους ανθρώπους που δεν καπνίζουν (και μάλιστα πρώην καπνιστές αν αυτό έχει καμιά αξία) , περισσότερο με πείραξε η στάση της αστυνομίας. Πλακάκια με όλους και μάλιστα με οφθαλμοφανή τρόπο! Από το πιο απλό. Το να τηρήσεις αυτό τον αντικαπνιστικό γα@@@νόμο!!!

Δεν θα κρατήσω τα προσχήματα. Τους έκραξα και στις αξιολογήσεις , γράφω και το όνομα του μαγαζιού εδώ και όπου αλλού μπορώ να τους διασύρω δημόσια.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ - Κηφησίας 33 Θεσσαλονίκη

(προφητικό το όνομά τους ή μη τι άλλο. Σήμερα δεν πέφτει καρφίτσα από τους χαρμάνηδες κι αύριο μπορεί να πέσει και καμιά γερή καμπάνα αν βρεθεί κανένας έντιμος ένστολος ποτέ δεν ξέρεις σ αυτό τον τόπο)
Συμφωνώ απόλυτα με την αγανάκτηση σου και συμπάσχω. Είμαστε τραγικοί απλά... Δεν ξέρω τι μπορούμε να κάνουμε αφού ακόμα και καταγγελία να κάνεις βλέπεις δεν βγάζει πουθενά. Απλώς να στηρίζουμε μαγαζιά που το τηρούν, έστω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom