Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ισχύει για τον χρόνο που κάνεις την αίτηση + 2 μήνες από τον επόμενο.Αν κάνεις τώρα την αίτηση ισχύει μέχρι τέλος Φεβρουαρίου του 2021.
Ωραίος, μου έλυσες την απορία.
Φοβερή η λογική τους κατά τ' άλλα...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εμένα πάντως τίποτα... Από Ιούλιο που πήραμε το χαρτί.
Και εγώ από τον Ιούλιο περιμένω την ευρωπαϊκή κάρτα αασφάλισης... Δεν ήρθε ποτέ στο σπίτι...
Θα πάω αυτόν τον μήνα να ξανακάνω νέα αίτηση μήπως και φέτος έχουν λεφτά για την έκδοση καρτών.
Πάντως, στο ΤΣΑΥ συνεχίζουν και την εκδίδουν επιτόπου.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Και εγώ από τον Ιούλιο περιμένω την ευρωπαϊκή κάρτα αασφάλισης... Δεν ήρθε ποτέ στο σπίτι...
Θα πάω αυτόν τον μήνα να ξανακάνω νέα αίτηση μήπως και φέτος έχουν λεφτά για την έκδοση καρτών.
Πάντως, στο ΤΣΑΥ συνεχίζουν και την εκδίδουν επιτόπου.
Από τον Ιούλιο την περιμένω μια από τα ίδια.... σκέφτομαι να κάνω καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη αλλά δεν ξέρω αν έχει αρμοδιότητα...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Από τον Ιούλιο την περιμένω μια από τα ίδια.... σκέφτομαι να κάνω καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη αλλά δεν ξέρω αν έχει αρμοδιότητα...
Εγώ σκέφτομαι πόσο άδικη μεταχείριση έχουν οι ασφαλισμένοι του πρώην ΙΚΑ σε σχέση με τα άλλα ευγενή ταμεία!!
Πώς γίνεται δηλαδή το Τ.Σ.Ά.Υ. Θεσσαλονίκης να έχει τον ειδικό εκτυπωτή και να εκδίδει επιτόπου την κάρτα ασφάλισης σε 3 λεπτά, ενώ τα 2-3 μεγάλα υποκαταστήματα του πρώην ΙΚΑ να μην έχουν και να πρέπει να ταλαιπωρείται έτσι ο κόσμος!
Αυτή τη φορά θα επιστρέψω με "άγριες" διαθέσεις και ελπίζω να αποκτήσω κάρτα για το νέο έτος...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τι είδαν τα ματάκια μου και δεν το πιστεύουν? :shock:
Εδώ μπορούμε να κάνουμε ηλεκτρονικά αίτηση για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθενείας (ΕΚΑΑ)
https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/elektronikes-yperesies-gia-asphalismenoys
Δεν το προχώρησα γιατί έχω ήδη κάρτα σε ισχύ. Όποιος το προσπαθήσει ας ενημερώσει!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Τι είδαν τα ματάκια μου και δεν το πιστεύουν? :shock:
Εδώ μπορούμε να κάνουμε ηλεκτρονικά αίτηση για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθενείας (ΕΚΑΑ)
https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/elektronikes-yperesies-gia-asphalismenoys
Δεν το προχώρησα γιατί έχω ήδη κάρτα σε ισχύ. Όποιος το προσπαθήσει ας ενημερώσει!
Μεγαλεία όντως...

Το προχώρησα γιατί είχε λήξει η δικιά μου.Με έστειλαν με mail πιστοποιητικό προσωρινής αντικατάστασης της κάρτας(pdf με ηλεκτρονικές σφραγίδες και υπογραφές).Φαντάζομαι θα στείλουν ταχυδρομικά και την κάρτα.

Που ζούμε τέλος πάντων :)
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μεγαλεία όντως...

Το προχώρησα γιατί είχε λήξει η δικιά μου.Με έστειλαν με mail πιστοποιητικό προσωρινής αντικατάστασης της κάρτα(pdf με ηλεκτρονικές σφραγίδες και υπογραφές).Φαντάζομαι θα στείλουν ταχυδρομικά και την κάρτα.

Που ζούμε τέλος πάντων :)
Το έκανα κι εγώ, επιβεβαιώνω τα ανωτέρω.

Νιώθω συγκλονισμένη με τις εξελίξεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Πόσο να αντέξεις τέτοια χαρά! 1' για δελτίο ανεργίας και τώρα αυτό :minion dancing:
Απο την αλλη, ολα εχουν γινει κομπιουτερζ και χανεται η ανθρωπινη επαφη και τα μπινελικια με τους υπαλληλους.Θλιψις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom