Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ήρθε και σε εμένα αλλά σε 5 μέρες θα κάνουμε νέα αίτηση (λήξη εξαμήνου).
 

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Τον Αύγουστο μάλλον θα είμαι εξωτερικό 3 εβδομάδες και ο κορονοϊός με έχει τρομάξει όσο να'ναι. Εγώ ως άνεργη/ανασφάλιστη δεν δικαιούμαι αυτήν τη κάρτα. Σωστά;
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Τον Αύγουστο μάλλον θα είμαι εξωτερικό 3 εβδομάδες και ο κορονοϊός με έχει τρομάξει όσο να'ναι. Εγώ ως άνεργη/ανασφάλιστη δεν δικαιούμαι αυτήν τη κάρτα. Σωστά;
Η προϋπόθεση δεν είναι να εργάζεσαι και να είσαι ασφαλισμένη τώρα, αλλά να εχεις πραγματοποιήσει ένα ορισμένο αριθμό ημερομισθιων μέχρι τον Φεβρουάριο του 2020 ώστε να δικαιούσαι ασφαλιστική κάλυψη έως και τον Φεβρουάριο του 2021.

Αφου η αίτηση για την κάρτα γίνεται ηλεκτρονικά πλεον, μπορείς απλά να δοκιμάσεις και αν σου εγκριθεί σημαίνει ότι είσαι ΟΚ.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ναι είναι πρόβλημα αν είσαι ανασφάλιστος.Δεν έχεις καμιά παροχή υγείας στην Ελλάδα για να ζητήσεις παρόμοια και για το εξωτερικό;Αν πας έξω για δουλειά δεν θα ασφαλιστείς εκεί;
οι ανασφαλιστοι εχουν παροχη υγειας στα δημοσια νοσοκομεια ,κεντρα υγειας..
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.301
Δλδ οι και οι ανασφάλιστοι έχουν δικαίωμα ΕΚΑΑ; Που το λέει αυτο, μπορείτε να μας βοηθήσετε με το ΦΕΚ ή το link;
Γιατί εδώ λέει διαφορετικά, εκτός αν δεν τα καταλαβαίνω καλά τα ξένα.
https://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/temporary-stays/index_en.htm
As an EU citizen, if you unexpectedly fall ill during a temporary stay in another EU country - whether on holiday, a business trip or studying abroad - you are entitled to any medical treatment that can't wait until you get home. You have the same rights to health care as people insured in the country you are in.


You should always take your European Health Insurance Card (EHIC)
with you on all trips abroad. This card is the proof that you are insured in an EU country.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης και αναμένω να μου έρθει ταχυδρομικά. Το προσωρινό πιστοποιητικό ασφάλισης λήγει 02/06/21 και ως στιγμής δεν έχει έρθει τίποτα ταχυδρομικά.....έχει συμβεί σε κανέναν να μην λάβει τη κάρτα ασφάλισης;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης και αναμένω να μου έρθει ταχυδρομικά. Το προσωρινό πιστοποιητικό ασφάλισης λήγει 02/06/21 και ως στιγμής δεν έχει έρθει τίποτα ταχυδρομικά.....έχει συμβεί σε κανέναν να μην λάβει τη κάρτα ασφάλισης;
Την τελευταία φορά που είχα κάνει αίτηση η κάρτα μου ήρθε 1-2 μέρες πριν λήξει η προσωρινή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης και αναμένω να μου έρθει ταχυδρομικά. Το προσωρινό πιστοποιητικό ασφάλισης λήγει 02/06/21 και ως στιγμής δεν έχει έρθει τίποτα ταχυδρομικά.....έχει συμβεί σε κανέναν να μην λάβει τη κάρτα ασφάλισης;
Ναι σε μενα πριν 2 χρονια αν θυμαμαι καλα. Ειχε χαθει στο ταχυδρομειο και ξαναεκανα αιτηση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ναι σε μενα πριν 2 χρονια αν θυμαμαι καλα. Ειχε χαθει στο ταχυδρομειο και ξαναεκανα αιτηση.
A τέλεια....εν τω μεταξύ δύο είμαστε που περιμένουμε και δεν έχει έρθει σε κανέναν απο τους δύο μας....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom