Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά σε πολλές περιοχές της Ελλάδας τα ταχυδρομεία έχουν πια τρομερή έλλειψη προσωπικού με μεγάλες καθυστερησεις στις παραδόσεις.
Περιμένω με ταχυδρομείο και μία νέα κάρτα (είχα ακυρώσει την παλιά) και δεν έχει έρθει ούτε αυτή, οπότε κλίνω προς αυτό το σενάριο και εγώ...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Περιμένω με ταχυδρομείο και μία νέα κάρτα (είχα ακυρώσει την παλιά) και δεν έχει έρθει ούτε αυτή, οπότε κλίνω προς αυτό το σενάριο και εγώ...
Κ εμένα πριν 2-3 χρόνια, κάναμε αίτηση με την γυναίκα μου και δεν ήρθε καμία. Έληξε η προσωρινή και κάναμε νέα αίτηση. Τελικά ταξίδι πήγαμε με την 2η προσωρινή και όταν ήρθαν η κάρτες είχε γραμμένο λάθος το όνομα μου...
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Καλημερα σας @Στάθης και @Sassenach77 η δικια μου καρτα ηρθε μεσα σε 1 εβδομαδα, της συζυγου και της κορης μετα απο 5 βδομαδες (απο την αφιξη της δικης μου). Βεβαια οι προσωρινες ειχαν ληξει! Στην Μπανανια με τον κορονοιο την τηλεργασια κλπ κλπ πολλοι δημοσιοι υπαλληλοι 'το κλεισανε το μαγαζι' και στρωθηκανε στον χορο. Ειτε οι του ταχυδρομειου ειτε οι της αρμοδιας υπηρεσιας που τις εκδιδει! Ασυδοσια & ανευθυνοτητα στο μαξιμο! Και επειδη με τα ΕΛΤΑ που υπαρχουνε τεραστιες ελλειψεις προσωπικου και δεν μπορουνε να ανταποκριθουν, ορισμενες εταιρειες στραφηκαν στις εταιρειες ταχυμεταφορων για ερχονται οι λογαριασμοι στον κοσμακη στην ωρα τους! Το αποτελεσμα, οι παρακατω φωτογραφιες. Ο διανομεας εσκισε τους λογαριαμους τηλ. παροχου και τους πεταξε σε ΧΑΝΤΑΚΙ και ασε τον κακομοιρο συνδρομητη να περιμενει τον λογαριασμο & να του κοβουν το τηλεφωνο! Επαρχιακη οδος Αγ. Ονουφριου, Χανια, 06/04/2021. Πανω απο 20 λογαριασμοι τηλ. παροχου δεν βρηκαν τους παραληπτες τους. Ποτε δεν ξερεις αν η καρτα του ΙΚΑ σου εχει την ιδια τυχη. Και οχι μονο η δικια σου, του καθενος μας! Φοβαμαι οτι θαρθουν και χειροτερα!
 

Attachments

Last edited:
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Είναι το χάος στα ταχυδρομεια,σε εμάς η ημερήσια συνδρομή τοπικής εφημερίδας έρχεται πια σε 10-15 αντίτυπα μαζεμένα, αντίτυπο ήρθε με ένα μήνα καθυστέρηση και σε πολλούς γείτονες που δεν λαμβάνουν ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς τους έρχονται ληγμενοι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Η κάρτα μου ήρθε σε 6 μέρες από την αίτηση.Και δεν περνάει κάθε μέρα ο ταχυδρόμος από την γειτονιά μας.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Όταν βγάλεις την Ευρωπαϊκή κάρτα ηλεκτρονικά σου δίνει ένα προσωρινό χαρτί με ισχύ ένα μήνα (δηλαδή μέχρι να βγει και να παραλαβεις την κανονική κάρτα), όπως ίσχυε και όταν πήγαινες να την βγάλεις κανονικά στο ΙΚΑ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Όταν βγάλεις την Ευρωπαϊκή κάρτα ηλεκτρονικά σου δίνει ένα προσωρινό χαρτί με ισχύ ένα μήνα (δηλαδή μέχρι να βγει και να παραλαβεις την κανονική κάρτα), όπως ίσχυε και όταν πήγαινες να την βγάλεις κανονικά στο ΙΚΑ;
Σωστά.Σου στέλνει πίσω άμεσα ένα προσωρινό πιστοποιητικό.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η κάρτα μου ήρθε σε 6 μέρες από την αίτηση.Και δεν περνάει κάθε μέρα ο ταχυδρόμος από την γειτονιά μας.
Και εγώ το ίδιο. Την πήρα σε 5 μέρες. Και σε εμάς ο ταχυδρόμος περνά 2 φορές την εβδομάδα.
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Καλησπέρα! Πάω να βγάλω την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης αλλά τα στοιχεία μου τόσο στα ελληνικά όσο και στα λατινικά είναι λάθος. Επικοινώνησα με τα κεπ τα οποία δήλωσαν άγνοια για το τι πρέπει να κάνω. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι παραπάνω;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Καλησπέρα! Πάω να βγάλω την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης αλλά τα στοιχεία μου τόσο στα ελληνικά όσο και στα λατινικά είναι λάθος. Επικοινώνησα με τα κεπ τα οποία δήλωσαν άγνοια για το τι πρέπει να κάνω. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι παραπάνω;
΄Ισως θα έπρεπε να επικοινωνήσεις με ΕΦΚΑ.Αλλά είναι δύσκολο γενικά η τηλεφωνική επικοινωνία με αυτούς.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα! Πάω να βγάλω την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης αλλά τα στοιχεία μου τόσο στα ελληνικά όσο και στα λατινικά είναι λάθος. Επικοινώνησα με τα κεπ τα οποία δήλωσαν άγνοια για το τι πρέπει να κάνω. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι παραπάνω;
Για τσέκαρε λίγο αυτό το ποστ όπου αναφέρω πως είχα βγάλει εγώ άκρη σε κάτι αντίστοιχο. Καλημέρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom