Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Άλλαξε η προσωρινή κάρτα μορφή;

Πριν από λίγο έκανε μια γνωστή μου αίτηση για την ευρωπαϊκή κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης και έλαβε ένα "Πιστοποιητικό Προσωρινής Αντικατάστασης της Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης" όπου όλα είναι γραμμένα στα ελληνικά.

Είναι σωστό ή έκανε κάτι λάθος; Αλλιώς τη θυμόμουνα εγώ την προσωρινή κάρτα (εννοείται σε έγγραφο pdf).
Το Φεβρουαριο που εβγαλα ηταν στα ελληνικα.Ερχεται ομως πολυ γρηγορα. Ετυχε να χρησιμοποιησω την καρτα υγειας στο Βερολινο τον Οκτωβρη. Ο γιος μου εσπασε το ποδι του. Πηγαμε λοιπον στο νοσικομειο. Μας ρωτησαν απο που ειμαστε, δειξαμε την καρτα και μας εδωσαν να συμπληρωσουμε μια φορμα. Η φορμα ηταν στα ελληνικα, απλα μας ειπαν να βαλουμε τα στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες. Ρωτησαμε το λογο ,εμεις μιλουσαμε γερμανικα και μας εξηγησαν οτι ισως καποιος δεν γνωριζει αγγλικα η γερμανικα , οποτε θα πρεπει να ξερει τι συμπληρωνει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Να ρωτήσω κάποιος αν ξέρει: αν ταξιδεύεις πχ 4 Ιουλίου κ θες τη κάρτα, κανεις αίτηση 1η Ιουλίου αλλά δε προλαβαίνεις να σου έρθει με ταχυδρομείο. Υπάρχει εναλλακτική;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Να ρωτήσω κάποιος αν ξέρει: αν ταξιδεύεις πχ 4 Ιουλίου κ θες τη κάρτα, κανεις αίτηση 1η Ιουλίου αλλά δε προλαβαίνεις να σου έρθει με ταχυδρομείο. Υπάρχει εναλλακτική;
Βγαινει μια προσωρινη για ενα μηνα ,στο μεηλ σου
 
D

Delmem38110

Guest
Βγαινει μια προσωρινη για ενα μηνα ,στο μεηλ σου
στο μειλ δεν βγαίνει καμία προσωρινή. απλά έρχεται μια ειδοποίηση.

Αγαπητέ ασφαλισμένε με ΑΜΚΑ..................
σας ενημερώνουμε ότι το αίτημα σας για την Έκδοση Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλειας Ασθενείας υποβλήθηκε επιτυχώς.
Με εκτίμηση,
Γενική Διεύθυνση Παροχών και Υγείας του ΕΦΚΑ.


πρέπει να την τυπώσεις μόλις ολοκληρώσεις την διαδικασία έκδοσης η επανέκδοσης η να την αποθηκεύεις σε πιντιεφ
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εγώ το Πάσχα στην Μασσαλία που χρειάστηκα γιατρό να δει κάτι και πήγα στα εξωτερικά ιατρεία με την κάρτα πλήρωσα 44 ευρώ και θα μπορούσα να τα πάρω από τον εφκα πίσω με αίτηση και φυσική παρουσία οπότε δεν ασχολήθηκα.
 
D

Delmem38110

Guest
Εγώ το Πάσχα στην Μασσαλία που χρειάστηκα γιατρό να δει κάτι και πήγα στα εξωτερικά ιατρεία με την κάρτα πλήρωσα 44 ευρώ και θα μπορούσα να τα πάρω από τον εφκα πίσω με αίτηση και φυσική παρουσία οπότε δεν ασχολήθηκα.
Αν οι Γάλλοι πληρώνουν 44 ευρώ τοτε έπρεπε να πληρώσεις κι εσυ. Αν όμως οι Γάλλοι δεν πληρώνουν τίποτε τοτε αυτό που έκανες δεν έπρεπε να γίνει.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Άλλαξε η προσωρινή κάρτα μορφή;

Πριν από λίγο έκανε μια γνωστή μου αίτηση για την ευρωπαϊκή κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης και έλαβε ένα "Πιστοποιητικό Προσωρινής Αντικατάστασης της Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης" όπου όλα είναι γραμμένα στα ελληνικά.

Είναι σωστό ή έκανε κάτι λάθος; Αλλιώς τη θυμόμουνα εγώ την προσωρινή κάρτα (εννοείται σε έγγραφο pdf).
αυτό είναι το προσωρινό που ισχύει για ένα μήνα, μέχρι να έρθει η κάρτα, η οποία δεν έχει αλλάξει μορφή. Σε μένα βέβαια έκανε 2μιση μήνες να έρθει...

¨Ερχεται και στο mail , σε μένα ήρθε πάντως, κάπου υπάρχει μία επιλογή νομίζω. Αλλά καλού κακού καλύτερα να το αποθηκεύσεις εκείνη την ώρα.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αν και του κυβερνώντος κόμματος δηλώνω εντυπωσιασμένος από την ταχύτητα έκδοσης, αποστολής και παραλαβής της.... 21 Ιουλίου αίτηση inline, σήμερα το πρωί την έφερε ο ταχυδρόμος. Respect
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Μέσω κεπ που έκανα την αίτηση σου δίνουν ένα χαρτί που ισχύει για ένα μήνα και μετά βγαίνει η κάρτα ( 5 εργάσιμες περιπου)
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Είτε μέσω ΚΕΠ είτε μέσω taxis βγαίνει άμεσα η προσωρινή κάρτα ασφάλισης και σε λίγες ημέρες(5-10 ημέρες) έρχεται και η κανονική κάρτα στο σπίτι σου
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Είτε μέσω ΚΕΠ είτε μέσω taxis βγαίνει άμεσα η προσωρινή κάρτα ασφάλισης και σε λίγες ημέρες(5-10 ημέρες) έρχεται και η κανονική κάρτα στο σπίτι σου
Έτσι είναι, απλά το πρόβλημα είναι ότι αν δεν έχει λήξει η προηγούμενη, δεν εκδίδεται η επόμενη και αν αυτή λήγει εν μέσω ταξιδιού, έχεις να κάνεις τις διαδικασίες απ' όπου βρίσκεσαι.

Και θεωρώ ότι η μορφή αυτού του εγγράφου δεν είναι και ότι πιο ευδιάκριτο για να το δείχνεις από κινητό τηλέφωνο.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Έτσι είναι, απλά το πρόβλημα είναι ότι αν δεν έχει λήξει η προηγούμενη, δεν εκδίδεται η επόμενη και αν αυτή λήγει εν μέσω ταξιδιού, έχεις να κάνεις τις διαδικασίες απ' όπου βρίσκεσαι.

Και θεωρώ ότι η μορφή αυτού του εγγράφου δεν είναι και ότι πιο ευδιάκριτο για να το δείχνεις από κινητό τηλέφωνο.
Το γεγονός ότι δεν σου δίνουν τη δυνατοτητα να κανεις νεα αιτηση εστω ενα μηνα πριν τη ληξη είναι όντως πρόβλημα. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι και από το κινητό στο ταξίδι σου μπορείς να κάνεις αίτηση και να έχεις άμεσα την προσωρινη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom