Γενικά Ευρώπη σε διαμέρισμα ή σε ξενοδοχείο?

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Σε πολλές Ευρωπαικές πρωτεύουσες, εκτός απο τα γνωστά και δοκιμασμένα ξενοδοχεία που προσφέρουν διαμονή με πρωινό σε δίκλινα δωμάτια, υπάρχουν οργανωμένα διαμερίσματα τα οποία κλείνει κανείς μέσω ίντερνετ. Αυτά τα διαμερίσματα εκτός του ότι είναι συνήθως πάρα πολύ καλά τοποθετημένα στα κέντρα των πόλεων, πολλές φορές είναι ανακαινισμένα ή ολοκαίνουρια και νοικιάζονται με την ημέρα σε πολύ καλές τιμές. Απλά δε προσφέρουν υπηρεσίες ξενοδοχείου (πρωινό, καθαρίστρια, ρεσεψιόν κτλ). Επίσης κάποιες φορές τίθεται και θέμα αξιοπιστίας καθώς δεν ανήκουν σε εταιρεία αλλά τα διαθέτουν ιδιώτες χωρίς διαπιστευτήρια.

Πρώτη φορά δοκίμασα ένα διαμέρισμα στο κέντρο του Βερολίνου (στο Μίττε) και έμεινα άναυδος από την ποιότητα και τη χαμηλή τιμή του. Τώρα κοιτάζω κάτι αντίστοιχο στην Πράγα και έχω επίσης εντυπωσιαστεί από την ποιότητα που προσφέρεται (τουλάχιστον όπως φαίνονται στις φωτό) και τις χαμηλές τιμές.

Και ερωτώ. Να προτιμά κανείς την ασφάλεια και τις υπηρεσίες του ξενοδοχείου σε υψηλό κόστος ή τα διαμερίσματα?
 

mina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
London again
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε πολλές Ευρωπαικές πρωτεύουσες, εκτός απο τα γνωστά και δοκιμασμένα ξενοδοχεία που προσφέρουν διαμονή με πρωινό σε δίκλινα δωμάτια, υπάρχουν οργανωμένα διαμερίσματα τα οποία κλείνει κανείς μέσω ίντερνετ. Αυτά τα διαμερίσματα εκτός του ότι είναι συνήθως πάρα πολύ καλά τοποθετημένα στα κέντρα των πόλεων, πολλές φορές είναι ανακαινισμένα ή ολοκαίνουρια και νοικιάζονται με την ημέρα σε πολύ καλές τιμές. Απλά δε προσφέρουν υπηρεσίες ξενοδοχείου (πρωινό, καθαρίστρια, ρεσεψιόν κτλ). Επίσης κάποιες φορές τίθεται και θέμα αξιοπιστίας καθώς δεν ανήκουν σε εταιρεία αλλά τα διαθέτουν ιδιώτες χωρίς διαπιστευτήρια.

Πρώτη φορά δοκίμασα ένα διαμέρισμα στο κέντρο του Βερολίνου (στο Μίττε) και έμεινα άναυδος από την ποιότητα και τη χαμηλή τιμή του. Τώρα κοιτάζω κάτι αντίστοιχο στην Πράγα και έχω επίσης εντυπωσιαστεί από την ποιότητα που προσφέρεται (τουλάχιστον όπως φαίνονται στις φωτό) και τις χαμηλές τιμές.

Και ερωτώ. Να προτιμά κανείς την ασφάλεια και τις υπηρεσίες του ξενοδοχείου σε υψηλό κόστος ή τα διαμερίσματα?

Καλή σου μέρα!Πιστεύω ασφάλεια ή αντίστοιχα ανασφάλεια μπορείς να έχει τόσο στο ξενοδοχείο όσο και σε διαμέρισμα. Για μένα έχει σημασία να μου το έχει προτείνει κάποιος γνωστός. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω πάει σε διαμέρισμα στο εξωτερικό αλλά θα ήθελα να το ψάξω.Είναι μια πολύ καλή και οικονομική ιδεά.Μήπως μπορείς να που πεις το site που μπήκες και έκλεισες;
:D
 
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα...
Ταξίδι-Όνειρο
road trip to California
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ακριβώς το ίδιο πράγμα αναρωτιόμουν. Είναι σίγουρα πολύ πιο οικονομική λύση το διαμέρισμα, ιδιέτερα αν το μοιράζεσαι με αρκετά άτομα. Πιστεύω ότι αν τα διαμερίσματα παρέχονται από ιστοσελίδες εταιριών, είναι αρκετά αξιόπιστες. Αν τα δεις μόνα τους σε άσχετεςσ σελίδες, κράτα μια πισινή, αλλά αν είναι απο επίσημες εταιρίες που διαμεσολαβούν, πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ πάντως για το Παρίσι τα χριστούγεννα διαμέρισμα θα προτιμήσω.
 

Margi

Member
Μηνύματα
36
Likes
4
Με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ αυτό, αν μπορείς να μας πεις σχετική ιστοσελίδα νομίζω θα ήταν σε όλους μας χρήσιμη!:)
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Νίκο Μαυρίδη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Και στην Πράγα και στη Βιέννη από την οποία γύρισαμε χθες, μείναμε σε διαμέρισμα, και ήταν άπαιχτα.Ιδιαίτερα στη ΒΙέννη πάθαμε την πλάκα μας.60 m2 , λουξ, ολοκαίνουργιο με ιντερνετ και τα συναφή, απίστευτο, για μόλις 50 ευρώ τη μέρα. http://www.apartment.at/index_eng.php3/app/164/Gelinek/0/bilder/Έχεις διαφορετικά την αυτονομία σου σε διαμέρισμα...θες να άράξεις στο σαλόνι σου ...αράζεις, θέλει ο ένας να καπνίζει και ο άλλος να κοιμηθεί, έχεις τόσο δωμάτια, όπου όλα τα γούστα ικανοποιούνται. Και πάνω από όλα, η γλύκα που χει το πρωινός καφές στο σαλόνι σου, ακούγοντας την αγαπημένη σου μουσική, δε συγκρίνεται για μένα με τίποτα.Στο ξενοδοχείο σου λένε 8-10 πρωινό, εμένα σε ωράρια στις διακοπές μου θε θέλω να μου βάζουν.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Και εγώ παιδιά θα μείνω Πράγα με 50 ευρώ τη μέρα σε διαμέρισμα 5-10 λεπτά περπάτημα απτην γέφυρα του καρόλου , μέ πρωινό.

www.platan.cz για όσους ενδιαφέρονται.

Απλά σε μερικές χώρες είναι πολύ πιο ακριβά τα διαμερίσματα ενώ σε άλλες όχι. Αποτελούν πολύ καλή λύση και φιλοξενείς και όσους θέλεις στην ζούλα εαν είστε παρέα , οπότε σας μειώνεται το κόστος.
 
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα...
Ταξίδι-Όνειρο
road trip to California
Blondeamon, διαμερίσματα αυτά φαίνονται πολύ καλά και φτηνά. Να φανταστείς δεν σχεδίαζα να πάω κατά εκεί μεριά, και τώρα μου άλλαξες γνώμη. Τα χριστούγεννα θα είναι πολύ όμορφα εκεί.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Εάν θέλεις περίμενε μέχρι τις 10/10 που γυρνάω να σου πώ εντυπώσεις απο τα διαμερίσματα.

Κάνε την κράτηση με email και έχε καβάντζα εσυ , δεν θέλουνε προκαταβολή. Εάν δεν είναι καλά και πάλι θα έχεις χρόνο να βρείς καινούργια. Έχω την εντύπωση όμως οτι λόγω τοποθεσίας θα είναι τέλεια , είναι 5 λεπτά απο τη γέφυρα του Καρόλου. Εντελώς κέντρο.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Και γω φέτος στη Ρώμη τόλμησα για πρώτη φορά να πάω να μείνω σε διαμέρισμα. Έψαξα πάρα πολύ στο net για διαμερίσματα και για εντυπώσεις ενοίκων. Οι επιλογές μου ήταν αρκετά περιορισμένες λόγω εποχής (καθολικό Πάσχα) το αποτέλεσμα όμως εντυπωσιακό, το διαμέρισμα ήταν πολύ καλύτερο από τις φωτογραφίες και πεντακάθαρο. Μόνο που ήταν αρκετά μακριά από το κέντρο και εκτός χάρτη και παιδευτήκαμε το πρώτο απόγευμα μέχρι να το ξαναβρούμε.
Η αδελφή μου έχει μείνει τρεις φορές σε διαμερίσματα και πλέον μόνο έτσι πάει διακοπές. Οικονομικά συμφέρει έτσι και αλλιώς αλλά όσο περισσότερα είναι τα άτομα τόσο μεγαλύτερη η διαφορά.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Καλή σου μέρα!Πιστεύω ασφάλεια ή αντίστοιχα ανασφάλεια μπορείς να έχει τόσο στο ξενοδοχείο όσο και σε διαμέρισμα. Για μένα έχει σημασία να μου το έχει προτείνει κάποιος γνωστός. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω πάει σε διαμέρισμα στο εξωτερικό αλλά θα ήθελα να το ψάξω.Είναι μια πολύ καλή και οικονομική ιδεά.Μήπως μπορείς να που πεις το site που μπήκες και έκλεισες;
:D
Καλημέρα και σορρυ για την καθυστερημένη απάντηση...
Δυστυχώς δε θυμάμαι σε ποιά σελίδα το είχα κλέισει αλλά θυμάμαι σίγουρα ότι ήταν κάτι σαν berlin-apartments.com ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom