Γενικά Εφταήμερη εκδρομή

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δεν ξέρω για γραφεία αλλα για ταξιδιωτικά νούμερα θα βρεις
αρκετά

Χαχαχαχα

ΥΓ. Πολυ προχω τα σχολεία πλέον !!
7 ημέρες στο εξωτερικό ;;;
Bεβαια ειναι προχω σημερα. Τι θες να κανουν; Να κρεμανε πανο απο τα μπαλκονια των ξενοδοχειων;:cool:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.052
Likes
41.196
Όσο για το αγαπητοί, κράτα μικρό καλάθι. Μπορεί επιστημονικά όντως να μην είναι επαρκείς για πρότυπο σχολείο, κι ας είναι αγαπητότατοι.
Και για να μην μιλάμε με φήμες και υποθέσεις, οι εκπαιδευτικοί των Πειραματικών είναι αυξημένων προσόντων, σύμφωνα με το νόμο. Άρα, τι έχουν να φοβηθούν αφού έχουν προσόντα;
Επίσης σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο, αξιολογούνται και τα προσόντα και η διδακτική μεθοδολογία με κριτήρια (η μεταδοτικότητα δεν αξιολογείται, γιατί δεν υπάρχει τέτοιος όρος).
Παράξενο που εμπλέκονται οι μαθητές σε μια τέτοια συζήτηση, πάντως.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Ναι μας τα λενε και οι καθηγητες και το 15μελες μας καθως πριν γινει προτυπο, υπηρχε η περιπτωση το σχολειο να κλεισει και τα παιδια να πηγαινουν στα σχολεια της γειτονιας τους( επειδη ειναι Πειραματικο δικαιουνται μαθητες απο ολη την Θεσσαλονικη να δηλωσουν το ονομα τους στην κληρωση. Το σχολειο ειναι στο κεντρο και εχει μαθητες απο Τουμπα, Πανοραμα, Ασβεστοχωρι κ.α.)
Αφορα ολο το σχολειο το οτι καθηγητες αγαπητοι σε εμας μπορει να μην κριθουν αξιοι διδασκαλιας σε αυτο το σχολειο.


α) Πιστεψε με δεν μπορω, το εχω προσπαθησει επανειλημμένα. Δεν ειναι τοσο ευκολο.
β) Ναι πολους απο τοτς καθηγητες μας τους ζητησε το Χαβαρντ

Δεν ειπα οτι το δικο μου ειναι το καλυτερο αλλα ειναι απο τα καλα σχολεια(απο του χρονου βεβαια πολυ φοβαμαι για το μελλον του)





η ορθογραφια σου ειναι κακη.βεβαια εχω δει και χειροτερη.και καπως ετσι εμαθα για την μαθησιακη δυσκολεια της δυσορθογραφιας. μηπως θα επρεπε να το κοιταξεις γιατι στις γραπτες εξετεσεις η ορθογραφια μετρανε


οσο για το θεμα της αξιολογησης και απομακρυνσης αγαπητων καθηγητων τεινω στην αποψη οτι αντεικιμενικοτερη αξιολογηση προκυπτει απο την αποδοση των μαθητων και δεν εννοω την στειρα αποστηθηση της υλης των βιβλιων .
 
Last edited by a moderator:

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
η ορθογραφια σου ειναι κακη.βεβαια εχω δει και χειροτερη.και καπως ετσι εμαθα για την μαθησιακη δυσκολεια της δυσορθογραφιας. μηπως θα επρεπε να το κοιταξεις γιατι στις γραπτες εξετεσεις η ορθογραφια μετρανε


οσο για το θεμα της αξιολογησης και απομακρυνσης αγαπητων καθηγητων τεινω στην αποψη οτι αντεικιμενικοτερη αξιολογηση προκυπτει απο την αποδοση των μαθητων και δεν εννοω την στειρα αποστηθηση της υλης των βιβλιων .
μήπως να κοιτάξεις εσύ τη δική σου ορθογραφία πρώτα? και επιτέλους γιατί όλη αυτή η σύγχυση? η κοπέλα γράφτηκε για να ρωτήσει κάτι που την ενδιέφερε και εμείς ως παλαιότερα μέλη οφείλουμε να την αγκαλιάσουμε και να την εντάξουμε στην "παρέα" μας και όχι να την κατακρίνουμε! ;)
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
οσο για το θεμα της αξιολογησης και απομακρυνσης αγαπητων καθηγητων τεινω στην αποψη οτι αντεικιμενικοτερη αξιολογηση προκυπτει απο την αποδοση των μαθητων και δεν εννοω την στειρα αποστηθηση της υλης των βιβλιων .
πως κατέληξες δηλαδή σε αυτήν την άποψη?
με ενδιαφέρει η βιβλιογραφία στην οποία βασίστηκες.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Γειά σας παιδια, δεν ξερω αν ποσταρω εδω ή οχι. Ειμαι μαθητρια 3ης λυκειου απο το Προτυπο Πειραμαικο Σχολειο Αριστοτελιου Πανεπιστημιου Θεσσαλονικης και οπως ολες οι 3ες λυκειου, θελουμε να παμε 7ημερη. Για αυτο λοιπον εκανα εδω ποστ για να μου παραθεσεται καποιες προσφορες(αν υπαρχουν εδω μεσα ταξιδιωτικα γραφια). Λεμε μαλλον για Πραγμα ή Βουδαπεστη περι τα τελη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου. Ομως ειναι δεκτες ολες οι προσφορές για οποινδήποτε προορισμό. Επίσης καλο θα ήταν να ξερουμε αν στην τιμή περιλαμβάνεται και η διατροφη ή ημιδιατροφη του ξενοδοχειου. Ευχαριστω


Αν μπορείτε οργανώστε την εκδρομή σας όσο γίνετε πιο κοντά στην Ανοιξη, για να έχετε όσο το δυνατόν καλύτερο καιρό. Το Βουδαπέστη-Πράγα που σκέφτεστε είναι super .Μιά άλλη εναλλακτική είναι Ρώμη-Φλορεντία ή ακόμη και Κωνσταντινούπολη για να μη φάτε πολλές ώρες στο δρόμο. Καλά να περάσετε ό,τι κι αν επιλέξετε.
 
Last edited by a moderator:

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Αν μπορείτε οργανώστε την εκδρομή σας όσο γίνετε πιο κοντά στην Ανοιξη, για να έχετε όσο το δυνατόν καλύτερο καιρό. Το Βουδαπέστη-Πράγα που σκέφτεστε είναι super .Μιά άλλη εναλλακτική είναι Ρώμη-Φλορεντία ή ακόμη και Κωνσταντινούπολη για να μη φάτε πολλές ώρες στο δρόμο. Καλά να περάσετε ό,τι κι αν επιλέξετε.
η εκδρομή πρέπει να πραγματοποιηθεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και -για μένα- είναι λάθος που την αφήσατε για την άνοιξη, γιατί μερικά παιδιά ισως κάνουν πίσω τελευταία στιγμή. Εκείνη την περίοδο ξεκινάν οι επαναλήψεις στα φροντιστήρια και οι μαθητές έχουν μπει σε ένα εντατικό πρόγραμμα ώστε να καλύψουν τυχόν κενά. Άλλωστε δεν είναι καιρός να αποσπαστείτε από το διάβασμά σας γιατί σε λίγο καιρό θα ξεκινάνε οι πανελλήνιες! :cool:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.052
Likes
41.196
Εκείνη την περίοδο ξεκινάν οι επαναλήψεις στα φροντιστήρια και οι μαθητές έχουν μπει σε ένα εντατικό πρόγραμμα ώστε να καλύψουν τυχόν κενά. Άλλωστε δεν είναι καιρός να αποσπαστείτε από το διάβασμά σας γιατί σε λίγο καιρό θα ξεκινάνε οι πανελλήνιες! :cool:
Κανείς δεν έπαθε τίποτα με μια βδομάδα ρεπό απ' το διάβασμα. Μη σου πω ότι δρα και ευεργετικά :haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν μπορείτε οργανώστε την εκδρομή σας όσο γίνετε πιο κοντά στην Ανοιξη, για να έχετε όσο το δυνατόν καλύτερο καιρό. Το Βουδαπέστη-Πράγα που σκέφτεστε είναι super .Μιά άλλη εναλλακτική είναι Ρώμη-Φλορεντία ή ακόμη και Κωνσταντινούπολη για να μη φάτε πολλές ώρες στο δρόμο. Καλά να περάσετε ό,τι κι αν επιλέξετε.
η εκδρομή πρέπει να πραγματοποιηθεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και -για μένα- είναι λάθος που την αφήσατε για την άνοιξη, γιατί μερικά παιδιά ισως κάνουν πίσω τελευταία στιγμή. Εκείνη την περίοδο ξεκινάν οι επαναλήψεις στα φροντιστήρια και οι μαθητές έχουν μπει σε ένα εντατικό πρόγραμμα ώστε να καλύψουν τυχόν κενά. Άλλωστε δεν είναι καιρός να αποσπαστείτε από το διάβασμά σας γιατί σε λίγο καιρό θα ξεκινάνε οι πανελλήνιες! :cool:
Προς στιγμην νομιζα πως θα εκαναν πισω λογω ελλειψης χρηματων... μετα διαβασα το απιστευτο σκεπτικο!

Φανταστειτε ενα μαθητη που θα 'χει απο πανω του απο τη μια μερια την kipi και απο την αλλη τον alex23. Σαν τα καρτουν με τον αγγελο και το διαβολο πανω απο το κεφαλι του...

Λοιπον ΠΠΣΘΠΞΨΡΤΖΠ, εσυ κοριτσι. Κοιταξτε να ειναι το ταξιδι οσο το δυνατον λιγοτερο επωδυνο (οικονομικα) για τους γονεις (που θα κανουν καθε θυσια προκειμενου να σας στειλουν ταξιδι).

Και μια συμβουλη: Επειδη οι πολεις που βλεπω Βουδαπεστη-Πραγα ειναι κομματακι ξενερωτες κι επειδη λογω εξωτερικου θα σας μπουζουριαζουν νωρις στο ξενοδοχειο, φροντιστε να μεινετε σε ξενοδοχειο που μενουν κατα κορον μαθητες παρομοιας ηλικιας για να αποφυγετε τυχον παρατηρησεις απο αλλους ενοικους ή απο το προσωπικο του ξενοδοχειου. Ειναι επισης ευκαιρια να συναναστραφειτε με παιδια απο αλλες χωρες και με διαφορετικες απο τη δικη μας κουλτουρες.

Μη φορτωνετε το προγραμμα σας με ξεναγησεις κλπ. Ξεχαστε διαβασματα και βιβλια και διασκεδαστε!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.878
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
α) Πιστεψε με δεν μπορω, το εχω προσπαθησει επανειλημμένα. Δεν ειναι τοσο ευκολο.
β) Ναι πολους απο τοτς καθηγητες μας τους ζητησε το Χαβαρντ
Δεν ειπα οτι το δικο μου ειναι το καλυτερο αλλα ειναι απο τα καλα σχολεια(απο του χρονου βεβαια πολυ φοβαμαι για το μελλον του)
Το οτι εγω ειμαι ανορθογραφη και δεν βαζω τονους για λογους γρηγοραδας, δεν σημαινει πως το σχολειο ειναι χαλια. Σε πληροφορω πως ονομαστικε "Προτυπο" για την ιστορια που κουβαλαει. Και μεσα στο νεο προγραμμα του σχολειου προβλεπονται απολυσεις καθηγητων που δεν εχουν προσοντα για να διδασκουν σε τετοια σχολεια. Τους ζητουνται πραγμματα που ουτε στο Χαβραρντ δεν ζητανε και μιλαω κυριολεκτικα.Τους κρινουν ανθρωποι που ποτε τους δεν εχουν μπει σε μια ταξη. Ποτε δεν εχουν ερθει αντιμετωποι με παιδια.Απλως κρινουν απο τα προσοντα του καθε καθηγητη. Υπαρχουν και ανορθογραφοι τι να κανουμε δηλαδη; Να τους πεταξουμε απο το σχολειο; Για μενα μπορεις να λες οτι θες αλλα δεν επιτρεπω να μιλας για ενα τετοιο σχολειο με αυτο τον τροπο, εφοσον δεν ξερεις την ιστορια του και ποσα πολλα εχει προσφερει.Ενημερωσου πρωτα και μετα κανε την κρητικη σου γιατι ειμαι σιγουρη πως αν ηξερες 2 πραγματα για το σχολειο δεν θα ειχες αυτην την γνωμη.

Ευχαριστουμε πολυ και εσενα και ολους οσοι ασχοληθικαν! Η αληθεια ειναι οντως πως οπου και να παμε θα ειναι τελεια γιατι θα ειμαστε ολοι μαζι.
Τελικα ειναι Χαβαρντ ή Χαβραρντ ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.195
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom